Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/Juan Ignacio Roncoroni
Odpoczywający członkowie zespołu dezynfekującego pociągi na stacji El Retiro w Buenos Aires (Argentyna)

Ponad 2 mln - tyle osób zakażonych koronawirusem będzie dzisiaj na świecie, a liczba ofiar śmiertelnych przekroczy 120 tys - informuje WHO. W walce z COVID-19 kraje stosują różne strategie. Francja przedłużyła obostrzenia dla obywateli do 11 maja, Czesi zaczęli je znosić. Polski rząd ma zdecydować o ewentualnym rozpoczęciu "odmrażania" gospodarki.

grz/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

"Niektóre wskaźniki są pozytywne, ale mamy pełnię kryzysu" - tak sytuację epidemiologiczną we Włoszech opisał we wtorek minister zdrowia Roberto Speranza. Podkreślił, że sytuacja jest nadal poważna.

fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Wiceminister gospodarki Tajwanu Lin Chuan-neng ogłosił na konferencji prasowej w Tajpej, że testy umożliwiające szybką diagnostykę koronawirusa wprowadzone zostaną tam do masowej produkcji w lipcu.

Nowe testy amplifikacji kwasów nukleinowych, wyprodukowane przez Instytut Technologii Przemysłowych (ITRI), pozwalają na otrzymanie diagnozy do godziny od ich przeprowadzenia. Ich dokładność określa się na 90 procent.

Pracownicy Centrum opieki długoterminowej Salus, poddanego kwarantannie, apelują o pomoc. 70 pacjentami zajmuje się 17-osobowa kadra zakażona koronawirusem – poinformowała we wtorek wieczorem dyrektor kaliskiego ośrodka Ewa Goździewicz.

Centrum w ubiegły czwartek poddano kwarantannie po zdiagnozowaniu koronawirusa u jednej z pacjentek, którą przyjęto z oddziału udarowego kaliskiego szpitala.

Rząd Czech zdecydował we wtorek o odchodzeniu od ograniczeń w handlu, usługach, szkolnictwie oraz w kulturze i sporcie. Najwcześniejsze decyzje mają wejść w życie - w przypadku korzystnej sytuacji epidemiologicznej - 20 kwietnia, a ostatnie - 8 czerwca br. Łącznie zaplanowano 5 etapów liberalizacji.

Władze chcą w pierwszym etapie uruchomić zakłady rzemieślnicze i związane z nimi sklepy, komisy i salony samochodowe, bazary z warzywami i owocami oraz towarami o charakterze regionalnym. Wznawianiu działalności ma towarzyszyć wprowadzenie zasad higieny, które muszą być nadzorowane przez organizatorów, którzy będą odpowiedzialni m.in. za respektowanie odległości między kupującymi. W ostatnim etapie otwierane mają być całe centra handlowe.

fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Kanada zacznie stopniowo odmrażać gospodarkę dopiero za kilka tygodni - zapowiedział we wtorek premier Justin Trudeau. Trwają też rozmowy z USA na temat przedłużenia obostrzeń w ruchu granicznym między oboma krajami.

- Wiem, że wszyscy chcą wiedzieć, kiedy sytuacja wróci do normy. Rzeczywistość jest taka, że to będzie jeszcze parę tygodni. Zdajemy sobie sprawę, że będzie ważne, by uruchomić gospodarkę i będziemy musieli robić to etapami, będziemy musieli pozostać czujni aż do momentu, kiedy wynaleziona zostanie szczepionka na Covid-19 - powiedział Trudeau podczas konferencji prasowej.

Potwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u lekarza oddziału chorób wewnętrznych poznańskiego jednoimiennego szpitala zakaźnego. To 12. członek personelu placówki, u którego zdiagnozowano koronawirusa.

Prezes koncernu lotniczego Airbus Guillaume Faury zaapelował we wtorek o wsparcie państw dla linii lotniczych. Kluczowe jest, aby Europa była zjednoczona w tych działaniach – oświadczył. Airbus ogłosił 30-procentową redukcję produkcji. Prezes Faury podkreślił, że wpływ epidemii na linie lotnicze jest ogromny. - Producenci samolotów są na drugiej linii, ale jasne jest, że jesteśmy bardzo narażeni: jeśli nie będzie linii lotniczych, nie będzie już Airbusa – powiedział w wywiadzie dla wtorkowego dziennika "Le Figaro".

W ciągu ostatniej doby w Turcji zmarło 107 osób zakażonych koronawirusem, zwiększając liczbę zgonów na Covid-19 w tym kraju do 1403. Stwierdzono 4062 nowe zakażenia - poinformował we wtorek turecki minister zdrowia Fahrettin Koca. Liczba potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 w Turcji wynosi 65111.

Dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych Anthony Fauci ostrzegł we wtorek, że "pomysł zniesienia restrykcji 1 maja jest zbyt optymistyczny" m.in. ze względu na brak wystarczającej liczy testów na koronawirusa oraz właściwych procedur.

Fauci, który prowadzi najważniejsze badania w sprawie wirusa i występuje podczas briefingów Białego Domu na temat pandemii, ocenił w rozmowie z Associated Press, że Stany Zjednoczone nie są przygotowane na zniesienie ograniczeń, mających spowolnić jej rozwój, również dlatego, że nie wypracowano jeszcze systemu lokalizowania osób, które mogły być źródłem zakażenia.

W ciągu doby w Luksemburgu potwierdzono 15 kolejnych przypadków koronawirusa, co zwiększa liczbę wykrytych infekcji do 3307. W kraju zmarło dotąd 67 osób zakażonych koronawirusem - poinformowały we wtorek władze Luksemburga. 15 infekcji to duży spadek, biorąc pod uwagę, że wcześniej notowano nawet ponad 100 infekcji dziennie.

W belgijskiej Flandrii z powodu zakażenia koronawirusem umiera więcej osób w domach spokojnej starości niż w szpitalach. Władze chcą przetestować na obecność choroby wszystkich mieszkańców tych ośrodków i personel.

W Irlandii w ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarło 41 osób, wskutek czego liczba ofiar śmiertelnych epidemii wzrosła do 406 - podało we wtorek wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju. To najwyższy dobowy bilans zgonów od początku zachorowań.

Niemiecka Liga Piłkarska (DFL) przesunęła z najbliższego piątku na 23 kwietnia telekonferencję, na której być może zostanie wyznaczona data wznowienia rozgrywek Bundesligi. Ostatni mecz przed przerwą spowodowaną pandemią koronawirusa rozegrano 11 marca.

W Stanach Zjednoczonych zmarło już ponad 25 tys. osób zakażonych koronawirusem; liczba zgonów podwoiła się w tydzień - podał we wtorek Reuters, powołując się na własne obliczenia. W USA wykryto blisko 600 tys. przypadków koronawirusa. (PAP/EPA/JUSTIN LANE)

Przedsiębiorcy zawnioskowali o ponad 2 mld złotych wsparcia na dofinansowanie wynagrodzeń dla ponad 357 tys. pracowników – poinformował we wtorek resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

Komisja Europejska zapewniła we wtorek, że nie zmienia swojego podejścia do ocen fuzji w związku z pandemią koronawirusa. Bruksela przedstawiła niedawno zastrzeżenia do planowanego przejęcia Lotosu przez PKN Orlen i najbliższe tygodnie będą kluczowe w tej sprawie. "Sprawa się toczy. Termin na wydanie decyzji przez Komisję Europejską mija 30 czerwca. Jeśli chodzi ogólnie o fuzje, to nasza polityka się nie zmienia" - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE Arianna Podesta.

Członkowie założonego w XIII w. Bractwa Krwi Chrystusa z Saragossy nie przerywają pracy, mimo trwającej epidemii. Ich posługa polega na transportowaniu ciał zmarłych do zakładów pogrzebowych. Podejmują się misji bezinteresownie i bez względu na przyczynę śmierci.

Hiszpańskie bractwo gromadzi obecnie 47 świeckich mężczyzn.

W środę rano rozpocznie się pobieranie wymazów do testów na koronawirusa od blisko 280 pacjentów i personelu centrum opieki długoterminowej w Czernichowie - poinformował we wtorek wieczorem rzecznik starosty żywieckiego Dariusz Szatanik. Samorząd wydzierżawił "wymazobus".

Francja: w ciągu doby zmarły 762 osoby zakażone koronawirusem, liczba zgonów wzrosła do 15 729.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do lekarzy o zlecanie testów na obecność koronawirusa w każdym medycznie uzasadnionym przypadku - wynika z wtorkowej informacji prasowej NRL.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi postępowanie dotyczące narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pensjonariuszy jednej z warszawskich placówek pielęgnacyjno-opiekuńczych poprzez brak zapewnienia właściwej opieki - poinformowała we wtorek Prokuratura Krajowa. Wcześniej zawiadomienie ws. ośrodka złożył wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Jak ustaliła PAP, chodzi o prywatny Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy przy ul. Bobrowieckiej w Warszawie. 

Z obowiązku zasłaniania twarzy w miejscach publicznych (usta i nos) powinny być wyłączone dzieci poniżej drugiego roku życia, ponieważ może to utrudniać im swobodne oddychanie i grozić poważnymi powikłaniami - wynika ze stanowiska Zespołu ds. Matek Lekarek zamieszczonego na stronie Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Na wezwanie premiera Pakistanu Imrana Khana do Tygrysich Oddziałów walczących z epidemią koronawirusa zgłosiło się ponad 920 tys. wolontariuszy. Spotkało się to ze sprzeciwem lokalnych władz w Rawacie, które zaskarżyły inicjatywę do Wysokiego Sądu w Islamabadzie, ale pozew został odrzucony.

Z powodu pandemii koronawirusa odwołano zawody Pucharu Świata w kolarstwie górskim w miejscowości Vallnord w Andorze (19-21 czerwca). W tej sytuacji pierwsza impreza tegorocznego cyklu odbędzie się dopiero w połowie sierpnia w szwajcarskim Lenzerheide.

U 11 podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie potwierdzono zakażenie koronawirusem - poinformowała we wtorek rzeczniczka uczelni Ewa Jankiewicz. To osoby z akademika, który objęto kwarantanną pod koniec marca w związku z zachorowaniem mieszkającej tam studentki.

Podczas ostatniej doby na Covid-19 zmarły w Portugalii 32 osoby, a łączna liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa wzrosła w kraju do 567 - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia w Lizbonie.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekaże m.in. 2,6 mln maseczek chirurgicznych stacjom pogotowia ratunkowego, DPS-om, oddziałom ginekologiczno-położniczym i szpitalom walczącym z koronawirusem - podała Fundacja WOŚP.

Już ponad 2 mln funtów zebrał dla NHS, publicznej brytyjskiej służby zdrowia, 99-letni weteran wojenny. Gdy kilka dni temu ogłaszał w internecie wyzwanie - obejście przed setnymi urodzinami swojego ogrodu sto razy - liczył, że uda mu się zebrać tysiąc funtów.

PKN Orlen uruchomił specjalny program lojalnościowy, w ramach którego żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) uzyskają zniżki na paliwo na stacjach koncernu - poinformował prezes spółki Daniel Obajtek. Jak podkreślił, WOT to formacja wspierająca Polaków w walce z epidemią koronawirusa.

- Wprowadzone obostrzenia trzeba znosić w sposób wyważony. Łagodzenie restrykcji powinno odbywać się z rozwagą, by nie doprowadzić do zwiększenia liczby osób zakażonych koronawirusem - ocenił we wtorek w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Po świętach sklepy Biedronka czynne będą od godz. 6 do 24 lub całą dobę - podali we wtorek przedstawiciele sieci. Markety sieci Kaufland w najbliższym czasie otwarte będą do północy - poinformowała spółka na stronie internetowej.

We Włoszech rozpoczyna się w środę wypłata zasiłku w wysokości 600 euro osobom zatrudnionym, które znalazły się w trudnej sytuacji z powodu pandemii koronawirusa i kryzysu ogarniającego wiele sektorów gospodarki. Zapowiedziała to minister pracy Nunzia Catalfo.

Zasiłek dostanie ponad 1,8 mln osób.

Norweski rząd uruchomił we wtorek akcję wypłaty odszkodowań dla organizatorów imprez sportowych, którzy stracili finansowo na ich ograniczeniu lub odwołaniu w okresie 5 marca - 30 kwietnia. Pierwsza transza wynosi 60 milionów euro.

Włochy: zmarły 602 osoby zakażone koronawirusem, bilans wzrósł do ponad 21 tysięcy.

Uruchomienie trzech karetek, których załogi od osób przebywających na kwarantannie pobierają materiał do badań na obecność koronawirusa i dostarczają go do sanepidu - opłaciły władze Katowic. Podobne tzw. wymazobusy finansują też kolejne miasta w regionie.

Po 2 tygodniach szpital w Czeladzi opuścili we wtorek pacjenci, którzy od 31 marca przebywali tam na kwarantannie wraz z personelem oddziału wewnętrznego po tym, jak u jednej z pielęgniarek wykryto koronawirusa.

Kobieta nikogo nie zakaziła. Zadziałały procedury, które szpital wdrożył już wcześniej.

W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie leczonych jest 104 pacjentów z COVID-19, w tym ośmioro pod respiratorem. Hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia jest 25 osób, z których trzy również są objęte opieką respiratorową - poinformował we wtorek wiceszef MSWiA Błażej Poboży.

Zgodnie z informacją wiceministra w szpitalu dostępnych jest jeszcze 539 łóżek.

Ponad 880 litrów zarekwirowanego alkoholu przekazała Krajowa Administracja Skarbowa jednostkom medycznym w woj. lubelskim. Alkohol ma być wykorzystany do przygotowania preparatu dezynfekującego - poinformowała we wtorek Izba Administracji Skarbowej w Lublinie.

Bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 w stanie Nowy Jork wzrósł o 778.

Ewakuacja podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego działającego w budynku szpitala w Ozimku, gdzie potwierdzono 21 przypadków zakażenia koronawirusem.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o pierwszych 15 przypadkach zakażenia koronawirusem w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym działającym w obrębie szpitala w Ozimku. We wtorek podano informację o kolejnych sześciu przypadkach zakażenia wśród mieszkańców ZOL.

Większość przebywających w ZOL-u podopiecznych to osoby starsze, z poważnymi chorobami. We wtorek karetki zaczęły wywozić część podopiecznych z ZOL-u do innych placówek. Personel placówki nie udziela informacji, dokąd są wywożeni chorzy nawet członkom najbliższej rodziny

Ministerstwo Zdrowia: 153 nowe zakażenia koronawirusem, zmarło 12 kolejnych osób, łącznie 7202 przypadki i 263 zgony.

Do kolejnych dwóch krakowskich szpitali - Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego i Specjalistycznego Szpitala im. Ludwika Rydygiera - trafiły kamery termowizyjne Politechniki Krakowskiej (PK), które pozwalają mierzyć temperaturę z bezpiecznej odległości.

Szef Fińskiego Instytutu Zdrowia i Spraw Socjalnych (THL) Markku Tervahauta uważa, że na poziomie społeczeństwa korzyści ze stosowania maseczek z tkanin są "większe niż szkody", ale formalnego nakazu ich używania nie można wydać, gdyż władze nie zagwarantują ich skuteczności.

Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach uruchomił we wtorek infolinię dla osób przebywających na kwarantannie, które oczekują na pobranie wymazu do testu na obecność koronawirusa. Pod numerem 32 606 32 00 uzyskają one informacje dotyczące przybliżonego terminu pobrania próbek do badań.

Żabka wprowadza do sprzedaży maseczki ochronne sprzedawane bez zysku, w cenie ok. 1,6 zł za sztukę - poinformowała w komunikacie sieć. Dodatkowo firma przekaże nieodpłatnie pół miliona maseczek medycznych do szpitali.

Przyrost liczby zakażonych koronawirusem na poziomie 340-360 przypadków dziennie w ciągu najbliższych dwóch-trzech tygodni prognozuje ministerstwo zdrowia Białorusi. We wtorek poinformowano o ogólnej liczbie 3281 zakażeń (362 w ciągu ostatniej doby) i 33 (o 4 więcej) zgonach na Covid-19.

Szpitalny Oddział Ratunkowy szpitala klinicznego nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego jest zamknięty - poinformowała we wtorek rzeczniczka szczecińskiej placówki. U jednej z pielęgniarek SOR przy ul. Unii Lubelskiej wykryto koronawirusa.

Francuskie organizacje pozarządowe ostrzegają przed problemem niedożywienia wśród dzieci w związku z zamknięciem stołówek szkolnych w czasie kwarantanny. Samorządy i organizacje pozarządowe zwiększają pomoc dla potrzebujących rodzin.

"Jest wiele dzieci, które nie jedzą już trzech posiłków dziennie, ponieważ nie mają dostępu do stołówki" - ostrzega rzeczniczka UNICEF France, Julie Zerlauth, we wtorkowym wydaniu dziennika "Le Figaro".

Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Powietrznego (IATA) poinformowało we wtorek podczas wideokonferencji prasowej, że straty linii lotniczych na świecie spowodowane pandemią koronawirusa sięgną 314 mld dolarów.

Ponad jedna trzecia chorych na COVID-19 ma objawy neurologiczne, w tym m.in. ze strony centralnego układu nerwowego, nawet tak ciężkie jak udar mózgu czy zaburzenia świadomości - wynika z badania, które publikuje pismo "JAMA Neurology".

Częściej dotyczy to pacjentów z ciężej przebiegającą infekcją - w tej grupie objawy neurologiczne wystąpiły aż u 45 proc. chorych.

- To do władz państw członkowskich UE należy decyzja w sprawie znoszenia ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa - podkreślił we wtorek rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.

- Jest duże prawdopodobieństwo, że szczególnie w kolejnych etapach "odmrażania" gospodarki, restrykcje będą różnie znoszone w różnych obszarach kraju - ocenił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Tam, gdzie można stwierdzić, że ryzyko jest mniejsze, możemy sobie pewnie pozwolić na więcej - dodał.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) na pół roku wstrzymał spłatę długów zaciągniętych przez Nepal. Władze w Katmandu mają wykorzystać wolne środki na walkę z epidemią koronawirusa. Rząd zdecydował się na przedłużenie ogólnokrajowej kwarantanny do 27 kwietnia.

Infolinia WOŚP powstała z myślą o osobach, które potrzebują wsparcia w związku z epidemią, ponieważ nie mogą opuścić domu, bo są w grupie ryzyka, a potrzebują na przykład zakupów - poinformowała we wtorek fundacja.

WOŚP przypomniała przy tym, że od połowy marca prowadzi akcję "Pomagamy", w ramach której kontaktowane są ze sobą osoby potrzebujące wsparcia w codziennych czynnościach z tymi, które tej pomocy mogą udzielić. Udało się to już w ponad 400 przypadkach. Od wtorku będzie można zwrócić się również o wsparcie, dzwoniąc do specjalny numer - 12 446 68 15.

Premier Gruzji Giorgi Gacharia ogłosił we wtorek, że od środy przez 10 dni zamknięty będzie wjazd i wyjazd z czterech największych miast tego kraju - Tbilisi, Kutaisi, Batumi i Rustawi. W Gruzji wykryto łącznie 296 przypadków zakażenia koronawirusem; trzy osoby zmarły.

Zakaz wjazdu i wyjazdu będzie obowiązywać od godz. 21 w środę.

Do dużej akcji policyjnej doszło we wtorek w oddalonym o ok. 60 km na południe od bułgarskiej Sofii mieście Samokow, gdzie w romskiej dzielnicy ludzie zebrali się na zbiorową modlitwę. 116 osób ukarano grzywną, prokuratura wszczęła też dochodzenie.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie uruchomił całodobowy numer telefonu dla osób, które potrzebują wsparcia psychologicznego. Nieodpłatna oferta skierowana jest szczególnie do osób chorych, samotnych, seniorów.

Telefony odbierają psychologowie. Czynny całą dobę jest numer 12 421 92 82, a w godzinach od 8:00 do 20:00 numer 502 273 430.

Wszyscy mieszkańcy miasta bezpłatnie skorzystać mogą także z telefonicznej pomocy psychologicznej udzielanej przez terapeutów. Terapeuci dyżurują od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00 pod numerami: 783 222 700, 603 890 858, 661 011 023.

- To pierwsze wirtualne kino w Polsce. Na platformie streamingowej kina znajdą się starannie wyselekcjonowane tytuły, odbywać się będą pokazy specjalne oraz seanse z dyskusjami online - poinformowała we wtorek szefowa Kina Pod Baranami Maria Magdalena Gierat.

W Szwecji liczba ofiar koronawirusa wzrosła we wtorek o 114 do 1033. Według 22 szwedzkich naukowców wysoka śmiertelność dowodzi, że liberalna strategia walki z epidemią nie sprawdza się. Eksperci zaapelowali o jej zmianę.

Bilans potwierdzonych w Szwecji przypadków koronawirusa wyniósł do wtorku 11 445.

Wobec wprowadzenia obowiązku zakrywania ust i nos, to rząd powinien zapewnić łodzianom maseczki - uważają władze miasta. Przedstawiciele miejskiej opozycji z PiS wskazują, że dystrybucja środków zabezpieczających przed koronawirusem jest zadaniem władz Łodzi.

W czasie pandemii koronawirusa małe browary w Brukseli oferują dostawy swoich produktów do domów spragnionych klientów i zachęcają do kupowania piwa przez internet - poinformowała we wtorek agencja Reutera.

Kilka małych browarów, starając się przetrwać okres pandemii, zachęca miłośników piwa do zakupów online. Za karton 24 butelek trzeba zapłacić ok. 50 euro. W tę kwotę wliczona jest dostawa towaru rowerem.

Do powstrzymania się od odwiedzania cerkwi i cmentarzy w czasie prawosławnej Wielkanocy wezwał we wtorek egzarcha Paweł, zwierzchnik białoruskich prawosławnych.

- Wtórując patriarsze (Całej Rusi Cyrylowi, zwierzchnikowi Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej) apeluję, by w te trudne dni modlić się w domu - powiedział we wtorek w Mińsku egzarcha Paweł.

Jedna z japońskich organizacji pożytku publicznego przygotowała petycję, aby przekonać organizatorów igrzysk w Tokio do udostępnienia na rok wioski olimpijskiej bezdomnym. Z powodu pandemii koronawirusa ich liczba może gwałtownie wzrosnąć.

Ponad jedna piąta wszystkich zgonów w Anglii i Walii jest obecnie spowodowana przez koronawirus, a w Londynie jest to prawie połowa - wynika z danych przedstawionych we wtorek przez brytyjski urząd statystyczny ONS.

Każdy mieszkaniec gminy Wadowice w wieku powyżej 60 lat otrzyma bezpłatnie maseczkę wielokrotnego użytku. Ich dystrybucja rozpocznie się już w środę. Rozdawane będą przed największymi sklepami - podały we wtorek służby prasowe wadowickiego magistratu.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku przekaże 7. Szpitalowi Marynarki Wojennej 40 tys. zł na utylizację odpadów medycznych. Placówka na czas epidemii została przekształcona w jednoimienny szpital zakaźny.

Szpital MSWiA apeluje do ozdrowieńców, by oddawali osocze.

Czterech 19-latków ze Świdnika (woj. lubelskie), którzy spotkali się na wspólnym łowieniu ryb, ukarano mandatami - poinformowała we wtorek policja. Okazało się także, że nie mieli oni kart wędkarskich ani pozwolenia na połów.

PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

Śnieżna kula z papierem toaletowym w jednym z austriackich sklepów. Od dziś w tym kraju sklepy o powierzchni do 400 metrów kwadratowych i centra budowlane mogą wznowić działalność. Prowadzący placówki handlowe muszą jednak spełnić wymogi zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Kliniki Ortopedii oraz Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu wstrzymały przyjmowanie pacjentów z powodu potwierdzenia w placówce przypadków zakażenia koronawirusem.

Mieszkance Homla, która odmówiła przeprowadzenia testu na obecność Covid-19, wykonano go przymusowo, na podstawie decyzji prokuratora - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia Białorusi. Taką procedurę przewidują przepisy w tym kraju.

Kobieta była kontaktem pierwszego stopnia osoby zakażonej. Istniało więc uzasadnione podejrzenie, że może być nosicielem koronawirusa.

Urząd Miasta Mława (Mazowieckie) kupi dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej (SPZOZ) urządzenia do dezynfekcji powietrza i analizator hematologiczny. W sprzęt wyposażony zostanie powstający w mławskim szpitalu punktu opieki nad pacjentami z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

Główny negocjator ze strony UE do spraw relacji z Wielką Brytanią Michel Barnier nie ma już koronawirusa. We wtorek poinformował, że wrócił do pracy w biurze w Komisji Europejskiej.

Samorząd Mazowsza przekazuje szpitalom kolejne środki ochrony, w tym kombinezony, gogle czy rękawiczki - poinformował we wtorek Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Zakupione rzeczy trafią do kilku placówek. Radomskie pogotowie otrzyma 1200 kombinezonów i 50 tys. rękawiczek, szpital miejski w Radomiu 30 tys. rękawiczek i 200 gogli, a szpital wojewódzki 1000 fartuchów.

Kabiny z pleksiglasu na plaży, mieszczące leżaki i parasole, a w restauracjach - osłaniające poszczególne stoliki dla klientów - to przedstawiony we wtorek we Włoszech pomysł zapewnienia bezpieczeństwa w czasie epidemii nad morzem i w lokalach gastronomicznych.

Podział 123 mln zł między 27 placówek ochrony zdrowia pod kątem walki z koronawirusem zatwierdził zarząd tego województwa. Fundusze pochodzą przede wszystkim z przesunięć środków inwestycyjnych Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-20.

Przedstawiciele państw członkowskich w Radzie UE przyjęli we wtorek propozycje dotyczące zmiany budżetu, by skierować środki na walkę z pandemią koronawirusa. Unijne zobowiązania wzrosną o 3,57 mld euro.

Laboratoria medyczne grupy "Diagnostyka" rozpoczęły we wtorek akcję, w ramach której będą przeprowadzać bezpłatne testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 dla medyków. Obecnie próbki pobierane są w mobilnych punktach pobrań w dwóch lokalizacjach - w Warszawie oraz w Łodzi.

Dodatni wynik testu na obecność koronawirusa miał jeden z członków personelu oddziału rehabilitacyjnego szpitala powiatowego w Żywcu - dowiedziała się we wtorek Polska Agencja Prasowa od rzecznika starosty żywieckiego Dariusza Szatanika. Oddział jest w kwarantannie.

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo oświadczył we wtorek, że nawet jeśli prezydent USA Donald Trump każe mu znieść restrykcje związane z pandemią koronawirusa w jego stanie, to on nie zastosuje się do polecenia szefa państwa, jeśli uzna to za niebezpieczne posunięcie.

Kolejne 778 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wzrosła do 12107 - poinformowało we wtorek po południu ministerstwo zdrowia.

Ostatnie testy na obecność koronawirusa u byłego prezydenta kraju Marttiego Ahtisaariego oraz jego małżonki dały wynik negatywny - poinformowała we wtorek kancelaria prezydenta Finlandii. Zakażenie koronawirusem u obojga potwierdzono pod koniec marca.

Obecnie - jak podkreślono w komunikacie - Martti oraz Eeva Ahtisaari "dochodzą do siebie".

Firma BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego przekazała szpitalom 8 tys. maseczek chirurgicznych. Dwa tysiące z nich trafiło do szpitala im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi - poinformowała we wtorek PAP Marta Kujawa z BSH.

Do 204 wzrosła liczba zakażonych koronawirusem pensjonariuszy i pracowników największego domu opieki dla osób starszych w Budapeszcie; dziesięć osób zmarło - poinformowała we wtorek naczelna lekarz Węgier Cecilia Mueller na konferencji prasowej online.

Prezydent Poznania zapowiedział we wtorek zniesienie zakazu wstępu do miejskich lasów. Korzystanie z terenów zielonych nie będzie jednak możliwe ze względu na ogólnokrajowe obostrzenia.

- Te zakazy mają obowiązywać na poziomie krajowym do 19 kwietnia. Chciałem po prostu tylko w tym zakresie usunąć ten niefortunny zakaz, który został wprowadzony bez mojej wiedzy. Co oczywiście nie zachęca kogokolwiek do tego, żeby w tych miejscach spacerować, skoro na dzisiaj rządzący takie możliwości wyłączyli. Ale wtedy, gdy ograniczenia na poziomie krajowym się skończą, nie chciałbym, żeby były jakiekolwiek wątpliwości, że obowiązuje jeszcze jakiś zakaz, który został wydany na poziomie miejskim. Tego zakazu już na pewno nie będzie - wyjaśnił Jacek Jaśkowiak.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenił we wtorek, że światowa gospodarka przejdzie prawdopodobnie na skutek pandemii koronawirusa najgłębsze załamanie od wielkiego kryzysu z lat 30. XX wieku, który wybuchł po krachu giełdowym w 1929 roku.

Trzy mandaty nałożono w Pomorskiem w ubiegłym tygodniu osobom, które złamały zakaz wstępu do Lasów Państwowych, wprowadzony w związku z epidemią koronawirusa. Strażnicy leśni udzielili też 49 pouczeń.

Po 2 tygodniach badań "Nasze życie w czasach zarazy" Muzeum Etnograficzne w Krakowie otrzymało ponad 1,2 tys. wypełnionych ankiet. Wynika z nich m.in., że częściej zauważamy ciszę i że akceptujemy wprowadzone ograniczenia, choć obawiamy się ich zaostrzania.

We wtorek nie pobrano próbek na obecność koronawirusa od blisko 280 pacjentów i personelu centrum opieki długoterminowej w Czernichowie. Wicestarosta żywiecki Stanisław Kucharczyk powiedział, że nie było zespołu, który by tego dokonał. Wymazy zostaną pobrane w środę.

W Holandii w ciągu ostatniej doby 122 osoby zmarły na Covid-19, łącznie epidemia pochłonęła już 2945 ofiar - poinformował we wtorek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Wykryto też 868 nowych infekcji koronawirusem.

Szpital miejski w Elblągu, który na czas epidemii koronawirusa jest szpitalem jednoimiennym, podpisał umowę z jednym z hoteli na zorganizowanie w nim izolatorium. Na razie nikt do niego nie trafił.

Zakończyła się kwarantanna w Domu Pomocy Społecznej w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie) - poinformował starosta skarżyski Artur Berus. Wszyscy pracownicy i pensjonariusze placówki mają ujemne wyniki badań na obecność koronawirusa - powiedział starosta.

U 74 żołnierzy i 36 pracowników w wojska stwierdzono koronawirusa - poinformował we wtorek minister obrony Mariusz Błaszczak.

Szef MON, który podsumował zaangażowanie wojska w zwalczanie pandemii podczas Świąt Wielkanocnych, dodał, że wyzdrowiało sześciu żołnierzy i dwóch pracowników resortu obrony.

11 osób z personelu medycznego szpitala zakaźnego w Poznaniu jest zakażonych koronawirusem - poinformował we wtorek prezydent Poznania. Wśród zakażonych jest m.in. dwóch lekarzy, sześć pielęgniarek i salowa.

W prowincji Heilongjiang wykryto poprzedniej doby 79 nowych zakażeń koronawirusem wśród Chińczyków, którzy wrócili niedawno z graniczącej z tym regionem Rosji - podały we wtorek chińskie media. Miejscowe władze starają się powstrzymać drugą falę epidemii.

Koszt noclegu personelu medycznego w hotelu Mariott to dla NFZ 125 zł. Rozsądna cena i najwyższa jakość dla medyków, którzy są na pierwszej linii frontu walki z COVID-19 – wskazał we wtorek wiceminister Janusz Cieszyński.

W siłach zbrojnych Rosji potwierdzono pod koniec marca koronawirusa u trzech żołnierzy; ponad 130 osób, które kontaktowały się z zakażonymi pozostaje pod obserwacją - podał we wtorek "Kommiersant", powołując się na dane, które przekazał resort obrony.

Oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Sopocie Lucyna Rekowska poinformowała we wtorek, że policjanci w ostatnich czterech dniach ukarali mandatami 30 osób, które nie stosowały się do obostrzeń wz. z epidemią koronawirusa.

Ponadto funkcjonariusze skierowali do sądu wnioski o ukaranie dwóch kolejnych osób za naruszenie przepisów mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła w Szwajcarii od poniedziałku o 15, do 900, a osób zakażonych o 254, do 25 834 - poinformował we wtorek szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG).

BAG podał, że Szwajcaria ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników występowania koronawirusa, wynoszący 283 potwierdzone przypadki na 100 tys. mieszkańców.

530 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 262 zgony odnotowano w ciągu minionej doby w Belgii - podało we wtorek centrum kryzysowe. W sumie w tym kraju wykryto obecność koronawirusa u 31 119 osób. Od początku epidemii z powodu Covid-19 zmarło ponad 4100 osób.

Tysiąc pracowników, czyli 19 proc. zatrudnionych zwolnią niskokosztowe węgierskie linie lotnicze Wizz Air z powodu skutków pandemii koronawirusa, a jeszcze więcej osób zostanie wysłanych na przymusowe urlopy - poinformowała we wtorek spółka na swojej stronie internetowej.

Wynagrodzenie kierownictwa zostanie obcięte średnio o 22 proc., zaś personelu pokładowego oraz pracowników biurowych średnio o 14 proc.

Od 2 kwietnia z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych wydano 14,1 mln masek ochronnych różnych typów - poinformował we wtorek resort klimatu. Jak dodano, przekazano również 280 tys. kombinezonów ochronnych i 24 tys. gogli m.in. dla szpitali.

Od 2 kwietnia z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych wydano 14,1 mln masek ochronnych różnych typów - poinformował we wtorek resort klimatu. Jak dodano, przekazano również 280 tys. kombinezonów ochronnych i 24 tys. gogli m.in. dla szpitali.

Narodowy Fundusz Zdrowia organizuje miejsca noclegowe dla personelu szpitali walczących z koronawirusem - poinformował we wtorek prezes Funduszu Adam Niedzielski.

Rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Margaret Harris powiedziała we wtorek, że "z całą pewnością nie doszło jeszcze szczytu zakażeń" koronawirusem. WHO i Światowy Program Żywnościowy (WFP) dostarczyły sprzęt medyczny i środki ochronne do Afryki.

- Na razie 90 proc. infekcji (na świecie) ma miejsce w Europie i USA. Z całą pewnością nie doszło jeszcze do szczytu zakażeń - podkreśliła Harris.

Rząd Portugalii do 15 maja przedłużył obowiązywanie kontroli na granicach kraju z powodu epidemii koronawirusa - podał we wtorek szef MSW Eduardo Cabrita. Decyzja jest równoznaczna z zakazem przemieszczania się między Hiszpanią a Portugalią w celach turystycznych.

Osoby podróżujące za granicę w ciągu ostatnich 3 miesięcy, personel medyczny i osoby zainfekowane, prosimy o powstrzymanie się od zakupów - apelowała jedna z poznańskich piekarni. Po nagłośnieniu sprawy przez lokalne media - przeprasza "za niefortunną prośbę z kartki".

Od wtorku mazurska gmina Olecko skraca czas, w którym działać będzie oświetlenie uliczne. Samorząd tłumaczy to potrzebą oszczędności i ograniczeniami w przemieszczaniu się mieszkańców, związanymi z pandemią koronawirusa.

W ciągu ostatniej doby w Iranie na Covid-19 zmarło 98 osób - poinformował we wtorek rzecznik ministerstwa zdrowia Kijanusz Dżahanpur. To najmniejszy dobowy bilans ofiar od miesiąca. Od wybuchu epidemii w Iranie odnotowano 4683 zgony i ponad 70 tys. zakażeń.

PAP/EPA/JUSTIN LANE

Spacerowicze w Nowym Jorku rozmawiają przy zachowaniu bezpiecznego dystansu

Co najmniej na tydzień zostały wstrzymane przyjęcia w III Klinice Radioterapii i Chemioterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach - u jednej z pielęgniarek wykryto zakażanie koronawirusem. Prawie 40 osób, które miały kontakt z pielęgniarką zostało objętych kwarantanną.

60 osób zmarło w Indonezji od poniedziałku na Covid-19; to największy dobowy przyrost od początku epidemii. Najwięcej zakażeń koronawirusem w regionie, ponad 5 tys., wykryto dotąd na Filipinach - informują we wtorek władze medyczne tego kraju.

Do 112 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych lekarzy zakażonych koronawirusem - poinformowała we wtorek krajowa federacja Izb lekarskich. W czasie Świąt Wielkanocnych zmarły trzy następne osoby.

Jak podała federacja, w ostatnich dniach zanotowano zgon lekarza medycyny paliatywnej, dentysty i kardiologa. Według wcześniej ogłoszonych danych nie żyje też 28 pielęgniarzy i pielęgniarek.

Liczba wszystkich zakażonych od wybuchu epidemii Covid-19 wkrótce przekroczy 2 mln osób, a zgonów - 120 tys., co przy obecnym tempie wzrostu infekcji może nastąpić w ciągu najbliższej doby - ostrzega WHO. Aktywnych zakażeń jest obecnie prawie 1 mln 360 tys.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u 33 osób z personelu i 17 pacjentów szpitala miejskiego w Toruniu. Dodatnich okazało się 50 z 619 testów. Lecznica czeka jeszcze na wynik 60 próbek - poinformowała we wtorek PAP rzecznik prasowa szpitala Kamila Chyzińska.

Znoszenie obostrzeń dotyczących pandemii koronawirusa powinno się odbywać stopniowo, z najbardziej narażonymi grupami chronionymi dłużej i zwiększaniem możliwości systemów opieki zdrowotnej - pisze Komisja Europejska w projekcie strategii wyjścia z ograniczeń.

Podkarpacka Krajowa Administracja Skarbowa przekazała już ponad 1400 litrów alkoholu etylowego do walki z pandemią. Alkohol, który został zatrzymany podczas działań kontrolnych KAS, zostanie wykorzystany do przygotowania preparatów do dezynfekcji.

Porady i wizyty z zakresu rehabilitacji leczniczej mogą odbywać się z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności, jeśli nie zagraża to pogorszeniem stanu pacjenta - przesądziło Ministerstwo Zdrowia.

Zespół Enej z grupą olsztyńskich artystów, sportowców i ludzi związanych z miastem nagrał piosenkę "Olsztyn kocham", by podziękować służbie zdrowia i zachęcić do finansowego wsparcia szpitala miejskiego.

Wysoki dodatek do wynagrodzenia, specjalne polisy ubezpieczeniowe i gwarancja prawa do zasiłku chorobowego są wśród siedmiu postulatów pakietu medycznego, który zaprezentował we wtorek kandydat Konfederacji na urząd prezydenta Krzysztof Bosak.

Znany działacz i dziennikarz polonijny w USA Andrzej Gędłek, u którego stwierdzono koronawirusa, zmarł w wieku 66 lat w szpitalu w Chicago, dokąd przewieziono go dwa tygodnie wcześniej z zapaleniem płuc - poinformowało Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w Ameryce.

Sąd Najwyższy wspólnoty autonomicznej Kastylii i Leonu nakazał władzom regionu zmienić zasady liczenia zgonów na Covid-19. Za ofiary śmiertelne należy teraz uznawać pacjentów, którym nie zrobiono testu na koronawirusa, ale mieli objawy wywoływanej przez koronawirusa choroby.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński odwołał st. bryg. Jarosława Zarzyckiego z funkcji Prorektora-Zastępcy Komendanta ds. operacyjnych SGSP – poinformowało we wtorek MSWiA

- UE wymaga bardzo poważnych reform i zmian; jestem przekonany, że trwający kryzys, związany z epidemią, uświadomił bardzo wielu ludziom słabość Unii i unaocznił kluczowe znaczenie państw narodowych – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Gazety Polskiej".

- Jeśli ktoś nie jest w stanie przeżyć tego uczucia, które nazywa się patriotyzmem, to rzeczywiście lojalności do Polski w nim nie będzie. Uprawiana przez ostatnie dziesięciolecia pedagogika społeczna nakierowana była na eliminację postaw patriotycznych, a co za tym idzie lojalności wobec własnej ojczyzny. I zapewne w jakiejś mierze te działania okazały się skuteczne. Dziś to się wpisuje przede wszystkim w to przeciwstawienie: Polska - Unia Europejska. A przecież ono jest zupełnie sztuczne - powiedział Kaczyński w rozmowie z "GP", której fragment opublikował we wtorek portal niezalezna.pl.

Obrażanie, obrzucanie jajkami, zakłócanie zakupów czy uwagi "róbcie zakupy u siebie" - na takie zachowanie ze strony swoich niemieckich sąsiadów byli w ostatnich tygodniach narażeni francuscy obywatele, którzy przekraczali granicę z RFN i przebywali w przygranicznych niemieckich miejscowościach.

567 osób zakażonych koronawirusem zmarło w Hiszpanii w ciągu ostatniej doby - poinformowało w poniedziałek hiszpańskie ministerstwo zdrowia. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych epidemii wzrosła tym samym do 18 056.

Dobowy bilans z poniedziałku mówił o 517 ofiarach śmiertelnych.

W sumie w Hiszpanii odnotowano 172 541 przypadków zakażenia koronawirusem. Od poniedziałku wykryto 3045 nowych infekcji, co stanowi najniższy bilans dobowy zakażeń od 18 marca. 

Podłączonych do respiratorów w szpitalach jednoimiennych, zakaźnych, jest ok. 140 osób - przekazał rzecznik resortu zdrowia.

- Możliwości respiratorowe tylko w szpitalach jednoimiennych, to jest w granicach 1400 łóżek - mówił. Wojciech Andrusiewicz. Zaznaczył, że w Polsce jest ok. 10,5 tys. respiratorów. Kupionych zostanie kolejne 1000 respiratorów. 

Z apelem do lekarzy różnych specjalizacji o wsparcie dla szpitali, w których drastycznie brakuje personelu, zaapelował we wtorek prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach dr Tadeusz Urban.

"Zwracam się do lekarzy różnych specjalizacji - wyłączając lekarzy powyżej 60 roku życia, wychowujących dzieci do lat 18 oraz ciężarne - z apelem o wsparcie kadrowe szpitali, w których wystąpiły drastyczne niedobory kadrowe. Potrzebni są lekarze – ochotnicy, którzy podejmą w nich pracę w czasie epidemii" – napisał prezes Urban.

W Austrii sklepy o powierzchni do 400 metrów kwadratowych i centra budowlane mogą od wtorku wznowić działalność. Prowadzący placówki handlowe muszą spełnić wymogi zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Właściciele tych lokali muszą dopilnować, aby wszyscy klienci w trakcie zakupów zakrywali nos i usta maseczką ochronną lub innym materiałem. Na terenie sklepów klienci muszą utrzymywać między sobą minimum jeden metr odstępu. Personel musi kontrolować, aby na terenie sklepu przebywała maksymalnie jedna osoba na 20 metrów kwadratowych.

W województwie opolskim odnotowano 16 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Wśród zakażonych jest sześciu mieszkańców Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Ozimku, gdzie w poniedziałek stwierdzono 15 zakażeń.

Jak poinformowało we wtorkowym komunikacie Ministerstwo Zdrowia, na terenie województwa opolskiego odnotowano 16 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Wśród zakażonych jest już 21 mieszkańców Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego działającego w szpitalu w Ozimku. Według wojewody, stan chorych, z których większość to osoby w wieku senioralnym i z poważnymi chorobami, jest stabilny. 

W Rosji liczba zakażeń koronawirusem wzrosła we wtorek do 21 102, po wykryciu w ciągu ostatniej doby nowych 2774 infekcji. Jest to najwyższy dotąd w Rosji dobowy wzrost zakażeń. W ciągu ostatniej doby zmarło 22 pacjentów, a od początku pandemii - 170.

Wyzdrowiało dotąd 1694 pacjentów z Covid-19, w tym 224 w ciągu ostatniej doby.

Większość z ofiar - jak dodano - miała choroby współistniejące.

W kilkukilometrowej kolejce muszą czekać kierowcy tirów, żeby wjechać do Czech przez przejście graniczne w Cieszynie-Boguszowicach – poinformował we wtorek rzecznik policji w Cieszynie asp. Krzysztof Pawlik.

- Kolejka ma ok. 8 km. Przede wszystkim ma to związek z tym, że po świętach na drogi wróciły tiry. Obecnie trzeba czekać na wyjazd co najmniej 2-3 godziny - powiedział Pawlik.

Oddział porodowy szpitala w Pleszewie został zamknięty i wstrzymano przyjęcia. U jednej z położnych wykryto koronawirusa – poinformował rzecznik prasowy pleszewskiego szpitala Ireneusz Praczyk.

Jedna z położnych pracująca na porodówce szpitala w wielkopolskim Pleszewie zaobserwowała u siebie objawy chorobowe wskazujące na zakażenie koronawirusem. Trafiła do szpitala zakaźnego w Poznaniu, gdzie potwierdzono zakażenie.

Gigantyczny Antonow An-225 Mriya został zaprojektowany do transportu wahadłowca kosmicznego Buran oraz części rakiety. Właśnie wylądował w Warszawie. 

Resort zdrowia Czech poinformował we wtorek, że w kraju zmarło dotąd 147 chorych na Covid-19, w tym cztery osoby od poniedziałku. Zakażonych koronawirusem jest w kraju ponad 6 tys. osób. W poniedziałek przeprowadzono najmniej testów od początku kwietnia - 3183.

Obchody na pl. Piłsudskiego miały charakter oficjalny, państwowy, czyli miały charakter zadań służbowych, tak samo jak w przypadku wykonywania obowiązków zawodowych przez każdego z nas; tak należy to rozpatrywać - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Mamy potencjał, aby wykonywać 20 tys. testów na koronawirusa na dobę, trudno powiedzieć, dlaczego go nie wykorzystujemy – powiedział we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że jego resort apeluje, aby robić jak najwięcej testów. Mówił również o planach odmrożenia gospodarki od 19 kwietnia.

Zrobimy wszystko, żeby w Senacie nie dopuścić do tego, aby weszły w życie absurdalne, niekonstytucyjne i niedemokratyczne mechanizmy głosowania korespondencyjnego - zadeklarował we wtorek lider PO Borys Budka. Dodał, że będzie o tym rozmawiał z politykami pozostałych sił opozycyjnych.

Na Ukrainie w ciągu minionej doby potwierdzono 270 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a 5 kolejnych osób chorych na Covid-19 zmarło - poinformowało we wtorek ministerstwo ochrony zdrowia. Bilans zainfekowanych wzrósł do 3372, a zmarłych do 98.

Stołeczni policjanci już 2435 razy podejmowali czynności wobec osób łamiących przepisy o zakazie zgromadzeń – poinformowała we wtorek rano Komenda Stołeczna Policji.

"Nałożono 1939 mandatów karnych. W pozostałych przypadkach kierowane są wnioski o ukaranie do sądu. Ostatnia doba to 65 kolejnych informacji przekazanych do Powiatowych Inspektorów Sanitarnych. W sumie takich informacji przekazano już 372. W tych przypadkach mogą być zastosowane jeszcze surowsze kary administracyjne" - zaznaczyli policjanci.

Złożono już prawie 640 tys. wniosków o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej – poinformowało we wtorek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Przedsiębiorcy najczęściej wnioskują o zwolnienie z opłacania składek ZUS i o świadczenie postojowe.

Państwowa Inspekcja Sanitarna MSWiA podjęła decyzję o kwarantannie dla podchorążych wszystkich kompanii w Szkole Głównej Służby Pożarniczej - przekazał we wtorek rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski. To wynik potwierdzenia zakażenia koronawirusem u części z nich.

Z informacji przekazanych przez rzecznika prasowego komendanta głównego PSP wynika, że po przebadaniu wszystkich podchorążych Szkoły Głównej Służby Pożarniczej wynik dodatni potwierdzono u 47 osób. Osoby zakażone koronawirusem przebywają w izolatorium pozą uczelnią.

Czytaj też: 44 przypadki koronawirusa w Szkole Głównej Służby Pożarniczej

Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem wzrosła na Węgrzech do ponad 1500; w ciągu ostatniej doby 13 chorych zmarło – poinformowano we wtorek na rządowej stronie poświęconej pandemii.

W ciągu ostatniej doby stwierdzono 54 nowe zakażenia i łączna liczba wszystkich wykrytych przypadków wzrosła do 1512. Władze podkreślają, że liczba nosicieli jest znacznie wyższa.

Władze ChRL zezwoliły na rozpoczęcie wczesnej fazy prób klinicznych kolejnych dwóch prototypów szczepionki przeciw koronawirusowi – podała we wtorek agencja Xinhua. Według mediów będą to pierwsze testy inaktywowanych szczepionek przeciw Covid-19 na ludziach.

Jeden z prototypów powstał w wyniku współpracy oddziału Chińskiej Państwowej Grupy Farmaceutycznej (Sinopharm) w mieście Wuhan i Wuhańskiego Instytutu Wirusologii. Drugi opracowała pekińska firma Sinovac Research and Development – przekazała Xinhua.

Największy użytkowany obecnie samolot transportowy świata przywiezie z Chin kilka milionów maseczek i kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych. Gigantyczny Antonow An-225 Mriya został zaprojektowany do transportu wahadłowca kosmicznego Buran oraz części rakiety. Transmisja z lądowania w Polsat News i na polsatnews.pl.

Decyzje o "luzowaniu" restrykcji dla gospodarki będą podejmowane w środę i czwartek. Najpierw muszą jednak spłynąć dane po Świętach - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, jako pierwsze mają być zdejmowanie pewne ograniczenia dot. limitów osób w sklepach.

Szumowski: - Będziemy powoli, od 19 kwietnia, odmrażać gospodarkę. 

- Myślę, że to jest dobra wiadomość, jeśli patrzymy na wartości, jak wygląda koszt tej izolacji - powiedział minister w rozmowie z RMF FM. Jednocześnie podkreślił, że obecna izolacja społeczna jest skuteczna i "gdyby nie ona, mielibyśmy dzisiaj kilkadziesiąt tysięcy chorych".

- Obostrzenia są zbyt daleko idące, jeżeli chodzi o ograniczanie praw obywatelskich. Uważam, że powinien być od dawna zarządzony stan klęski żywiołowej - rzeczniczka Lewicy Anna Maria Żukowska w programie "Graffiti"

W poniedziałek w 56 granicznych punktach kontrolnych strażacy zmierzyli temperaturę ponad 3,7 tys. osób - poinformował we wtorek rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.

- Wybory powinny odbyć się w terminie określonym przez konstytucję - powiedział w poniedziałek wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Dodał, najbezpieczniejszą formułą, która pozwoli zorganizować wybory będzie głosowanie korespondencyjne.

Wiceminister zaznaczył, że jest przeciwnikiem wprowadzenia stanu nadzwyczajnego. Ocenił przy tym, że "opozycja chce żonglować konstytucją, bo tak im się akurat podoba".

- Ministerstwo Zdrowia w tym tygodniu przedstawi swoje rekomendacje w sprawie wyborów prezydenckich – powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jego stanowisko jest takie, że w sposób korespondencyjny można je bezpiecznie przeprowadzić.

- Jesteśmy takimi samymi ludźmi jak wszyscy i musimy sobie sami zdobyć maseczki albo je uszyć - mówiła rzeczniczka Lewicy Anna Maria Żukowska pytana w "Graffiti", czy Kancelaria Sejmu wyposażyła posłów w maseczki.

Rząd Kanady poinformował, że w ramach pomocy dla farmerów i sektora przetwórstwa żywności przeznaczył 50 mln dolarów kanadyjskich na sfinansowanie dwutygodniowej kwarantanny zagranicznych pracowników, którzy jak co roku na wiosnę zaczynają przybywać do pracy.

Minister rolnictwa i ds. żywności Marie-Claude Bibeau wyjaśniła, że rząd przeznaczy 1,5 tys. dolarów kanadyjskich na każdego pracownika podczas obowiązkowej kwarantanny. Środki te mają pokryć dodatkowe koszty zakwaterowania, wyżywienia i zapewnienia niezbędnej opieki czy pomocy.

Zbigniew Ziobro składa kwiaty przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
- Jedynym sensownym sposobem przeniesienia wyborów na czas po pandemii byłaby zmiana konstytucji, ale na to opozycja się nie zgadza - podkreślił w wywiadzie dla "Do Rzeczy" opublikowanym w internecie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Ziobro był pytany, czy to normalna sytuacja, że miesiąc przed wyborami prezydenckimi nie wiemy, czy, kiedy i w jakiej formule się one odbędą. - Pandemia stworzyła nienormalną sytuację na całym świecie i niemal w każdej dziedzinie życia. Położyła się także cieniem na kluczowym dla systemu demokratycznego elemencie, jakim są wybory, w przypadku Polski są to wybory prezydenckie - odpowiedział minister.

Fot. PAP/EPA/JAGADEESH NV
Indie przedłużają blokadę kraju w związku z koronawirusem do 3 maja.

Ja tylko idę odwiedzić chorą teściową – słyszeli najczęściej śląscy policjanci, którzy łapali na gorącym uczynku osoby łamiące kwarantannę. Tylko w Wielkanocną Niedzielę zidentyfikowano sześć osób, które zamiast przebywać w domu, przechadzały się ulicami.

Tylko w świąteczny poniedziałek inspektorzy wydali 115 decyzji nakładając kary na niefrasobliwych mieszkańców na łączną sumę blisko 600 tys. zł. W Niedzielę Wielkanocną śląscy mundurowi odnotowali 57 przypadków złamania przepisów – aż sześć z nich dotyczyło złamania kwarantanny. Wszystkie wnioski o ukaranie trafiły już do powiatowych sanepidów.

Amerykański Sąd Najwyższy ogłosił w poniedziałek czasu miejscowego, że z powodu epidemii koronawirusa przez sześć dni w maju jego rozprawy odbywać się będą w formie telekonferencji. To pierwszy taki przypadek w historii tej instytucji.

Rozprawy Sądu Najwyższego mają być dostępne w formie dźwiękowej w internecie. Prawdopodobnie nie będzie można ich wysłuchiwać na żywo na stronie sądu, gdyż serwery mogą nie podołać liczbie odwiedzających.

Partia Razem prowadzi projekt darmowych porad prawnych dla pracowników - przekazała koordynatorka projektu Justyna Samolińska z Lewicy Razem. W pomoc oprócz prawników zaangażowali się także posłowie Lewicy Razem m.in.: Marcelina Zawisza, Magdalena Biejat czy Adrian Zandberg.

- Jeśli coś zagraża standardom demokratycznym, to brak określonego terminu wyborów - ocenił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Zadeklarował, że MSZ jest w kontakcie z państwami, które przeprowadziły wybory korespondencyjnie, a obserwatorzy międzynarodowi będą "mile widziani".

Zgodnie z postanowieniem marszałek Sejmu wyboru prezydenckie w Polsce mają odbyć się 10 maja. Ze względu na epidemię koronawirusa, PiS przygotował specustawę, zgodnie z którą wybory miałyby się odbyć wyłącznie drogą korespondencyjną. Projekt jest krytykowany przez część europosłów oraz m.in. wiceszefową KE Vierę Jourovą, która w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" wyraziła niepokój o wolne i uczciwe wybory, a także jakość głosowania.

- Uratowałem jedność rządu swoją dymisją. Uważam, że stanąłem na wysokości zadania - powiedział prezes Porozumienia Jarosław Gowin w wywiadzie dla tygodnika "Sieci".

Jak podkreślił, wybory tradycyjne nie mogą odbyć się 10 maja, dlatego pomysł wyborów korespondencyjnych ocenia jako "trafny". - Niemniej jednak musi to być uzupełnione o vacatio legis, przesuwającym wybory na czas bezpieczniejszy - dodał.

Lider Porozumienia opowiedział również o swoim kontakcie z Jarosławem Kaczyńskim. - Jesteśmy w częstym kontakcie. A na pewno przed ostatecznym głosowaniem na początku maja musimy odbyć zasadniczą, poważną rozmowę - zaznaczył.

Niemcy: 170 osób zmarło na Covid-19 w ciągu ostatniej doby; liczba ofiar wzrosła do 2969. Łączna liczba odnotowanych przypadków wzrosła do 125 tys. 

Andrzej Duda nie ma rezerw w elektoratach innych kandydatów oprócz Krzysztofa Bosaka. Ale jeśli przekroczy 50 proc. w I turze, może się tym nie martwić - informuje wtorkowa "Rzeczpospolita", powołując się na wyniki sondażu IBRIS.

Według sondażu IBRIS, przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej", Władysław Kosiniak-Kamysz zbiera najwyższy odsetek wyborców, którzy zagłosowaliby na niego, gdyby ich "kandydat pierwszego wyboru" się wycofał. "Druga jest Małgorzata Kidawa-Błońska z 10,8 proc., a obecnie urzędujący prezydent dopiero trzeci, z 5 proc." - czytamy.

Fot. PAP/EPA/Esteban Biba
Ceglana rzeźba "El Coloso" z maską na twarzy w stolicy Gwatemali. Prezydent Alejandro Giammattei Falla ogłosił w niedzielę przedłużenie działań związanych z walką z epidemią. Przez najbliższy tydzień zachowany zostanie nakaz dystansu społecznego i wieczorna godzina policyjna, a także obowiązek noszenia masek.   

Awatar wykładowcy i wirtualna obecność studentów w sali wykładowej to pomysł jednego z naukowców z Akademii Morskiej w Szczecinie na urozmaicenie zajęć w czasie epidemii. Zajmujący się technologią VR mgr inż. Bartosz Muczyński nie wyklucza, że studenci ponownie zasiądą w wirtualnej sali.

- Chodziło o to, aby studentom kierunku informatyka z przedmiotu "Tworzenie gier i symulatorów" nie tylko opowiedzieć o technologii wirtualnej rzeczywistości, ale też zaprezentować, jakie daje możliwości i w jaki sposób można ją wykorzystać - powiedział mgr inż. Bartosz Muczyński z Katedry Symulacji Morskich Akademii Morskiej w Szczecinie.

Fot. PAP/EPA/YONHAP
Mnisi buddyjscy wieszają latarnie w świątyni Jogye w Seulu (Korea Południowa). Za dwa tygodnie obchodzić będą urodziny Buddy.

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo zapowiedział w poniedziałek współpracę z gubernatorami stanów New Jersey, Connecticut, Pensylwanii, Rhode Island i Delaware nad planem reaktywowania gospodarki i znoszenia ograniczeń sanitarnych. Stosowne działania już zostały rozpoczęte - dodał.

- Nikt wcześniej tego nie zrobił, będzie to krok naprzód w następstwie badań i konsultacji z ekspertami - zaznaczył Cuomo w stolicy stanu, Albany, podczas telekonferencji gubernatorów.

Pandemia koronawirusa w co dziesiątym Polaku budzi większy lęk o finanse niż o zdrowie, a blisko połowa rodaków kłopotów z budżetem domowym obawia się nie mniej niż zdrowotnych - wynika z badania na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Według autorów badania 4P dla BIG InfoMonitor osób obawiających się najbardziej o zdrowie (34 proc.) jest mniej niż lękających się o to, jakie konsekwencje zdrowotne i finansowe może przynieść koronawirus (45 proc.). Co dziesiąty badany boi się wyłącznie o to, czy za kilka tygodni będzie go stać na życie, a nie o to, czy się zarazi.

Parlament Turcji przyjął w poniedziałek ustawę, która pozwoli tymczasowo zwolnić z odbywania kary 45 000 więźniów i tym samym zmniejszyć zagrożenie epidemii koronawirusa w przepełnionych więzieniach. Ustawa nie obejmuje przeciwników politycznych prezydenta Erdogana.

Na warszawskim Lotnisku Chopina ma wylądować we wtorek rano największy transportowy samolot świata - Antonov An-225 Mriya - który przywiezie z Chin do Polski ładunek z niezbędnymi środkami do walki z koronawirusem. Na pokładzie samolotu ma się znaleźć m.in. 7 mln maseczek i kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych.

Lotniczy kolos ma wylądować na lotnisku w Warszawie ok. godz. 9.30.

 

- Jesteśmy bliscy przedstawienia planu otwarcia naszego kraju -  zapowiedział przed paroma godzinami prezydent USA Donald Trump.

O 1509 powiększył się w ciągu minionych 24 godzin bilans ofiar śmiertelnych epidemii SARS-Cov-2 w USA - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W Stanach Zjednoczonych z powodu Covid-19 zmarło dotychczas ponad 23,5 tys. osób.

Dane obejmują 24 godziny od godz. 2:30 czasu polskiego w nocy z niedzieli na poniedziałek. W poprzednim dobowym bilansie odnotowano w Stanach Zjednoczonych 1514 zgony.

Komisja zdrowia poinformowała, że podczas ostatniej doby w Chinach u 89 osób stwierdzono zakażenie koronawirusem, o 19 osób mniej w porównaniu z poprzednią dobą. 86 osób z zakażonych przyjechało do Chin z zagranicy. Nikt nie umarł.

Liczba chorych od początku epidemii w Chinach osiągnęła 82 249, 3 341 z nich zmarło, 77 738 wyleczono i wypisano ze szpitali. W trakcie leczenia jest 1170 chorych, stan 116 z nich oceniany jest jako ciężki.

W prowincji Hubei-epicentrum epidemii- podczas ostatniej doby nie wykryto nowego przypadku choroby. Liczba zakażonych w regionie to 67 803 ( z nich 50 008 w mieście Wuhan) , 3 221 osób zmarło (2 579 w Wuhan), 64 363 wyleczono.

Od najbliższego czwartku - 16 kwietnia - wszyscy będziemy zobowiązani do zakrywania twarzy w miejscach publicznych. To skutek nowych przepisów. Sprawdziliśmy, czy w aptekach w Warszawie i okolicach można kupić maseczki. W niektórych aptekach ich brakuje, w innych - szczególnie poza Warszawą - maseczki są, w cenie od 2,50 zł za sztukę.

We Włoszech trwają przygotowania do otwarcia części sklepów, które były zamknięte przez miesiąc z powodu epidemii. Rząd zgodził się, by od wtorku otwarto sklepy papiernicze, z artykułami dla dzieci i księgarnie. Niektóre regiony wstrzymują się z tą decyzją - tak jest np. w Lombardii. 

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie