Dalsze znoszenie obostrzeń. Wiemy, kiedy zapadną decyzje

Polska
Dalsze znoszenie obostrzeń. Wiemy, kiedy zapadną decyzje
PAP/EPA/Salvatore di Nolfi
Zgodnie z przedstawionym harmonogramem luzowania obostrzeń, trzeci etap może dotyczyć gastronomii.

W nadchodzącym tygodniu zapadną decyzje dotyczące ewentualnego dalszego znoszenia obostrzeń wprowadzanych w związku z epidemią koronawirusa - zapowiedział w rozmowie z rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller wskazał, że w poniedziałek oraz we wtorek kwestią obostrzeń będzie zajmował się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, który przeanalizuje m.in. napływające dane dotyczące liczby zachorowań, ich pochodzenia oraz umiejscowienia na terenie kraju.

 

- Decyzje dotyczące ewentualnego dalszego znoszenia obostrzeń wprowadzanych w związku z epidemią zapadną w nadchodzącym tygodniu. Wówczas rząd będzie też informować o terminach przejścia do kolejnego etapu zdejmowania ograniczeń - powiedział rzecznik rządu.

 

Bary, kawiarnie i restauracje

 

Częściowo otwarte bary, kawiarnie, restauracje i salony fryzjerskie i kosmetyczne - to kolejny krok w łagodzeniu obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała w RMF FM, kiedy miałoby to nastąpić.

 

ZOBACZ: Plażowanie w czasach koronawirusa. Santorini ma na to sposób

 

20 kwietnia został wdrożony pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów wprowadzanych przez rząd w wyniku epidemii koronawirusa - można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, umożliwiony został wstęp do lasów i parków, zwiększona została dopuszczalna liczba klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego.

 

Otwarte galerie i hotele

 

Jak dotąd w życie wprowadzono drugi etap znoszenia obostrzeń wprowadzonych z powodu epidemii koronawirusa. Od 4 maja wznowiono działalność instytucji kultury - w tym muzeów, ruszyła rehabilitacja, a klienci mogą korzystać z centrów handlowych z zachowaniem środków bezpieczeństwa. Rząd zezwolił także na zakwaterowanie w miejscach noclegowych.

 

 

 

Od 6 maja organy założycielskie - najczęściej samorządy - mogą już zdecydować o otwarciu żłobków i przedszkoli. 

 

 

Restauracje i bary wciąż czekają

 

Zgodnie z przedstawionym harmonogramem trzeci etap może dotyczyć gastronomii - część zakładów mogłaby zostać otwarta stacjonarnie z ograniczeniami. Oprócz zakładów fryzjerskich, mogą wówczas zostać otwarte także salony kosmetyczne.

 

ZOBACZ: Obliczysz ryzyko śmierci na Covid-19. Polscy naukowcy opracowali kalkulator

 

W trzecim etapie może być dozwolona też organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności). Ruszyć mogą też zajęcia opiekuńcze w klasach szkolnych 1-3, ustalona ma być maksymalna liczba dzieci w salach.

 

Decyzja co do pełnego o przejścia do trzeciego etapu jest nadal przedmiotem dyskusji. Nie jest wykluczona modyfikacja zakresu kolejnego etapu uwzględniająca aktualną sytuację w zakresie epidemii - podkreśla rzecznik rządu.

 

Czwarty etap przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną też teatry i kina, ale w nowym reżimie sanitarnym.

msl/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie