Zerwane dachy i linie energetyczne w Łódzkiem. "To prawdopodobnie trąba powietrzna" [WIDEO]

Polska
Zerwany dach jednego z domów. Na miejscu pracuje staż pożarna.

Trudna sytuacja we wsi Wola Buczkowska w gminie Buczek (woj. łódzkie), gdzie około godz. 18 w poniedziałek przeszła najprawdopodobniej trąba powietrzna. W wyniku jej wystąpienia zerwany został dach jednego z domów. Szkód jest jednak więcej. Silny wiatr pozrywał także linie energetyczne i połamał drzewa. 200 odbiorców pozostaje bez prądu.

Na zdjęciach z Woli Buczkowskiej widać zniszczone zabudowania. Z jednego z domów jednorodzinnych wiatr zerwał cały dach.

 

W innych miejscach wiatr przewracał ściany i zrywał poszycia.

 

ZOBACZ: Będą przerwy w dostawach prądu? Susza wpływa na jego produkcję

 

We wsi pracują zastępy strażaków, którzy pomagają mieszkańcom zabezpieczać odkryte budynki przed deszczem przy pomocy plandek.

 

Superkomórka burzowa

 

Łowcy burz z woj. łódzkiego próbują ustalić okoliczności wystąpienia gwałtownego zjawiska. - Na skanach, które otrzymaliśmy od IMGW widać, że zjawisko spowodowała superkomórka burzowa w ostatniej fazie istnienia - poinformował dziennikarzy Michał Sowała z łódzkich Łowców Burz, który rozmawiał z reporterem Polsat News Adamem Malikiem.

 

Ekipa Polsat News ustaliła, że atak gwałtownej wichury połączonej z ulewą trwał zaledwie kilka minut.

 

WIDEO: Zobacz wideo udostępnione przez Łódzkich Łowców Burz

  

Łowcy Burz ocenili, że zniszczenia nie są typowe dla trąby powietrznej, która zwykle niszczy wszystko co ma na swojej drodze.

 

- W tym przypadku mamy punktowe zniszczenia w kilku miejscowościach - powiedział reporter Polsat News, który rozmawiał z jednym z nich. 

 

Na zdjęciach nadesłanych przez reportera Polsat News widać porozrzucane cegły i elementy konstrukcji zniszczonych budynków, które leżą na posesjach.

 

- Największe zniszczenia dotknęły powiat łaski, szczególnie Wolę Buczkowską, gdzie uszkodzone zostały dwa budynki. W jednym z gospodarstw wiatr całkowicie zerwał dach. W kilku innych miejscowościach wystąpiły lekkie podtopienia. Straż pożarna interweniowała kilkanaście razy. W kolejnym budynku porywy wiatru zerwały 400 m2 dachu z blachy falistej z pomieszczenia gospodarczego. Starty szacuje się w tym miejscu na ok. 30 tys. zł - powiedział Adam Malik. 

 

200 odbiorców bez prądu

 

- W miejscowości Wola Buczkowska zerwany został dach jednego z budynków mieszkalnych, w Buczku wiata gospodarcza z blachy trapezowej, a w Czestkowie wiatr zerwał fragmenty papy i eternitu z kilku budynków gospodarskich - poinformował oficer dyżurny Wojewódzkiej Komendy Państwowej Straży Pożarnej.

 

Podczas nawałnicy zerwana została jedna linia średniego napięcia w sieradzkim rejonie energetycznym; prądu nie ma obecnie ok. 200 odbiorców.

 

To nie koniec groźnych zjawisk

 

Łowcy Burz ostrzegają, że to nie koniec groźnych zjawisk. W nocy może padać deszcz, a później mogą wystąpić opady śniegu. Z kolei nad ranem spodziewane są oblodzenia. 

 

Synoptycy ostrzegają przed nadchodzącą nocą. W całym kraju opady deszczu, a na większości obszaru Polski mogą wystąpić burze.

 

WIDEO - Zobacz prognozę pogody Polsat News

  

Zobacz fotogalerię z miejscowości, nad którą przeszło tornado:

 

msl/hlk/ polsatnews.pl, Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie