Koronawirus w UE. Polska na drugim miejscu pod względem nowych zakażeń

Polska
Koronawirus w UE. Polska na drugim miejscu pod względem nowych zakażeń
PAP/Marcin Obara
Sobotni bilans z Polski jest drugim najwyższym w UE - wynika z danych serwisu worldometers.info

W sobotę potwierdzono w Polsce 576 nowych zakażeń Covid19, co stanowi najwyższy dobowy bilans od początku epidemii. Aż 346 nowych przypadków pochodzi z ogniska w kopalni Zofiówka. Jak się okazuje, dobowy bilans z Polski był drugim najwyższym w Unii Europejskiej. Więcej nowych przypadków odnotowano we Francji (579) - wynika z danych serwisu worldometers.info.

W sobotę padł rekord dobowego przyrostu zakażeń w Polsce - zdiagnozowano 576 nowych przypadków. Ponad połowa z nich pochodzi z jednego ogniska - KWK Zofiówka. Poinformowano także o 16 zgonach na Covid-19; najmłodsza z ofiar miała 66 lat, najstarsza - 99

 

Dotychczas potwierdzono łącznie 25 986 zakażeń. Od początku epidemii zmarło 1 153 pacjentów.

 

ZOBACZ: Najwięcej zakażeń od początku pandemii. Ponad połowa z jednego ogniska

 

W sobotę wieczorem dr Marek Migalski napisał w mediach społecznościowych, że sobotni bilans z Polski jest najwyższym w całej Unii Europejskiej, a nowych zachorowań jest "mniej więcej tyle, ile we Włoszech i Hiszpanii razem wziętych". 

Migalski powołał się na dane serwisu gromadzącego statystyki z całego świata, worldometers.info. Jak zauważyli internauci, po wpisie Migalskiego pojawiły się najnowsze dane z Francji. Według nich, odnotowano tam o trzy nowe przypadki zakażeń więcej niż w Polsce. Oznacza to, że Polska znalazła się na drugim miejscu spośród wszystkich państw Unii Europejskiej.

Zgodnie z danymi serwisu, w sobotę najwięcej nowych przypadków w Europie zdiagnozowano w Rosji (8 855), Wielkiej Brytanii (1557) i Białorusi (883). Na czwartym miejscu jest Francja, a na piątym Polska.

 

Dane z Hiszpanii wskazują na 332 nowe przypadki zakażeń, z Włoch - 270, z Niemiec - 184, a ze Szwecji na 114.

 

7 milionów

 

Liczba przypadków koronawirusa na świecie przekroczyła w sobotę 7 milionów - poinformował w raporcie Reuters. Około 30 proc. przypada na Stany Zjednoczone, 15 proc. na Amerykę Łacińską. Liczba zgonów na całym świecie z powodu Covid-19 to 400 000.

 

Liczba zgonów związanych z COVID-19 w ciągu ostatnich pięciu miesięcy jest obecnie równa liczbie osób umierających rocznie na malarię, jedną z najbardziej śmiertelnych chorób zakaźnych na świecie.

 

Pierwsza śmierć z powodu COVID-19 została zgłoszona 10 stycznia w Wuhan w Chinach, do początku kwietnia liczba ofiar śmiertelnych, według oficjalnych raportów rządowych, przekroczyła na świecie 100 000.

 

ZOBACZ: "Domowe rozgrywki": pizza, zazdrość i sąsiedzi - Czechoscy w nowym domu

 

Początek światowej pandemii w Chinach

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii.

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

zdr/ polsatnews.pl, worldometers.info
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie