Minister zdrowia odpowiadał na pytania widzów. "Wszystko o koronawirusie" w Polsat News

Polska
Minister zdrowia odpowiadał na pytania widzów. "Wszystko o koronawirusie" w Polsat News
Polsat News
Minister zdrowia Łukasz Szumowski odpowiada na pytania widzów o epidemię w programie "Wszystko o koronawirusie".

Łukasz Szumowski był w niedzielę gościem programu "Wszystko o koronawirusie" w Polsat News. Jak długo będziemy nosić maseczki, czy kopalnie będą zamknięte, czy w Polsce ktoś wyzdrowiał już po terapii osoczem? Na te i inne pytania widzów o pandemię i Covid-19 minister zdrowia odpowiadał w czasie programu.

Szef resortu zdrowia poinformował w Polsat News, że udało się pierwszy raz w ciągu 24 godzin wykonać 23,4 tys. testów na obecność koronawirusa. - Zła informacja jest taka, że mamy w tej chwili bardzo wiele dodatnich wyników u górników na Śląsku. Od kilku dni prowadzimy tam bardzo intensywna akcję, badając wszystkich górników - powiedział Szumowski.

 

Większość zakażonych choruje bezobjawowo

 

Podkreślił, że ponad 97 proc. zakażonych w kopalniach przechodzi chorobę bezobjawowo. "Z jednej strony jest to bardzo dobre dla nich, z drugiej strony, niestety, jak są bezobjawowe przebiegi choroby, wtedy łatwiej nieświadomie zarazić innych" - powiedział szef MZ.

 

ZOBACZ: "Miał duszności, niską saturację". Ratownicy GOPR zwieźli górnika z podejrzeniem koronawirusa

 

Minister zdrowia odniósł się także m.in. do informacji ze Słowacji, gdzie w ostatnich dniach liczba nowych zakażeń wyniosła zero.

 

WIDEO: zobacz pierwszą część rozmowy z ministrem zdrowia:

 

 

Minister zdrowia odpowiadał także na pytania widzów Polsat News. Wyjaśnił, że w kopalniach panują bardzo trudne warunki pracy, które powodują szybkie rozprzestrzenianie się wirusa.

 

"Nie wszystkie kopalnie zostaną zamknięte"

 

- Chcielibyśmy jak najszybciej zbadać chorych i pozwolić epidemii w Polsce przełamać się i zacząć wygasać - dodał minister.

 

ZOBACZ: Koronawirus - Raport Dnia. Niedziela, 10 maja

 

Zaznaczył jednocześnie, że pomimo trudnej sytuacji w tym regionie nie wszystkie kopalnie zostaną zamknięte. "Badamy w tej chwili pięć głównych kopalń i właściwie dwie z nich są w stanie wstrzymania" - wskazał.

 

- Pozostałe kopalnie badamy wyrywkowo, po to żeby sprawdzić w jakim stopniu są zarażeni. (...) Mam nadzieję, że bardzo szybko uda się odizolować chorych od zdrowych i kopalnie będą mogły funkcjonować - powiedział Szumowski.

 

WIDEO: zobacz drugą część rozmowy z prof. Łukaszem Szumowskim:

  

Zapewnił, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Wskazał, że gdyby nie ogniska w kopalniach to na Śląsku mielibyśmy "tylko kilkanaście nowych osób chorych". - To pokazuje, jak dramatyczne są te duże ogniska - podkreślił.

 

"Bez Śląska mielibyśmy tendencję  spadkową"

 

- Jeżeli byśmy oddzielili Śląsk i kopalnie od przebiegu epidemii w Polsce, to byśmy zaczęli mieć już tendencję spadkową. (...) Można powiedzieć, że gdzieś jest światełko w tunelu, ale musimy bardzo szybko i sprawnie działać na Śląsku, żeby ogniska te nie stały się źródłem zakażeń poziomych. Wtedy możemy spodziewać się, że ten wskaźnik R spadnie poniżej jedności i będziemy mogli powiedzieć, że epidemia powoli słabnie - ocenił Szumowski.

 

Szef resortu zdrowia odniósł się także do pytania o liczbę osób wyleczonych z koronawirusa za pomocą osocza ozdrowieńców.

 

WIDEO: Minister zdrowia o wynikach leczenia koronawirusem osoczem od osób, które pokonały chorobę

  

Mamy 175 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło kolejnych 9 osób zakażonych Covid-19 - poinformowało Ministerstwo Zdrowia w niedzielę po południu.

 

Prawie 16 tys. zakażonych, 800 chorych zmarło

 

W sumie w Polsce zakażenie koronawirusem potwierdzono u 15 tys. 996 osób. Wyzdrowiało 5698 chorych, a 800 osób zmarło.

 

ZOBACZ: 800 osób zmarło na koronawirusa w Polsce. Prawie 16 tys. zakażonych

 

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w sobotę 9 maja w szpitalach przebywało 2658 osób. Z kolei kwarantanną objęte były 100 tys. 784 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym - 17 tys. 225. Wyzdrowiało 5698 chorych na Covid-19.

 

Testy na koronawirusa dla osób na kwarantannie

 

Resort poinformował także w niedzielę, że osoby przebywające z powodu koronawirusa na kwarantannie, które chcą wiedzieć, czy są zakażone, mogą skorzystać z punktów mobilnego pobierania wymazów do badań, zwanych popularnie "drive-thru".

 

ZOBACZ: Testy na koronawirusa dla objętych kwarantanną. MZ rozesłało pierwsze wiadomości

 

W niedzielę ruszyła strona internetowa z adresami takich punktów. Wysłano także pierwsze smsy, do osób objętych kwarantanną.

 

hlk/ Polsat News, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie