Litwa, Łotwa i Estonia nałożą sankcje na władze Białorusi, w tym Łukaszenkę

Świat
Litwa, Łotwa i Estonia nałożą sankcje na władze Białorusi, w tym Łukaszenkę
PAP/EPA/STRINGER
Od 9 sierpnia na Białorusi trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich, które - według oficjalnych wyników - wygrał urzędujący szef państwa Łukaszenka.

Litwa, Łotwa i Estonia nałożą w poniedziałek sankcje dotyczące podróży na ok. 30 przedstawicieli władz Białorusi, w tym prezydenta tego kraju Alaksandra Łukaszenkę - powiedział dziennikarzom prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

Jak dodał prezydent, cytowany przez agencję Reutera, lista sankcyjna to pierwszy krok i może być w przyszłości rozszerzona.

 

W środę litewski premier Saulius Skvernelis poinformował, że Litwa, Łotwa i Estonia zatwierdzą wspólną listę obywateli Białorusi objętych sankcjami.

 

ZOBACZ: Dlaczego tysiące Białorusinów jest gotowych narażać się na pobicie i areszt?

 

Litewskie MSZ poinformowało wcześniej, że przedstawiło resortowi spraw wewnętrznych do zatwierdzenia listę 118 białoruskich urzędników, których proponuje objąć krajowymi sankcjami. - To są urzędnicy instytucji odpowiedzialnych za stosowanie przemocy, a nawet za możliwe zbrodnie popełnione przeciwko swoim obywatelom - powiedział szef MSZ Linas Linkeviczius.

 

Od 9 sierpnia na Białorusi trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich, które - według oficjalnych wyników - wygrał urzędujący szef państwa Łukaszenka. Reżim Łukaszenki przekonuje, że podejmowane są próby destabilizacji sytuacji w kraju.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie