Kiedy "odmrożenie" uczelni wyższych? Odpowiada rzecznik rządu

Polska
Kiedy "odmrożenie" uczelni wyższych? Odpowiada rzecznik rządu
Polsat News
Rzecznik rządu Piotr Müller w "Debacie Dnia"

- Decyzja jest taka, żeby uruchomić i dać możliwość uczelniom realizacji zajęć na ostatnich latach studiów i tych zajęć, które nie mogą odbywać się w formie zdalnej, np. laboratoria - mówił w "Debacie Dnia" rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, nowe regulacje mają obowiązywać od 25 maja.

Rządzący informowali pod koniec kwietnia, że w związku z zagrożeniem epidemiologicznym, do 24 maja przedłużone zostało ograniczenie działalności uczelni wyższych. Zajęcia do tego powinny odbywać się zdalnie. Zawieszone pozostało prowadzenie badań naukowych. 

 

Rzecznik rządu Piotr Müller był pytany w "Debacie Dnia" o to, kiedy rządzący planują "odmrozić" funkcjonowanie uczelni.

 

- Jeżeli chodzi o uczelnie, to decyzja jest taka, żeby uruchomić i dać możliwość uczelniom realizacji zajęć na ostatnich latach studiów i tych zajęć, które nie mogą odbywać się w formie zdalnej, np. laboratoria, oczywiście z zachowaniem rygorów sanitarnych - dodał. Jak tłumaczył, chodzi o to by osoby, które chciałyby skończyć studia w terminie, miały taką możliwość.

 

ZOBACZ: Wracają zajęcia w szkołach. Premier o szczegółach

 

Jak podkreślił, część uczelni zdecydowało się już na przedłużenie roku akademickiego do końca lipca lub początku sierpnia. - Od 25 maja będzie możliwość formalnej realizacji części zajęć na uczelniach - dodał.

 

WIDEO: Piotr Müller w "Debacie Dnia"

  

 

Klasy 4-8 i szkoły średnie

 

Prowadzący program Grzegorz Jankowski zapytał także Müllera o to, co z uczniami klas 4-8 i licealistami - czy możliwy jest ich powrót do szkoły na dwa ostatnie tygodnie czerwca?

 

- Takiej decyzji nie ma i nie wiem, czy ona zapadnie. Pamiętajmy, że w tym czasie w szkołach odbywają się egzaminy - podkreślił.

 

Przypomniał jednocześnie, że od 25 maja w klasach 1-3 szkoły podstawowej może funkcjonować opieka dla dzieci. Od tego samego dnia ruszą konsultacje dla maturzystów i 8-klasistów, a tydzień później także dla pozostałych uczniów. 

zdr/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie