Kolejny rekordowy wynik. Ponad 46 tys. chorych na koronawirusa

Polska
Kolejny rekordowy wynik. Ponad 46 tys. chorych na koronawirusa
Polsat News
W sobotę Ministerstwo Zdrowia podało kolejną rekordową dzienną liczbę zakażeń koronawirusem.

W Polsce jest 658 nowych i potwierdzonych testami zakażeń koronawirusem. Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia podało, że w ciągu doby zmarło 5 osób chorujących na COVID-19. Liczba zakażonych wirusem SARS-CoV-2 wzrosła do 46 tys. 346. Do tej pory epidemia spowodowała w naszym kraju śmierć 1721 osób. Wyzdrowiały 34 tys. 374 osoby zainfekowane.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiadał, że w kolejnych dniach należy się spodziewać wzrostu liczby zakażeń.

 

Najwięcej nowych chorych na Śląsku

 

Najwięcej przypadków koronawirusa odnotowano w województwach: śląskim - 214, małopolskim - 157 i mazowieckim - 60.

 

Przypadki nowych zakażeń dotyczą także województw: łódzkiego (42), wielkopolskiego (39), podkarpackiego (26), lubelskiego (18), pomorskiego (17), warmińsko-mazurskiego (17), dolnośląskiego (15), zachodniopomorskiego (15), kujawsko-pomorskiego (11), lubuskiego (9), opolskiego (7), świętokrzyskiego (7) i podlaskiego (4).

 

 

Zmarło kolejnych pięć osób

 

"Z przykrością informujemy o śmierci pięciu osób zakażonych koronawirusem" podał resort. Zmarli to 94-mężczyzna z Krapkowic, 82-letni pacjent z Gliwic, 55-latek z Chorzowa, 71- i 86-letnie kobiety z Raciborza. "Większość osób miała choroby współistniejące" - podało ministerstwo.

 

 

1721 zmarłych na COVID-19

 

Liczba zakażonych koronawirusem wzrosła w Polsce do 46 tys. 346 osób. Z kolei ogólna liczba zmarłych na COVID-19 to 1721.

 

 

100 tysięcy ludzi na kwarantannie

 

W sobotę Ministerstwo Zdrowia podało, że w Polsce chorzy na COVID-19 zajmowali 1841 łóżek. Osoby chore były podłączone do 74 respiratorów. Kwarantanną objętych jest 98 tys. 282 osoby, zaś pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym przebywa - 8441 ludzi. Jak dotąd wyzdrowiały 34 tys. 374 osoby.

 

 

2,2 mln przebadanych próbek

 

Resort podał także, że do tej pory przebadano 2 mln 273 tys. 553 próbki, pobrane od 1 mln 952 tys. 836 osób. W ciągu ostatniej doby wykonano 28,3 tys. testów.

 

 

Dobowy rekord zakażeń na świecie

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w piątek wieczorem o rekordowej liczbie nowych zakażeń koronawirusem na świecie. Według WHO w ciągu ostatniej doby wykryto 292 tys. 527 przypadków Covid-19. Największe wzrosty zakażeń wirusem SARS-CoV-2 odnotowano w Brazylii (69 tys.), Stanach Zjednoczonych (65 tys.) i Indiach (55 tys.). W Europie zdiagnozowano 25 tysięcy nowych przypadków Covid-19, w tym 2800 w Hiszpanii. Z kolei w Polsce padł rekord stwierdzonych zachorowań - 657 nowych potwierdzonych chorych.

 

ZOBACZ: Będą "naloty" policji na wesela? Minister zdrowia nie wyklucza

 

Poprzedni najwyższy dobowy wzrost na świecie zanotowano 24 lipca, gdy statystyki powiększyły się o 284 tys. 196 zakażeń. Na świecie liczba zgonów w ciągu ostatnich 24 godzin wzrosła o 6812. W ostatnich dniach aż 40 krajów zgłosiło rekordowe dobowe wzrosty liczby nowych infekcji.

 

Epidemia wirusa z Wuhan

 

Zapalenie płuc nazwane COVID-19 zostało po raz pierwszy rozpoznane w chińskim mieście Wuhan pod koniec ubiegłego roku. Bardzo szybko liczba przypadków wzrosła do tego stopnia, że Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła 11 marca stan pandemii na całym świecie. W Polsce pacjent "zero" został zdiagnozowany na początku marca.

 

ZOBACZ: "Jeden przypadek koronawirusa powinien skutkować zamknięciem szkoły"

 

Rząd ogłosił wkrótce wprowadzenie obostrzeń. Zamknięte zostały w większości sklepy, wydany został zakaz wychodzenia z domów bez pilnej potrzeby. Obecnie większość obostrzeń cofnięto, nadal jednak służby sanitarne apelują o zachowywanie dystansu społecznego i zakrywanie ust oraz nosa a także dezynfekcję rąk.

 

Śmiertelne zapalenie płuc

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie.

 

ZOBACZ: Ognisko koronawirusa w fabryce w Wieluniu. Kilkadziesiąt zakażeń, 200 osób w izolacji

 

Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych oraz osłabionych, m.in. cierpiących na inne przewlekłe choroby.

hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie