Akcja #JesteśmyzWami. Premier: jest moc

Polska
Akcja #JesteśmyzWami. Premier: jest moc
Facebook/Ministerstwo Sportu
Polscy sportowcy solidarni z Białorusinami

Całym sercem wspieram akcję polskich sportowców "Jesteśmy z Wami" i za nią dziękuję; musimy być solidarni z Białorusinami - napisał we wtorek wieczorem na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, "na nasze mistrzynie i naszych mistrzów można liczyć nie tylko na sportowych arenach".

"Kochani, na nasze Mistrzynie i naszych Mistrzów można liczyć nie tylko na sportowych arenach, ale także tam, gdzie trzeba mądrości, solidarności, sprawiedliwości. Całym sercem wspieram akcję #Jesteśmy z Wami i za nią dziękuję" - napisał premier na Facebooku.

 

ZOBACZ: Wybory na Białorusi. Putin uznaje ich ważność

 

"Musimy być solidarni z Białorusinami, którzy przeżywają trudne, ale być może przełomowe chwile. Wiem, że na Białorusi w ciągu zaledwie kilku godzin ten spot zobaczyło około milion osób, czyli jest moc" - dodał szef rządu.

 

Kilkudziesięcioro najlepszych polskich sportowców wystąpiło w specjalnym spocie wyrażającym solidarność́ ze sportowcami i społeczeństwem Białorusi pod hasłem #JesteśmyZWami. Ministerstwo Sportu objęło patronat nad inicjatywą.

 


To odpowiedź na list otwarty ponad 360 sportowców z Białorusi, w tym mistrzów świata i olimpijskich, którzy napisali m.in., że "kategorycznie potępiają liczne fakty fałszowania wyników wyborów Prezydenta Republiki Białorusi, a także przejawy rażącej przemocy ze strony sił bezpieczeństwa przeciwko pokojowo protestującym obywatelom”.

 

ZOBACZ: Białoruś: zatrzymano 17 studentów. Łukaszenka mówi o możliwym zamknięciu granicy z Polską


Jak podkreślono w komunikacie ministerstwa sportu, polscy mistrzowie odwołują̨ się̨ w swoich wypowiedziach do potrzeby szczególnej solidarności Polaków z Białorusinami, wynikającej z podobnego doświadczenia. Zaznaczono, że Polska 30 lat temu wywalczyła wolność́ polityczną, dzięki której ludzie mogą̨ lepiej realizować́ swoje marzenia, także te sportowe.

 

"Świat nie powinien być obojętny"


- Wolność i solidarność to wartości bardzo ważne dla każdego człowieka. Białorusini, jesteśmy z Wami. Trzymam za Was kciuki - powiedziała słynna była tenisistka Agnieszka Radwańska. Z kolei specjalizująca się w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska przyznała: "To, co się dzieje na Białorusi, jest przerażające. Ciężko uwierzyć, że możliwe w 21. wieku. Trzymam kciuki za walkę Białorusi o wolność. Świat nie powinien być wobec tego obojętny i my też nie bądźmy obojętni".

 

ZOBACZ: Łukaszenka do Polski i Litwy: pokażemy wam, co to są sankcje


Żużlowy mistrz świata Bartosz Zmarzlik stwierdził: "Jako sportowiec wiem, że uczciwość jest bardzo ważna w tym, co robię. Także »tak« dla białoruskich sportowych kolegów", zaś bramkarz Legii Warszawa Artur Boruc dodał: "Walczmy o wolność dla Białorusi".

 

W spocie wystąpili również: Otylia Jędrzejczak, Kamil Glik, Bartosz Kapustka, Andrzej Bargiel, Justyna Święty-Ersetic, Monika Pyrek, Izuagbe Ugonoh, Szymon Kołecki, Łukasz Koszarek, Andrzej Wrona i drużyna siatkarzy Verva Warszawa ORLEN Team, Piotr Małachowski, Jakub Przygoński, Małgorzata Glinka-Mogentale, Artur Sió́dmiak, Bartłomiej Marszałek, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Lach i Ewa Trzebińska.

prz/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie