Uwaga na pogodę. Gwałtowne burze przez kilka dni

Polska
Uwaga na pogodę. Gwałtowne burze przez kilka dni
PAP/Mateusz Marek/Zdj. ilustracyjne
Gwałtowne burze dadzą się we znaki mieszkańcom wschodniej części Polski

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami i burzami z gradem, które w poniedziałek wystąpią w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim i małopolskim. Mieszkańcy wschodniej części Polski muszą uważać, gwałtowne burze będą się tam pojawiać przez kilka najbliższych dni.

Jak informuje serwis twojapogoda.pl, nad Polską zalega niemal stacjonarny front atmosferyczny, który oddziela od siebie skrajnie różne masy powietrza. Nad zachodnie regiony napływa chłodna masa polarno-morska, zaś nad wschodnimi województwami wciąż zalega gorące powietrze podzwrotnikowe. To paliwo dla chmur burzowych.

 

Według IMGW, we wschodniej części kraju wystąpią burze z intensywnymi opadami deszczu do 40 mm. Wiatr może osiągnąć w porywach do 80 km/h. Miejscami mogą wystąpić opady gradu, który może uszkadzać dachy, samochody i uprawy.

 

ZOBACZ: Uwaga na intensywne opady deszczu i burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie

 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca w związku z tym ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.

 

WIDEO: zobacz prognozę pogody na nadchodzące dni 

 

Warto na bieżąco śledzić mapy burzowe. Największe natężenie burz zacznie się późnym popołudniem i wieczorem.

 

Jednak zanim nadejdą burze, będzie pogodnie, choć miejscami może padać. Temperatura wyniesie między 14-16 stopni Celsjusza na zachodzie i północy kraju, do 26 stopni na wschodzie.

 

Trąba powietrza, wielki grad

 

W niedzielę pogoda dała się we znaki mieszkańcom 11 województw.

 

Po południu nad Kaniowem koło Bielska-Białej przeszła trąba powietrzna. Żywioł uszkodził ponad 20 domów, głównie ich dachy. Nikt nie ucierpiał. - Trąba trwała w granicach 15 sekund, ale wyrządziła bardzo duże szkody. Siła była bardzo duża, blaszany garaż praktycznie "owinął" się wokół słupa - poinformowała Polsat News Patrycja Pokrzywa ze straży w Bielsku-Białej.

 

ZOBACZ: Kaniów: trąba powietrzna przeszła tuż obok ich domu. "Porywała dachy w całości"

 

Z kolei silna ulewa i grad przeszły w niedzielę nad powiatem tomaszowskim. Na zdjęciach widać, że kule gradu miały wielkość kurzych jaj.

 

WIDEO: zobacz materiał "Wydarzeń" o burzach nad Polską 

prz/luq/ twojapogoda.pl, PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie