Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/CHAMILA KARUNARATHNE
Na polsatnews.pl relacja "minuta po minucie" - najważniejsze informacje o pandemii koronawirusa oraz jej skutkach w Polsce i na świecie

USA nadal "liderem" pandemii - na Covid-19 zmarło tam niemal 143 tys. osób, a 4 miliony testów na koronawirusa dało pozytywny wynik. Trudna sytuacja także w Brazylii, gdzie w ciągu doby potwierdzono 67 860 nowych przypadków. To największy dobowy przyrost od początku pandemii. O aktualnej sytuacji w Polsce dowiemy się z raportu resortu zdrowia o godz. 10:30. Najnowsze informacje na polsatnews.pl.

wka/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

W czwartek odnotowano ponad 400 nowych przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce. Zakażeni są kolejni górnicy, zaplanowano badania przesiewowe w dwóch kopalniach. Hiszpania z kolei ponownie zmaga się z dużym wzrostem liczby nowych przypadków. Skutki tego odczuwa m.in. turystyka. Koronawirus - Raport Dnia.

Koronawirus - Raport Dnia. Czwartek, 23 lipca

Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa poinformował w czwartek, że na cztery tygodnie zamknięte zostaną wszystkie szkoły publiczne w kraju. To efekt dynamicznego wzrostu zakażeń koronawirusem w RPA.

Szef państwa wyjaśnił, że całkowita liczba zakażeń w kraju przekroczyła 400 tys., a wskaźnik dobowych przyrostów infekcji w RPA jest jednym z najwyższych na świecie. - Republika Południowej Afryki zajmuje piąte miejsce na świecie pod względem liczby potwierdzonych zakażeń i ma ponad połowę wszystkich przypadków w Afryce. Pandemia koronawirusa rzeczywiście uderzyła - uzasadniał swoją decyzję.

Ramaphosa sprecyzował, że do tej pory łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 wynosi w RPA 408 052, a na Covid-19 zmarło 6 tys. osób. - Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zminimalizować rozprzestrzenianie się choroby. Zdecydowaliśmy celowo o zamknięciu szkół w okresie, w którym oczekuje się największego wzrostu zakażeń w kraju - powiedział w telewizyjnym przemówieniu prezydent i wyjaśnił, że szkoły będą zamknięte do 24 sierpnia.

W RPA szkoły po raz pierwszy zostały zamknięte pod koniec marca, ale na początku czerwca uczniowie zaczęli powracać do klas. Jednak w ostatnich tygodniach związki zawodowe, w tym związek nauczycieli SADTU, opowiedziały za ponownym zamknięciem szkół do czasu, gdy minie szczyt infekcji, co może nastąpić dopiero we wrześniu.

Urugwaj jest jedynym w Ameryce Łacińskiej krajem, który nie odnotował w ciągu minionej doby ani jednego nowego przypadku koronawirusa. Eksperci zwracają uwagę na "fenomen Urugwaju", który bardzo skutecznie walczy z pandemią SARS-CoV-2.

Od 13 marca, gdy w Urugwaju zamieszkanym przez 3,4 mln ludzi stwierdzono cztery pierwsze przypadki koronawirusa, zachorowało dotąd 1117 osób, a zmarły 34. To bardzo niewielka liczba, zwłaszcza że kraj graniczy z przeszło 200-milionową Brazylią, która jest najmocniej na całym kontynencie zaatakowana przez pandemię.

Panamerykańska Organizacja Zdrowia (PAHO), której eksperci analizują "fenomen Urugwaju", podkreśla w swych komunikatach i analizach, iż władze urugwajskie już w tym samym dniu, w którym do szpitala trafiły pierwsze osoby z objawami zakażenia koronawirusem, zadekretowały dla całego kraju stan alarmu sanitarnego.

Prezydent Luis Lacalle Pou bardzo szybko podjął decyzję o zawieszeniu zajęć w szkołach i na uniwersytetach. Jednocześnie odwołał się do "świadomej współprac" społeczeństwa w przestrzeganiu środków ostrożności i ograniczenie kontaktów między mieszkańcami do najbardziej niezbędnych, takich jak robienie zakupów czy wizyty lekarskie. Nastąpiło wprowadzenie pracy zdalnej wszędzie, gdzie było to możliwe, rząd zakazał też wszelkich masowych zgromadzeń.

Ponad 60 proc. Kanadyjczyków już obawia się ponownych obostrzeń w gospodarce w związku z oczekiwaną drugą falą zachorowań na Covid-19, a dane z prowincji po dotychczasowych decyzjach o łagodzeniu restrykcji martwią lekarzy.

Według opublikowanego w tym tygodniu badania Leger dla Association for Canadian Studies 63 proc. Kanadyjczyków uważa, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy powrócą restrykcje w działaniu firm, takie jak w marcu i kwietniu. 82 proc. spodziewa się drugiej fali zachorowań. Wykresy pokazują wzrost liczby zachorowań w ostatnich dwóch tygodniach.

Kanadyjskie prowincje kolejno łagodziły obostrzenia. Nawet Ontario, jedna z dwóch najmocniej dotkniętych pandemią prowincji (poza Quebec), od 17 lipca weszło w tzw. fazę 3 znoszenia restrykcji, co oznacza powrót ok. 99 proc. biznesów do działalności. Dopuszczalne są zgromadzenia do 50 osób w zamkniętych przestrzeniach i do 100 osób na otwartej przestrzeni. Wyjątkiem jest stolica prowincji Toronto i miasta metropolii.

Tymczasem w minionych tygodniach w Ontario liczba zachorowań zaczęła rosnąć i we wtorek odnotowano 203 nowe przypadki zachorowań, najwyższą liczbę od trzech tygodni. Minister zdrowia Ontario Christine Elliott określiła sytuację jako niepokojącą. Wzrosty zachorowań dotyczą trzech rejonów, w tym stolicy Kanady Ottawy, głównie osób poniżej 39. roku życia.

Według danych ministerstwa zdrowia do środy w Kanadzie odnotowano 112,24 tys. przypadków zachorowań na Covid-19 i 8870 zgonów.

W ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowano we Francji ponad 1000 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 10 zgonów z powodu Covid-19 - podała w czwartek Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia (DGS).

Tym samym liczba ofiar śmiertelnych pandemii wzrosła we Francji do 30 182. 5957 osób jest obecnie hospitalizowanych, a 436 pacjentów przebywa na oddziałach intensywnej terapii.

- Sytuacja epidemiologiczna charakteryzuje się wzrostem liczby przypadków. Opublikowane w czwartek wieczorem tygodniowe dane Agencji Zdrowia Publicznego potwierdzają trend wzrostowy obserwowany w ciągu ostatnich dwóch tygodni - ostrzega DGS.

Natomiast w ciągu ostatnich siedmiu dni liczba osób, u których stwierdzono wynik pozytywny, wzrosła o 27 proc. przy około trzyprocentowym wzroście liczby przeprowadzanych testów.

Władze medyczne wskazują również na wzrost zgłoszeń koronawirusa w placówkach medyczno-socjalnych oraz zapadalność u osób w wieku 75 lat i starszych, po raz pierwszy od zakończenia szczytu epidemiologicznego. DGS nazwała to odbicie "niepokojącym sygnałem, na który należy zwrócić największą uwagę".

Od soboty w Czechach trzeba będzie nosić maseczki w pomieszczeniach zamkniętych na imprezach, w których będzie uczestniczyć ponad 100 osób. Minister zdrowia Adam Vojtiech powiedział w czwartek, że decyzję podjęto m.in. uwzględniając zakażenia w jednym z klubów w Pradze.

Po imprezie, która odbyła się w jednym z praskich klubów w piątek, zdiagnozowano 98 przypadków zakażenia Sars-CoV-2. Ponad 200 osób musi spędzić 14 dni na kwarantannie.

Jednocześnie Vojtiech zapowiedział, że od poniedziałku zmniejszony zostanie limit uczestników w imprezach, także tych organizowanych w plenerze, z 1000 do 500 osób. - Ograniczenia nie mają zastosowania do sklepów i restauracji, tylko do imprez sportowych i wydarzeń kulturalnych - powiedział szef resortu zdrowia podczas konferencji prasowej.

Informując o pierwszych od końca czerwca ogólnokrajowych obostrzeniach Vojtiech zwrócił uwagę, że choć liczba zarażonych rośnie, to jednocześnie nie ma zagrożenia dla systemu ochrony zdrowia. Jego zdaniem nie wzrasta w dramatyczny sposób liczba osób hospitalizowanych w związku z Covid-19.

Palenie w miejscach publicznych może sprzyjać zakażeniom wirusem SARS-CoV-2 - twierdzą władze hiszpańskiej organizacji ANEFP, zrzeszającej producentów leków. Z opinią tą zgadza się kierownictwo Portugalskiego Towarzystwa Pulmonologii (SPP).

Czytaj więcej: Wpływ palenia na zakażenie koronawirusem. Jest opinia ekspertów

16,7 proc. spośród przebadanych od połowy czerwca 223 tys. mieszkańców Sztokholmu ma przeciwciała Covid-19 - poinformowały w czwartek władze regionu obejmującego stolicę Szwecji.

Jak przypomina Region Sztokholm, wytworzenie przeciwciał jest dowodem przejścia infekcji. W wielu przypadkach choroba daje jednak lekkie objawy. Według głównego epidemiologa kraju Andersa Tegnella prawdopodobnie obecność przeciwciał daje odporność przez sześć miesięcy. - W Szwecji nie znamy na razie przypadku, aby ktoś kolejny raz zachorował - oświadczył epidemiolog.

Posiadanie przeciwciał stało się w Szwecji "twardą walutą". Na tej podstawie można odwiedzić osoby starsze w domach opieki lub spotykać się z osobami z grup ryzyka. Wielu sztokholmczyków liczy, że po pozytywnym wyniku testu będzie mogło bez obaw wyjechać na wakacje.

Według przedstawionych w czwartek danych Urzędu Zdrowia Publicznego w Szwecji w ciągu ostatniej doby odnotowano dziewięć zgonów na Covid-19, a łączny bilans ofiar śmiertelnych w kraju to 5676. W tym samym okresie liczba przypadków zakażeń koronawirusem wzrosła o 259 nowych do 78 763.

W ciągu minionej doby w Portugalii przybyło 229 nowych zakażeń koronawirusem. W sumie, jak poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju, zanotowano już 49 379 przypadków infekcji SARS-CoV-2.

Jak sprecyzował resort zdrowia w komunikacie, podczas ostatnich 24 godzin liczba nowych infekcji wyhamowała. Ministerstwo przypomniało, że dobę wcześniej zanotowano 259 przypadków zakażenia koronawirusem.

Portugalskie ministerstwo zdrowia wyjaśniło, że w sumie zanotowano już w całym kraju 1705 ofiar śmiertelnych koronawirusa. Trzy nowe zgony zostały potwierdzone podczas minionej doby.

Z szacunków służb medycznych wynika, że od środy potwierdzono w kraju 370 przypadków wyzdrowienia z Covid-19. Łączna liczba ozdrowieńców szacowana jest na 34 369.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) obserwuje intensywną transmisję koronawirusa w stosunkowo niewielu krajach - poinformował w czwartek w Genewie szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Czytaj więcej: "Dwie trzecie wszystkich przypadków zakażenia pochodzi z 10 państw". WHO o rozwoju pandemii

Premier Belgii Sophie Wilmes poinformowała w czwartek, że rząd zaostrza środki bezpieczeństwa w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem i wprowadza nakaz noszenia masek "w miejscach licznie uczęszczanych" jak sklepy, ulice handlowe czy budynki publiczne.

Od 11 lipca obowiązuje już noszenie masek w sklepach, kinach, świątyniach, muzeach oraz bibliotekach.

- Zapowiedź zaostrzenia zasad (bezpieczeństwa) to cios w nasze morale, ale wolimy podjąć już teraz środki (zaradcze), niż później żałować - powiedziała premier podczas konferencji prasowej.

Od 11 do 17 lipca w Belgii średnia liczba nowych zakażeń koronawirusem dziennie wynosiła 175, czyli o około 80 proc. więcej w porównaniu z wcześniejszym tygodniem. Rośnie liczba przyjęć do szpitali i zgonów z powodu Covid-19.

W hiszpańskiej Katalonii w ciągu ostatniej doby odnotowano prawie 2 tys. nowych zakażeń Covid-19, w tym 566 w Barcelonie, a w metropolii wraz z okolicami - 1297 przypadków. Zmarło dziewięć osób. O pięciu chorych, do 61, wzrosła liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii.

Szef autonomicznego rządu Katalonii Quim Torra poinformował w czwartek, że rozważa możliwość zamknięcia w całym regionie nocnych lokali rozrywkowych, gdzie dochodzi do dużej liczby zakażeń.

Władze gminy Totana w regionie Murcji na południowym wschodzie kraju, zabroniły od czwartku wjazdu i wyjazdu z tej miejscowości, zamknęły domy opieki i ograniczyły wizyty w domach spokojnej starości. W Totana doszło do gwałtownego wzrostu zakażeń, a punktem zapalnym okazały się nocne lokale. Stwierdzono 55 przypadków zakażenia; 60 proc. w społeczności imigrantów z Ameryki Łacińskiej.

Ponad 300 osób ma zostać objętych badaniami na Covid-19 - poinformowały w czwartek lokalne władze, które planują wprowadzenie kwarantanny domowej.

W całej Hiszpanii jest obecnie ponad 220 aktywnych ognisk zakażenia koronawirusem, które występują we wszystkich regionach kraju, z wyjątkiem autonomicznych miast Ceuta i Melilla, a najnowsze stwierdzono na Balearach, wyspach Majorka i Menorka oraz Formentera - poinformował na sesji parlamentu hiszpański minister zdrowia Salvador Illa.

Opracowujemy strategię na czas, spodziewanej jesienią, II fazy epidemii dotyczącą m.in. szczepień przeciw grypie i testów na obecność koronawirusa, by zapewnić jak najszerszy do nich dostęp - powiedział w czwartek w Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Czytaj więcej: II faza epidemii w Polsce? Ministerstwo już opracowuje strategię

10 osób zmarło we Włoszech w ciągu doby na Covid-19, potwierdzono 306 nowych przypadków koronawirusa - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. Bilans zmarłych wynosi obecnie 35 092. Wzrosła liczba nowych infekcji w porównaniu z czwartkiem, gdy było ich 282.

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia w kraju od początku epidemii wzrosła do 245,3 tys. Wyleczonych jest ponad 197 tys. osób, a obecnie zakażonych jest 12,4 tys.

Koronawirusa potwierdzono w czwartek u trzech młodych mieszkańców Rzymu, którzy wcześniej w ośmioosobowej grupie spędzali wakacje na wyspie Capri.

W stołecznym regionie Lacjum jest łącznie 26 nowych przypadków zakażeń. W Abruzji wykryto 10 kolejnych infekcji; najwięcej od dwóch miesięcy.

Ostatniej doby wykonano około 60 tysięcy testów.

Leki na depresję z dwóch grup, tj. inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) oraz inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny (SNRI) mogą obniżać ryzyko zgonu lub intubacji u pacjentów z COVID-19 – wynika z pracy, którą zamieszcza portal medRixv.

Analizę przeprowadzono w grupie 7345 dorosłych pacjentów z potwierdzonym COVID-19, przebywających w różnych szpitalach francuskich. Z tej grupy 460 pacjentom podano lek przeciwdepresyjny podczas leczenia COVID-19 w szpitalu.

Po uwzględnieniu w analizie cięższego stanu i wyższej średniej wieku pacjentów, którzy otrzymali lek na depresję (blisko 75 lat), w porównaniu z grupą chorych, którzy nie otrzymali leku (średnia wieku blisko 57 lat), naukowcy wyliczyli, że leki na depresję o 36 proc. obniżały ryzyko intubacji lub zgonu. W przypadku leków z grupy SSRI, do których należy m.in. fluoksetyna ryzyko było niższe o 44 proc., a w przypadku leków z grupy SNRI – o 43 proc. Najsilniejszy związek ze spadkiem ryzyka intubacji lub zgonu miało przyjmowanie trzech leków: fluoksetyny (SSRI), escitalopramu (SSRI) bądź wenlafaksyny (SNRI).

Nie stwierdzono, aby inne klasy leków na depresję obniżały ryzyko intubacji lub zgonu.

Rośnie liczba zakażeń koronawirusem w Hiszpanii. W środę odnotowano 1357 nowych przypadków. W całym kraju jest ponad 200 aktywnych ognisk Covid-19. Obecna sytuacja odbija się na turystyce. W pasie wybrzeża zajętych jest 30-35 proc. miejsc noclegowych.

Czytaj więcej: Koronawirus powrócił do Hiszpanii. Wzrost zakażeń odbija się na turystyce

Łączna liczba zakażeń koronawirusem w Iraku przekroczyła 100 tys. - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. Władze alarmują, że pandemia SARS-CoV-2 w Iraku przybiera na sile.

W sumie od początku pandemii w Iraku stwierdzono 102 226 przypadków zakażenia, a w ciągu ostatniej doby 2361. Zmarły do tej pory 4122 osoby.

Według oficjalnych danych od kilku już tygodni codziennie przybywa ok. 2 tys. zakażeń. Władze irackie alarmują, że służba zdrowia nie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi przypadkami zachorowań, bowiem brakuje lekarzy, łóżek szpitalnych, lekarstw i respiratorów. Duża zachorowalność panuje wśród personelu medycznego.

Ministerstwo zdrowia zwraca uwagę, że wzrost liczby dobowych zakażeń obserwowany jest od zakończenia świętego dla muzułmanów miesiąca ramadan, 23 maja. Według resortu od tamtej pory wielu Irakijczyków lekceważy ograniczenia wprowadzone w związku z zagrożeniem epidemicznym.

W ciągu ostatniej doby w Czechach przybyło 247 przypadków zakażenia koronawirusem i w kraju są aktualnie 5062 aktywne przypadki SARS-CoV-2 - poinformowało w czwartek czeskie ministerstwo zdrowia. Szef resortu Adam Vojtiech nie wyklucza wprowadzenia ogólnokrajowych ograniczeń.

Liczba zakażonych w ciągu ostatnich 24 godzin była wyższa o 36 przypadków niż dobę wcześniej.

W dalszym ciągu najtrudniejsza sytuacja jest w kraju (województwie) morawsko-śląskim, gdzie w ciągu doby zakażone zostały 73 osoby. W czwartek obradowała Rada Bezpieczeństwa przy hetmanie (marszałku) regionu Ivo Vondraku. Jego zdaniem i według szefowej regionalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej Pavly Svrczinovej nie ma podstaw do dalszego zaostrzenia obowiązujących w regionie ograniczeń. 17 lipca przywrócono tam obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach i środkach komunikacji. Ograniczono też działalność restauracji, barów i klubów nocnych.

Prawie połowa hiszpańskiego społeczeństwa przytyła w czasie epidemii koronawirusa, w okresie od marca do maja - wynika ze studium Towarzystwa ds. Otyłości w Madrycie (SEEDO).

Cytujący w czwartek wnioski ze studium portal Redaccion Medica podał, że 44 proc. ankietowanych Hiszpanów przyznaje, iż pomiędzy marcem a majem, kiedy w kraju obowiązywały najsurowsze obostrzenia, przybrało na wadze.

Osoby deklarujące, że zaczęły ważyć więcej, twierdzą, że przybyło im średnio od jednego do trzech kilogramów.

Jak powiedział Francisco Tinahones, szef SEEDO, okres wakacyjny, podczas którego restrykcje są znikome, powinien sprzyjać walce Hiszpanów z nadwagą. Wskazuje on, że na nadwagę cierpi już około 20 proc. hiszpańskiej populacji.

18 marca będzie obchodzony we Włoszech jako dzień pamięci o ofiarach epidemii koronawirusa, w trakcie której zmarło dotąd w tym kraju ponad 35 tysięcy osób. Uchwałę w tej sprawie przyjęła w czwartek Izba Deputowanych, następnie trafi ona do Senatu.

Na dzień poświęcony ofiarom wybrano symbolicznie rocznicę wydarzenia, które wstrząsnęło opinią publiczną na świecie.

18 marca konwój wojskowych ciężarówek wywiózł z Bergamo, epicentrum epidemii w Lombardii pierwsze trumny z ciałami zmarłych. Zawieziono je na kremację do innych regionów, ponieważ w mieście tym z powodu stale rosnącej liczby zgonów nie było już miejsca.

Pochodzący z Bergamo deputowani współrządzącej Partii Demokratycznej Elena Carnevali i Maurizio Martina oświadczyli, że "ten tragiczny dzień zmienił w wielu obywatelach sposób postrzegania kryzysu" i uświadomił im jego skalę.

19 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono dotąd - po zbadaniu pierwszych 90 próbek - u górników z prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach - wynika z czwartkowych danych służb wojewody śląskiego. W środę wymazy pobrano od blisko 300 pracowników tej kopalni.

Czytaj więcej: 19 nowych zakażeń koronawirusem w kopalni Silesia

W Szpitalu Miejskim św. Trójcy w Płocku (Mazowieckie) potwierdzono drugi przypadek zakażenia koronawirusem wśród personelu. Podobnie jak w pierwszym, wykrytym w zeszłym tygodniu, osobą zakażoną jest pielęgniarka. Część osób poddanych wcześniej kwarantannie została już z niej zwolniona.

 

Gdyński sanepid szuka uczestników imprezy Big Boat Party, która odbyła się 12 lipca na katamaranie pływającym po Zatoce Gdańskiej. Na pokładzie mogło być ok. 240 osób. Kilkoro z nich parę dni później okazało się nosicielami SARS-CoV-19.

Czytaj więcej: Sanepid szuka uczestników imprezy na katamaranie. Mogli zarazić się koronawirusem

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto 856 zakażeń koronawirusem, 17 chorych na Covid-19 zmarło, a 828 osób wyzdrowiało - podano w czwartek na stronie internetowej Centrum Monitoringu Rozprzestrzeniania się Epidemii Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Bilans potwierdzonych infekcji SARS-CoV-2 od początku epidemii wzrósł w tym kraju do 61 851, zgonów do 1551, a wyzdrowień do 34 000.

Obecnie na Ukrainie 26 300 osób choruje na Covid-19, czyli o 11 więcej niż dzień wcześniej.

Najwięcej nowych przypadków zakażeń potwierdzono minionej doby w Kijowie - 112 i w obwodzie lwowskim - 109, a wyzdrowiało najwięcej w obwodzie czerniowieckim (87), lwowskim (71) i donieckim (70).

W środę zgłoszono 829 nowych przypadków zakażenia, we wtorek - 673, w poniedziałek 651, a w niedzielę 19 lipca zachorowało 731 osób. 26 czerwca odnotowano absolutny dzienny rekord pod względem liczby infekcji na Ukrainie - 1109 nowych zakażonych.

U jednej z osób, która w niedzielę była na mszy w kościele w Magnuszewie (Mazowieckie) potwierdzono zakażenie koronawirusem. Sanepid w Kozienicach apeluje o zgłaszanie się innych uczestników nabożeństwa.

Chodzi o wiernych uczestniczących we mszy świętej w niedzielę godz. 12.00 w kościele św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach prosi je o kontakt telefoniczny, tel. (48) 611-04-20 lub 514-218-800.

Władze Hongkongu zgłosiły w czwartek 113 nowych zakażeń koronawirusem, co jest najwyższym dobowym przyrostem odnotowanym od początku pandemii. Dzień wcześniej odnotowano 113 infekcji. Władze ostrzegają, że miasto czeka krytyczny okres w walce z pandemią.

Coraz więcej zakażeń związanych jest z restauracjami, co każe ekspertom nawoływać do zamknięcia lokali gastronomicznych – podała publiczna stacja RTHK.

Strażak, u którego w środę potwierdzono SARS-CoV-2 został poddany badaniom po tym, jak w czasie służby stwierdzono u niego gorączkę – podał w czwartek rzecznik wielkopolskiego komendanta PSP. W związku z zakażeniem kwarantannie poddano 39 strażaków.

Pandemia koronawirusa nie wpływa na ceny mieszkań, a Polacy mimo wszystko nadal inwestują w nieruchomości - wynika z kwartalnego raportu Barometr Metrohouse i Gold Finance II kw. 2020. Wskazano, że banki zwiększyły wymagany wkład własny do nawet 30 proc.

O 330 zakażonych koronawirusem w ostatniej dobie poinformował w czwartek bułgarski resort zdrowia. Osiem osób w tym czasie zmarło na Covid-19. Czwartek jest trzecim dniem, w którym liczba zakażeń przekracza 300.

Łącznie w Bułgarii zarejestrowano 9 584 infekcje, zmarło 321 osób.

Dyrektor trzeciego największego szpitala w Izraelu, prof. Roni Gamzu, w nocy ze środy na czwartek został mianowany przez rząd koordynatorem ds. koronawirusa.

Tymczasem izraelski resort zdrowia potwierdził 2027 nowych infekcji; to kolejny najwyższy dobowy bilans od wybuchu pandemii w tym kraju.

Jeden z ok. 20 przebadanych pracowników biura rady miejskiej ma dodatni wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. U pozostałych był on negatywny – poinformował w czwartek rzecznik bielskiego magistratu Tomasz Ficoń. Koronawirus jest także w szpitalu miejskim.

Badania w magistracie przeprowadzono po tym, jak potwierdzona została obecność koronawirusa u przewodniczącego rady Janusza Okrzesika. Otrzymał on wynik we wtorek wieczorem. Obecnie jest na kwarantannie w domu. Powiedział, że czuje się dobrze.

Koronawirusem zakaził się jeden z lekarzy Bielskiego Centrum Onkologii – Szpitala Miejskiego. Pracuje on na oddziale ginekologiczno-położniczym, który z tego powodu nie przyjmuje nowych pacjentów. Personel został poddany kwarantannie; od wszystkich pobrano wymazy. 

Dobowy przyrost zakażeń w Rosji czwarty dzień z rzędu utrzymuje się poniżej 6 tysięcy. Jak poinformował w czwartek sztab rządowy, w ciągu ostatniej doby wykryto 5848 nowych infekcji. Liczba nowych zgonów wciąż przekracza sto: od środy zmarło 147 pacjentów z Covid-19.

Ogólna liczba zakażeń w Rosji wzrosła do 795 038. Liczba przypadków śmiertelnych wynosi teraz 12 892.

Ostatniej doby wykonano ponad 27,1 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 2 mln 44 tys. 703 próbki pobrane od 1 mln 782 tys. 250 osób – podało w czwartek polskie Ministerstwo Zdrowia.

Badania laboratoryjne potwierdziły dotąd zakażenie u 41 tys. 580 osób, z których 1651 zmarło, a 31 tys. 541 wyzdrowiało.

Kilka nadmorskich miejscowości we Francji wprowadziło obowiązek noszenia ochronnych masek na ulicach w szczycie sezonu turystycznego, obawiając się rozprzestrzeniania epidemii Covid-19.

Chodzi o miejscowości Le Grau-du-Roi i Argeles-sur-Mer w Oksytanii nad Morzem Śródziemnym oraz La Rochelle w Nowej Akwitanii i Concarneau czy Saint-Brieuc w Bretanii nad Oceanem Atlantyckim.

Od poniedziałku noszenie ochronnej maseczki jest obowiązkowe we Francji w zamkniętych miejscach publicznych takich jak: urzędy, instytucje kultury, sklepy, banki, środki transportu publicznego, dworce, hotele, zamknięte bazarki. Na ulicach czy plażach nie ma takiego obowiązku, w restauracjach maskę można zdjąć na czas spożywania posiłku.

Pracownicy medyczni opiekujący się pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem nie będą musieli pracować tylko w jednym miejscu. Decyzja będzie należeć do kierownika podmiotu leczniczego – poinformował w Sejmie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Rozporządzenie w tej sprawie wejdzie w życie w piątek.

418 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Zmarło kolejnych dziewięć osób, w tym 37-latek. Bilans epidemii w naszym kraju zwiększył się do 41 tys. 580 wykrytych przypadków i 1 651 zgonów.

WIĘCEJ: Ponad 400 nowych przypadków koronawirusa. Wśród ofiar 37-latek

W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 626 osób, a pod respiratorem 71 chorych. Wyzdrowiało 31 tys. 541 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie – poinformowało we czwartek Ministerstwo Zdrowia.

Resort podał też, że kwarantanną objęto 92 tys. 577 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – 8 tys. 907 osób.

Po raz pierwszy od początku pandemii koronawirusa w Tokio odnotowano w czwartek ponad 300 nowych zakażeń wykrytych w ciągu jednej doby – poinformowała japońska agencja prasowa Kyodo.

Od ponad dwóch tygodni liczba zakażeń wykrywanych codziennie w stolicy Japonii nie spada poniżej 100. Gubernator Tokio Yuriko Koike wezwała mieszkańców, aby w miarę możliwości pozostawali w domach w czasie rozpoczynającego się w czwartek czterodniowego wydłużonego weekendu.

Spadek o ponad 80 proc. liczby zagranicznych turystów odnotowano w tegorocznym sezonie w Bułgarii. Rozluźnienie ograniczeń, wprowadzonych w związku z koronawirusem, sprawiło, że zakażeń przybyło i wiele państw wykluczyło Bułgarię z listy krajów bezpiecznych do podróżowania.

W ciągu ostatniej doby w Indiach stwierdzono rekordowe ponad 45 tys. zakażeń koronawirusem oraz 685 zgonów na Covid-19 i 444 wcześniej niezgłoszone ofiary śmiertelne. W całym kraju liczba zmarłych na Covid-19 od wybuchu epidemii wzrosła tym samym do 29 861.

Indyjskie ministerstwo zdrowia poinformowało w czwartek o nowym rekordowym wzroście liczby zakażonych. W ciągu minionych 24 godzin odnotowano 45 720 kolejnych przypadków SARS-CoV-2, przez co łączna liczba zakażeń wzrosła do 1 238 635.

Wiele stanów w Indiach zaczęło ponownie nakładać ograniczenia, ponieważ lokalna służba zdrowia ma trudności z wyśledzeniem transmisji wirusa.

Deficyt budżetowy Australii w roku fiskalnym 2020-2021 sięgnie 184,5 mld dolarów australijskich, co oznacza rekord w powojennej historii kraju - zapowiedział w czwartek minister skarbu Josh Frydenberg. To skutek bezprecedensowych wydatków na ratowanie gospodarki.

Frydenberg ogłosił podczas konferencji prasowej, że deficyt w zakończonym w czerwcu roku fiskalnym wyniósł 85,8 mld AUD (61,3 mld USD), mimo pierwotnych prognoz o nadwyżce budżetowej. Tymczasem plany na przyszły rok zakładają deficyt o prawie 100 mld większy.

- Najprawdopodobniej z końcem sierpnia będziemy mogli wspólnie świętować opracowanie pierwszego polskiego leku immunologicznego przeciw COVID-19. Podobne prace toczą się w Stanach Zjednoczonych, więc wiążemy z tym bardzo duże nadzieje – mówił Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.

WIĘCEJ: Prezes ABM: pierwszy polski lek na Covid-19 najpewniej w sierpniu

W ciągu ostatniej doby liczba potwierdzonych infekcji koronawirusem w Niemczech wzrosła o 569, do 203 368 - poinformował w czwartek Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie. Zmarło sześć kolejnych osób chorych na Covid-19.

Nowa liczba ofiar śmiertelnych pandemii w Niemczech to 9101.

Jak notuje Instytut, nowe zakażenia to m.in. wynik "akumulacji przypadków" w zakładach mięsnych w Dolnej Saksonii. Do infekcji dochodzi również w ośrodkach dla migrantów, domach opieki dla osób starszych i w szpitalach. Liczba aktywnych przypadków oceniana jest na 5267.

Prezydent Donald Trump poinformował w środę, że jego administracja przeznaczy 5 mld dolarów pomocy w walce z koronawirusem dla domów opieki w całym kraju, których pensjonariusze są szczególnie narażeni na zakażenie.

- Chcę wysłać przekaz wsparcia i nadziei dla każdego obywatela seniora. Światło zaczyna świecić i dostaniemy się do niego bardzo szybko - powiedział Trump.

Ogłoszony w środę pakiet pomocy jest częścią szerszego planu przewidującego finansowanie testów personelu tych placówek, dostarczanie władzom stanowym co tydzień list domów opieki ze zwiększoną liczbą przypadków Covid-19 oraz oferowanie personelowi szkoleń i innych form wsparcia.

Grupa lotnicza American Airlines (największa w USA) poinformowała w środę, że od 29 lipca wprowadza bezwzględny nakaz stałego noszenia maseczek przez wszystkich pasażerów powyżej 2 roku życia, nie tylko w samolocie, ale i na lotnisku.

Obowiązek dotyczy pasażerów od chwili wejścia do portu lotniczego, z którego rozpoczynają podróż aż do czasu wyjścia z portu docelowego. Pasażerowie, którzy odmówią zastosowania się do tego nakazu mogą spotkać się z odmową korzystania z usług linii AA aż do czasu jego zniesienia

O 1059 zmarłych i 63 967 zakażonych wzrósł w ciągu ostatniej doby bilans ofiar epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Dziewiąty dzień z rzędu w USA wykryto ponad 60 tys. przypadków Covid-19.

Tym samym od początku epidemii w USA z powodu Covid-19 zmarły już 142 942 osoby, a blisko 4 mln testów dało wynik pozytywny. Pod względem liczby zgonów i wykrytych przypadków Stany Zjednoczone są zdecydowanym światowym liderem.

67 860 nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa wykryto w Brazylii w ciągu ostatnich 24 godzin. To największy dobowy przyrost zakażonych od początku pandemii - poinformowało w środę brazylijskie ministerstwo zdrowia.

Wcześniejszy tragiczny rekord w tej dziedzinie zanotowano 19 czerwca kiedy koronawirusa wykryto w ciągu 24 godzin u 54 771 osób.

Łączna liczba zainfekowanych w Meksyku wynosi obecnie 2 227 514 (zakażony jest też prezydent Jair Bolsonaro), a zmarłych 82 771.

W ciągu ubiegłych 24 godzin w Meksyku potwierdzono 6 019 nowych przypadków koronawirusa i 790 kolejnych zgonów - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. Łączna liczba potwierdzonych zakażeń wzrosła do 362 274 a zgonów do 41 190.

Rząd meksykański przyznaje, że rzeczywista liczba zakażonych i zgonów może być znacznie wyższa ponieważ nie wszystkie przypadki są rejestrowane a testów na Covid-19 wykonuje się zbyt mało.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie