800 osób zmarło na koronawirusa w Polsce. Prawie 16 tys. zakażonych

Polska
800 osób zmarło na koronawirusa w Polsce. Prawie 16 tys. zakażonych
Polsat News
Koronawirusem w Polsce wciąż zarażają się nowe osoby. Przybywa zgonów.

Mamy 175 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło kolejnych 9 osób zakażonych Covid-19 - poinformowało Ministerstwo Zdrowia w niedzielę po południu. W sumie w Polsce zakażenie koronawirusem potwierdzono u 15 tys. 996 osób. Wyzdrowiało 5698 chorych, a 800 osób zmarło.

Resort zdrowia podał w niedzielę po południu informację o śmierci kolejnych 9 osób zarażonych Covid-19. Zmarli to: kobiety w wieku 93 i 76 lat z Wolicy, kobiety w wieku 92 i 87 lat z Gdańska, 93-letni mężczyzna i 89-letnia kobieta z Raciborza, 78-letni mężczyzna z Kędzierzyna-Koźla, 56-letni mężczyzna i 86-letnia kobieta z Poznania. "Wszystkie osoby miały choroby współistniejące" - podało ministerstwo.

 

 

345 zarażonych i 15 zmarłych w niedzielę

 

Ministerstwo poinformowało także o nowych 175 potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Chodzi o przypadki z województw: z województw: śląskiego (108), mazowieckiego (26), dolnośląskiego (23), łódzkiego (12), małopolskiego (2), opolskiego (2), zachodniopomorskiego (1) i wielkopolskiego (1).

 

 

800 chorych nie żyje

 

Oznacza to, że w sumie w niedzielę poinformowano o potwierdzonych 345 przypadkach zakażenia i 15 osobach zmarłych. Łącznie w Polsce zakaziło się do tej pory koronawirusem 15 tys. 996 osób, a zmarło łącznie 800 chorych na te chorobę.

 

 

Wyzdrowiało ponad 5,5 tysiąca chorych

 

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w sobotę 9 maja w szpitalach przebywało 2658 osób. Z kolei kwarantanną objęte były 100 tys. 784 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym - 17 tys. 225. Wyzdrowiało 5698 chorych na Covid-19.

 

 

ZOBACZ: 4 miliony zakażonych na świecie, ponad 15 tys. w Polsce. Koronawirus - Raport Dnia. Sobota 9 maja

 

Ponad 400 tys. ludzi przebadanych

 

Resort podał także w niedzielę, że w laboratoriach przebadano 476 tys. 904 próbki. Łącznie przebadano 436 tys. 641 osób. W ciągu doby, do niedzielnego przedpołudnia wykonano ponad 16,2 tys. testów.

 

 

ZOBACZ: Zatwierdzono nowy typ testów na koronawirusa. Wynik w 15 minut

 

Zobacz mapę koronawirusa w Polsce:

 

 

Polska pod kwarantanna od marca

 

W Polsce pierwszy przypadek Covid-19 potwierdzono oficjalnie 4 marca. Od 21 marca obowiązuje w całym kraju stan epidemii ogłoszony przez ministra zdrowia. Wprowadzono wtedy wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe stało się również zasłanianie twarzy - nosa i ust - w przestrzeni publicznej.

 

ZOBACZ: Szpitale i laboratoria walczą o szczepionką na koronawirusa. Cyberprzestępcy nie oszczędzą nikogo1

 

W Polsce trwa już jednak łagodzenie obostrzeń. Służby epidemiologiczne twierdzą, że udało się zatrzymać poziomą transmisję koronawirrusa. Dlatego rząd od 20 kwietnia złagodził w Polsce obostrzenia. Zwiększono m.in. liczbę osób, które mogą przebywać w sklepach. Umożliwiono także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Zlikwidowano godziny dla seniorów w sklepach i urzędach, otwarte zostały centra handlowe.

 

Świat zaatakował wirus z Chin

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii.

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie