Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Nie żyje 18 osób

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Nie żyje 18 osób
PAP/EPA/Andreu Dalmau/Zdj. ilustracyjne
Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce potwierdzono 4 marca

"Mamy 640 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa" - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 48 789. Nie żyje też 18 kolejnych osób. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło w Polsce 1756 pacjentów. We wtorek MZ informowało o 680 nowych przypadkach, w poniedziałek o 575, a w niedzielę o 548.

Nowe potwierdzone ostatniej doby przypadki zakażeń wykryto u osób z województw: śląskiego (152), wielkopolskiego (97), małopolskiego (90), mazowieckiego (86), łódzkiego (37), podkarpackiego (32), lubelskiego (25), dolnośląskiego (22), opolskiego (21), pomorskiego (17), zachodniopomorskiego (17), lubuskiego (13), warmińsko-mazurskiego (13), podlaskiego (10), kujawsko-pomorskiego (5) i świętokrzyskiego (3).

 

 

Resort przekazał, że zmarło kolejne 18 osób w wieku od 61 do 96 lat. Do zgonów doszło m.in. w Krakowie, Łodzi, Zgierzu, Warszawie, Siedlcach i we Wrocławiu. "Większość osób miała choroby współistniejące" – podało MZ.

 

 

 

W ciągu ostatniej doby wykonano 33,6 tys. testów.

 

 

Ponad 100 tys. osób w kwarantannie

 

Obecnie z powodu Covid-19 w szpitalach przebywa 1898 osób. 72 pacjentów wymaga pomocy respiratora.

 

Kwarantanną objęto 100 tys. 151 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 9 tys. 044.

 

Do tej pory wyzdrowiało 35 tys. 321 osób.

 

 

We wtorek resort poinformował o 680 nowych przypadkach. W poniedziałek MZ informowało o 575 przypadkach, w niedzielę o 548, w sobotę o 658, w piątek o 657, a w czwartek o 615.

 

Zaostrzenie przepisów

 

- W trybie pilnym chcemy doprecyzować przepisy dotyczące zasłaniania nosa i ust m.in. tak, by właściciele sklepów mogli odmówić obsługi klientów, którzy tego obowiązku nie przestrzegają – powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

 

ZOBACZ: Zaostrzenie przepisów dot. zasłaniania ust i nosa. Zmiany "w trybie pilnym"

 

- Jednak wzmocnienie zapisów będzie zapewne rodzić też konsekwencje wzmocnienia przepisów karnych, zawartych już w ustawie, a dotyczących kar właśnie dla podmiotów handlowych za nieprzestrzeganie norm sanitarno-epidemiologicznych i narażanie klientów na zakażenie - zaznaczył.

 

Sytuacja na Śląsku

 

Wtorkowe badania przesiewowe wśród załogi kopalń Chwałowice i Bielszowice potwierdziły łącznie blisko 80 przypadków koronawirusa - wynika z informacji służb wojewody śląskiego. Dziesięć nowych zakażeń potwierdzono też w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, dwa w kopalni Silesia.

 

- W rybnickiej kopalni Chwałowice na 816 górników, przebadanych we wtorek pod kątem SARS-CoV-2, 59 miało wynik dodatni. W kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej pozytywnych wyników było 19 - na 521 przetestowanych pracowników - poinformowała w środę rzeczniczka wojewody Alina Kucharzewska.

 

ZOBACZ: Zgon co 15 sekund. Z powodu Covid-19 na świecie zmarło 700 tys. osób

 

Jeszcze w środę powinny być znane wyniki testów, przeprowadzonych we wtorek wśród ok. 200 górników prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, która w ostatnich tygodniach również była ogniskiem epidemii koronawirusa.

 

W Bielszowicach testowani byli ci górnicy, o których testy przeprowadzone tydzień wcześniej dały wyniki ujemne. W Chwałowicach – po wynikach pierwszych testów – zdecydowano o przebadaniu całej ok. 2,8-tysięcznej załogi. Testy trwają tam także w środę.

 

Według środowych danych Polskiej Grupy Górniczej w kopalni Bielszowice zachorowało dotąd 488 górników, w kopalni Chwałowice 102, a w kopalni Marcel w Radlinie 57. Dane te nie uwzględniają jeszcze wszystkich wyników trwających badań przesiewowych.

 

W wirusem zmaga się obecnie 1091 górników

 

Ogółem w Polskiej Grupie Górniczej od początku epidemii zakażonych zostało 2709 pracowników (od wtorku wzrost o 51), z których 1942 osoby (71,7 proc.) to ozdrowieńcy. Choruje 767 pracowników, a 1010 jest w kwarantannie.

 

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej w środę przybyło 10 nowych przypadków zakażenia – siedem w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju, dwa w kopalni Pniówek w Pawłowicach i jeden w jastrzębskiej kopalni Borynia. Od początku epidemii w kopalniach JSW koronawirusem zaraziło się 4070 osób, a wyzdrowiało 3967 (niespełna 97,5 proc.). 49 pracowników JSW jest nadal w kwarantannie. Choruje 103 górników.

 

W prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach do środy zanotowano 278 przypadków SARS-CoV-2 (od wtorku przybyły dwa nowe zachorowania). Wyzdrowiało 57 osób, a nadal choruje 221. 96 pracowników zakładu przebywa w kwarantannie.

 

ZOBACZ: Wojskowa defilada 15 sierpnia odwołana

 

Jak wynika ze statystyk kopalń, z wirusem SARS-COV-2 zmaga się obecnie 1091 górników - 767 z PGG, 221 z kopalni Silesia i 103 z JSW. Dane te nie uwzględniają jeszcze wszystkich wyników najnowszych badań przesiewowych.

 

Łącznie, według środowych danych spółek węglowych, od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 7 tys. 647 górników z PGG, JSW, spółki Węglokoks Kraj (gdzie wszyscy już wyzdrowieli) oraz prywatnej kopalni Silesia. Dotąd wyzdrowiało 6 tys. 556 pracowników kopalń, czyli 85,7 proc. wszystkich zakażonych.

 

Według danych sanepidu w woj. śląskim – gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń – koronawirusa wykryto u 17 tys. 92 osób (w środę poinformowano o 152 nowych przypadkach zakażenia w regionie, nie tylko wśród górników), z których 398 zmarło. W regionie wyzdrowiały 14 tys. 402 osoby, czyli 85 proc. wszystkich zakażonych.

 

Skąd wzięła się epidemia COVID-19?

 

Zapalenie płuc nazwane COVID-19 zostało po raz pierwszy rozpoznane w chińskim mieście Wuhan pod koniec ubiegłego roku. Bardzo szybko liczba przypadków wzrosła do tego stopnia, że Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła 11 marca stan pandemii na całym świecie. W Polsce pacjent "zero" został zdiagnozowany na początku marca.

 

ZOBACZ: Jak media społecznościowe wpływają na postrzeganie koronawirusa?

 

Rząd ogłosił wkrótce wprowadzenie obostrzeń. Zamknięte zostały w większości sklepy, wydany został zakaz wychodzenia z domów bez pilnej potrzeby. Obecnie większość obostrzeń cofnięto, nadal jednak służby sanitarne apelują o zachowywanie dystansu społecznego i zakrywanie ust oraz nosa a także dezynfekcję rąk.

 

Jakie są objawy koronawirusa?

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie.

 

ZOBACZ: Polska "czerwoną strefą" dla Ukrainy. Dla przyjeżdżających znad Wisły testy i samoizolacja

 

Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych oraz osłabionych, m.in. cierpiących na inne przewlekłe choroby.

prz/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie