Radny oskarżony o kradzież energii. Nie przyznaje się do winy

Polska
Radny oskarżony o kradzież energii. Nie przyznaje się do winy
Starostwo Powiatowe w Puławach
Za kradzież energii grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat

Prawie 10 tys. zł stracił zakład energetyczny przez to, że radny powiatu puławskiego miał korzystać nielegalnie z instalacji. Do sądu wpłynął już akt oskarżenia przeciwko Zbigniewowi A. Samorządowiec nie przyznaje się do winy - informuje "Dziennik Wschodni".

- Przysięgam, że nie kradłem prądu. Ale nieprawidłowości faktycznie były i sam wielokrotnie je zgłaszałem – zapewniał jeszcze w styczniu w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim" Zbigniew A., radny związany z Prawem i Sprawiedliwością.

 

ZOBACZ: W czasie pandemii Belgowie zużywają do 25 proc. mniej prądu

 

Jak relacjonował, na jego działce stoi dom po zmarłym ojcu, w którym nikt nie mieszka, dlatego zużycie energii powinno być tam minimalne. Natomiast – jak stwierdził – rachunki, które przychodziły, były o różnych kwotach. Niektóre z nich sięgały nawet 500 zł. – A licznik raz chodzi, raz nie. Na pewno nie powinno tak być – stwierdził Zbigniew A.

 

PGE straciło prawie 10 tys. zł

 

Na początku tego roku na posesji samorządowca w miejscowości Brześce-Kolonia (woj. lubelskie) pojawili się technicy Polskiej Grupy Energetycznej oraz funkcjonariusze policji. Podczas prowadzonego postępowania wobec Zbigniewa A. powołano biegłego. To właśnie jego opinia pozwoliła na postawienie zarzutów radnemu.

 

ZOBACZ: 45-latek kradł linki łącznikowe na torach. Został złapany, gdy fotopułapka zrobiła mu "selfie"

 

Do sądu wpłynął już także akt oskarżenia. Według informacji w nim zawartych, proceder miał trwać od grudnia 2016 r.  do stycznia 2020 r. Nielegalne przyłącze było zamieszczone w starym drewnianym domu i prowadziło do dwóch budynków, położonych na posesji Zbigniewa A. Cały proceder kosztował spółkę PGE stratę na blisko 10 tys. zł.

 

Za kradzież energii grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat. Sprawca jest także zobowiązany do zwrotu kosztów, które naliczy dostawca.

ms/bas/ "Dziennik Wschodni", polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie