Do Niemiec tak, ale z pewnymi wyjątkami. Absurdalne przepisy

Świat
Do Niemiec tak, ale z pewnymi wyjątkami. Absurdalne przepisy
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Wikipedia.org/Wolfgang Pehleman
W Meklemburgii-Pomorzu Przednim - jako jedynym z niemieckich landów - obowiązują obostrzenia w przekraczaniu granicy

Do jednego z niemieckich landów możemy wybrać się choćby na tydzień, lecz wykluczone są wycieczki jednodniowe. Wyjątkiem jest jednak podróż autobusem - tu ograniczeń nie ma. Meklemburgia-Pomorze Przednie, przy granicy ze Świnoujściem, jest jedynym krajem związkowym z tak nietypowymi przepisami.

Jak czytamy na stronie polskiego MSZ, przyjazd z Polski do Niemiec nie podlega ograniczeniom. Wyjątkiem jest jednak Meklemburgia-Pomorze Przednie. Tam nadal obowiązują obostrzenia w ruchu turystycznym.

 

Władze tego kraju związkowego zabraniają jednodniowych wycieczek na jego teren. W przypadku wjazdu turystycznego należy posiadać np. potwierdzenie noclegu. Złamanie zakazu może wiązać się z karą w wysokości od 150 do 2000 euro.

 

Bez spaceru na niemiecką część plaży

 

To komplikuje życie Polaków mieszkających przy granicy i przyzwyczajonych do zakupów oraz regularnych wizyt u zachodnich sąsiadów. Rodacy nie mogą wybrać się również na plażę po niemieckiej stronie wyspy Uznam.

 

ZOBACZ: Niemcy piją na potęgę. Spożycie alkoholu w czasie epidemii wzrosło o 37 proc.

 

Przepisy dotyczą również Niemców. Jeśli berlińczyk lub Bawarczyk przebywa w Świnoujściu, nie może przejść na niemiecką stronę wyspy Uznam.

 

O stosownych środkach podejmowanych w walce z koronawirusem landy obecnie decydują indywidualnie. Meklemburgia-Pomorze Przednie jest jedynym wprowadzającym jakiekolwiek ograniczenia dla Polaków.

 

Autobusem… można

 

Co ciekawe, turyści podróżujący autobusami do Meklemburgii wjechać… mogą. Zakaz nie obowiązuje również osób pracujących w tym landzie oraz tych, którzy chcąc spędzić tam więcej niż jeden dzień.

 

ZOBACZ: Finlandia otwiera granice. Nie dla Polski

 

Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz podczas konferencji prasowej zaznaczył, że spodziewany termin całkowitego otwarcia granicy polsko-niemieckiej przypadnie na sierpień. Powiedział, że w tej sprawie konsultował się z marszałkiem i wojewodą, ale także z przedstawicielami MSWiA.


W Polsce nie istnieją obecnie żadne ograniczenia w podróżowaniu dla osób narodowości niemieckiej.

ac/grz/ radioszczecin.pl, "Deutsche Welle", polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie