Sejm za wyższymi pensjami parlamentarzystów. Sprawdź, ile będą zarabiać

Polska
Sejm za wyższymi pensjami parlamentarzystów. Sprawdź, ile będą zarabiać
Polsat News
Sejm przyjął zmiany w prawie, podwyższające wynagrodzenia m.in. parlamentarzystom.

W czwartek Sejm przyjął zmiany w prawie, które podwyższają pensje miedzy innymi parlamentarzystom. Wynagrodzenie ma być zależne od wysokości pensji sędziów Sądu Najwyższego. Sejm przegłosował także sprawozdanie KRRiT.

Sejm przyjął zmiany w prawie, podwyższające wynagrodzenia m.in. parlamentarzystom.

 

Za przyjęciem nowelizacji obejmującej podwyżki głosowało 386 posłów, przeciw było 33, a 15 wstrzymało się od głosu. Sejm wcześniej w piątek przeprowadził debatę w pierwszym czytaniu i niezwłocznie przeszedł do drugiego.

 

ZOBACZ: Pensja Pierwszej Damy, podwyżki dla prezydenta, premiera i posłów. Sprawdź, ile mają zarabiać

 

W debacie w czasie żadnego z czytań na temat ustawy nie wypowiedzieli się przedstawiciele klubów opozycyjnych - w imieniu Lewicy i PSL-Kukiz'15 nie wypowiedział się nikt, a z KO głos zabrała tylko Klaudia Jachira. W ciągu całego dnia posłowie opozycji unikali rozmów na temat tych przepisów z dziennikarzami.

 

Powiązanie z pensją sędziów SN

 

Zmiany wiążą wysokość wynagrodzenia najważniejszych osób w państwie nie jak dotychczas z kwotą bazową corocznie określaną w ustawie budżetowej, ale z wynagrodzeniami sędziów Sądu Najwyższego.

 

ZOBACZ: "Transparentne". Dworczyk o nowych zasadach wynagrodzeń dla samorządowców i parlamentarzystów

 

Podstawę ustalenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego SN w danym roku stanowi przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale roku poprzedniego (w drugim kwartale 2019 r. kwota ta wyniosła 4839,24 zł). Dla obliczenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego SN przyjmuje się wielokrotność tej podstawy z zastosowaniem mnożnika 4,13.

 

Po zmianach pensje najważniejszych osób w państwie mają kształtować się w następujący sposób: 

 

Prezydent 25 981 zł

 

Premier - 21 984 zł

 

Ministrowie z Kancelarii Premiera - 17 987 zł

 

Pierwsza Dama - ok. 18 000 zł

 

Posłowie mają zarabiać 0,63 wynagrodzenia sędziego SN, czyli ok. 12 600 zł brutto (obecnie otrzymują 8 tys. zł). Wyższa byłaby też dieta poselska – wzrosłaby z ok 2,5 tys. zł do ok. 4250 zł. Oznacza to łączną podwyżkę miesięcznego uposażenia i diety poselskiej o ok. 4,5 tys. netto.

 

Wynagrodzenie marszałków Sejmu i Senatu ma odpowiadać 1,1-krotności wynagrodzenia sędziego SN określonego w stawce podstawowej, a posła i senatora - 0,63-krotności wynagrodzenia zasadniczego sędziego SN.

 

ZOBACZ: Premier w Sejmie o Białorusi: potrzebna solidarność i skuteczna pomoc

 

Tak jak marszałkom obu izb, również premierowi przysługiwać ma wynagrodzenie odpowiadające 1,1-krotności wynagrodzenia sędziego SN. Wicepremierzy mają zarabiać tyle co sędziowie, a ministrowie - 0,9-krotność, a sekretarze i podsekretarze stanu - wiceministrowie - 0,85-krotności wynagrodzenia zasadniczego sędziego SN.

 

Wojewodzie przysługiwać ma wynagrodzenie odpowiadające 0,75-krotności wynagrodzenia zasadniczego sędziego SN, a wicewojewodzie 0,65-krotności - zdecydowali posłowie. Marszałkowi województwa, wicemarszałkom oraz pozostałym członkom zarządu województwa przysługiwać będzie wynagrodzenie w wysokości nie większej niż 0,75-krotność wynagrodzenia sędziego SN określonego w stawce podstawowej.

 

ZOBACZ: Tusk do opozycji: ogarnijcie się, proszę

 

Wynagrodzenie starosty, wicestarosty oraz pozostałych członków zarządu powiatu ma wynosić nie więcej, niż 0,58-krotność wynagrodzenia sędziego SN, a wójta, burmistrza i prezydenta miasta nie więcej niż 0,70-krotność wynagrodzenia sędziego SN.

 

 

Sejm przyjął sprawozdanie KRRiT

 

Za przyjęciem sprawozdania KRRiT głosowało 226 posłów, przeciw było 211. Sprawozdanie z działalności KRRiT przyjęła w połowie lipca sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu. Dwa tygodnie wcześniej, na początku lipca, zostało ono odrzucone przez komisję senacką.

 

Przedstawiając wówczas sprawozdanie, przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski poinformował, że w ub.r. "dość istotną część działalności" Rady stanowiła "praca nad przygotowaniem założeń do nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji ze względu na implementację dyrektywy audiowizualnej". "Ta dyrektywa została znowelizowana, a implementacja musi być przedstawiana przez państwa członkowskie do 19 września br." - przypomniał.

 

ZOBACZ: KRRiT podwyższyła stawki za abonament RTV

 

Dodał, że "nowa dyrektywa nakłada nowe obowiązki dla platform udostępniających pliki video". "To są takie platformy jak chociażby YouTube. Platformy te będą miały zapewniać ochronę odbiorców małoletnich z uwagi na wiek oraz ochronę wszystkich odbiorców przed treściami takimi jak nawoływanie do przemocy, nienawiści, działań terrorystycznych, rasizmu, ksenofobii, pornografii dziecięcej" - powiedział przewodniczący KRRiT.

 

ZOBACZ: "Media publiczne zapewniają minimum pluralizmu". Posłowie podzieleni ws. sprawozdania KRRiTV

 

Zgodnie ze sprawozdaniem KRRiT z działalności w 2019 r. do budżetu państwa z tytułu działalności Rady odprowadzone zostały dochody w wysokości 33 458,0 tys. zł, na które m.in. złożyły się wpływy z tytułu opłat koncesyjnych (27 269,4 tys. zł - koncesje radiowe, telewizyjne, w sieciach telewizji kablowych), opłaty prolongacyjne (5 317,9 tys. zł), wpisy do rejestru programów rozpowszechnianych wyłącznie w systemach teleinformatycznych i programów rozprowadzanych oraz (245,2 tys. zł).

 

Jak czytamy w sprawozdaniu, przewodniczący KRRiT wydał ponad 63 740 decyzji administracyjnych, w tym ponad 63 489 decyzji abonamentowych, 224 koncesyjnych i 27 decyzji o nałożeniu kar finansowych w łącznej wysokości 350,9 tys. zł. Łączne wydatki KRRiT wyniosły 33 777,6 tys. zł.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie