Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/Jagadeesh NV
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii koronawirusa

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem przekroczyła w Hiszpanii 500 tysięcy - poinformowało w poniedziałek wieczorem tamtejsze ministerstwo zdrowia. W ciągu ostatniej doby w Brazylii zarejestrowano 310 kolejnych zgonów na Covid-19. Śledź relację na żywo.

Zapis relacji
Relacja zakończona

We wtorek liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła o równo 400. Zmarło dwanaście kolejnych osób. Główny inspektor sanitarny przekazał, że szczepionka na koronawirusa będzie dostępna prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Polskie uczelnie podejmują decyzje o formie zajęć w zimowym semestrze.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus w Polsce i na świecie. Raport Dnia - wtorek, 8 września

W trybie stacjonarnym 8 września pracowało blisko 48,4 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych, 37 w trybie zdalnym, a 58 w trybie mieszanym - poinformowało we wtorek Ministerstwo Edukacji Narodowej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Przedszkola, szkoły i placówki oświatowe w Polsce. Jak pracują w czasie epidemii?

Departament Zdrowia Nowego Jorku ostrzega przed wzrostem zakażeń koronawirusem w niektórych dzielnicach, w tym zamieszkałych przez ultraortodoksyjnych Żydów. Wskaźniki testów z pozytywnym wynikiem przekraczają tam nieraz nawet pięciokrotnie średnią w mieście. Władze miejskie wystosowały w tej sprawie specjalny list do mediów żydowskich.

6544 zakażenia koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby we Francji - podało we wtorek tamtejsze ministerstwo zdrowia. To znaczny wzrost infekcji w porównaniu z poprzednim dniem, gdy informowano o 4203 przypadkach.

Fot. PAP/EPA/Julien de Rosa

Aż 307 nowych przypadków koronawirusa wykryto w ciągu ostatniej doby w Irlandii, co jest najwyższą liczbą od połowy maja - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia tego kraju. Zanotowano też jeden zgon z powodu Covid-19.

Podczas ostatniej doby w Hiszpanii zanotowano 8964 zakażenia koronawirusem - podał we wtorek resort zdrowia tego kraju. W tym samym czasie służby medyczne Portugalii potwierdziły 388 infekcji SARS-CoV-2. Liczba zakażeń w Hiszpanii wzrosła do 534 513, zaś w Portugalii do 60 895. 

Ponad 200 pracowników agencji ONZ w Syrii i ich krewnych wykazuje objawy Covid-19 - informuje we wtorek AFP. Pracownicy pomocy humanitarnej i lekarze twierdzą, że rzeczywista liczba przypadków jest jednak znacznie wyższa, podobnie jak bilans wszystkich zakażeń w Syrii. Wszyscy zainfekowani członkowie personelu ONZ - z wyjątkiem trzech osób, które wymagały ewakuacji medycznej - wykazują łagodne objawy - powiedział francuskiej agencji rzecznik Biura NZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) Jens Laerke, podkreślając, że w całej Syrii obserwuje się obecnie znaczny wzrost zakażeń.

 

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 30 zgonów z powodu Covid-19, co jest najwyższą liczbą od końca lipca i wykryto 2420 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował we wtorek po południu brytyjski rząd. W efekcie dotychczasowy bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa w W. Brytanii wzrósł do 41 584, z czego 36 923 osoby zmarły w Anglii, 2499 - w Szkocji, 1597 - w Walii, a 565 - w Irlandii Północnej. Pod względem liczby zgonów W. Brytania zajmuje piąte miejsce na świecie - za Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Indiami i Meksykiem.

W Szwecji wciąż utrzymuje się stabilna sytuacja epidemiczna. Za to największy od wiosny wzrost zakażeń koronawirusem odnotowuje się w Danii i Norwegii, gdzie władze wprowadziły kolejne lokalne obostrzenia. W ciągu ostatniej doby w Szwecji potwierdzono 149 nowych przypadków koronawirusa, w Danii - 243, a w Norwegii - 132. Uwzględniając liczbę mieszkańców i dane z ostatnich dwóch tygodni, epidemia w Szwecji wyhamowuje, a w krajach sąsiednich rozprzestrzenia się.

 

Irlandzki rząd uzgodnił, że puby, które nie serwują jedzenia, będą mogły ponownie zostać otwarte 21 września - podała we wtorek publiczna stacja RTE. Wznowienie przez nie działalności było dwukrotnie przesuwane. Te puby, w których podawane jest także jedzenie, mogły wznowić działalność po trwającej ponad trzy miesiące przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa od 29 czerwca. 

Liczba nowych zakażeń koronawirusem w Holandii wzrosła w ubiegłym tygodniu o 50 proc., czyli o 1830 przypadków, do 5427, i jest najwyższa od kwietnia - podały we wtorek holenderskie władze. Od złagodzenia kwarantanny w lipcu liczba infekcji stale rośnie.

W ciągu ostatniej doby na Filipinach na Covid-19 zmarło 26 kolejnych osób, a liczba zakażeń koronawirusem wzrosła o 3281 - podał we wtorek resort zdrowia w Manili. Rząd Indonezji oświadczył, że na Covid-19 zmarło 100 kolejnych osób i wykryto 3046 nowych infekcji.

46 sióstr felicjanek z domu tego zgromadzenia przy ul. Smoleńsk w Krakowie jest zakażonych koronawirusem. Jak poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka małopolskiego sanepidu Dominika Łatak-Glonek, dziesięć zakonnic jest hospitalizowanych, a pozostałe przebywają w izolacji domowej.

Główny epidemiolog Hiszpanii Fernando Simon powiedział we wtorek, że rząd zamierza skrócić 14-dniową obowiązkową kwarantannę dla osób zakażonych koronawirusem lub tych, którzy mieli z nimi kontakt. - Przymusowa izolacja powinna trwać do 10 dni - dodał.

Do grudnia w szpitalach w Hiszpanii zostaną przeprowadzone pierwsze szczepienia przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 - poinformował we wtorek premier Pedro Sanchez.

Z powodu potwierdzenia dwóch przypadków koronawirusa, w dwóch podstawówkach w Radomiu wprowadzono tzw. nauczanie hybrydowe. Kwarantanną objęto w sumie 11 nauczycieli i 43 uczniów z obydwu placówek – poinformowała we wtorek rzeczniczka radomskiego sanepidu Małgorzata Gregorczyk.

 

Kończy się kwarantanna na oddziale psychiatrycznym bielskiego szpitala pediatrycznego, która została wprowadzona po potwierdzeniu choroby COVID-19 u jednej z pielęgniarek. Testy u 12 pacjentów i kilku osób personelu dały wynik ujemny – podała we wtorek placówka.

We Francji z powodu pandemii koronawirusa zamknięto 28 szkół, a w nich 262 klasy. Rząd przygotowuje mechanizm dla rodziców pozwalających za opiekę nad dziećmi, które nie będą mogły chodzić do szkoły – poinformował minister edukacji Jean-Michel Blanquer.

Pozytywny wynik przyniósł test na obecność koronawirusa w organizmie u ucznia V klasy Szkoły Podstawowej w Wysokiej. Dziecko nie ma objawów choroby COVID-19 - poinformował we wtorek burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

Tylko 57 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono w Bułgarii w ciągu ostatniej doby, zmarła jedna osoba - poinformował we wtorek resort zdrowia. Jedna trzecia osób zainfekowanych to pracownicy służby zdrowia.

Na rynku w tym sezonie będą trzy szczepionki przeciw grypie. Do końca października trafi na rynek 1,8 mln sztuk. W grudniu najprawdopodobniej kolejna partia - 200 tys. - poinformował na konferencji wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Mimo niepokojącego wzrostu liczby zakażeń we Francji druga fala epidemii koronawirusa jest do uniknięcia -oświadczył we wtorek minister zdrowia Olivier Veran. Poinformował, że działająca przy rządzie Rada Naukowa popiera skrócenie dwutygodniowej kwarantanny

W XXXV Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Prusa w Warszawie wykryto koronawirusa. Kwarantannie zostali poddani wszyscy uczniowie klas trzecich oraz ich nauczyciele - przekazał stołeczny ratusz.

Na Ukrainie poprzedniego dnia wykryto 2411 zakażeń koronawirusem, 940 osób wyzdrowiało, a 57 chorych na Covid-19 zmarło - przekazał we wtorek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. To najwyższy dobowy bilans zgonów od początku pandemii.

Liczba nowych zakażeń koronawirusem w Rosji w ciągu ostatniej doby wyniosła 5099 - podał we wtorek sztab ds. walki z pandemią. Już piąty dzień z rzędu dobowy przyrost zgonów przekracza 5 tysięcy. Na Covid-19 zmarły od poniedziałku 122 osoby, wobec 51 dzień wcześniej.

Wszyscy spośród blisko 300 zakażonych koronawirusem górników z kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach są już zdrowi - wynika z wtorkowych danych spółki, która zmagała się z epidemią COVID-19 przez ostatnie ponad dwa miesiące. Obecnie kopalnia pracuje już normalnie.

341 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, zmarł też jeden chory na Covid-19 - poinformowano we wtorek na rządowej stronie poświęconej pandemii.

Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało we wtorek, że dobowy wzrost zakażeń SARS-CoV-2 w tym kraju po raz szósty przekroczył 500 - w ciągu ostatniej doby przybyły 563 nowe przypadki. Aktualnie w kraju jest 8424 aktywnych infekcji, najwięcej od początku epidemii.

Na ponad 48,5 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych 53 pracują w trybie zdalnym, a 29 w trybie mieszanym - poinformowała we wtorek wiceminister edukacji Marzena Machałek. Zaznaczyła, że są to dane zbiorcze.

Jak nie może być wesela, to nie bierzemy ślubu; w kwietniu i maju liczba zawieranych małżeństw była aż o ponad 70 proc. mniejsza niż rok wcześniej - podaje wtorkowa "Gazeta Wyborcza".

Biotechnolodzy z Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zbadają, jak na przebieg COVID-19 mogą wpływać inne - towarzyszące tej chorobie - infekcje, w tym np. grypa. Naukowcy mają nadzieję, że pierwsze efekty ich pracy będą znane jeszcze w tym roku.

W Meksyku odnotowano w poniedziałek 3486 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 223 przypadki śmiertelne związane z Covid-19 - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez ministerstwo zdrowia tego kraju.

Na Times Square zgromadzili się w poniedziałek nowojorscy artyści, by zabiegać o wsparcie w obliczu problemów jakich doświadczają z powodu kryzysu Covid-19. Zwrócili się do Kongresu USA o pomoc w wysokości 44 miliardów dolarów.

W ciągu ostatniej doby potwierdzono w Niemczech 1499 nowych zakażeń koronawirusem i cztery kolejne zgony - poinformował we wtorek rano Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha w Berlinie.

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem przekroczyła w Hiszpanii 500 tysięcy - poinformowało w poniedziałek wieczorem hiszpańskie ministerstwo zdrowia. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w tym kraju 2440 nowych infekcji.

PAP/EPA/QUIQUE CURBELO

W ciągu ostatniej doby w Brazylii zarejestrowano 310 kolejnych zgonów z powodu koronawirusa - poinformowało w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego brazylijskie ministerstwo zdrowia. To najniższa dobowa liczba przypadków śmiertelnych w tym kraju od kwietnia.

PAP/EPA/Fernanda Luz

O 297 powiększył się w poniedziałek bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W USA na Covid-19 zmarło już 189 207 osób.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie