"Był rasistą". Pomnik Churchilla w Pradze zdewastowany

Świat
"Był rasistą". Pomnik Churchilla w Pradze zdewastowany
PAP/EPA/STR; PAP/EPA/ANDY RAIN
Zdewastowany pomnik Winstona Churchilla w czeskiej Pradze

Na cokole pomnika Winstona Churchilla w Pradze nieznany sprawca napisał w czwartek sprayem: "Był rasistą. Black Lives Matter". Policja wdrożyła śledztwo.

Na pomniku byłego brytyjskiego premiera nieznany sprawca napisał - "Był rasistą. Black Lives Matter".

 

Black Lives Matter to międzynarodowy ruch aktywistów, który ma na celu walkę z rasizmem i nierównym traktowaniem czarnoskórych mieszkańców w USA. Powstał w lipcu 2013 roku w Stanach Zjednoczonych i regularnie prowadzi kampanie przeciwko przemocy i rasizmowi systemowemu wobec czarnoskórych.

 

ZOBACZ: Śmierć Floyda. Jeden z policjantów wyszedł na wolność

 

Ruch organizuje w USA i na świecie, ostatnio min. w Paryżu i Londynie, demonstracje po śmierci Afroamerykanina George Floyda, zamordowanego przez amerykańskiego policjanta. W sobotę protesty przeciwko przemocy policji i rasizmowi w USA odbyły się w Pradze z udziałem kilkuset ludzi.

 

"Pomnik na placu zostanie"

 

Rzecznik praskiej policji Jan Rybansky stwierdził, że śledztwo prowadzone jest w sprawie uszkodzenia cudzej własności. Pomnik Churchilla stojący w dzielnicy Praha 3 należy do władz samorządowych i stoi przy placu noszącym jego imię.

 

- Nie ulega wątpliwości, że pomnik na tym placu zostanie, nawet gdybyśmy mieli wciąż zmywać napisy – powiedział burmistrz dzielnicy Jirzi Ptaczek.

 

ZOBACZ: Pomnik Tadeusza Kościuszki w Warszawie znowu został zdewastowany

 

Fotografie pomnika z napisem o rasizmie Churchilla obiegły w czwartek media społecznościowe.

 

Agencja CTK przypomniała, że napis zarzucający Churchillowi rasizm był kilka dni temu także namalowany na jego pomniku w Londynie. Zwróciła też uwagę, że niektóre poglądy byłego brytyjskiego premiera rzeczywiście miały rasistowski charakter , sir Winston był zwolennikiem supremacji białej rasy.

 

Historyk i znawca dziejów brytyjskich Peter Kopecki z Uniwersytetu w Ostrawie powiedział portalowi „Aktualne.cz”, że wizerunek byłego premiera powinien być ponownie zbadany i oceniony, tak, by z jednej strony nie odmawiano mu uznania, z drugiej zaś, by nie traktowano go w sposób bezkrytyczny.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie