Zieloni popierają kandydaturę Trzaskowskiego

Polska
Zieloni popierają kandydaturę Trzaskowskiego
PAP/Marcin Bielecki
"Mamy zbieżne poglądy na globalne ocieplenie, konieczność pilnego działania, aby nasze dzieci i nasze wnuki wspólnie w przyszłości mogły się cieszyć czystym powietrzem"

Rada Krajowa Zielonych zaakceptowała Rafała Trzaskowskiego jako kandydata na prezydenta – poinformował rzecznik partii Krzysztof Rzyman. Kandydat zgodził się na 21 postulatów Zielonych, m.in. na legalizację związków partnerskich, medycznej marihuany i zatrzymanie przekopu Mierzei Wiślanej.

Wcześniej, w niedzielę po południu, Rafał Trzaskowski spotkał się z Radą Krajową Zielonych w trybie online i odpowiadał na ich pytania. Potem odbyła się dyskusja i głosowanie.

 

Kandydaturę Trzaskowskiego poparło 18 członków rady, dwie osoby się wstrzymały. Wcześniej poparcie Trzaskowskiego rekomendował Radzie Krajowej zarząd Zielonych.

 

ZOBACZ: Trzaskowski goni Dudę. Najnowszy sondaż prezydencki

 

Z komunikatu po posiedzeniu Rady Krajowej wynika, że Trzaskowski zgodził się poprzeć 21 postulatów Partii Zieloni.

 

Odejście od węgla do 2040 r.

 

Wśród tych 21 postulatów są m.in.: odejście od węgla do 2040 r., a w ogrzewaniu domów do 2030 r., powołanie Rady ds. Klimatu i Transformacji Energetycznej, zatrzymanie przekopu Mierzei Wiślanej, powiększenie i tworzenie nowych parków narodowych, powołanie rzecznika praw zwierząt, wprowadzenie zakazu hodowli na futra, chowu klatkowego i uboju rytualnego, wprowadzenie związków partnerskich, wetowanie ustaw dążących do zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej, wprowadzenie do szkół edukacji klimatycznej i legalizacja marihuany medycznej.

 

Inne postulaty to: zwiększenie inwestycji na wymianę starych pieców, zaostrzenie kontroli nad emisjami przemysłowymi, uchwalenie nowej ustawy o lasach, zaostrzenie ustawy o ochronie przyrody pod kątem zgód na wycinkę drzew, stworzenie programu walki z suszą, nadanie koniom statusu zwierząt towarzyszących, wprowadzenie moratorium na polowania na ptaki, nowelizacja ustawy do walki z ASF, prowadzenie polityki Europejskiego Zielonego Ładu, wsparcie rozwoju transportu kolejowego i wprowadzenie transparentności finansowania kościołów.

 

"Wierzymy, że będzie wielkim orędownikiem Zielonego Nowego Ładu"

 

"Rafał Trzaskowski podziela postulat, iż zażegnanie kryzysu klimatycznego i zapewnienie społeczeństwu bezpieczeństwa przez osiągnięcie neutralności klimatycznej, są jednym z głównych wyzwań dla głowy państwa. Dlatego przyjęcie Zielonego Ładu dla Polski 2050 oraz powołanie Rady ds. Klimatu i Transformacji Energetycznej, działającej pod patronatem prezydenta Rzeczypospolitej i bezpośrednim przewodnictwem sekretarza stanu (ministra w Kancelarii Prezydenta) ds. ochrony środowiska, klimatu i transformacji energetycznej, będzie priorytetem kampanii i prezydentury" – czytamy w komunikacie po posiedzeniu rady.

 

ZOBACZ: To naturalne, że w krótkiej kampanii Trzaskowski musi być poza Warszawą - Siemoniak w Polsat News

 

"Wierzymy, że Rafał Trzaskowski jako prezydent RP będzie wielkim orędownikiem Zielonego Nowego Ładu, idei nowej polityki gospodarczej, społecznej i ekologicznej, która pozwoli nam wyjść z kryzysu gospodarczego spowodowanego przez koronawirusa oraz pomoże pokonać kryzys klimatyczny" – cytuje komunikat współprzewodniczącą partii Małgorzatę Tracz.

 

"Bez powrotu do demokratycznego państwa prawa, do trójpodziału władzy, do demokracji żaden postulat programowy żadnej partii politycznej w Polsce nie będzie się liczył, nigdy nie zostanie zrealizowany. Uważamy, że naszym obowiązkiem – w ramach Koalicji Obywatelskiej – jest praca całego prodemokratycznego, opozycyjnego spektrum politycznego dla odwrócenia zmian, jakie z woli posła Kaczyńskiego są naszym udziałem. Gdy wspólnie pokonamy to zagrożenie, nadejdzie czas na rozwiązywanie dalszych problemów Polski i świata zgodnie z naszym programem. Zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich jest możliwe i chcemy w tym pomóc!" – dodaje, również cytowany, drugi współprzewodniczący partii Wojciech Kubalewski.

 

"Mamy zbieżne poglądy na globalne ocieplenie"

 

"Jestem bardzo wdzięczny za wsparcie Rady Krajowej Partii Zieloni. Mamy zbieżne poglądy na globalne ocieplenie, konieczność pilnego działania, aby nasze dzieci i nasze wnuki wspólnie w przyszłości mogły się cieszyć czystym powietrzem. Jako prezydent Warszawy od samego początku mojej kadencji położyłem na te tematy olbrzymi nacisk. Prezydent Polski nie może być niemym świadkiem wydarzeń i musi budować dobry klimat do koniecznych zmian, a nie zgadzać się na budowę kolejnych bloków węglowych" – mówi cytowany Rafał Trzaskowski.

 

ZOBACZ: "Warszawa niechlubnym wyjątkiem". Minister Maląg apeluje do Trzaskowskiego

 

Rafał Trzaskowski jest kandydatem Platformy Obywatelskiej, popartym dotąd przez zarządy trzech pozostałych partii Koalicji Obywatelskiej – Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych. Jego kandydaturę muszą jeszcze zatwierdzić rady krajowe dwóch pierwszych ugrupowań.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie