Wybory na Białorusi. Putin uznaje ich ważność

Świat
Wybory na Białorusi. Putin uznaje ich ważność
PAP/EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK/ KREMLIN POOL
Rosja uznała ważność wyborów prezydenckich na Białorusi

- Rosja uznaje prawomocność wyborów prezydenckich na Białorusi, które odbyły się 9 sierpnia - powiedział w sobotę prezydent Władimir Putin. Ocenił, że istniało "zawczasu przygotowane stanowisko" w sprawie wyborów ze strony obserwatorów zachodnich.

- Władze Białorusi zaprosiły Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE do udziału w kontrolowaniu wyborów - powiedział Putin w wywiadzie dla telewizji Rossija 1. Dodał następnie: "czemu więc oni nie przyjechali? To od razu nasuwa myśl o tym, że istniało już przygotowane stanowisko dotyczące rezultatów wyborów".

 

ZOBACZ: Białoruś: kolejni dziennikarze zagraniczni pozbawieni akredytacji

 

- Ktoś może mieć wątpliwości co do rezultatów (wyborów - red.), ale ja mam wszelkie podstawy, by wątpić, że ci, którzy mają wątpliwości, byli absolutnie uczciwi - powiedział.

 

"Pogratulowałem Łukaszence"

 

Rosja - jak mówił - uważa więc wybory za ważne. - My - ja uczyniłem to od razu - uznaliśmy je za prawomocne - podkreślił. - Pogratulowałem Alaksandrowi Łukaszence zwycięstwa w tych wyborach - przypomniał. Putin był jednym z pierwszych zagranicznych liderów, który złożył Łukaszence gratulacje po wyborach. Przed nim uczynili to jedynie przywódcy Chin i Kazachstanu.

 

ZOBACZ: Telefon z Kremla do Łukaszenki. Putin rozmawiał o Białorusi

 

Od 9 sierpnia na Białorusi trwają bezprecedensowe protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów, które - według oficjalnych wyników - wygrał urzędujący szef państwa. Reżim Łukaszenki przekonuje, że podejmowane są próby destabilizacji sytuacji w kraju.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie