Kontrole na deptakach i plażach. Dla zapominalskich policja ma maseczki

Polska
Kontrole na deptakach i plażach. Dla zapominalskich policja ma maseczki
PAP/Marcin Bielecki
Molo w Kołobrzegu

Środa jest kolejnym dniem, w którym pomorscy policjanci prowadzą wzmożone kontrole przestrzegania zasad bezpieczeństwa zw. z epidemią koronawirusa. Funkcjonariusze sprawdzają m.in. pojazdy komunikacji miejskiej, sklepy, deptaki i plaże.

O licznych działaniach podejmowanych przez pomorską policję w związku z epidemią poszczególne jednostki informują na swoich stronach internetowych.

 

Policja na jarmarku św. Dominika

 

Gdańska Komenda Miejska Policji podała, że od środowego rana policjanci z tej jednostki sprawdzają, jak mieszkańcy oraz turyści przestrzegają obowiązku noszenia maseczek w miejscach, w których jest taki obowiązek. - Mundurowi kontrolują punkty handlowe oraz środki komunikacji miejskiej. Dla zapominalskich mają przygotowane maseczki - wyjaśnili oficerowie prasowi gdańskiej komendy dodając, że jednym z miejsc, na których skupiły się środowe działania funkcjonariuszy, jest też teren Jarmarku św. Dominika, czyli historyczne centrum Gdańska.

 

ZOBACZ: Kontrole maseczek w sklepach. "Policja wspiera Państwową Inspekcję Sanitarną"

 

Środowe kontrole są kolejną tego typu, związaną z epidemią, akcją prowadzoną przez gdańskich policjantów. Mundurowi już wielokrotnie kontrolowali pojazdy komunikacji miejskiej i pociągi SKM, a od 25 lipca, kiedy to rozpoczął się gdański jarmark, podobne działania prowadzone są także na jego terenie. - W myśl obowiązujących przepisów powinniśmy korzystać z maseczek w komunikacji miejskiej czy w sklepach, zatłoczonych miejscach. Wielu mieszkańców i turystów tego jednak nie robi – podkreślają funkcjonariusze.

 

Kontrole w sklepach

 

W ostatnich dniach lipca policjanci pomagali też pracownikom Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w kontroli sklepów - tych mniejszych oraz wielkopowierzchniowych. Funkcjonariusze podkreślają, że chociaż mają prawo wystawić mandat za brak maseczki (do 500 zł), to w ramach akcji w sklepach starali się ograniczać swoje interwencje wobec osób nieprzestrzegających obostrzeń do pouczeń, a po mandaty sięgać tylko w wyjątkowych przypadkach. „Podczas dwóch dni policjanci pouczyli blisko 70 osób, wystawili kilka mandatów i skierowali dwa wnioski do sądu o ukaranie” – poinformowały policyjne służby prasowe.

 

Podobne akcje mające ma celu kontrolę przestrzegania obostrzeń związanych z koronawirusem prowadzone są – poza gdańską, także w innych jednostkach policji, w tym w typowo turystycznych miejscowościach położonych nad Bałtykiem, gdzie na plażach i deptakach gromadzą się duże ilości osób.

 

Patrole na plażach

 

Choćby w ostatni weekend funkcjonariusze patrolowali plaże w Pucku przypominając o konieczności zachowania dystansu lub noszeniu maseczek. Podobnie, jak w Gdańsku, także w czasie akcji w Pucku, wobec osób nienoszących maseczek w zatłoczonych miejscach, policjanci stosowali w pierwszej kolejności pouczenia. W sumie udzielili kilkaset ostrzeżeń oraz ponad dwieście pouczeń.

 

W trakcie akcji "Plaża" policjanci napominali też o nie wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu, a dzieciom rozdawali opaski-identyfikatory, na których opiekunowie mogą wpisać numer telefonu na wypadek zagubienia się pociechy.

 

ZOBACZ: Minister zdrowia: zaczynamy kontrole w sklepach, będzie rejestracja wesel

 

Z kolei w środę funkcjonariusze puckiej drogówki, w trakcie akcji "Motocykle" nie tylko sprawdzali stan techniczny jednośladów, ale też przypominali ich kierowcom o obowiązku noszenia maseczek i zachowaniu dystansu w zatłoczonych miejscach.

 

Poza policją w pilnowanie przestrzegania obostrzeń włączają się także strażnicy miejscy. Gdańscy funkcjonariusze tej formacji sprawdzają m.in. teren Jarmarku św. Dominika. Ostatnia taka kontrola miała miejsce w piątek. Objęła ona w sumie 318 stoisk handlowych (łącznie jest ich około 650) i ich okolice. W efekcie cztery osoby zostały pouczone o konieczności przestrzegania zasad. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie