Koronawirus - Raport Dnia. Środa, 13 maja

Świat
Koronawirus - Raport Dnia. Środa, 13 maja
PAP/EPA/IAN LANGSDON
Francja: ślub w maseczkach. Fotograf robi selfie z młodą parą

W Polsce w środę odnotowano 322 nowe przypadki koronawirusa, zmarły kolejne 23 osoby. Ponad połowa nowych zakażeń (166) dotyczy Śląska. Rząd zapowiedział, że z dniem 18 maja w życie wchodzi III etap znoszenia ograniczeń - ponownie otwarte zostaną restauracje, salony fryzjerskie i boiska. Pod koniec maja do szkół będą mogli wrócić najmłodsi uczniowie.

Podsumowujemy najważniejsze informacje dnia związane z rozwojem pandemii Covid-19 w Polsce i na świecie.

 

ZOBACZ: Kilkanaście zgonów, ponad 140 nowych zakażeń. Koronawirus w Polsce

  • liczba zakażeń wzrosła do 17 tys. 204.
  • w środę wykryto 322 nowe przypadki koronawirusa w Polsce (dzień wcześniej informowano o 595 nowych przypadkach)
  • poinformowano też o 23 zgonach na Covid-19, w sumie zmarło 861 osób,
  • łącznie wykonano 528 tys. 122 testów na koronawirusa
  • ponad 96 tys. osób jest poddanych kwarantannie, 2,6 tys. osób przebywa w szpitalach, a 18 tys. objęto nadzorem epidemiologicznym,
  • wyzdrowiało co najmniej 6410 osób.

Najwięcej zakażeń na Śląsku

 

W ciągu ostatnich dni najwięcej zakażeń koronawirusem odnotowuje się na Śląsku. W środę była to ponad połowa wszystkich przypadków (166 z 322). Co czwarty Polak zakażony koronawirusem mieszka właśnie w woj. Śląskim.

 

ZOBACZ: Wicepremier Emilewicz o sytuacji na Śląsku. Jasna deklaracja

 

- MZ wyjaśniało, że wzrost ten wynika z intensywnych badań przesiewowych, którym poddawani są górnicy i ich rodziny.

- "Chcę powiedzieć z całą mocą, że nie tylko nie zamierzamy zamykać woj. śląskiego; dzisiaj należy się pomoc naszym rodakom na Śląsku" - mówił premier Mateusz Morawiecki.

- "Gdyby oddzielić to ognisko w kopalniach (...), Śląsk byłby obszarem, województwem, które miałoby całkowicie normalną krzywą na tle Polski. Krzywą, która w tej chwili jest już krzywą zaczynającą spadać" - mówił z kolei minister zdrowia.

- w woj. śląskim potwierdzono dotąd w sumie 4 tys. 399 przypadków zakażenia koronawirusem. 158 chorych zmarło, a 995 wyzdrowiało. w szpitalach przebywa obecnie 397 osób.

 

III etap odmrażania gospodarki

 

Rząd ogłosił trzeci, przedostatni etap znoszenia ograniczeń związanych z pandemią Covid-19. Od 18 maja skorzystamy z usług fryzjera i kosmetyczki. Pójdziemy również do restauracji i kawiarni. 25 maja ósmoklasiści i maturzyści będą mieć możliwość bezpośrednich konsultacji z nauczycielami.

 

ZOBACZ: Rząd odmraża gospodarkę. Co z salonami tatuażu? Zobacz listę zmian

 

Od 18 maja ponownie otwarte zostaną m.in.:

- zakłady kosmetyczne i fryzjerskie. Zarówno klienci, jak i pracownicy, będą musieli nosić maseczki

- restauracje, kawiarnie, bary, a także wydzielone przestrzenie gastronomiczne w centrach handlowych

- pełnowymiarowe boiska piłkarskie

- kina plenerowe.

 

 

Wznowione zostaną także prace na planach filmowych, indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych. Zwiększy się limit osób mogących uczestniczyć w uroczystościach religijnych i limit pasażerów w środkach transportu publicznego.

 

ZOBACZ: Więcej wiernych w kościołach. Decyzja rządu

 

Od 25 maja wraca możliwość opieki i prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Z kolei maturzyści i uczniowie klas 8 będą mogli wziąć udział w konsultacjach z nauczycielami.

 

Przedłużono także kontrolę graniczną na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją o kolejne 30 dni - od 14 maja do 12 czerwca 2020 roku.

 

"Unijne maseczki nie spełniają norm"

 

- Maseczki, które zakupiła Unia Europejska, nie spełniają żadnych norm - ani FFP1, ani FFP2, ani FFP3 - poinformował minister Łukasz Szumowski. Jak dodał, Polska otrzymała 600 tys. sztuk maseczek z transzy UE. Po tych słowach ministra KE zapowiedziała, że przeanalizuje informacje dot. tych maseczek.

 

- Polska otrzymała 600 tys. maseczek z transzy Unii Europejskiej

- obecnie prowadzone są testy "w celu sprawdzenia jakości produktów"

- Komisja Europejska poprosiła o dodatkowe informacje z Polski na temat przeprowadzonych testów. Po ich otrzymaniu ma przedstawić dalsze uwagi.

 

Chiny zakazują maseczek na WF-ie. Trzech uczniów zmarło

 

Resort edukacji Chin zakazuje noszenia na lekcjach wychowania fizycznego maseczek typu N95, używanych dla ochrony przed koronawirusem – podały chińskie media. Wcześniej prasa donosiła o śmierci trzech uczniów ćwiczących na wuefie w maseczkach.

 

ZOBACZ: Chiny zakazują maseczek na lekcjach WF-u. Trzech uczniów zmarło

 

- resort wskazał, że maseczki typu N95 bardzo ograniczają przepływ powietrza

- decyzja ma związek ze śmiercią trzech uczniów gimnazjów. Do wypadków dochodziło między 14 a 30 kwietnia w prowincjach Zhejiang, Henan i Huna

- resort edukacji wraz z państwową komisją zdrowia opracowuje nowe wytyczne, dot. środków zapobiegania zakażeniom na lekcjach wychowania fizycznego.

 

WIDEO DNIA: - Kobiety badajcie się. Rak jest szybszy niż koronawirus. Rak zabija o wiele więcej ludzi niż koronawirus - powiedziała Polsat News Janina Ochojska - europosłanka, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, która wygrała walkę z nowotworem piersi.

 

ZOBACZ: "Rak jest szybszy niż koronawirus". Janina Ochojska apeluje, by nie rezygnować z badań

  

 

bas/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie