Odmrażanie eventów, wesel i parków rozrywki. Trwają konsultacje z branżami

Polska
Odmrażanie eventów, wesel i parków rozrywki. Trwają konsultacje z branżami
pixabay/Free-Photos, Zdj. ilustracyjne
Rząd przygotowuje się do następnego etapu odmrażania gospodarki

Ministerstwo Rozwoju prowadzi konsultacje ws. wytycznych dla branż, które czekają na odmrożenie, m.in. eventowej, ślubnej oraz z właścicielami parków rozrywki - poinformował w piątek resort rozwoju. Jak dodano, wytyczne przygotowywane są we współpracy z GIS i Ministerstwem Zdrowia.

- Ministerstwo Zdrowia w ramach kolejnego etapu odmrażania gospodarki zarekomenduje zgodę na organizację wesel do 50 uczestników; limit nie dotyczy osób z obsługi - poinformował w piątek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Dodał, że są prowadzone prace nad dokładnymi wytycznymi.

 

Cieszyński podkreślił na konferencji prasowej, że decyzja Ministerstwa Zdrowia jest związana z aktualną sytuacją epidemiologiczną, którą ocenił jako "pozytywną i ulegającą poprawie".

 

50 gości plus obsługa

 

Jak zaznaczył, limit 50 uczestników wesel ma nie dotyczyć osób z obsługi.

 

Wiceszef MZ dodał, że "przynajmniej na początku wesela będą się różniły od tego, co znaliśmy do tej pory". - Nad dokładnymi wytycznymi pracuje Główny Inspektorat Sanitarny. Ministerstwo Rozwoju odbyło też szereg spotkań z branżą weselną, aby osiągnąć porozumienie - powiedział Cieszyński.

 

Jak przekazano w komunikacie, MR przygotowuje się do 4. etapu odmrażania kolejnych sektorów polskiej gospodarki, który planowany jest na początek czerwca.

 

ZOBACZ: "Odmrażanie" urzędów. Będzie można załatwić sprawy na miejscu

 

"MR prowadzi konsultacje ws. wytycznych dla branż, które czekają na odmrożenie, m.in. eventowej, ślubnej oraz z właścicielami parków rozrywki. Przygotowujemy je we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia. Zakończyliśmy już rozmowy ws. wytycznych dotyczących funkcjonowania – po odmrożeniu – salonów piercingu i tatuażu oraz solariów. W przyszłym tygodniu rozpoczniemy opracowywanie wytycznych m.in. dla branży transportu okołolotniczego" - poinformowano w komunikacie.

 

Wytyczne dla 40 branż

 

Cytowana w komunikacie wiceminister rozwoju Olga Ewa Semeniuk podkreśliła, że po ubiegłotygodniowym uruchomieniu branży gastronomicznej i branży beauty, resort przygotowuje się do kolejnego etapu odmrażania polskiej gospodarki.

 

"Zależy nam na tym, aby przedsiębiorcy i pracownicy z tych sektorów biznesu, które do tej pory ponosiły największe straty w wyniku pandemii koronawirusa, możliwie szybko wrócili do swojej pracy. W tym celu już od kilku dni prowadzimy rozmowy z przedstawicielami branży eventowej, ślubnej i rozrywkowej. Za nami również uzgodnienia wytycznych dotyczących funkcjonowania m.in. salonów piercingu i tatuażu oraz solariów" – powiedziała Semeniuk.

 

Resort przypomniał, że od kilkunastu tygodni we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia oraz przedstawicielami branż i ekspertami, sukcesywnie przygotowuje on wytyczne dla w sumie ok. 40 branż, których funkcjonowanie zamrożono w związku z pandemią koronawirusa.

 

Resort przypomina o zachowaniu odległości

 

"Wytyczne określają, w jaki sposób będzie można bezpiecznie świadczyć te usługi oraz z nich korzystać już w czasie tzw. nowej normalności" - czytamy. Jak dodano, dzięki nim, do tej pory - w nowym rygorze sanitarnym - swoją działalność wznowiły od 4 maja: biblioteki, galerie i centra handlowe, branża hotelarska, usługi fizjoterapeutyczne; a od 18 maja: salony fryzjerskie i kosmetyczne, usługi gastronomiczne.

 

ZOBACZ: Wkrótce możliwa organizacja wesel. Wiceminister ujawniła szczegóły

 

MR zaznacza, że niezależnie od wytycznych dla poszczególnych branż, stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania.

 

Jak przypomina resort, należy m.in. zachować 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej, obowiązkowo zasłaniać nos i usta w miejscach publicznych, ściśle przestrzegać zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).

bas/msl/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze