Druga fala epidemii? Kolejne kraje wznawiają restrykcje

Świat
Druga fala epidemii? Kolejne kraje wznawiają restrykcje
Polsat News
Władze Australii obawiają się gorszego przebiegu drugiej fali koronawrusa

Koronawirus wciąż jest groźny. Gdy w Polsce rząd ogłasza luzowanie restrykcji, kolejne kraje decydują się na powrót obostrzeń. Taka sytuacja ma miejsce w Izraelu. Tamtejsze władze zamkną m.in. sklepy i lokale rozrywkowe. We Francji wracają maseczki, a w Australii kwarantanna.

Rządy kilku państwo decydują się na ponowne wprowadzanie koronawirusowych ograniczeń. Już od piątku restrykcje powróciły w Izraelu.

 

Druga fala

 

Władze Izraela przywróciły od piątku część obostrzeń mających powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Na weekend zostaną zamknięte m.in. sklepy i lokale rozrywkowe. To efekt rosnącej liczby zakażeń w Izraelu.

 

ZOBACZ: Rząd łagodzi obostrzenia. Mniejszy dystans społeczny, więcej kibiców na stadionach

 

Nowe ograniczenia wejdą w życie w piątek po południu i potrwają do niedzielnego poranka - wynika z komunikatu rządowego. Zamknięte zostaną m.in. sklepy, galerie handlowe, baseny, muzea i ogrody zoologiczne.

 

Jak podało Radio Izrael, weekendowe restrykcje mogą być pierwszymi z serii ostrzejszych ograniczeń wprowadzanych w kraju. Jeśli rząd uzyska poparcie parlamentu, w weekendy zacznie obowiązywać pełna kwarantanna, wraz z nakazem pozostania w domu.

 

Gwałtowny wzrost zachorowań

 

Jednocześnie we wszystkie dni tygodnia obowiązywać będzie zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób wewnątrz i 20 osób na zewnątrz, a restauracje ponownie będą zmuszone do oferowania usług tylko na wynos. Decyzja na temat szkół i przedszkoli ma dopiero zostać podjęta.

 

ZOBACZ: "Warto zakażać koronawirusem ochotników". Naukowcy o testach szczepionek

 

Przywrócenie restrykcji to efekt drugiej fali epidemii w Izraelu. Choć początkowo władzom udało się ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa i w maju nastąpiło odmrożenie gospodarki, na przełomie czerwca i lipca liczby infekcji zaczęły gwałtownie rosnąć.

 

ZOBACZ: Tysiące Izraelczyków przeciwko Netanjahu. Protest w dobie koronawirusa

 

Jak dotąd w Izraelu stwierdzono 46 tys. przypadków Covid-19, z czego 384 zakończyły się śmiercią. W ciągu ostatniego tygodnia liczba infekcji rosła w tempie ok. 1,5 tysiąca dziennie.

 

Maseczki we Francji

 

Premier Francji Jean Castex zapowiedział powrót obowiązku noszenia maseczek. Konieczność zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych będzie obowiązkowa dla Francuzów od 1 sierpnia.

 

ZOBACZ: Francuska minister nie wzięła maseczki. Zakrywała twarz dłońmi

 

Ma to służyć zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa i ochronić obywateli Francji przed drugą falą zachorowań.

 

Poza maseczkami rząd Francji nie przewiduje na razie wprowadzania innych ograniczeń

 

ZOBACZ: "Francuzi, Niemcy i Polacy mają bardzo dużo do zrobienia razem". Ambasador Francji dla Polsat News

 

We Francji koronawirusem od początku pandemii zakaziło się 173 304 osoby, zmarło 30 120 osób. Cztery regiony: Ile-de-France, Grand Est, Owernia-Rodan-Alpy i Hauts-de-France - odpowiadają za ponad 75 proc. przypadków hospitalizacji chorych na Covid-19.

 

Niemcy w obawie

 

Helge Braun, minister ds. Nadzwyczajnych w niemieckim rządzie, mówił na konferencji, że "nasze środki mają również na celu zapobieżenie drugiej wielkiej fali. Wymaga to jednak, abyśmy byli konsekwentni, nie stawali się nieostrożni w naszych działaniach i nadal zachowywali szacunek dla wirusa".

 

ZOBACZ: Niemcy piją na potęgę. Spożycie alkoholu w czasie epidemii wzrosło o 37 proc.

 

Zdaniem ministra Niemcy są na dobrej drodze do uniknięcia drugiej fali zachorowań, jednak tylko wtedy, gdy obywatele będą przestrzegać zaleceń dotyczących noszenia maseczek, dystansu społecznego i, jeśli to konieczne, kwarantanny.

 

Braun zaznaczał, że Niemcy rozważają wprowadzenie lokalnych zakazów podróżowania dla regionów, w których nastąpiłby nagły wzrost zachorowań.

 

ZOBACZ: W Berlinie powstanie plac 1 września. Niemcy upamiętnią polskie ofiary wojny

 

W Niemczech potwierdzono 200 843 przypadki, zmarło 9082 osób.

 

Więcej zakażeńAustralii

 

Epidemia ponownie zaczyna się rozprzestrzeniać w Australii. W kilku regionach kraju obserwowany znaczny jest liczby wzrost nowych przypadków zakażeń.

 

ZOBACZ: Australia chce wszczęcia międzynarodowego śledztwa. Miałoby wyjaśnić, skąd wziął się koronawirus

 

Zła sytuacja panuje na południowym wschodzie kraju. Stan Wiktoria przywrócił kwarantannę na ternie stolicy, miasta Melbourne. W stanie Nowa Południowa Walia przywrócono ograniczenia w restauracjach i pubach.

 

Granice pomiędzy stanami Australia Południowa, Wiktoria, Nowa Południowa Walia nadal pozostają zamknięte. Kwarantanna obowiązuje także w Sydney, najbardziej znanym australijskim mieście.

 

ZOBACZ: W Melbourne wracają ograniczenia. Rośnie liczba zakażonych koronawirusem

 

Australia nie miała w początkowym stadium epidemii dużej liczby przypadków zachorowań, teraz jednak władze objawiają się gorszej sytuacji.

 

Na kontynencie australijskim potwierdzono 11 235 przypadków zakażeń i 116 zgonów.

laf/ml/ PAP, AP, Reuters, bankier.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie