Koronawirus: nowe dane o zakażonych i zmarłych na COVID-19

Polska
Koronawirus: nowe dane o zakażonych i zmarłych na COVID-19
Polsat News
Ministerstwo Zdrowia podało nowe dane na temat zakażeń koronawirusem i zgonów na COVID-19.

W Polsce jest "575 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa" - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Zmarł jeden chory. Liczba zakażeń w Polsce wzrosła tym samym do 47 tys. 469. W sumie zmarły dotąd 1732 osoby zakażone wirusem SARS-CoV-2. Z COVID-19 wyzdrowiało 34 tys. 881 zakażonych.

W Polsce w sobotę padł nowy rekord stwierdzonych zachorowań - 658 nowych potwierdzonych chorych. W poniedziałek zakażeń jest mniej.

 

Najwięcej nowych chorych na Śląsku

 

"Mamy 575 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (146), wielkopolskiego (98), mazowieckiego (82), małopolskiego (78), podkarpackiego (42), pomorskiego (20), łódzkiego (20), dolnośląskiego (17), zachodniopomorskiego (15), lubelskiego (13), lubuskiego (13), podlaskiego (10), kujawsko-pomorskiego (9), świętokrzyskiego (8), opolskiego (3), warmińsko-mazurskiego (1)" - podało Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek.

 

 

Zmarła jedna osoba

 

"Z przykrością informujemy o śmierci jednej osoby zakażonej koronawirusem" - podał resort. Zmarła 76-letnia kobieta z Grajewa. "Osoba ta miała choroby współistniejące" - podało ministerstwo na Twitterze.

 

Ponad 47 tysięcy zachorowało

 

Liczba zakażonych koronawirusem wynosi w Polsce 47 tys. 469 osób. Jak dotąd zmarły 1732 osoby zakażone wirusem SARS-CoV-2 - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych.

 

 

1838 łóżek zajętych przez chorujących

 

Resort zdrowia podał w poniedziałek, że zakażeni COVID-19 zajmowali 1841 łóżek w szpitalach w Polsce. Ciężej chorzy byli podłączeni do 74 respiratorów. Z kolei kwarantanna objęto 95 tys. 794 osób, a nadzór sanitarno-epidemiologiczny nałożony został na 272 osoby.

 

ZOBACZ: Senator Jan Filip Libicki ma koronawirusa. Przesunięto obrady izby wyższej

 

Ministerstwo podało, że liczba ozdrowieńców wzrosła do 34 tys. 881 osób.

 

 

Wykonano 17,7 tys. testów 

 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek, że do tej pory przebadano w laboratoriach 2 mln 315 tys. 210 próbek. Zostały one pobrane od 1 mln 980 tys. 641 osób.

 

ZOBACZ: "Jakbym miał grypę". Zakażony senator o swoim stanie zdrowia

 

W ciągu poprzedzających 24 godzin wykonano w laboratoriach 17,7 tys. testów.

 

 

Epidemia COVID-19 z chińskiego Wuhan

 

Zapalenie płuc nazwane COVID-19 zostało po raz pierwszy rozpoznane w chińskim mieście Wuhan pod koniec ubiegłego roku. Bardzo szybko liczba przypadków wzrosła do tego stopnia, że Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła 11 marca stan pandemii na całym świecie. W Polsce pacjent "zero" został zdiagnozowany na początku marca.

 

ZOBACZ: Minister zdrowia: zaczynamy kontrole w sklepach, będzie rejestracja wesel

 

Rząd ogłosił wkrótce wprowadzenie obostrzeń. Zamknięte zostały w większości sklepy, wydany został zakaz wychodzenia z domów bez pilnej potrzeby. Obecnie większość obostrzeń cofnięto, nadal jednak służby sanitarne apelują o zachowywanie dystansu społecznego i zakrywanie ust oraz nosa a także dezynfekcję rąk.

 

Jakie są objawy koronawirusa?

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie.

 

ZOBACZ: Krzysztof Kwiatkowski na kwarantannie. Miał kontakt z zakażonym senatorem

 

Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych oraz osłabionych, m.in. cierpiących na inne przewlekłe choroby.

hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie