Studia w czasie pandemii. Uczelnie wybierają naukę zdalną lub hybrydową

Polska
Studia w czasie pandemii. Uczelnie wybierają naukę zdalną lub hybrydową
Pixabay/ zdj. ilustracyjne
Uniwersytet Warszawski w semestrze zimowym będzie prowadzić zajęcia zdalnie

Uniwersytet Warszawski ogłosił w poniedziałek, że zajęcia ze studentami w semestrze zimowym będą prowadzone zdalnie. Tym samym uczelnia dołączył do poszerzającego się grona polskich uczelni, które nowy rok akademicki rozpoczną online. W sieci odbędą się zaliczenia i egzaminy, a nawet - jeśli będzie to możliwe - zajęcia wychowania fizycznego.

W zarządzeniu władz rektorskich Uniwersytetu Warszawskiego napisano, że semestr zimowy roku akademickiego 2020/2021 będzie realizowany zdalnie. "Online prowadzone będą zajęcia dydaktyczne, lektoraty, egzaminy czy dyżury wykładowców. Jeżeli zajęcia, ze względu na swoją specyfikę, wymagają bezpośredniego kontaktu prowadzącego ze studentami będą mogły być prowadzone stacjonarnie, z zachowaniem wymogów sanitarnych" - czytamy w oficjalnym komunikacie uczelni. 

 

Spotkania organizacyjne przez internet

 

Nowy rok online rozpoczną także studenci pierwszego roku. Spotkania organizacyjne dla nich mają odbywać się przez internet lub stacjonarnie z zachowaniem zasad obowiązujących w związku z pandemią koronawirusa. Zdalnie nie będą prowadzone laboratoria i zajęcia w terenie. 

 

 

Warszawski uniwersytet zadecydował również, że kończąca semestr sesja także odbędzie w trybie zdalnym. "Zdalnie mają odbywać się egzaminy i zaliczenia kończące zajęcia, egzaminy dyplomowe, a nawet, gdy to możliwe, zajęcia z wychowania fizycznego" - głosi komunikat. 

 

Ostrożnościowy wariant na uczelniach

 

Na podobny krok zdecydowały się inne polskie uczelnie wyższe. Zajęcia online prowadzić będzie Uniwersytet Gdański.

 

"Wszystkie zajęcia na studiach pierwszego i drugiego stopnia, jednolitych studiach magisterskich, w szkołach doktorskich i na studiach doktoranckich oraz na studiach podyplomowych prowadzone są w formie e-learningowej lub on-line (zdalnie) – niezależnie od tego, czy taka forma zajęć została przewidziana odpowiednio w programie studiów lub programie kształcenia" - pisze rektor UG w komunikacie. 

 

ZOBACZ: Mieszkaniowa niepewność studentów. "Rodzice boją się, że będą płacić za puste mieszkanie"

 

Wyjątkiem będą "zajęcia praktyczne, które ze względu na konieczność uzyskania efektów uczenia się, muszą być zrealizowane, w całości lub w części, w bezpośrednim kontakcie z prowadzącym" - poinformowała uczelnia. 

 

Zdalnie odbywać się będzie nauczanie na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. "Zajęcia będą, co do zasady, odbywały się zdalnie" - informuje uniwersytet. Jednocześnie władze zezwoliły dziekanom wydziałów na organizację zajęć "innych niż wykłady" tradycyjnie w budynkach uczelni, z zachowaniem zasad sanitarnych.

 

Nauka hybrydowa na czas pandemii

 

Do sal wykładowych w części wrócą studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Rektorat uczelni zdecydował, że cześć wydziałów będzie prowadzić zajęcia w formie stacjonarnej, cześć hybrydowo, a część wyłącznie zdalnie.

 

Takie same zasady wprowadził uniwersytet we Wrocławiu. Uniwersytet Wrocławski decyzję w jakiej formie prowadzić zajęcia pozostawia dziekanom. 

 

ZOBACZ: Zmarła w czasie zajęć ze studentami. Miała COVID-19

 

Warszawskie uczelnie o profilach technicznych: Szkoła Głowna Gospodarstwa Wiejskiego oraz Politechnika Warszawska, z racji wykładanych przedmiotów będą realizować zajęcia w trybach hybrydowych. Niektóre przedmioty będą realizowane tylko przez internet. Obie uczelnie podały już oficjalne komunikaty w tej sprawie.

laf/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie