"Niezamaskowani Konfederaci". Posłowie bez maseczek

Polska
"Niezamaskowani Konfederaci". Posłowie bez maseczek
Twitter/Grzegorz Braun
Posłowie Konfederacji na zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy

W związku z epidemią koronawirusa w czwartek w Sejmie obowiązywały szczególne środki ostrożności. Każdy z parlamentarzystów i zaproszonych gości miał mierzoną temperaturę i otrzymał maskę. Ze środków ochrony nie skorzystali jednak posłowie Konfederacji. "W zamaskowanym Zgromadzeniu Narodowym niezamaskowani Konfederaci" - napisał pod zdjęciem posłów Grzegorz Braun.

W ostatnich dniach odnotowywane są kolejne rekordy raportowanych nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. W czwartek liczba ta wyniosła 726 - najwięcej od początku epidemii.

 

Wirus dotarł również do parlamentu. Zakażenie potwierdzono u trzech senatorów i jednego posła.

 

ZOBACZ: Kolejny rekord liczby nowych zakażeń. Niemal 50 tys. przypadków koronawirusa

 

W związku z ryzykiem epidemicznym, szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska przekazała, że podczas Zgromadzenia Narodowego będą przestrzegane wszelkie procedury sanitarno-epidemiologiczne. Każdy z parlamentarzystów i zaproszonych gości miał mierzoną temperaturę i otrzymał maskę. W liście do posłów minister poprosiła, aby na korytarzach i po zakończeniu uroczystości zachowywać dystans społeczny. 

 

Posłowie Konfederacji zapowiadali już wcześniej, że nie zamierzają dostosować się do zaleceń Agnieszki Kaczmarskiej.

 

ZOBACZ: Nie nosisz maseczki? Będziesz musiał mieć zaświadczenie

 

- Szefowa kancelarii nie ma prawa zmusić posłów do wkładania maseczek - stwierdził Jakub Kulesza. Przypomniał słowa ministra zdrowia sprzed kilku miesięcy, według którego osoby zdrowe nie muszą nosić maseczek. 

 

Przed rozpoczęciem czwartkowego Zgromadzenia poseł Grzegorz Braun zamieścił zdjęcia parlamentarzystów Konfederacji. Żaden z nich nie skorzystał z otrzymanej w Sejmie maseczki.

 

"W zamaskowanym Zgromadzeniu Narodowym niezamaskowani Konfederaci" - napisał Braun.

Były kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak został zapytany przez dziennikarzy o to, czy posłowie jego formacji nie boją się kar za brak maseczek w Sejmie.

 

- Na gruncie polskiego systemu konstytucyjnego Sejm na regulacyjną autonomię, jeśli chodzi o wewnętrzne regulacje swojej pracy. Żadna instytucja państwowa nie może narzucać izbie poselskiej czy Zgromadzeniu Narodowemu jakie ma przyjąć reguły - odpowiedział.

 

Jak dodał, posłowie Konfederacji nie zostali poinformowani o obowiązku zakrywania twarzy w Sejmie.

 

WIDEO: Krzysztof Bosak o braku maseczek u posłów Konfederacji

  

Lokalne obostrzenia

 

Na czwartkowej konferencji prasowej w siedzibie resortu zdrowia minister Łukasz Szumowski poinformował o planowanym wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń. MZ wprowadzi w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń - czerwony i żółty. Zmiany w obostrzeniach zaczną obowiązywać od soboty.

 

ZOBACZ: "Czerwone", "żółte" i "zielone" powiaty. Ministerstwo zaostrza restrykcje

 

Większe, "czerwone" obostrzenia będą obowiązywały w powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i pow. wodzisławskim. Tam wprowadzone są najbardziej rygorystyczne obostrzenia, zakazujące funkcjonowania m.in. siłowniom, kinom, sanatoriom i ograniczające liczbę osób na weselach i pogrzebach do 50, a w kościołach do 1 osoby na cztery metry kwadratowe. Ponadto wprowadzony zostanie nakaz noszenia maseczki wszędzie w przestrzeni publicznej.

 

Łagodniejsze, "żółte" rygory będą w powiatach: wieruszowskim, Jastrzębie Zdrój, jarosławskim, Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i Przemyślu. Tam, według zapowiedzi MZ, możliwe będą m.in. imprezy sportowe, wydarzenia kulturalne, seanse w kinach z udziałem 25 proc. uczestników, a na weselach i pogrzebach dopuszczalne będzie maksymalnie 100 osób. W powiatach oznaczonych kolorem żółtym nie zmieniają się zasady dot. ograniczenia w kościołach, noszenia maseczek czy też związane z transportem zbiorowym.

zdr/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie