Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/Enric Fontcuberta
Meksyk jest trzecim krajem na świecie pod względem śmiertelności na Covid-19

18 milionów ludzi zakaziło się koronawirusem na całym świecie od początku pandemii - poinformował w poniedziałek Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Wśród zakażonych jest m.in. premier Kosowa Avdullah Hoti. Senator Krzysztof Kwiatkowski poddał się kwarantannie po kontakcie z zakażonym senatorem, Janem Filipem Libickim. Śledź naszą relację "minuta po minucie".

Zapis relacji
Relacja zakończona

Koronawirus - Raport Dnia. Poniedziałek, 3 sierpnia

O szczegółach przeczytasz tutaj. 

Redaktor naczelny niezależnej rosyjskiej "Nowej Gaziety" Dmitrij Muratow poinformował w poniedziałek, że gazecie grozi kara grzywny za domniemane rozpowszechnianie fałszywych informacji na temat pandemii koronawirusa w Rosji.

Brytyjskie biuro podróży Hays Travel, które w zeszłym roku przejęło wszystkie placówki i sporą część pracowników zbankrutowanego Thomasa Cooka, ogłosiło w poniedziałek, że zwolni do 878 osób, czyli prawie 20 proc. całego personelu.

O 29 wzrosła we Francji od piątku liczba zgonów z powodu koronawirusa. Do tej pory zmarły tam 30 294 osoby, w tym w szpitalach - 19 779, a w domach opieki - 10 515.

Obecnie w szpitalach z powodu Covid-19 przebywa 5198 osób, o 100 mniej niż w piątek.

W Hiszpanii nie maleje liczba zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Z szacunków resortu zdrowia wynika, że pomiędzy piątkiem a poniedziałkiem przybyło 8532 nowych infekcji oraz 27 ofiar śmiertelnych. W Portugalii po raz pierwszy od ponad czterech miesięcy nie zanotowano żadnego zgonu.

Wśród lekkoatletów przebywających na zgrupowaniu we Władysławowie wykryto kolejne dwa przypadki zakażenia koronawirusem. Informację podaną przez "Przegląd Sportowy" potwierdził w rozmowie z PAP lekarz kadry Jarosław Krzywański. Łącznie zarażona jest trójka zawodników.

Jeden z siatkarzy ekstraklasowej drużyny pierwszej drużyny Aluronu CMC Warty Zawiercie ma pozytywny wynik testu na koronawirusa. Cały zespół oraz współpracownicy klubu wraz z rodzinami pozostają w izolacji domowej i czekają na dalsze wytyczne z sanepidu.

W Wielkiej Brytanii w ciągu minionej doby zanotowano 9 zgonów z powodu Covid-19, a liczba wykrytych zakażeń koronawirusem zwiększyła się o 938, co jest najwyższym wzrostem od ponad miesiąca - poinformował w poniedziałek po południu brytyjski rząd.

W setkach francuskich gmin i miejscowości lokalne władze wprowadziły dodatkowe obostrzenia i obowiązek noszenia masek w miejscach publicznych na zewnątrz - wynika z zestawienia dziennika "Le Parisien". Wiele z nich to miejsca popularne wśród turystów.

Grecja wprowadzi obowiązek noszenia masek na pokładach promów pływających na jej wyspy, rozszerzając ten wymóg poza wewnętrzne przestrzenie publiczne. Jest to efekt nagłego wzrostu zakażeń koronawirusem, który może zagrozić greckiemu sezonowi turystycznemu.

We Włoszech 12 osób zmarło ostatniej doby na Covid-19, wykryto 159 nowych zakażeń - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Najnowsze dane wskazują na wzrost liczby zgonów w porównaniu z niedzielą, gdy było ich 8, oraz na spadek nowych infekcji.

Pracujemy nad wskazaniem drugiego szpitala jednoimiennego w województwie. Mamy już wstępnie wytypowane placówki – poinformował w poniedziałek wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Podkreślił, że trwają rozmowy o organizacji takiego szpitala.

Szybkie testy na obecność koronawirusa, które dadzą wynik w ciągu 90 minut, będą od przyszłego tygodnia stosowane w brytyjskich szpitalach i domach opieki - ogłosił w poniedziałek minister zdrowia Matt Hancock.

Od środy przy ul. Wiśniowieckiego 127 w Nowym Sączu (Małopolskie) będzie działał punkt wykonywania wymazów pod kątem koronawirusa. Badania mają być przeznaczone głównie dla przebywających na kwarantannie pracowników większych firm, dla ich rodzin i osób z dalszego kontaktu.

Dzieło Pomocy Ad Gentes wraz z Komisją Episkopatu Polski ds. Misji przekażą polskim misjonarzom 2,678 mln euro na działalność pomocową i charytatywną. Dotąd skorzystały z niej 292 placówki misyjne. Otrzymały łącznie 584 tys. euro.

Senator Koalicji Obywatelskiej Artur Dunin jest zakażony koronawirusem.

O SZCZEGÓŁACH PRZECZYTASZ TUTAJ. 

W Pradze w poniedziałek po raz pierwszy przedstawiono mapę obrazującą sytuację epidemiczną w poszczególnych powiatach. W przyjętej czterostopniowej skali zakażeń i wynikających z nich zagrożeń nie ma miejsc wykraczających poza poziom drugi.

60,5 mld zł subwencji z Tarczy Finansowej PFR trafiło do 345 tys. małych i średnich firm zatrudniających ponad 3 mln pracowników - powiedział w poniedziałek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, podsumowując pierwszy etap rządowego programu wspierania gospodarki po pandemii koronawirusa.

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stwierdził w poniedziałek, że powstanie skutecznej szczepionki lub innego środka, który wyeliminuje koronawirusa nie jest pewne. Wezwał kraje do rygorystycznego trzymania się zasad sanitarnych.

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stwierdził w poniedziałek, że powstanie skutecznej szczepionki lub innego środka, który wyeliminuje koronawirusa nie jest pewne. Wezwał kraje do rygorystycznego trzymania się zasad sanitarnych.

Kolarski Tour de France nie rozpocznie się w przyszłym roku w Kopenhadze - poinformowali w poniedziałek organizatorzy. Powodem jest przesunięcie imprezy o tydzień, by nie kolidowała z igrzyskami olimpijskimi w Tokio. W stolicy Danii wyścig wystartuje w 2022 roku.

W trzech śląskich kopalniach będących w ostatnich tygodniach największymi ogniskami koronawirusa w górnictwie w najbliższych dniach będą kontynuowane badania przesiewowe wśród górników – zdecydowały służby wojewody śląskiego.

309. Warszawska Pielgrzyma Piesza, zwana paulińską będzie w tym roku pielgrzymką modlitwy o dobre przygotowanie się do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i jej rychłe nastąpienie; pielgrzymką nadziei i chrześcijańskiej, braterskiej miłości - napisał kard. Kazimierz Nycz w liście do pątników.

Pierwsza po lipcowej przerwie na odpoczynek audiencja generalna papieża Franciszka w środę odbędzie się w takiej formie, jak wszystkie od początku pandemii: w bibliotece Pałacu Apostolskiego i bez udziału wiernych. Audiencja będzie transmitowana przez Watykan.

U pracownika fabryki Michelina w Olsztynie potwierdzono zakażenie koronawirusem. Dzięki procedurom wewnętrznym obowiązującym w fabryce liczba osób wysłanych na kwarantannę ograniczy się do kilku – powiedział w poniedziałek dyrektor warmińsko-mazurskiego sanepidu Janusz Dzisko.

Kąpieliska termalne w Budapeszcie, stanowiące jedną z największych atrakcji turystycznych miasta, znalazły się w bardzo trudnej sytuacji z powodu pandemii koronawirusa, podobnie jak festiwale – pisze w poniedziałek gospodarczy dziennik "Vilaggazdasag".

Radziłbym ostrożność w planowaniu wakacji poza granicami Polski, szczególnie w tych regionach, w których obserwujemy wzrosty zakażeń koronawirusem, czyli np. Hiszpania lub Bałkany - powiedział w poniedziałek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Tegoroczny czerwiec był w Hiszpanii miesiącem o najmniejszej liczbie zagranicznych turystów, którzy przyjechali na urlop do tego kraju w okresie sezonu wakacyjnego. Przybyło ich tam aż o 97,7 proc. mniej w stosunku do analogicznego miesiąca w 2019 roku.

164 osoby zostały zakażone koronawirusem w jednym z zakładów drobiarskich w powiecie ostrzeszowskim – poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube.

ZOBACZ: Ognisko koronawirusa w zakładzie drobiarskim. Chorych ponad 160 osób

W Rosji jeszcze w sierpniu ma być zatwierdzona szczepionka chroniąca przed koronawirusem SAR-CoV-2 wywołującym chorobę Covid-19. W październiku planowane są masowe szczepienia, w pierwszej kolejności wśród lekarzy i nauczycieli.

W zeszłym tygodniu w Belgii średnio 491 osób dziennie uzyskało pozytywny wynik testu na obecność nowego koronawirusa - informuje w poniedziałek belgijska telewizja VRT. To wzrost o 68 proc. w stosunku do 292 pozytywnych testów, które odnotowano tydzień wcześniej.

W ostatnim tygodniu w Bułgarii wyraźna jest tendencja do wzrostu liczby zmarłych na Covid-29, jest ich o 20 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu. Do rekordowych 814 wzrosła liczba hospitalizowanych, z których 46 jest na oddziałach intensywnej terapii.

Naukowcy z IBD PAN opracowali procedury przeprowadzania testów grupowych przy użyciu dostępnych na rynku testów PCR. Dzięki temu jeden test na koronawirusa pozwoli sprawdzić nawet kilkanaście osób, oszczędzając czas i pieniądze.

Czytaj więcej: Grupowe testy na koronawirusa w Polsce. Propozycja naukowców z PAN

Norweski armator Hurtigruten poinformował o wstrzymaniu wszystkich rejsów wycieczkowych w związku z wykryciem w piątek ogniska koronawirusa na statku Roald Amundsen. Zakażonych jest już ponad 40 osób, w większości załoga.

Liczba wykrytych w Rosji w ciągu minionej doby zakażeń koronawirusem wynosi 5394 - poinformował w poniedziałek sztab ds. walki z pandemią. Zmarło 79 pacjentów z Covid-19. Ogólna liczba infekcji SARS-CoV-2 sięga teraz 856 265, a liczba przypadków śmiertelnych - 14 207. 

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd 2 mln 315 tys. 210 próbek pobranych od 1 mln 980 tys. 641 osób – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wykonano ponad 17,7 tys. testów.

Łącznie do tej pory wyzdrowiało 34 881 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu COVID-19 przebywa 1 841 chorych. Pod respiratorem jest 74 pacjentów – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Wybuch epidemii, wykryty ponad tydzień temu w wietnamskim mieście Danang, rozprzestrzenił się w fabrykach zatrudniających 77 tys. osób - podała w poniedziałek gazeta "Lao Dong". Rząd planuje poddać testom 1,1 mln mieszkańców miasta w ramach walki z SARS-CoV-2.

Dziewięć kolejnych zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, nie zmarł natomiast w tym czasie żaden chory na Covid-19 – poinformowano w poniedziałek na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii SARS-CoV-2.

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby stwierdzono 990 zakażeń koronawirusem, 13 chorych na Covid-19 zmarło, a 333 osoby wyzdrowiały - podano w poniedziałek na stronie internetowej Centrum Monitoringu Rozprzestrzeniania się Epidemii Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

W ciągu minionej doby w Indiach odnotowano 52 972 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, co zwiększyło ogólny bilans infekcji w tym kraju od wybuchu epidemii do 1,8 mln - wynika z danych przedstawionych w poniedziałek przez ministerstwo zdrowia. Zmarło kolejnych 771 osób, przez co liczba zgonów na Covid-19 wzrosła w Indiach do 38 135.

Australia: 429 nowych zakażeń i 13 ofiar śmiertelnych w stanie Wiktoria. Premier stanu Daniel Andrews wprowadził "stan katastrofy" i godzinę policyjną w Melbourne.W ciągu ostatniej doby stwierdzono w Niemczech 509 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował w poniedziałek rano Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Siedem osób zmarło. Według RKI łączna liczba zakażeń wynosi 210 402, a zgonów - 9148.

O 515 wzrósł w ciągu doby bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa w Stanach Zjednoczonych - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Tym samym łącznie od początku epidemii w USA z powodu koronawirusa zmarły 154 841 osoby. Równocześnie w niedzielę w USA wykryto ponad 47 tys. nowe przypadki zakażenia. To nieznaczny spadek w porównaniu do ostatnich pięciu dni, gdy za każdym razem w ciągu doby diagnozowano ponad 60 tys. przypadków SARS-CoV-2.

274 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby w Meksyku z powodu zakażenia koronawirusem - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. Stwierdzono też 4853 nowe przypadki infekcji. W sumie od początku pandemii koronawirusem w Meksyku zakaziło się 439 046 osób. Zmarły 47 746 osób, co sprawia, że Meksyk jest trzecim krajem na świecie pod względem śmiertelności na Covid-19. Więcej osób zmarło tylko w USA i Brazylii.

541 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Brazylii - podało ministerstwo zdrowia tego kraju. Stwierdzono także 25 800 nowych przypadków zakażenia. Po ogłoszeniu niedzielnego bilansu liczba ofiar śmiertelnych pandemii koronawirusa w Brazylii wynosi 94 104. W sumie stwierdzono do tej pory 2,73 mln zakażeń. Brazylia po USA jest drugim krajem na świecie najmocniej dotkniętym przez wirusa SARS-CoV-2.

Premier Kosowa Avdullah Hoti poinformował w niedzielę, że jest zakażony koronawirusem. Na Facebooku napisał, że swoje obowiązki przez najbliższe dwa tygodnie pełnić będzie z domu. Czytaj więcej: Premier Kosowa zakażony koronawirusem. "Nie mam żadnych objawów"

Senator Krzysztof Kwiatkowski odbędzie kwarantannę w związku z możliwością zakażenia koronawirusem. Polityk przekazał tę informację na Twitterze; jak zaznaczył, powodem kwarantanny jest to, że miał kontakt z zakażonym koronawirusem senatorem Janem Filipem Libickim.

CZYTAJ WIĘCEJ: Krzysztof Kwiatkowski na kwarantannie. Miał kontakt z zakażonym senatorem

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie