Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/Tomasz Wojtasik

Do 9856 wzrosła liczba zakażonych koronawirusem w Polsce. Liczba ofiar przekroczyła 400. Chwieje się światowa gospodarka. Cena amerykańskiej ropy spadła... poniżej zera. Według badań 40 proc. Polaków chce wyjechać na urlop, gdy epidemia wygaśnie - ponad połowa w kraju. W ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarły w USA 1433 osoby, to spadek o ponad jedną czwartą w porównaniu z poprzednim bilansem.

msl/hlk/prz/ polsatnews.pl/ PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Herman Goossens, profesor mikrobiologii na Uniwersytecie w Antwerpii, uważa, że prawdopodobieństwo drugiej fali pandemii koronawirusa we wrześniu lub październiku jest bardzo duże. - Nadchodzące miesiące będą trudne - powiedział w telewizji VRT.

Naukowiec nie spodziewa się jednak, że środki wprowadzone w związku z walką z pandemią będą w przypadku drugiej fali tak surowe, jak teraz. - Aby uniknąć tego scenariusza, będziemy musieli opracować strategie inteligentnego wyjścia (z pandemii), aby utrzymać krzywą infekcji na wystarczająco niskim poziomie - zaznaczył.

W Belgii od kilku dni krzywa infekcji koronawirusem spada. To dobra wiadomość, ale - zdaniem profesora - spada wolniej, niż się tego spodziewał. - Wirus jest wyjątkowo zaraźliwy - przekonuje.

Ośrodek dla osób ubiegających się o azyl w Kranidi na Półwyspie Peloponeskim został objęty kwarantanną po tym, gdy stwierdzono tam 150 zakażeń koronawirusem - poinformowały we wtorek władze Grecji. Rząd planuje stopniowe znoszenie restrykcji związanych z epidemią.

470 przebywających w ośrodku migrantów zostało przebadanych na obecność koronawirusa po tym, gdy w zeszłym tygodniu infekcję zdiagnozowano u znajdującej się tam 28-letniej ciężarnej Somalijki.

Wiceminister Nikos Chardalias przekazał we wtorek, że wyniki potwierdziły 150 zakażeń w ośrodku, w którym przebywają głównie uchodźcy z Afryki, w tym wiele dzieci.

Rząd Pedra Sancheza zgodził się we wtorek na opuszczanie domów przez dzieci od 27 kwietnia. W czasie kwarantanny dzieci w wieku do 14 lat będą mogły wychodzić w towarzystwie jednego z rodziców na zakupy, do lekarza, banku lub towarzystwa ubezpieczeniowego.

Starsze dzieci od najbliższego poniedziałku będą mogły samodzielnie wychodzić z domu na zakupy.

Podczas konferencji prasowej w Madrycie rzeczniczka rządu i minister finansów Maria Jesus Montero poinformowała, że dekret zawierający 30 różnych decyzji dotyczących walki z epidemią służy stopniowemu usuwaniu restrykcji obowiązujących od połowy marca. Podkreśliła, że wychodzenie dzieci z domów nie może być traktowane jako spacer.

Do końca sierpnia nie mogą się odbywać w Irlandii zgromadzenia publiczne, liczące więcej niż 5 tys. osób - poinformował we wtorek rząd tego kraju. Z powodu koronawirusa w Irlandii zmarły w ciągu ostatniej doby kolejne 44 osoby.

Rząd przekazał, że "zalecił władzom lokalnym, aby poinformowały organizatorów wymagających licencji imprez z publicznością przekraczającą 5 tys. osób, że nie będą one rozpatrywane w okresie do końca sierpnia". To oznacza, że żadne duże wydarzenie sportowe czy muzyczne z udziałem publiczności nie odbędzie się tego lata w Irlandii.

Prezydent USA Donald Trump i brytyjski premier Boris Johnson zgodzili się w rozmowie telefonicznej, że w walce z koronawirusem konieczna jest koordynacja międzynarodowej współpracy - podały w swoich wtorkowych komunikatach Biały Dom i Downing Street.

Jak poinformował Biały Dom, Johnson powiedział Trumpowi, że "czuje się lepiej i kuruje się". Przywódcy mieli też "potwierdzić bliską współpracę w ramach G7 oraz G20, by otworzyć globalną gospodarkę i zapewnić opiekę zdrowotną i zasoby dla wszystkich w potrzebie".

Rzecznik Downing Street przekazał, że "przywódcy zobowiązali się do dalszej współpracy i wzmacniania dwustronnych relacji", wymieniając w tym kontekście podpisanie amerykańsko-brytyjskiej umowy o wolnym handlu "tak szybko jak to możliwe".

Fot. PAP/EPA/Tasos Katopodis / POOL

Hiszpańskie wspólnoty autonomiczne porozumiały się z rządem Hiszpanii w sprawie uruchomienia w lipcu dodatkowych zajęć dla uczniów, którzy będą czuli się niewystarczająco przygotowani do kolejnego roku szkolnego w wyniku obostrzeń wprowadzonych z powodu epidemii koronawirusa.

Jak poinformował dziennik “El Mundo”, wakacyjne lekcje mają być nieobowiązkowe, a szkoły otworzą podczas wakacji swoje sale, jeśli rząd przekaże im wcześniej środki na wynagrodzenia dla nauczycieli.

Prezydent Francji Emmanuel Macron i papież Franciszek rozmawiali we wtorek telefonicznie o kryzysie koronawirusowym oraz redukcji długów krajów Afryki. Macron zaprosił papieża do złożenia wizyty we Francji.

Do 142 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych lekarzy zakażonych koronawirusem - podała we wtorek krajowa federacja Izb Lekarskich. W ciągu doby zanotowano cztery następne zgony.

Federacja poinformowała we wtorek o śmierci 75-letniego lekarza, który był hospitalizowany w Bolonii. Urodzony w Peru doktor Manuel Efraim Perez był prezesem stowarzyszenia wolontariatu w Modenie. Zakaził się koronawirusem podczas wizyt lekarskich w domach opieki dla osób starszych.

W całych Włoszech zakażonych jest ponad 17 tys. pracowników służby zdrowia.

Hokeista z drużyny białoruskiego prezydenta z koronawirusem

U Dzmitryja Mialeszki, zawodnika prezydenckiej drużyny hokejowej, zdiagnozowano koronawirusa. Rzeczniczka Aleksandra Łukaszenki oświadczyła, że prezydent nie będzie się poddawać samoizolacji, ponieważ nie miał kontaktu ze sportowcem w ostatnim czasie.

Dotychczas w Polsce potwierdzono 9856 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarło 401 osób, a 1297 chorych wyzdrowiało. We wtorek resort zdrowia poinformował łącznie o 263 nowych zakażeniach, 21 osób zmarło.

Ministerstwo Zdrowia w ciągu dnia podawało informacje o wykryciu najpierw 144, a potem 119 przypadków zakażeń SARS-CoV-2. W porannym komunikacie poinformowano o śmierci pięciu osób, a w popołudniowym o 16 kolejnych. 

Dr Łukasz Rąbalski z Uniwersytetu Gdańskiego (UG) jako pierwszy w Polsce uzyskał pełną sekwencję genetyczną koronawirusa SARS-CoV-2, wyizolowanego bezpośrednio od polskiego pacjenta i opublikował ją w globalnej bazie danych GISAID.

O sukcesie naukowca poinformowała we wtorek rzecznik prasowy UG Beata Czechowska-Derkacz.

- Uzyskane dane pozwolą naukowcom z całego świata brać pod uwagę Polskę w swoich badaniach związanych z epidemiologią choroby COVID-19. Jest to ważny wkład w poznanie ewolucji molekularnej wirusa i w przyszłości może się przyczynić do wytypowania szczepionki oraz leków. Do tej pory w GISAID, w największej bazie danych, gdzie naukowcy z całego świata umieścili już ponad 5000 sekwencji, nie było ani jednego polskiego izolatu pochodzącego bezpośrednio od pacjenta - podkreśliła rzeczniczka UG.

Sytuacja w Domu Pomocy Społecznej "Kombatant", choć trudna, jest pod kontrolą - zapewnili we wtorek przedstawiciele bytomskiego magistratu. Stan zdrowia pensjonariuszy jest określany jako stabilny. Placówka została dokładnie odkażona, wydzielono w niej strefy dla zdrowych i chorych.

Wykonane w ostatnich dniach testy potwierdziły zakażenie koronawirusem u 62 osób z DPS "Kombatant" - 52 podopiecznych i 10 osób z personelu. 28 spośród zdrowych pensjonariuszy przewieziono do Zakładu Aktywności Zawodowej w Bytomiu (ZAZ). Pozostali, pozostali w gmachu DPS. Wyznaczono w nim dwie oddzielne i zabezpieczone strefy dla chorych i zdrowych.

Restrykcje wprowadzone w wyniku pandemii poważnie zagroziły też budżetowi Watykanu. Kłopoty finansowe, jakie trwają tam od roku, powiększy dodatkowo brak wpływów z powodu zamknięcia Muzeów Watykańskich. Według włoskich mediów deficyt może wynieść dziesiątki milionów euro.

We wtorek zmarło w Czechach 4 pacjentów z Covid-19 – poinformowało ministerstwo zdrowia. Przybyło 61 zakażonych koronawirusem. Wzrosła liczba wyleczonych - o 156 osób do 1753.

Obowiązek noszenia maseczek w sklepach, na targowiskach i w taksówkach będzie obowiązywał od poniedziałku w Budapeszcie - poinformował we wtorek burmistrz węgierskiej stolicy Gergely Karacsony na Facebooku.

Karacsony przypomniał przy tym, że już wcześniej podjęto decyzję o tym, że od poniedziałku będzie można podróżować w środkach komunikacji publicznej w Budapeszcie tylko w maseczce lub z twarzą przesłoniętą chustką czy szalem.

W ciągu doby liczba zarejestrowanych na Białorusi infekcji Covid-19 wzrosła o 459; zmarły cztery osoby - podało we wtorek ministerstwo zdrowia. Ogólna liczba zainfekowanych od początku epidemii to 6723.

W sumie zarejestrowano 6723 osoby, u których testy potwierdziły koronawirusa - poinformował resort zdrowia. Z zestawienia z danymi z poniedziałku wynika, że dobowy przyrost wyniósł 459 przypadków. Zmarły kolejne cztery osoby, które cierpiały na choroby współistniejące. W poniedziałek w stanie ciężkim były 92 osoby.

Od początku epidemii wyzdrowiało 577 osób. Przeprowadzono 108,5 tys. testów.

Prezydent Słowenii Borut Pahor przesłał we wtorek za pośrednictwem Twittera wiadomość wideo polskiemu prezydentowi Andrzejowi Dudzie oraz wszystkim Polakom, wyrażając solidarność w walce z pandemią Covid-19. Pahor swoje przesłanie nagrał w języku polskim.

531 osób zakażonych koronawirusem zmarło we Francji w szpitalach i domach pomocy w ciągu ostatniej doby - poinformował we wtorek resort zdrowia. Łączna liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w kraju wzrosła do 20796.

Suma osób, które zmarły w ciągu doby na Covid-19, ponownie wzrosła, ale od siedmiu dni spada liczba chorych leczonych w szpitalach, a od 13 dni - pacjentów na oddziałach intensywnej terapii.

We wtorek 5433 chorych wymagało podtrzymywania funkcji życiowych, a to najmniej od 30 marca - powiedział dyrektor generalny w ministerstwie zdrowia Jerome Salomon. 

W trakcie epidemii amerykańskie gospodarstwa agroturystyczne odnotowują spadki przychodów. Aby zapewnić sobie fundusze, jedna z farm w Kalifornii oferuje więc wideokonferencje ze zwierzętami.

Z powodu braku wycieczek i odwiedzających przychody "Sweet Farm" pod San Francisco spadły o 70 proc. - Musieliśmy szybko znaleźć sposób na kontynuowanie naszej misji przy jednoczesnym generowaniu wpływów - tłumaczył w publicznym radiu NPR właściciel gospodarstwa Nate Salpeter.

Farma wprowadziła więc możliwość wideokonferencji z hodowanymi przez siebie zwierzętami. Program nazywa się "Koza na spotkanie" (ang. Goat 2 Meeting). Za kwotę zaczynającą się od 65 dolarów klienci mogą "połączyć się" z lamą, krową, indykiem, świnią bądź kozą. Pracownik farmy będzie przy tym cały czas obecny przy zwierzęciu, gotowy do oprowadzenia bądź udzielenia odpowiedzi na pytania.

"Sweet Farm" na swojej stronie internetowej pisze, że wideokonferencje cieszą się taką popularnością, że są przeciążeni prośbami o rezerwacje. Połączenia te polecane są szczególnie korporacjom, które prowadzą wirtualne zajęcia integracyjne dla swoich pracowników.

Przy wejściu do Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi stanęła automatyczna stacja diagnostyczna do bezdotykowego pomiaru temperatury ciała. Innowacyjny detektor gorączki QuickTemp przekazali nieodpłatnie naukowcy z łódzkiej firmy Smart Soft Solutions.

Bezdotykowy pomiar wykonywany jest z odległości 50 cm i nie wymaga udziału personelu. Informacje oraz wynik pomiaru prezentowane są w czytelny sposób na dużym ekranie urządzenia. W ciągu minuty QuickTemp jest w stanie zmierzyć temperaturę u 10 osób.

Autorzy projektu, Paweł Kielanowski i Łukasz Adamek z działającej od 2017 roku firmy Smart Soft Solutions, na pomysł stworzenia tego urządzenia wpadli w marcu, gdy w kraju rozpoczął się okres społecznej izolacji. Postanowili wykorzystać technologię termowizyjną zastosowaną w innym ze swoich wynalazków, przeznaczonym dla hodowców trzody chlewnej. Jak wyjaśnili, konieczne było dostosowanie algorytmu do pomiaru temperatury ludzi, rozwinięcie interfejsu oraz rozszerzenie o potrzebne czujniki. Pierwszy QuickTemp był gotowy po 3 tygodniach pracy. Kilka dni temu Kielanowski i Adamek przekazali urządzenie do WSRM w Łodzi, gdzie już jest wykorzystywane.

Liczba osób zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła we wtorek 2,5 mln - podał Uniwersytet Johnsa Hopkinsa z Baltimore. Według jego danych obecnie stwierdzonych jest nieco ponad 2510000 przypadków infekcji SARS-Cov-2.

11 pacjentów i 17 pracowników Szpitala Powiatowego w Zawierciu jest zarażonych koronawirusem - wynika z wtorkowej informacji placówki. Szpital potwierdził też, że dwie z zakażonych osób pracowały również w miejscowej przychodni, która została już zdezynfekowana.

Ministerstwo zdrowia Turcji potwierdziło we wtorek 119 nowych zgonów wskutek zakażenia koronawirusem; łącznie na Covid-19 zmarło tam 2259 osób. Potwierdzonych zostało 4611 nowych przypadków zakażenia.

Dania i Polska odmawiają firmom zarejestrowanym w zagranicznych rajach podatkowych pomocy finansowej w ramach programów pomocowych mających na celu walczyć z wywołanym pandemią kryzysem ekonomicznym - pisze portal Business Insider.

W umowach na różnego rodzaju sprzęt mamy już zaangażowanych 127 mln zł z naszego projektu unijnego - poinformował we wtorek marszałek Adam Struzik. Podkreślił też, że sprzęt i środki dla szpitali potrzebne są natychmiast. - Dlatego dostawców szukamy też na rynkach azjatyckich - dodał.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oddał osocze, które można teraz podać osobom zakażonym wirusem SARS-CoV-2. Terapia z użyciem osocza krwi od ozdrowieńców ma pomóc w leczeniu chorych z ciężką postacią COVID-19.

Jeśli będzie taka konieczność, w nowym roku szkolnym będziemy kontynuować nauczanie na odległość - zapowiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski. Poinformował, że zasób materiałów i narzędzi do zdalnego nauczania będzie rozszerzany, aby przygotować się na ewentualną kontynuację tej formy kształcenia.

Globalny łańcuch dostaw żywności jest "poważnie zakłócony" - ostrzegła we wtorek minister ds. bezpieczeństwa żywnościowego Zjednoczonych Emiratów Arabskich Mariam al-Muhairi i wezwała ministrów rolnictwa G20, by "nie ograniczali eksportu żywności".

Skutki zastoju w gospodarce przełożą się na znaczny ubytek dochodów Częstochowy, szacowany na ok. 100 mln zł – przekazali we wtorek tamtejsi samorządowcy. Miasto deklaruje dalsze działania, aby ulżyć przedsiębiorcom, dołącza też do postulatów kierowanych do rządu.

Nawet w trudnym czasie epidemii pojawiają się oszuści, którzy chcą wykorzystać starsze osoby. Policjanci z Małopolski ostrzegają seniorów przed ofertami, w których ktoś proponuje im testy na obecność koronawirusa.

We Włoszech ponownie odnotowano wzrost zgonów osób zakażonych: 534 w ciągu doby, ogółem 24648.

Rząd Gruzji zdecydował we wtorek o przedłużeniu do 22 maja na terenie całego kraju stanu wyjątkowego z powodu pandemii koronawirusa - poinformował rzecznik gruzińskiego premiera Irakli Czikowani.

Na całym świecie wewnątrzkrajowy ruch lotniczy zmniejszył się o 70 proc., a powrót do poprzednich wyników będzie powolny - poinformowało we wtorek Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Powietrznego (IATA).

Dom Pomocy Społecznej w Głownie k. Łodzi został we wtorek objęty kwarantanną po tym, jak u jednego z pensjonariuszy testy potwierdziły obecność koronawirusa. W placówce przebywa obecnie 65 osób, w tym 8 pracowników; wszyscy przejdą badania pod kątem wykrycia SARS-CoV-2.

W Sztokholmie szczyt nowych zakażeń koronawirusem minął prawdopodobnie w połowie kwietnia, a w maju jedna trzecia mieszkańców stolicy będzie zainfekowana Covid-19 - wynika z przedstawionej we wtorek prognozy szwedzkich naukowców.

481 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w stanie Nowy Jork - poinformował we wtorek gubernator Andrew Cuomo. To drugi dzień z rzędu, gdy liczba nowych zgonów nie przekroczyła 500. Raport z poprzedniego dnia mówił o 478 nowych przypadkach śmiertelnych.

 

Mamy 119 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało we wtorek wieczorem ministerstwo zdrowia. Zmarło 16 kolejnych osób. W sumie liczba zakażonych w Polsce wynosi 9856. Do tej pory z powodu koronawirusa życie straciło 401 pacjentów.

Czekamy z nowelizacją budżetu jak najdłużej, im lepsze będą parametry tym lepszy będzie budżet - powiedział we wtorek minister finansów Tadeusz Kościński. Według niego teraz nie wiadomo, jak duży deficyt będzie potrzebny i jaki będzie jego cel - pomoc firmom, czy rozkręcanie inwestycji.

Rząd Włoch przygotowuje nowy dekret, w którym przeznaczy 50 mld euro na pomoc dla pogrążonych w kryzysie z powodu pandemii firm i rodzin - ogłosił we wtorek premier Giuseppe Conte w Senacie. To będzie, podkreślił, nowa transza pomocy.

Podczas minionej doby liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrosła w Portugalii o 27. W sumie wskutek zakażenia koronawirusem zmarły w tym kraju 762 osoby - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia, wskazując na rekordową liczbę osób wyleczonych.

Samorząd Zabrza jest w trakcie zakupu dwóch produkowanych przez tamtejszy Instytut Techniki i Aparatury Medycznej urządzeń do wentylacji dwóch pacjentów jednym respiratorem. Polski wynalazek ma zwiększyć liczbę pacjentów mogących korzystać z respiratorów.

Koronawirus odpowiadał za ponad jedną trzecią wszystkich zgonów zanotowanych w Anglii i Walii w pierwszym tygodniu kwietnia i za ponad trzy czwarte rekordowego wzrostu liczby zgonów w stosunku do średniej pięcioletniej - podał we wtorek brytyjski urząd statystyczny ONS.

O 823 wzrosła liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Bryatnii. Łącznie jest ich już 17 337 - podało ministerstwo zdrowia.

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Katowicach (OIRP) kupiła sześć koncentratorów tlenu dla śląskich szpitali. W poniedziałek urządzenia przekazano placówce w Chorzowie, która trzy z nich wysłała do szpitala w Raciborzu. Jedno urządzenie kosztuje ok. 5 tys. zł.

Wznowienie rozgrywek pierwszej i drugiej ligi piłkarskiej, przerwanych z powodu pandemii koronawirusa, nastąpi w okresie od 30 maja do 6 czerwca - poinformował we wtorek PZPN. Jak dodano, zaległe mecze ćwierćfinału Pucharu Polski odbędą się 27 maja.

Epidemia koronawirusa w Turcji "zaczyna osiągać płaskowyż", a kraj zamierza wrócić do normalnego życia po zakończeniu ramadanu pod koniec maja - oświadczył we wtorek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.

Ministerstwo edukacji rozważa stworzenie elektronicznej wersji świadectwa ukończenia szkoły, która byłaby równorzędna ze świadectwem papierowym - poinformował szef resortu, Dariusz Piontkowski. Jak powiedział, być może takie rozwiązanie uda się wprowadzić w tegorocznej rekrutacji do szkół średnich.

Jedna czwarta mieszkańców Paryża opuściła stolicę, gdy ogłoszono izolację sanitarną. Masa śmieci wyrzucanych w mieście w czasie epidemii zmniejszyła się o jedną trzecią. Paryż zużywa też o wiele mniej elektryczności.

Fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON

Przed czwartkowym szczytem UE w sprawie finansowego wsparcia walki ze skutkami kryzysu koronawirusowego kanclerz Austrii Sebastian Kurz ponowił swój sprzeciw wobec wyemitowania w tym celu wspólnych obligacji strefy euro - poinformował we wtorek w komunikacie urząd kanclerski.

Prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej Zbigniew Ładziński ocenił, że samorządy w regionie powinny nawet o połowę obniżyć czynsze dla lokali wynajmowanych przez rzemieślników. - Rząd robi swoje, ale samorządy mają też dużo do zrobienia i mogą nam pomóc - dodał.

Do 17 wzrosła liczba zakażonych koronawirusem pracowników szpitala zakaźnego w Radomiu. Pozytywny wynik testu ma jeszcze jedna pielęgniarka – poinformowała we wtorek rzeczniczka Radomskiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu Elżbieta Cieślak.

Belgia zrekrutuje 2 tys. "detektywów", którzy będą śledzić kontakty osób zakażonych koronawirusem, docierać do potencjalnych chorych i w ten sposób przeciwdziałać dalszemu rozprzestrzenianiu się Covid-19 - podaje we wtorek dziennik "De Tijd".

ZOBACZ: Belgia wynajmie 2 tys. "detektywów". Będą tropić potencjalnie zakażonych

Żywiecka prokuratura rejonowa wszczęła we wtorek śledztwo w sprawie ośrodka opieki długoterminowej w Czernichowie - powiedział zastępca prokuratora rejonowego prok. Piotr Sowa. Jak dodał, przesłuchano już pierwszego świadka - wójt gminy Czernichów.

Zakończyliśmy pierwszą fazę oceny szybkich testów antygenowych służących wykrywaniu osób zakażonych COVID-19. Zestawiliśmy wyniki otrzymane tą metodą diagnostyczną z dwoma innymi dostępnymi metodami: molekularną i wykrywającą przeciwciała - poinformowała pełnomocniczka ds. badań i rozwoju NIZP-PZH Anna Dela.

ZOBACZ: Szybkie testy na koronawirusa. "Pierwsze próby wypadają dobrze"

Kielce - wzorem innych miast - wyłączą oświetlenie uliczne w godzinach nocnych. Decyzja jest tłumaczona małym ruchem po zmroku spowodowanym trwającym stanem epidemicznym oraz koniecznością poszukiwania oszczędności. W ciągu miesiąca miasto ma zaoszczędzić około 25 tys. złotych.

Remdesivir, lek przeciwwirusowy wcześniej stosowany w walce m.in. z chorobą Ebola, wykorzystywany będzie w terapii pacjentów chorych na COVID-19 w stanie ciężkim w czterech ośrodkach w Polsce, m.in. we Wrocławiu i Łodzi - poinformował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

ZOBACZ: Terapia osoczem tylko dla określonej grupy pacjentów. "Jest jedno rozwiązanie - szczepionka"

Real Madryt chciałby dokończyć sezon, o ile rozgrywki hiszpańskiej ekstraklasy zostaną wznowione, na stadionie im. Alfredo di Stefano w ośrodku treningowym w Valdebebas, a nie na Santiago Bernabeu.

W Holandii na Covid-19 zmarło kolejnych 165 osób - poinformował we wtorek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Łącznie epidemia pochłonęła już w tym kraju 3916 ofiar śmiertelnych.

- Gdy walka z koronawirusem przyniesie, jak mamy nadzieję, rezultaty, i nasze gospodarki zaczną znów pracować, utrzymamy jak najściślejszą koordynację, gdyż gospodarki Węgier i Austrii są mocno współzależne – Austria jest naszym drugim co do wielkości partnerem handlowym i 3. największym inwestorem - powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto po rozmowie z szefem austriackiej dyplomacji Alexandrem Schallenbergerem.

- Bardzo pomoże nam Europa, zwłaszcza banki i fundacje międzynarodowe – właśnie na cele ochrony zdrowia. Chcę, byśmy wykorzystując ten moment, zobaczyli słabe punkty naszego systemu ochrony zdrowia i podciągnęli go – powiedział we wtorek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podczas wizyty w zakładach odzieżowych Sławianka, które od lutego szyją maski i odzież ochronną dla lekarzy.

250 tys. masek N95/KN95 i milion trójwarstwowych maseczek ochrony osobistej zakupionych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy przyleci w najbliższych dniach do Polski w kolejnym samolotem w ramach programu Cargo dla Polski – poinformował Krzysztof Dobies, rzecznik Orkiestry.

W misji medycznej Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej w Kirgistanie uczestniczy ośmiu lekarzy; trzech z nich było w marcu na misji we Włoszech - poinformowała rzeczniczka PCPM Aleksandra Rutkowska.

Z powodu kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa największa rafineria Portugalii w Sines, na zachodzie, wstrzyma pracę na miesiąc - poinformowały we wtorek władze spółki Galp, największego producenta i dystrybutora paliw w tym kraju.

Bielski szpital wojewódzki wznowił we wtorek po kwarantannie działalność oddziału chorób wewnętrznych i diabetologii. Pacjenci, lekarze i personel medyczny mają ponownie ujemne wyniki na obecność SARS-CoV-2 – zakomunikował szpital. W placówce działają wszystkie oddziały.

Na 26 mld euro prognozuje straty branża ślubna we Włoszech z powodu odwołania 17 tys. ceremonii w marcu i kwietniu oraz tysięcy kolejnych do lata w związku z pandemią koronawirusa. Przedstawiciele sektora wystosowali petycję do rządu, by przedstawił plan pomocy.

ZOBACZ: 26 mld euro - prognozowane straty branży ślubnej z powodu pandemii

UE powinna walczyć z gospodarczymi skutkami epidemii pozyskując nowe środki, np. z podatku od usług cyfrowych czy transakcji finansowych i walcząc z rajami podatkowymi, a nie przesuwając istniejące - powiedział w rozmowie z "Financial Times" minister finansów Tadeusz Kościński.

W szpitalu MSWiA w Warszawie zmarła zarażona koronawirusem pielęgniarka ze Szpitala Rejonowego w Kozienicach (Mazowieckie) – poinformował we wtorek z-ca dyrektora ds. lecznictwa dr Witold Wrodycki.

W poniedziałek pobrano ostatnie próbki od strażaków z JRG nr 4 w celu potwierdzenia, że są zdrowi; niestety na dzisiaj mamy cztery przypadki z wynikiem pozytywnym - poinformował we wtorek rzecznik prasowy mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Karol Kierzkowski.

UODO bada sprawę ujawnienia danych osób objętych kwarantanną w powiecie gnieźnieńskim, a ewentualne dalsze działania Urzędu będą uzależnione od jej okoliczności - podał Urząd Ochrony Danych Osobowych w komunikacie. 

Zagubiony, niespokojny, a więcej niż jeden na dziesięciu także z objawami depresji - taki jest obraz piłkarza w dobie pandemii koronawirusa, co wynika m.in. z ankiety przeprowadzonej przez międzynarodowy związek zawodowy (FIFPro).

W Norwegii, gdzie ze względu na zastój gospodarki związany z epidemią koronawirusa bezrobocie niedawno sięgnęło 15,5 proc., odsetek osób bez pracy spadł nieznacznie i wynosi 15,3 proc. - podała we wtorek państwowa agencja ds. zatrudnienia i opieki społecznej.

W sieci nieustannie pojawiają się informacje, że nowy koronawirus powstał w laboratorium. Uczeni z Australii sprawdzili jednak, że patogen nie uciekł laborantom. - Wszystkie dotychczasowe dowody wskazują na to, że wirus wywołujący COVID-19 jest pochodzenia naturalnego, a nie sztucznego - wyjaśnia immunolog Nigel McMillan z Menzies Health Institute Queensland.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała we wtorek o wykryciu 207 osób szerzących fake newsy o Covid-19 od początku obowiązywania w kraju ograniczeń związanych z pandemią. Zablokowano ponad 2 tys. społeczności internetowych z łączną liczbą odbiorców wynoszącą 800 tys. osób.

W ciągu ostatniej doby w Iranie zmarło 88 osób zakażonych koronawirusem, co zwiększyło liczbę ofiar śmiertelnych Covid-19 w tym kraju do 5 297 - poinformowało we wtorek irańskie ministerstwo zdrowia.

W sumie od początku pandemii w Iranie zakażone zostały 84 802 osoby.

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz poinformował we wtorek o kolejnej fazie znoszenia restrykcji. Od 15 maja na nowo mają zostać otwarte lokale gastronomiczne, a kościoły i świątynie będą mogły ponownie sprawować nabożeństwa.

Jeden z funkcjonariuszy Straży Granicznej z Legnicy ma pozytywny wynik pierwszego testu na koronawirusa. Został skierowany na kwarantannę, podobnie jak cztery inne osoby, które miały z nim kontakt - podała Straż Graniczna.

- Organizacje przestępcze, które rozdają paczki z jedzeniem wcale nie pomagają ludziom. Dla społeczeństwa byłoby lepiej, gdyby zaprzestały swojej działalności - powiedział w poniedziałek prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador. Od kilku tygodni kartele dostarczają podstawowe produkty dla osób dotkniętych pandemią. Paczki opatrzone są oznaczeniami gangów, które je dostarczają.

W Wilnie kobieta zakażona koronawirusem urodziła we wtorek dziecko. Minister zdrowia Aurelijus Veryga poinformował, że stan zdrowia matki i noworodka jest dobry. Matka i dziecko przebywają w osobnych salach. Test na obecność koronawirusa u dziecka zostanie wykonany po upływie doby od porodu.

Na Litwie wszystkie kobiety w ciąży są badane na obecność Covid-19.

Największy na Węgrzech ogród zoologiczny w Segedynie na południu kraju zaapelował o symboliczne zaadoptowanie zwierząt, w tym tak egzotycznych jak teju krokodylowy (rodzaj jaszczurki), wobec trudności finansowych spowodowanych pandemią koronawirusa.

W pierwszej dekadzie marca epidemia koronawirusa w relatywnie niewielkim stopniu wpłynęła na działalność firm; po zamrożeniu gospodarki ucierpiała m.in. produkcja samochodów i tekstyliów - wskazała w komentarzu do wtorkowych danych GUS dr Sonia Buchholtz z Konfederacji Lewiatan.

Władze Sopotu chcą udostępnić bezpłatnie branży gastronomicznej, turystycznej, kulturalnej i eventowej tereny zielone, które zajmują w nadmorskim kurorcie ok. 60 proc. powierzchni. Miasto przygotowuje też kodeks bezpiecznego wypoczynku.

Koronawirus nie zniknie, będziemy musieli się nauczyć z nim żyć dopóki nie zostanie opracowana skuteczna szczepionka, albo kuracja - oświadczyła we wtorek unijna komisarz zdrowia Stela Kiriakidu. Przestrzegła przy tym przed zbyt szybkim znoszeniem ograniczeń.

Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne (RCNT) w Podzamczu Chęcińskim stało się kluczowym ośrodkiem badawczym w regionie podczas pandemii koronawirusa – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Pacjenci w czterech szpitalach samorządu województwa podlaskiego będą poddawani testom na koronawirusa przed planowymi przyjęciami do tych placówek. 850 tys. zł na ten cel przeznaczy zarząd województwa. Pozwoli to na wykonanie 1,4 tys. testów.

Pod koniec tygodnia zapadną decyzje dotyczące kolejnego etapu znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem - zapowiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Zamknięto izbę przyjęć Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku po tym, jak u jednego z lekarzy potwierdzono koronawirusa - podał we wtorek szpital. Informuje też, że pacjenci tam przebywający są nadal hospitalizowani.

Dwie dolnośląskie fabryki Toyoty – w Wałbrzychu i w Jelczu-Laskowicach – wznowią produkcję na początku maja - powiedział we wtorek PAP rzecznik Toyota Motor Manufacturing Poland Grzegorz Górski. Nie podał jednak konkretnej daty.

Polscy medycy od środy do piątku będą przebywać w Słowenii w ramach misji szkoleniowo-medycznej - poinformował we wtorek Wojskowy Instytut Medyczny. Celem misji jest m.in. wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie sposobów i warunków udzielania pomocy ofiarom epidemii SARS-CoV-2.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell uważa, że po zakończeniu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa pozycja Niemiec w Europie wzrośnie. Zdaniem hiszpańskiego polityka niemiecka gospodarka skorzysta najbardziej na kłopotach innych państw UE.

We wtorek zostaje zakończona kwarantanna na oddziale kardiologicznym i oddziale rehabilitacyjnym Regionalnego Szpitala w Kołobrzegu – poinformowała rzeczniczka szpitala Patrycja Głomska.

Pandemia Covid-19 nie utrudnia realizacji projektu budowy Rail Baltica, transeuropejskiego korytarza kolejowego łączącego Warszawę, Kowno, Rygę, Tallinn i Helsinki – poinformował we wtorek litewski resort transportu.

Walka z koronawirusem i skutkami wywołanego przez niego kryzysu musi odbywać się równocześnie na dwóch poziomach - krajowym i europejskim - oświadczył premier Mateusz Morawiecki po wtorkowej rozmowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem.

Przepisy wydłużające ważność m.in prawa jazdy czy pozwolenia na kierowanie tramwajem weszły w życie 18 kwietnia. Przedłużenie ważności będzie obowiązywało w okresie 60 dni od daty zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii - poinformowało Ministerstwo infrastruktury we wtorkowym komunikacie.

Włochy są krajem Europy, w którym przeprowadzono najwięcej testów na obecność koronawirusa w przeliczeniu na liczbę mieszkańców - powiedział we wtorek nadzwyczajny komisarz do spraw epidemii Domenico Arcuri. Liczba testów przekroczyła już milion - dodał.

fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

W maju musimy doprowadzić do takiej sytuacji, w której każdego dnia wykonywanych będzie co najmniej 50 tys. testów dziennie, w czerwcu 75 tys., a w lipcu 100 tys. testów - zapowiedział kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń. Jego plan zakłada też dostarczanie maseczek ochronnych do każdego domu.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. PAP/ Tomasz Gzell

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego zdecydowały we wtorek o otwarciu dla turystów czterech dolin reglowych: Strążyskiej, Białego, Ku Dziurze i Za Bramką. Wszystkie inne szlaki w Tatrach z uwagi na epidemię pozostają zamknięte. Policja przypomina, że choć zakaz przemieszczania się w celach turystycznych zniesiono, to obowiązuje zakaz wynajmu kwater, działalności hotelarskiej i gastronomicznej.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Pampeluna zawiesiła coroczne gonitwy byków

Władze hiszpańskiej Pampeluny zawiesiły coroczne uroczystości związane z lipcową fiestą ku czci świętego Fermina (Sanfermines) z powodu epidemii koronawirusa. Niewykluczone jednak, że obchody odbędą się w innym terminie.

fot. pixabay

Dwóch strażaków ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej przebywających w Olsztynie jest zarażonych koronawirusem - podał we wtorek rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek.

Tutaj dowiesz się więcej.

W dwumilionowej Słowenii do poniedziałku liczba zakażeń koronawirusem wzrosła o dziewięć, do 1344, a liczba zgonów pozostała na niezmienionym poziomie i wynosi 77 - poinformowały we wtorek władze. Z Covid-19 wyleczona została 106-letnia pacjentka.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa podjęto decyzję o zamknięciu wjazdu i wyjazdu z kilku miejscowości na Ukrainie. Władze Iwano-Frankiwska informują o przepełnionych szpitalach, a w obwodzie odeskim na południu kraju zamknięto szpital na kwarantannę.

fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Na warszawskich ulicach cztery duże murale niosą pozytywny przekaz na czas epidemii koronawirusa. Warszawo, będzie dobrze; Jeszcze będzie przepięknie!; Głowa do góry! – to niektóre hasła, które autorzy z Good Looking Studio umieścili na budynkach w centrum miasta.

fot. PAP/Radek Pietruszka

- Wiążemy z przetaczaniem osocza od osób, które przechorowały zakażenie koronawirusem dużą nadzieję, ponieważ jest to tak jak krew - lek, którego w inny sposób nie da się wyprodukować. W wielu krajach jest to prowadzone, u nas też rozpoczynamy to w ośrodku w Lublinie - mówił we wtorek rano wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Więcej dowiesz się tutaj.

fot. Polsat News

Pluła na policjanta, zrywała mu z twarzy maseczkę ochronną, kopała i szarpała za mundur, a jej znajomi dopingowali krzycząc "k****", "ch***", "się nagra i będziecie w necie". Tak wyglądała interwencja stołecznych policjantów przy ul. Stalowej.

Więcej przeczytasz tutaj.

Rodzina mężczyzny zakażonego koronawirusem z miejscowości Pozezdrze na Mazurach zamierza sądownie walczyć z hejtem i odrzuceniem społecznym. Szykany spotykają także wójta gminy. Niepokoje w lokalnej społeczności monitoruje policja.

Tutaj więcej informacji w tej sprawie.

fot. pixabay

430 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii. Tym samym łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii Covid-19 wzrosła w tym kraju do 21 282 – poinformowało we wtorek hiszpańskie ministerstwo zdrowia.

fot. PAP/EPA/BRAIS LORENZO

Pojazd Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), przewożący wymazy pacjentów testowanych na obecność koronawirusa, został we wtorek zaatakowany w stanie Rakhine na zachodzie Birmy. W wyniku napaści zginął kierowca. Nie wiadomo, kto przeprowadził atak.

Tutaj znajdziesz więcej informacji.

W zakaźnych szpitalach jednoimiennych hospitalizowanych jest 2500 tys. chorych na koronawirusa; generalnie we wszystkich szpitalach przebywa 2900 osób. Od kilkunastu dni ta liczba jest stała i tych pacjentów nie przybywa - podał we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Najnowsze informacje znajdziesz tutaj. 

Aby uniknąć we Francji drugiej fali epidemii Covid-19, 70 proc. populacji powinno być odporne na koronawirusa. Do tej pory zakażonych zostało ok. 5,7 proc. Francuzów – wynika z opublikowanych we wtorek badań Instytutu Pasteura z siedzibą w Paryżu.

"Jesteśmy bardzo daleko poniżej odporności populacji Francji na koronawirusa" - wyjaśnia główny autor badania Simon Cauchemez, cytowany przez agencję AFP.

fot. PAP/EPA/Mariscal

Fundusz dopłat do oprocentowania Banku Gospodarstwa Krajowego - to jedna z propozycji nowych rozwiązań tarczy antykryzysowej, których szczegóły zostaną przedstawione do piątku - zapowiedziała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas wtorkowej konferencji prasowej. Zostanie na ten cel przeznaczone ponad 270 mln zł.

Tutaj dowiesz się więcej.

Mamy 824 Domy Pomocy Społecznej; w kwarantannie mamy 26 domów, które są objęte całkowicie wsparciem - poinformowała we wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Zaznaczyła, że rząd przeznaczył na pomoc DPS 20 mln zł.

Prokuratura rozpoczęła czynności sprawdzające ws. nieprzyjęcia do 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Polanki zarażonych Covid-19.

Rozmawiałem z szefową KE, będę rozmawiał z szefem Rady Europejskiej; Europie potrzebny jest nowy plan Marshalla, który pozwoli ocalić miejsca pracy - mówił premier Mateusz Morawiecki. 

Więcej dowiesz się tutaj.

fot. Polsat News

3000 litrów zatrzymanego alkoholu przekazali funkcjonariusze wielkopolskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) na rzecz walki z koronawirusem – poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu Małgorzata Spychała-Szuszczyńska.

Mamy 144 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowało we wtorek rano ministerstwo zdrowia. Nie żyje kolejnych 5 osób. Liczba wszystkich zakażonych w Polsce wzrosła do 9737. Do tej pory zmarło 385 pacjentów.

Tutaj dowiesz się więcej.

Rodzina mężczyzny zakażonego koronawirusem z miejscowości Pozezdrze na Mazurach zamierza sądownie walczyć z hejtem i odrzuceniem społecznym. Szykany spotykają także wójta gminy. Niepokoje w lokalnej społeczności monitoruje policja.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dom Pomocy Społecznej w Skierniewicach (Łódzkie) został objęty kwarantanną po wykryciu u jednego z pracowników zakażenia koronawirusem. Obecnie testom na obecność patogenu poddanych zostanie 60 podopiecznych placówki.

- Do wykrycia koronawirusa doszło podczas profilaktycznych badań, którym poddawani byli pracownicy skierniewickiego DPS. Bezobjawowe zakażenie stwierdzono u jednego z pracowników - podała Powiatowy Inspektor Sanitarny w Skierniewicach Justyna Łukasik.

W środę polscy lekarze wylecą w ramach misji do Chicago - poinformował we wtorek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Zapowiedział, że medyczne misje będą kontynuowane, ponieważ lekarze oprócz niesienia pomocy zdobywają również wiedzę niezbędną do radzenia sobie z pandemią koronawirusa.

 

Na Ukrainie minionej doby potwierdzono 415 zakażeń koronawirusem, a 10 osób chorych na Covid-19 zmarło - podał we wtorek ukraiński resort ochrony zdrowia. Bilans zainfekowanych wzrósł do 6125, a zgonów do 161. Ogółem w kraju 367 zakażonych osób wyzdrowiało.

Precyzyjne określenie pochodzenia nowego koronawirusa nie jest na razie możliwe - powiedział we wtorek Takeshi Kasai, rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w regionie zachodniego Pacyfiku. Dostępne informacje wskazują na pochodzenie zwierzęce patogenu - dodał.

Kasai odpowiedział w ten sposób podczas wtorkowej konferencji prasowej na pytanie dotyczące mnożących się spekulacji dotyczących źródła pandemii koronawirusa.

Prezydent USA Donald Trump i jego stronnicy sugerowali, że wirus mógł "uciec" z laboratorium instytutu wirusologii w chińskim mieście Wuhan, gdzie prowadzono m.in. badania nad koronawirusami u nietoperzy. MSZ Chin dementował te plotki, powołując się na stanowisko WHO mówiące, że nie ma dowodów, by wirus był syntetycznie stworzony.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. PAP/EPA/Szilard Koszticsak

Liczba zmarłych osób chorych na Covid-19 wzrosła w ciągu ostatniej doby o 14 do 213; łączna liczba zakażeń wyniosła zaś 2098 – poinformowano we wtorek na węgierskiej rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa.

W ciągu ostatniej doby wykryto 114 nowych przypadków zakażenia. Do tej pory 287 osób uznano za wyleczone.

fot. PAP/EPA/Gyorgy Varga

Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali ponad 88 tys. osób poddanych kwarantannie; w ok. 180 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania – poinformował we wtorek rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Jak przekazał rzecznik Komendy Głównej Policji, od początku akcji kontrolowania osób przebywających na kwarantannie funkcjonariusze dokonali już ponad 3,8 mln sprawdzeń.

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w poniedziałek czasu miejscowego, że podpisze rozporządzenie wykonawcze tymczasowo zawieszające imigrację do Stanów Zjednoczonych z powodu epidemii koronawirusa. Nie sprecyzował, kiedy ma ono wejść w życie.

Przywódca USA argumentował na Twitterze swoją decyzję "koniecznością ochrony miejsc pracy naszych wspaniałych amerykańskich obywateli".

fot. PAP/EPA/Tasos Katopodis / POOL

34-letnia Polka pracująca w szpitalu w Northampton w środowej Anglii zmarła z powodu koronawirusa - poinformował w poniedziałek portal miejscowej gazety "Northampton Chronicle & Echo".

Tutaj dowiesz się więcej.

Twórca Facebooka Mark Zuckerberg uważa, że media społecznościowe mogą okazać się kluczowe w walce z pandemią koronawirusa. Zbieranie danych ma ułatwić wcześniejsze reagowanie przy jednoczesnym braku ingerencji w prywatność użytkowników.

Więcej przeczytasz tutaj.

fot. pixabay

Wszystkie 193 państwa członkowskie ONZ jednomyślnie poparły w poniedziałek rezolucję wzywającą do zapewnienia powszechnej dostępności przyszłej szczepionki na koronawirusa, a także innych środków ochrony i zapobieżenia spekulacji nimi.

Tutaj dowiesz się więcej.

Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie podał we wtorek, że w ciągu minionej doby w Niemczech zmarły 194 osoby zakażone nowym koronawirusem. Wykryto też 1785 nowych przypadków infekcji. Łączny bilans epidemii to 143 457 zakażonych i 4598 ofiar śmiertelnych.

fot. PAP/EPA/FILIP SINGER

Właściciele hotelu w górskim kurorcie Cortina d\'Ampezzo na północy Włoch pozwali ministerstwo zdrowia Chin za straty poniesione z powodu epidemii koronawirusa. Chińskiemu resortowi zarzucają, że z opóźnieniem zawiadomił Światową Organizację Zdrowia o wirusie.

- Gdyby informacje z Chin nadeszły na czas, włoski rząd mógłby zdążyć z podjęciem decyzji o krokach ochronnych - twierdzi adwokat. W pozwie zażądał "przyznania się przez Ministerstwo Zdrowia Chińskiej Republiki Ludowej do odpowiedzialności za to, że nie zawiadomił we właściwym czasie Światowej Organizacji Zdrowia o szerzeniu się wirusa i jego śmiertelnych skutkach na przełomie listopada i grudnia 2019 roku". Ponadto adwokat zarzucił władzom chińskim, że nie wprowadziły od razu kontroli w halach odlotów na tamtejszych lotniskach.

Więcej dowiesz się tutaj.

Głównie ze względu na obawy o zarażenie się koronawirusem pełny lub częściowy home office ma co trzeci Polak – wynika z badania wykonanego na zlecenie BIG InfoMonitor. Wśród pracujących zdalnie przeważają kobiety i mieszkańcy Mazowsza.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Testy diagnostyczne wykrywające przeciwciała są przydatne, gdy chcemy stwierdzić, czy osoba przebyła COVID-19, a nie w przypadku, gdy chcemy wykryć osoby, które są chore w tej chwili i mogą być źródłem zakażenia – wyjaśnia krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban.

Dodał, że wirusa można wykryć 48 godzin przed wystąpieniem objawów albo jakiś czas po ich zakończeniu. Najdłuższy okres obecności wirusa w wydzielinie dróg oddechowych określono na 38 dni. Średnio jest to 20-21 dni.

Tutaj dowiesz się więcej.

fot. PAP/EPA/SEEGENE INC / HANDOUT

Wyjazd na wakacje lub wycieczkę w ciągu 6 miesięcy od zakończenia pandemii i wygaśnięcia zagrożenia epidemiologicznego planuje 40 proc. Polaków - wynika z badania na zlecenie Krajowego Rejestru Długów. Jak podano, 66 proc. rodaków chce spędzić urlop w Polsce, najchętniej na prywatnych kwaterach.

Jak wynika z badania IMAS International przeprowadzonego dla Krajowego Rejestru Długów, będziemy ostrożnie podchodzić do wydatków związanych z wyjazdem, wybierając mniejsze i bardziej kameralne miejsca noclegowe. Największą popularnością będą cieszyć się kwatery prywatne (39 proc.), pensjonaty (25 proc.) i agroturystyka (18 proc.). Najliczniejsza grupa planujących wyjazd w ciągu 6 miesięcy po wygaśnięciu epidemii (34 proc.) szacuje, że wyda na niego przeciętnie od ponad 1 tys. do 3 tys. zł w przeliczeniu na jedną osobę. Blisko 1/4 sądzi, że przeznaczy na ten cel od ponad 500 do 1 tys. zł na osobę.

W ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarły w USA 1433 osoby, to spadek o ponad jedną czwartą w porównaniu z poprzednim bilansem (1997) - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W Stanach Zjednoczonych wykryto ok. 24 tys. nowych przypadków SARS-CoV-2.

Bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA wzrósł do 42 094. To najwięcej na świecie i o ok. 18 tys. więcej niż we Włoszech.

fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie