Sejm zdecydował o rekompensacie za wybory korespondencyjne

Polska
Sejm zdecydował o rekompensacie za wybory korespondencyjne
pixabay; Zdj. ilustracyjne
Większość posłów opowiedziała się za pozostawieniem w ustawie przepisu

Sejm w piątkowym głosowaniu odrzucił poprawkę Senatu do ustawy o ochronie zdrowia w epidemii i po jej ustaniu, skreślającą przepis o rekompensacie dla podmiotów, które zrealizowały polecenie premiera związane z przeprowadzaniem wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym.

W głosowaniu większość posłów opowiedziała się za pozostawieniem w ustawie przepisu, zakładającego przyznanie jednorazowej rekompensaty dla podmiotów, które w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 zrealizowały polecenie premiera związane bezpośrednio z przeprowadzaniem wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym.

 

ZOBACZ: Rekompensata za wybory korespondencyjne. Sejm poparł ustawę

 

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podnosił podczas prac w Senacie, że wysokość rekompensat będzie dokładnie szacowana przez ekspertów z Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W sprawie będzie także wymagana opinia Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Sporna ustawa 

 

Opozycja twierdziła, że rządzący chcą pokryć z pieniędzy podatników wydatki (ok. 70 mln zł), jakie m.in. Poczta Polska poniosła w związku z wyborami 10 maja, które nie doszły do skutku.

 

Przepis stanowi m.in., że rekompensata nie obejmuje zasadnie poniesionych kosztów w przypadku, gdy zostały one poniesione na zakup środków trwałych, wyposażenia lub na inne wydatki, które mogą być wykorzystane w bieżącej działalności podmiotu.

 

ZOBACZ: Rekompensaty za nieodbyte wycieczki. Jest decyzja Sejmu

 

Ustawa o ochronie zdrowia w epidemii i po jej ustaniu dotyczy przepisów zawartych w 16 regulacjach zdrowotnych m.in. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, pielęgniarki i położnej, fizjoterapeuty, diagnostyce laboratoryjnej, przeciwdziałaniu narkomanii, systemie informacji w ochronie zdrowia, świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

 

ZOBACZ: Premier w Sejmie o Białorusi: potrzebna solidarność i skuteczna pomoc

 

Regulacja wprowadza m.in. możliwość zdalnych egzaminów specjalizacyjnych w wybranych zawodach medycznych, doprecyzowuje przepisy związane w informatyzacją ochrony zdrowia, a także dotyczy m.in. funkcjonowania NFZ

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie