Trąba powietrzna nad Kaniowem. Poważne zniszczenia

Polska
Trąba powietrzna nad Kaniowem. Poważne zniszczenia
Waszym Okiem - Radio Bielsko, Sylwester Gorząd
Trąba powietrzna nad Kaniowem. Poważne zniszczenie

Tuż po godzinie 14:00 nad Kaniowem koło Bielska-Białej przeszła trąba powietrzna. Żywioł uszkodził ponad 20 domów, głównie ich dachy. Nie ma informacji o ofiarach. - Trąba trwała w granicach 15 sekund, ale wyrządziła bardzo duże szkody. Siła była bardzo duża, blaszany garaż praktycznie "owinął" się wokół słupa - informuje Polsat News Patrycja Pokrzywa ze straży w Bielsku-Białej.

Jak podaje Radio Bielsko, na miejscu zniszczeń w Kaniowie pracuje kilkanaście jednostek z okolicznych Ochotniczej Straży Pożarnej i państwowej straży, jest też pogotowie.

 

ZOBACZ: Kaniów: trąba powietrzna przeszła tuż obok ich domu. "Porywała dachy w całości"

 

W sieci pojawiło się wiele filmów rejestrujących zjawisko. Jeden z nich otrzymał na pocztę elektroniczną poseł Mirosław Suchoń. Na nagraniu widać, jak żywioł odrywa dach od budynku i unosi go na kilkanaście metrów. 

 

 

 

 

 

Żywioł zniszczył też linie energetyczne. 

Trąba powietrzna nad KaniowemWaszym Okiem - Radio Bielsko, Sylwester Gorząd
Trąba powietrzna nad Kaniowem

 


Na profilu facebookowym Łowcy Burz Podbeskidzie pojawiło się ostrzeżenie o tworzeniu się nowych komórek burzowych w okolicy, w tym superkomórek, które mogą wygenerować silny, nawalny opad deszczu, grad a nawet kolejną trąbę powietrzną.

 

 

 

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś ostrzeżenia przed intensywnym deszczem, lokalnymi burzami i gradem dla dziewięciu województw.

 

ZOBACZ: Koronawirus w UE. Polska na drugim miejscu pod względem nowych zakażeń

 

Prognozowana wysokość opadów w województwie dolnośląskim od 15 mm do 25 mm. Prognozowana sumaryczna wysokość opadów wyniesie od 35 mm do 45 mm, lokalnie 55 mm. Najwyższe sumy opadów spodziewane są w południowej i wschodniej części regionu.

Jak czytamy na stronie IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

 

Instytut przestrzega, że należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. "Zalecana jest duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej" - czytamy na stronie IMGW.

 

ZOBACZ: Uwaga na intensywne opady deszczu i burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie

 

Instytut ostrzega również przed burzami z gradem, które w niedzielę mogą wystąpić w dziewięciu województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim, opolskim i śląskim. IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla tych terenów.

 

ZOBACZ: "Domowe rozgrywki": pizza, zazdrość i sąsiedzi - Czechoscy w nowym domu

 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że zjawiska meteorologiczne mogą powodować m.in. straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

 

Dla województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, opolskiego i śląskiego prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 70 km/h. Miejscami możliwy grad.

 

IMGW przestrzega, że należy się spodziewać utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania.

ml/ Radio Bielsko, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie