Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/Jose Jacome
Liczba zakażeń koronawirusem na świecie wzrasta

W ciągu ub. 24 godzin zarejestrowano w USA 1 302 zgony z powodu Covid-19 i 53 847 kolejnych infekcji. Oznacza to znaczny wzrost w porównaniu z poprzednią dobą kiedy zarejstrowano 532 zgony. 27 procent Włochów nie nosi maseczki lub zakłada ją rzadko nie przejmując się ryzykiem zakażenia się koronawirusem i nie przestrzegając innych środków bezpieczeństwa sanitarnego - wynika z sondażu.

prz/grz/ PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Koronawirus - Raport Dnia. Środa, 5 sierpnia

O SZCZEGÓŁACH PRZECZYTASZ TUTAJ.

Przy głównych wjazdach do Nowego Jorku poczynając od środy ustawiane są punkty kontrolne, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Mają na celu wymuszenie kwarantanny osób przybywających z 35 stanów o wysokim wskaźniku zakażeń SARS-CoV-2.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO) i wicemarszałek izby Marek Pęk (PiS) poinformowali w środę na Twitterze, że otrzymali ujemne wyniki swoich badań na obecność koronawirusa. Grodzki dodatkowo poinformował, że wykonał tekst za własne pieniądze.

Na terenie Łukasiewicz–PORT uruchomiono komercyjny punkt pobrań „drive-thru”, gdzie można przebadać się w kierunku zakażenia koronawirusem. Osoby, które chcą poddać się badaniu nie muszą wysiadać z samochodu. Badanie trwa kwadrans, a wynik dostępny jest ciągu 24 godzin.

W ciągu ostatniej doby we Francji stwierdzono 1695 zakażeń koronawirusem - poinformowała w środę Generalna Dyrekcja Zdrowia (DGS). To najwyższy dobowy przyrost od 30 maja, gdy było 1828 nowych infekcji. W sumie we Francji od początku pandemii stwierdzono 194 029 zakażeń SARS-CoV-2.

DGS poinformowała też o dziewięciu nowych przypadkach śmiertelnych, tym samym liczba zgonów na Covid-19 wzrosła we Francji do 30 305.

Wkrótce w niektórych położonych na zewnątrz i szczególnie uczęszczanych miejscach publicznych w Paryżu zostanie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek ochronnych - poinformowały władze miasta i policja.

Prefektura paryskiej policji zapowiadająca wprowadzenie tego ograniczenia nie podała jednak ani konkretnej daty, od której będzie ono obowiązywało, ani terenów, które będą nim objęte z powodu pandemii COVID-19.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki wykonał test na kronawirusa, jego wynik jest ujemny - poinformowała w środę wieczorem wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon. Potwierdziła, że Grodzki będzie uczestniczył w czwartkowym Zgromadzeniu Narodowym.

Premier Grecji Kyriakos Micotakis ostrzegł w środę mieszkańców kraju przed niepokojącym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Zaapelował o przestrzeganie zasad, mających na celu radykalne powstrzymanie rozprzestrzeniania się pandemii.

W Grecji w środę stwierdzono 124 zakażenia SARS-CoV-2 w ciągu ostatniej doby.

Od wtorku w Hiszpanii potwierdzono blisko 3 tys. nowych zakażeń koronawirusem. W tym samym czasie w Portugalii ministerstwo zdrowia zanotowało 167 kolejnych przypadków infekcji SARS-CoV-2. W ciągu ostatniej doby resort zdrowia Hiszpanii zanotował wzrost liczby chorych na Covid-19 o 2953 do łącznego poziomu od początku pandemii - 305 767.

Resort wskazał, że pomiędzy wtorkiem a środą przybyła jedna ofiara śmiertelna koronawirusa, a łączna liczba zanotowanych zgonów wynosi już 28 498.

Nowy wybuch epidemii koronawirusa w Wietnamie rozprzestrzenił się w środę na dwie kolejne prowincje - oświadczył minister zdrowia tego kraju Nguyen Thanh Long. Sytuacja w mieście Danang, początkowym ognisku zakażeń, zastała uznana za opanowaną.

Przedstawiciele czeskich partii politycznych uzgodnili w środę zmiany w ordynacji wyborczej, które pozwolą w jesiennych wyborach senackich i samorządowych oddać głos osobom przebywającym w kwarantannie. Głosować będzie można m.in. z samochodu.

W Norwegii w ostatnich dwóch tygodniach nastąpił wzrost zakażeń SARS-CoV-2 po raz pierwszy od końca marca - poinformował w środę norweski Instytut Zdrowia Publicznego (FHI). Wpływ na to miało m.in. ognisko wykryte na wycieczkowcu.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni w Norwegii odnotowano 290 nowych przypadków Covid-19, z czego 197 pochodzi z ostatnich dni. Zakażenia te wykryto u mieszkańców 37 gmin.

W Wielkiej Brytanii w ciągu minionej doby zanotowano 65 zgonów z powodu Covid-19, a liczba wykrytych zakażeń koronawirusem zwiększyła się o 892 - poinformował w środę po południu brytyjski rząd.

Dziesięć osób zmarło we Włoszech minionej doby na Covid-19, potwierdzono 384 nowe zakażenia koronawirusem - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. Oznacza to dwukrotny wzrost zgonów i następnych infekcji w porównaniu z wtorkiem. Bilans zmarłych wzrósł do 35 181.

Podlegający szwajcarskiemu MSW Federalny Urząd Zdrowia (BAG) poinformował w środę, że w sobotę na listę państw o wysokim zagrożeniu koronawirusowym wymagającym odbycia kwarantanny po przyjeździe z któregokolwiek z nich do Szwajcarii zostanie wpisanych pięć nowych krajów.

Są to między innymi Rumunia oraz Hiszpania bez Balearów i Wysp Kanaryjskich. Jednocześnie status taki utracą trzy kraje, w tym figurująca dotąd na liście jako jedyny z sąsiadów Polski Rosja. Znowelizowana lista będzie obejmować 46 państw i regionów, w tym USA, Brazylię oraz jako trzecie państwo Unii Europejskiej - Luksemburg.

Burmistrz podpoznańskiego Lubonia poinformowała w środę, że jest zakażona koronawirusem. Urząd Miasta będzie od czwartku zamknięty dla interesantów.

Szpital ortopedyczno-rehabilitacyjny przy al. Modrzewiowej, szpital im. J. Dietla, szpital św. Rafała, szpital im. G. Narutowicza i szpital im. L. Rydygiera – to lecznice w Krakowie, które są kolejnymi potencjalnymi ogniskami zakażenia koronawirusem.

Władze Szkocji wprowadziły w środę w Aberdeen - trzecim co do wielkości mieście kraju - dodatkowe restrykcje w celu zatrzymania lokalnego ogniska koronawirusa. To pierwszy taki przypadek w Szkocji, w której wskaźnik zakażeń jest wyraźnie niższy niż w Anglii i Walii.

Środa jest kolejnym dniem, w którym pomorscy policjanci prowadzą wzmożone kontrole przestrzegania zasad bezpieczeństwa zw. z epidemią koronawirusa. Funkcjonariusze sprawdzają m.in. pojazdy komunikacji miejskiej, sklepy, deptaki i plaże.

Podczas październikowych wyborów parlamentarnych na Litwie wszystkich będą obowiązywały maseczki ochronne – zdecydowała w środę Główna Komisja Wyborcza (GKW). Wymóg zasłonięcia nosa i ust będzie dotyczył członków komisji, obserwatorów oraz wyborców.

Dziennie kilkudziesięciu funkcjonariuszy straży miejskiej sprawdza, jak mieszkańcy Wrocławia stosują się do zasad bezpieczeństwa związanych z epidemią Covid-19. Straż miejska na bieżąco analizuje sytuację i nie wyklucza zwiększenia ilości kontroli - mówił rzecznik wrocławskiej Straży Miejskiej Waldemar Forysiak.

Premier Francji Jean Castex poinformował w środę, że wsparcie państwa dla sektora winiarskiego, który mocno ucierpiał w wyniku pandemii Covid-19, zostanie zwiększone ze 170 do prawie 250 mln euro.

Władze kilku hiszpańskich miast ogłosiły pomiędzy lipcem a sierpniem obecność cząstek koronawirusa w wodach ściekowych. Wśród nich są m.in. główne aglomeracje kraju, takie jak Madryt, Barcelona i Walencja.

Chociaż liczba zakażeń koronawirusem w Belgii nadal rośnie, tempo tego wzrostu słabnie. Od 26 lipca do 1 sierpnia przeciętnie odnotowywano 535 nowych przypadków SARS-CoV-2 dziennie - informuje na swoich stronach telewizja VRT. To wzrost o 58 proc. w stosunku do okresu od 19 do 25 lipca.

Sześć osób z personelu medycznego oddziału zakaźnego szpitala przy ul Arkońskiej ma dodatni wynik testu na obecność koronawirusa - poinformował PAP w środę rzecznik szczecińskiej placówki. 12 osób z personelu znalazło się w kwarantannie.

W nadmorskim Świnoujściu (Zachodniopomorskie) turystów nie brakuje, ale z przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa spowodowanych koronawirusem jest kiepsko. Poza plażą większość gości ich nie przestrzega.

24 proc. Hiszpanów nie popiera rządowego planu wznowienia zajęć w szkołach we wrześniu i zgodziłoby się na przesunięcie tej daty o 4-6 miesięcy - wynika z opublikowanego w środę przez agencję prasową Europa Press badania firmy Ipsos.

W przedszkolach i szkołach we Włoszech będzie zatrudnionych dodatkowo 50 tysięcy nauczycieli i innych pracowników personelu - przewiduje rozporządzenie podpisane w środę przez minister oświaty Lucię Azzolinę przed nowym rokiem szkolnym w dobie pandemii SARS-CoV-2.

Minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk zapewniła, że resort monitoruje sprawę kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem wśród zawodników, ale zaznaczyła, iż na razie sytuacja nie budzi niepokoju. "Trudno jest, żeby się nie zarazić w grupie trenujących" - zastrzegła.

Pomimo obaw przed koronawirusem, Lankijczycy wybierają w środę nowy parlament. Partia premiera Mahindy Rajapaksy ubiega się o większość dwóch trzecich, by przeprowadzić reformy konstytucyjne i wzmocnić pozycję jego brata, prezydenta Gotabayi Rajapaksy.

Podczas pandemii koronawirusa w Niemczech dziewczynki poświęcały więcej czasu na naukę niż chłopcy. Większość rodziców uważa, że ich dzieci nauczyły się w tym okresie znacznie mniej - wynika z ankiety, o której w środę informuje agencja Reutera.

Trybunał Konstytucyjny Portugalii uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą tego kraju wprowadzanie przez poszczególne regiony przymusowej kwarantanny w związku z epidemią koronawirusa. Orzeczenie zostało wydane w związku ze skargą złożoną na autonomiczny rząd Azorów.

W Bułgarii w czasie minionych 24 godzin zmarło 11 osób z powodu zakażenia koronawirusem - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. Jest to kolejna doba, kiedy zmarłych jest więcej niż dziesięciu. Odnotowano także 255 przypadków nowych zakażeń.

- Od dłuższego czasu pracujemy nad tym jak zorganizować rok szkolny 2020/21. Chcemy, by dzieci mogły bezpiecznie wrócić do szkół. Chcemy by od 1 września zajęcia odbywały się tradycyjnie - przekazał w środę minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, który zaprezentował nowe wytyczne MEN i MZ dla szkół.

Rządy hiszpańskich wspólnot autonomicznych Katalonii i Andaluzji podwyższyły kary za lekceważenie obostrzeń sanitarnych obowiązujących w związku z koronawirusem. W obu regionach grzywna może sięgnąć 600 000 euro.

Do 313 wzrosła liczba pracowników zarażonych koronawirusem w zakładzie drobiarskim firmy Ami w wielkopolskim Mikstacie. To największe ognisko w województwie – poinformował w środę rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube.

ZOBACZ: Koronawirus w zakładzie drobiarskim. 233 osoby zakażone

Dyrektor zarządzający Komitetu Organizacyjnego igrzysk w Tokio Toshiro Muto zapowiedział, że impreza odbędzie się w 2021 roku, również z koronawirusem. Z powodu pandemii została ona przełożona o 12 miesięcy.

WIĘCEJ: Igrzyska w Tokio będą w 2021 r. mimo pandemii - zapewniają organizatorzy

W stanie Wiktoria na południowym wschodzie Australii odnotowano w środę rekordową liczbę 15 zgonów i 725 nowych zakażeń koronawirusem. Stan Queensland na północnym wschodzie zamknie granicę z Nową Południową Walią, która z kolei obejmie kwarantanną podróżnych z Wiktorii.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że stan Wiktoria szykuje się do zamknięcia znacznej części swojej gospodarki, aby móc kontrolować drugą falę zakażeń, która grozi rozprzestrzenieniem się koronawirusa w całym kraju.

Jeden z ojców franciszkanów przebywa w szpitalu z powodu zakażenia koronawirusem, a czterech objęto kwarantanną – poinformował Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych z Wieliczki.

Prowadzone przez braci sanktuarium Matki Bożej Łaskawej zostało zdezynfekowane i msze św. odbywają się zgodnie z ustalonym wcześniej porządkiem.

"Bracia objęci kwarantanną mieszkają w odosobnionej części klasztoru, zaś pozostali, którzy pełnią posługę w kościele, mieszkają w Liceum Franciszkańskim z oddzielnym wejściem, kuchnią i refektarzem i nie mają kontaktu ze współbraćmi objętymi kwarantanną" – podano w komunikacie.

Rozprzestrzenianie się koronawirusa w Wielkiej Brytanii mogło być znacznie wolniejsze, gdyby wcześniej wprowadzono obowiązek kwarantanny po przyjeździe, lecz rząd nie docenił ryzyka jego importu z innych krajów europejskich - oceniła tamtejsza poselska komisja spraw wewnętrznych.

Papież Franciszek powiedział podczas audiencji generalnej w środę, że pandemia "powodująca głębokie rany w świecie" obnażyła słabości i ukazała potrzebę jego uzdrowienia z chorób społecznych. Podkreślił, że trzeba to uczynić w duchu wiary, nadziei i miłości.

Była to pierwsza audiencja po lipcowej przerwie. Odbyła się w takiej samej formie, jak wszystkie dotąd od początku pandemii, czyli bez udziału wiernych i w papieskiej bibliotece Pałacu Apostolskiego. Transmitowały ją watykańskie media.

Franciszek przypomniał, że "wiele osób i wiele rodzin żyje w czasie niepewności z powodu problemów społeczno- ekonomicznych, które dotykają przede wszystkich najbiedniejszych".

- Dlatego musimy skierować nasze spojrzenie na Jezusa i z tą wiarą objąć nadzieję na Królestwo Boże, jakie nam przynosi - podkreślił.

Wtorkowe badania przesiewowe wśród załogi kopalń Chwałowice i Bielszowice potwierdziły łącznie blisko 80 przypadków koronawirusa - wynika z informacji służb wojewody śląskiego. Dziesięć nowych zakażeń potwierdzono też w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, dwa w kopalni Silesia.

- W rybnickiej kopalni Chwałowice na 816 górników, przebadanych we wtorek pod kątem SARS-CoV-2, 59 miało wynik dodatni. W kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej pozytywnych wyników było 19 - na 521 przetestowanych pracowników - poinformowała w środę  rzeczniczka wojewody Alina Kucharzewska.

Jeszcze w środę powinny być znane wyniki testów, przeprowadzonych we wtorek wśród ok. 200 górników prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, która w ostatnich tygodniach również była ogniskiem epidemii koronawirusa.

640 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Zmarło 18 osób. Łącznie 48 789 przypadków i 1756 zgonów

WIĘCEJ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Nie żyje 18 osób

5204 przypadki zakażenia koronawirusem wykryto w Rosji w ciągu minionej doby; zmarło 139 osób - poinformował w środę sztab ds. walki z pandemią. Łączna liczba zakażonych wynosi teraz 866 627, liczba przypadków śmiertelnych - 14 490.

W ciągu doby wypisano ze szpitali 7555 osób, co podniosło bilans ozdrowieńców do 669 026.

Liczba wykrytych od wtorku infekcji jest niższa niż dzień wcześniej, gdy potwierdzono 5159 zakażeń. Wciąż jednak liczba zgonów przekracza sto w ciągu doby, po jednodniowym spadku w niedzielę, gdy zmarło 79 osób.

W środę rano w Nowym Sączu rozpoczęło się pobieranie wymazów pod kątem koronawirusa. Badaniami są objęci pracownicy dużych firm, ich rodziny i osoby z dalszego kontaktu oraz osoby z kontaktu po weselach. Sądecczyzna stała się głównym ogniskiem zakażeń w Małopolsce.

Liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 na świecie przekroczyła w środę 700 tys. - poinformowała agencja Reutera. Oznacza to, że średnio co 15 sekund umiera jedna osoba zakażona koronawirusem, co godzinę - 247 chorych, a w ciągu doby - prawie 5900 pacjentów.

Reuters dokonał własnych obliczeń na podstawie danych zebranych w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Największy wzrost zgonów odnotowuje się obecnie w USA, Brazylii, Indiach i Meksyku.

Wyzdrowiało 35 321 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem – poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. W szpitalach przebywa 1898 osób z COVID-19, a pod respiratorem 72 chorych.

Resort podał, że nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto 9044 osoby, a kwarantanną – 100 151 osób.

Czeskie ministerstwo zdrowia potwierdziło w środę kolejnych 290 zakażeń Sars-Cov-2. To największy dzienny wzrost od końca czerwca. Aktywnych przypadków jest 5 091. Od początku marca stwierdzono w kraju 17 286 zakażeń koronawirusem.

Najwięcej zakażonych – 305 - odnotowano 28 czerwca br.

Obecny wzrost potwierdzonych liczby przypadków, który wynosi około 1000 w ciągu pięciu dni, eksperci porównują do szczytu pandemii wiosną, gdy w kraju wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, m.in. obowiązywał stan wyjątkowy.

Izolacja, kwarantanna domowa i nadzór epidemiologiczny to główne narzędzia walki z ogniskiem koronawirusa, które w ubiegłym tygodniu wykryto w Wieluniu w zakładach produkcji naczep samochodowych – powiedziała dyrektor wieluńskiego sanepidu Barbara Sułkowska.

O wykryciu ogniska koronawirusa w wieluńskich zakładach Wielton, produkujących m.in. naczepy samochodowe, poinformowano pod koniec ubiegłego tygodnia. Wówczas SARS-CoV-2 stwierdzono u 50 pracowników Wieltonu.

Lokalne władze sanitarne nie mają obecnie dokładnych danych, ilu pracowników fabryki jest zakażonych.

W powiecie wieluńskim, według danych lokalnego sanepidu, są 122 tzw. aktywne przypadki koronawirusa.

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby stwierdzono 1271 zakażeń koronawirusem, 24 chorych na Covid-19 zmarło, a 914 osób wyzdrowiało. 

1271 nowych zakażeń to najwyższa dobowa liczba infekcji wykryta do tej pory na Ukrainie. Poprzedni rekord 1198 zakażeń zgłoszono 30 lipca, a wcześniej 26 czerwca - 1109 zakażonych.

Działanie wirusa SARS-CoV-2 na układ krzepnięcia oraz jedną z najstarszych części sytemu odpornościowego, tzw. układem dopełniacza – może prowadzić do ciężkiego przebiegu COVID-19 - informuje "Nature Medicine". Często wymusza to hospitalizację pacjentów.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech potwierdzono obecność koronawirusa u 741 osób i zarejestrowano 12 przypadków śmiertelnych. Tym samym w środę bilans wszystkich niemieckich zakażeń wzrósł do 212 022, a liczba przypadków śmiertelnych - do 9168.

O ponad 3 tys. wzrosła w tym roku liczba mężczyzn, którzy skorzystali z urlopu ojcowskiego. Przyczyną zmiany tendencji może być pandemia i zwolnienia na rynku pracy - czytamy w środowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Kobiety w ciąży nie są bardziej zagrożone Covid-19 - sugerują badania brytyjskie. Jeśli dojdzie u nich do zakażenia i rozwoju tej choroby, to podobnie jak inne osoby na ogół wykazują jedynie łagodne lub umiarkowane objawy infekcji koronawirusem SARS-CoV-2.

W trybie pilnym chcemy doprecyzować przepisy dotyczące zasłaniania nosa i ust m.in. tak, by właściciele sklepów mogli odmówić obsługi klientów, którzy tego obowiązku nie przestrzegają – powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Polscy uczniowie chcą wrócić do szkoły, choć oczekują też, że pewne elementy nauki zdalnej będą w przyszłości wykorzystywane – wynika z badania przeprowadzonego przez twórcę dziennika elektronicznego VULCAN i Zakład Badań nad Procesem Uczenia się Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W 2020 r. tempo rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na świecie nie spadnie, mimo pandemii; powinno przybyć mniej więcej tyle mocy, ile w 2019 r., czyli 6,1 GW - prognozuje Global Wind Energy Council (GWEC).

27 procent Włochów nie nosi maseczki lub zakłada ją rzadko nie przejmując się ryzykiem zakażenia się koronawirusem i nie przestrzegając innych środków bezpieczeństwa sanitarnego - wynika z sondażu. Dowodzi to, że część osób poluzowała samodyscyplinę.

W Meksyku potwierdzono 857 kolejnych zgonów na koronawirusa i 6 148 nowych infekcji - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia tego kraju. Łączna liczba zainfekowanych wzrosła do 449 961 a zgonów do 48 869.

W ciągu ub. 24 godzin zarejestrowano w USA 1 302 zgony z powodu Covid-19 i 53 847 kolejnych infekcji - poinformował we wtorek Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Oznacza to znaczny wzrost w porównaniu z poprzednią dobą kiedy zarejstrowano 532 zgony.

Po zamknięciu szkół w 160 krajach miliard uczniów na świecie znalazło się poza salami lekcyjnymi. Pandemia koronawirusa doprowadziła do największych w historii szkód w dziedzinie edukacji - powiedział we wtorek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie