Kaniów: trąba powietrzna przeszła tuż obok ich domu. "Porywała dachy w całości"

Polska
Kaniów: trąba powietrzna przeszła tuż obok ich domu. "Porywała dachy w całości"
Czecho.pl
"Porywała dachy w całości" - świadkowie o trąbie w Kaniowie

- Uciekliśmy do domu. Wzięłam telefon i zaczęłam nagrywać przez okno. Byliśmy przerażeni, jak ta trąba porywał dachy w całości, jak wszystko niszczy. To było naprawdę straszne - opowiadała na antenie Polsat News pani Dominika, świadek przejścia trąby powietrznej przez Kaniów koło Bielska-Białej. W sobotę żywioł uszkodził tam ponad 20 domów.

Żywioł uszkodził głównie dachy. Nie ma informacji o ofiarach. - Jej siła była tak duża, że porwany przez nią blaszany garaż praktycznie "owinął" się wokół słupa - relacjonowali w sobotę strażacy.

 

ZOBACZ: Trąba powietrzna nad Kaniowem. Poważne zniszczenia

 

Pani Dominika schroniła się w domu siostry. Żywioł przeszedł około 100 metrów od niej.

 

- Domy obok nas są uszkodzone. To jet pas zniszczeń. Co trąba spotkała na drodze, to pochłaniała. Wszystko trwało może z 20-30 sekund - relacjonowała. 

 

Wideo: Świadkowie o trąbie w Kaniowie (Na antenie wykorzystano materiały od "Czecho.pl" oraz "Waszym Okiem - Radio Bielsko, Sylwester Gorząd")

  

Łowca Burz, Piotr Mazur przyznał, iż trąby powietrzne to zjawiska występujące w Polsce od wielu lat, natomiast pojawiają się bardzo rzadko. - Była to mała trąba powietrzna. Zjawisko trwało najwyżej pół minuty, natomiast wystąpiło w terenie gęsto zabudowany, stąd tyle zniszczeń. Oprócz dachów, powalone są również drzewa - przekazał.

 

"Wiało 100-130 km/h"

 

Jak tłumaczył, siłę trąby określa się na podstawie zniszczeń, więc trzeba na to jeszcze poczekać, bo strażacy wciąż zabezpieczają teren. - Wstępnie możemy mówić o wietrze przekraczającym w porywach 100-130 km/h - ocenił. 

 

Przekazał, że cały czas na Śląsku występują burze i są rozproszone. Natomiast zbliża się wieczór, kiedy prawdopodobieństwo wystąpienia takich zjawisk jest dużo mniejsze.

 

- W pozostałych częściach kraju też się sporo dzieje - zaznaczył

 

W sieci pojawiło się wiele filmów rejestrujących zjawisko. Jeden z nich otrzymał na pocztę elektroniczną poseł Mirosław Suchoń. Na nagraniu widać, jak żywioł odrywa dach od budynku i unosi go na kilkanaście metrów. 

 

 

 

 

 

Żywioł niszczył dachy, łamał drzewa, zniszczył też linie energetyczne. 

Trąba powietrzna nad KaniowemWaszym Okiem - Radio Bielsko, Sylwester Gorząd
Trąba powietrzna nad Kaniowem

 


Na profilu facebookowym Łowcy Burz Podbeskidzie pojawiło się ostrzeżenie o tworzeniu się nowych komórek burzowych w okolicy, w tym superkomórek, które mogą wygenerować silny, nawalny opad deszczu, grad a nawet kolejną trąbę powietrzną.

 

 

 

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed burzami i burzami z gradem, które w niedzielę po południu mogą wystąpić w jedenastu województwach.

 

Jak podał IMGW, burze i burze z gradem mogą wystąpić w województwach: mazowieckim, podlaskim, części warmińsko-mazurskiego, łódzkim, świętokrzyskim, podkarpackim, lubelskim, małopolskim, śląskim, opolskim i części dolnośląskiego.

 

ZOBACZ: Przywieźli śmieci do lasu, a tam fotopułapka

 

Dla tych województw prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu wynoszącymi od 20 mm do 30 mm, a lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 75 km/h. Na terenach tych miejscami może też spaść grad.

 

Instytut zaleca ostrożność i śledzenie komunikatów dotyczących rozwoju sytuacji pogodowej

ml/ Polsat News, PAP. W materiale wideo wykorzystano materiały od "Czecho.pl" oraz "Waszym Okiem - Radio Bielsko, Sylwester Gorząd"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie