Ponad miliard złotych z janosikowego. Powstał zespół parlamentarny ds. Warszawy

Polska
Ponad miliard złotych z janosikowego. Powstał zespół parlamentarny ds. Warszawy
pixabay
Powstał zespół parlamentarny ds. Warszawy, zajmie się m.in. kwestią janosikowego

Współpraca ze stroną miejską i rządową przy ważnych dla Warszawy sprawach to główne zadania jakie stawia przed sobą nowo powstały zespół parlamentarny ds. Warszawy. Przewodnicząca zespołu Aleksandra Gajewska (KO) powiedziała, że będzie chciała zająć m.in. sprawą tzw. janosikowego.

W zespole - jak podkreśliła Gajewska - znaleźli się przedstawiciele prawie wszystkich klubów - KO, Lewicy, PiS oraz Koalicji Polskiej-PSL. Zabrakło jedynie przedstawicieli koła Konfederacji. Na przewodniczącą zespołu wybrana została Gajewska, a wiceprzewodniczącymi zostali: Anna-Maria Żukowska (Lewica), Jarosław Krajewski (PiS) i Władysław Teofil Bartoszewski (Koalicja Polska-PSL).

 

ZOBACZ: Medycy wyszli na ulice Warszawy. "Dajcie szansę pacjentom"

 

Na przełomie sierpnia i września zespół ma rozpocząć merytoryczne prace, planowane są spotkania z przedstawicielami stołecznego ratusza i prezydentem Rafałem Trzaskowski. Jednym z głównych zadań, jakie zespół stawia przed sobą jest współpraca ze stroną miejską oraz rządową przy ważnych dla Warszawy sprawach.

 

Kwestie klimatyczne, transportowe i środowiska

 

- Mnie bardzo bliskie są kwestie klimatyczne, transportowe i środowiskowego, na pewno będą kładła na to bardzo mocny akcent - zapowiedziała Gajewska.

 

Gajewską zapytana, czy jej zespół będzie chciał poruszyć też sprawę tzw. janosikowego i czy widzi potrzeby zmiany w funkcjonowaniu tego rozwiązania odparła, że zespół na pewno poruszy tę kwestię.

 

ZOBACZ: Szczerski: 15 sierpnia Mike Pompeo podpisze w Warszawie umowę o współpracy wojskowej

 

- Mogę mówić w swoim imieniu, to co będę proponowała zespołowi - uważam, że janosikowe powinno być zrewidowane. Od dawna mówimy o tym, że środki są przekazywane i nie są wskazane cele, na jakie mogą być wydatkowe i to jest ogromny problem. Gdyby może budżet janosikowego był celowy, to może wtedy środki byłyby lepiej wykorzystywane na przykład na rozwój, a nie jak już to było wielokrotnie pokazywane na odnawianie lokalnego ratusza, niech to będą odnawialne budynki komunalne, a nie budynki administracji publicznej - powiedziała Gajewska.

 

1,2 mld zł z janosikowego

 

Zgodnie z informacją ze stołecznego ratusza, w 2020 r. Warszawa przekaże w ramach janosikowego ponad 1,2 mld zł, o 158 mln zł więcej niż w 2019 r.

 

Gajewska zapowiedziała też, że jeżeli pojawi się stosowany projekt ustawy, to zespół też na pewno zajmie się kwestią pomysłu podziału Mazowsza. "Ale dopóki nie ma żadnego dokumentu, do którego można byłoby się odnieść, to jesteśmy w sferze domniemywań. Będziemy wzywali do wyjaśnień i prosili o szczegółowe informacje, czy trwają w tej kwestii jakieś prace" - dodała Gajewska.

 

Wśród innych tematów, którymi ma się zająć zespół Gajewska wymieniała m.in. sprawy związane z gospodarką odpadami, przyszłość Lotniska Chopina w Warszawie i lotniska w Modlinie. Podkreśliła, że zespół przy wypracowywaniu różnych rekomendacji będzie współpracował z samorządem, stroną społeczną i ekspertami.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie