Testy na koronawirusa dla objętych kwarantanną. MZ rozesłało pierwsze wiadomości

Polska
Testy na koronawirusa dla objętych kwarantanną. MZ rozesłało pierwsze wiadomości
PAP/Tytus Żmijewski
Badanie można wykonać w 12. dniu kwarantanny pod warunkiem, że ma się własny samochód,

Osoby przebywające z powodu koronawirusa na kwarantannie, które chcą wiedzieć, czy są zakażone, mogą skorzystać z punktów mobilnego pobierania wymazów do badań, zwanych popularnie "drive-thru”. W niedzielę ruszyła strona z adresami; wysłano też pierwsze smsy.

- Dziś zostały wysłane pierwsze smsy do osób przebywających na kwarantannie. W wiadomościach tekstowych znajdują się informacje odsyłające na stronę internetową, na której są szczegółowe wskazania – powiedział w niedzielę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

 

Strona działa pod adresem https://pacjent.gov.pl/punkty-pobran. Znajduje się na niej m.in. interaktywna mapa z oznaczeniem, gdzie znajdują się mobilne punkty pobrań wymazu.

 

ZOBACZ: Dalsze znoszenie obostrzeń. Wiemy, kiedy zapadną decyzje

 

Na stronie przekazano, że badanie można wykonać w 12. dniu kwarantanny pod warunkiem, że ma się własny samochód, umożliwiający przemieszczanie się bez kontaktu z innymi osobami. Poinformowano też, że na badanie należy zabrać dokument ze zdjęciem i swój nr PESEL.

 

Wyniki w internecie

 

Po wykonaniu badania wynik będzie można zobaczyć na swoim Internetowym Koncie Pacjenta; informację przekaże też laboratorium.

 

ZOBACZ: [PILNE] 800 osób zmarło na koronawirusa w Polsce. Prawie 16 tys. zakażonych

 

Strona instruuje, że w przypadku dodatniego wyniku, należy skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną i postępować zgodnie z otrzymanymi zaleceniami. Można też zgłosić się do lekarza w szpitalu jednoimiennym lub na oddziale zakaźnym.

 

W przypadku ujemnego wyniku stacja sanitarno-epidemiologiczna powinna zwolnić daną osobę z kwarantanny.

 

Na stronie podano, że jeżeli nie ma się możliwości bezpiecznego dotarcia do punktu pobrań, należy skontaktować się z sanepidem, który ma możliwość umówienia na pobranie wymazu w miejscu odbywania kwarantanny. 

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie