Trzaskowski goni Dudę. Najnowszy sondaż prezydencki

Polska
Trzaskowski goni Dudę. Najnowszy sondaż prezydencki
Polsat News
Według najnowszego sondażu Trzaskowskiemu brakuje do Dudy już mniej niż 20 proc.

Urzędujący prezydent niezmiennie pozostaje na prowadzeniu, ale pojawienie się w kandydatury Rafała Trzaskowskiego sprawiło, że poparcie dla Andrzeja Dudy maleje. W najnowszym sondażu IBRiS dla WP chce na niego oddać głos 42,3 proc. badanych. Z kolei prezydent Warszawy może liczyć już na ponad 20-proc. poparcie.

Chęć udziału w wyborach prezydenckich, choć nie ogłoszono jeszcze ich daty, deklaruje 48,8 proc. badanych, w tym odpowiedź "raczej tak" wybrało 15,8 proc. ankietowanych. Z kolei 20,1 proc. osób na pewno nie poszłoby do urn, a 13,9 proc. "raczej nie" poszłoby do urn.

 

Stawkę cały czas otwiera Andrzej Duda, ale nie może już liczyć na wygraną w pierwszej turze. Głos na urzędującego prezydenta chce teraz oddać 42, 3 proc. ankietowanych. 

 

ZOBACZ: "Dziękuję za każdy uścisk dłoni, słowo, gest". Prezydent w 5. rocznicę wyboru

 

Poprawia się za to sytuacja kandydata Koalicji Obywatelskiej. Po zmianie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na Rafała Trzaskowskiego, obecny prezydent Warszawy może liczyć na 23,3 proc. głosów.

 

Niżej są kolejni opozycyjni kandydaci. Oddanie głosu na Szymona Hołownie deklaruje 11,4 proc. badanych, a na lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza 9,3 proc. 

 

Bosak przed Biedroniem

 

W sondażu IBRiS dla WP Krzysztof Bosak wyprzedza Roberta Biedronia. Kandydat Konfederacji może liczyć na 4 proc. głosów. Z kolei jeden z liderów Lewicy - 2,7 proc. 

 

7,1 proc. Polaków jeszcze nie wie na kogo zagłosuje.

 

ZOBACZ: Zakłócone wystąpienie Biedronia. "Zapraszam, niech pani przyjdzie i powie coś"

 

Według majowego badania przeprowadzonego przez Kantar, na Dudę zagłosowałoby 39 proc. ankietowanych, a na Trzaskowskiego 18 proc. Na trzecim miejscu był Hołownia z wynikiem 15 proc., a na kolejnych miejscach Bosak - 8 proc., Kosiniak-Kamysz - 3 proc. i Biedroń - 3 proc.

 

Sondaż IBRiS dla WP został przeprowadzony w dniach 22-23 maja przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych na próbie 1100 Polaków metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

 

prz/ wp.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie