Koronawirus w Polsce. Zmarł 41-latek

Polska
Koronawirus w Polsce. Zmarł 41-latek
PAP/EPA/DAVID MARIUZ
Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane o liczbie zakażeń.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 302 osób. Łącznie odnotowano dotąd 71 tys. 126 przypadków. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o śmierci 4 osób. Łącznie zmarło 2124 pacjentów.

Mamy 302 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusa z województw: małopolskiego (88), śląskiego (31), mazowieckiego (25), podkarpackiego (23), wielkopolskiego (21), pomorskiego (20), podlaskiego (19), warmińsko-mazurskiego (15), kujawsko-pomorskiego (15), lubelskiego (13), świętokrzyskiego (9), łódzkiego (8), dolnośląskiego (6), opolskiego (5), zachodniopomorskiego (3), lubuskiego (1). - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. 

 

 

W ciągu ostatniej doby zmarły 4 osoby. Są to (wiek-płeć, miejsce zgonu): 87-M Pajęczno, 41-M Puławy, 82-M Łańcut, 62-M Gorzów Wlk.

 

Resort przekazał, że większość osób miała choroby współistniejące.

 

Ostatniej doby wykonano ponad 10,3 tys. testów na obecność koronawirusa – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Ogółem przebadano dotąd 2 mln 870 tys. 266 próbek pobranych od 2 mln 751 tys. 413 osób.


Liczba zakażonych koronawirusem: 71 126/2 124 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

 

Ponad 2 tysiące zajętych łóżek szpitalnych

 

W ciągu ostatniej doby odnotowano 857 ozdrowieńców. 55 113 osoby wyzdrowiały od początku pandemii w Polsce. Obecnie zajętych jest 2113 łóżek szpitalnych, a 81 pacjentów wymaga użycia respiratorów. 72 285 osób przebywa na kwarantannie. 

 

Lekarze zlecą testy przez aplikację

 

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mogą już zlecać badania na koronawirusa poprzez aplikację gabinet.gov.pl – poinformował w sobotę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

 

- Ministerstwo Zdrowia uruchomiło w ramach aplikacji gabinetowej na stronie gabinet.gov.pl funkcjonalność kierowania na testy związane z koronawirusem dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej  – powiedział rzecznik.

Nowa strategia 

Ministerstwo przygotowało strategię działań, która ma – w zamyśle resortu – m.in. zwiększyć efektywność wykorzystania personelu medycznego i infrastruktury. Resort wyjaśnia, że strategia ma związek m.in. z tym, że w okresie jesienno-zimowym przyjdzie nam mierzyć się nie tylko z COVID-19, ale także infekcjami, które zwykle pojawiają się o tej porze roku.

 

ZOBACZ: Nowa strategia walki z Covid-19. Lekarze rodzinni: stanowczo protestujemy

 

Jednym z jej elementów jest włączenie podstawowej opieki zdrowotnej do zlecania testów pacjentom z infekcją dróg oddechowych. Lekarze POZ obawiają się jednak o bezpieczeństwo swoich pacjentów i personelu medycznego. Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce w piśmie do MZ wskazywało m.in., że nieuzasadniony jest wymóg osobistego badania fizykalnego pacjenta przed zleceniem diagnostyki laboratoryjnej w kierunku SARS-CoV2. Minister zdrowia Adam Niedzielski ma spotkać się z przedstawicielami kolegium w poniedziałek.

msl/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie