Ponad 400 nowych przypadków koronawirusa. Wśród ofiar 37-latek

Polska
Ponad 400 nowych przypadków koronawirusa. Wśród ofiar 37-latek
PAP/EPA/JEROME FAVRE/Zdj. ilustracyjne
Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce wykryto 4 marca

"Mamy 418 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa" - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. Liczba zakażeń w Polsce wzrosła do 41 580. Nie żyje też 9 kolejnych osób. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło 1651 pacjentów. Wśród ofiar jest 37-letni mężczyzna z Raciborza (Śląskie).

Najwięcej nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa odnotowano w woj. śląskim (110) i mazowieckim (104) i małopolskim (75). Pozostałe przypadki dotyczą woj.: małopolskiego (75), łódzkiego (33), opolskiego (21), podkarpackiego (20), wielkopolskiego (15), zachodniopomorskiego (10), lubuskiego (9), dolnośląskiego (7), pomorskiego (4), świętokrzyskiego (4), warmińsko-mazurskiego (2), podlaskiego (2), kujawsko-pomorskiego (1) i lubelskiego (1).

 

 

Poinformowano również o 9 ofiarach śmiertelnych. Wśród nich jest 37-letni mężczyzna z Raciborza.

 

 

"Blisko 100 tys. na kwarantannie"

 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek, że kwarantanną objętych jest 92 tys. 577 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 8 tys. 907.

 

 

Jak poinformował resort, z powodu Covid-19 w szpitalach przebywają 1 626 osoby. 71 pacjentów wymaga wsparcia respiratora w czasie leczenia.

 

Do środy za wyleczone zostało uznanych  31 tys. 541 osób.

 

Światowa pandemia COVID-19

 

Zapalenie płuc nazwane COVID-19 zostało po raz pierwszy rozpoznane w chińskim mieście Wuhan pod koniec ubiegłego roku. Bardzo szybko liczba przypadków wzrosła do tego stopnia, że Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła 11 marca stan pandemii na całym świecie. W Polsce pacjent "zero" został zdiagnozowany na początku marca.

 

ZOBACZ: Pół roku z koronawirusem. Co wiemy o SARS-CoV-2?

 

Rząd ogłosił wkrótce wprowadzenie obostrzeń. Zamknięte zostały w większości sklepy, wydany został zakaz wychodzenia z domów bez pilnej potrzeby. Obecnie większość obostrzeń cofnięto, nadal jednak służby sanitarne apelują o zachowywanie dystansu społecznego i zakrywanie ust oraz nosa a także dezynfekcję rąk.

 

Gorączka, kaszel, duszności

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie.

 

ZOBACZ: "I mnie dorwało". Andrzej Bargiel ma koronawirusa

 

Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych oraz osłabionych, m.in. cierpiących na inne przewlekłe choroby.

prz/bas/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie