Koronawirus - Raport Dnia. Poniedziałek, 13 kwietnia

Świat
Koronawirus - Raport Dnia. Poniedziałek, 13 kwietnia
PAP/EPA/WILL OLIVER
St James Park w Londynie

Ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 125 tys. osób na kwarantannie, w ok. 285 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wymierzenia grzywny - poinformował w poniedziałek kom. Robert Opas z Komendy Głównej Policji. W raporcie dane z innych krajów, przypadki zakażeń w szpitalu i szkole oraz rajska wyspa i jej mieszkańcy.

W związku z naruszeniem obowiązujących ograniczeń wystawiono 1004 mandaty, a w 514 przypadkach skierowano wnioski do sądu. Obecnie kwarantannie poddanych jest 1742 funkcjonariuszy. Łącznie było 6102 policjantów objętych izolacją. Zarażonych koronawirusem jest 79 funkcjonariuszy, zaś wyzdrowiało 87.

 

Powstanie tymczasowy szpital modułowy

 

Doktor Paweł Szczuciński wrócił z włoskiego szpitala. M.in. na podstawie wniosków z misji podjęto decyzję o utworzeniu na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego tymczasowego szpitala modułowego; za wzór ma służyć szpital polowy w Bergamo.

 

- Będziemy chcieli pozyskiwać lekarzy, pielęgniarki, ratowników, którzy mają doświadczenie w pracy na intensywnej terapii. Korzystając z tych doświadczeń, które uzyskaliśmy, myślimy cały czas o przyszłości - podkreślił.

Koronawirus na geriatrii. Cały oddział został zamknięty

Oddział geriatrii w szpitalu powiatowym w Busku-Zdroju został zamknięty po tym, jak okazało się, że u jednej z pacjentek potwierdzono zakażenie koronawirusem. Grzegorz Lasak dyrektor placówki powiedział, że to starsza kobieta z powiatu buskiego.

 

Zaznaczył, że pacjentka trafiła do szpitala jeszcze przed świętami. Ze względu na wiek od początku była traktowana jako osoba z grupy zwiększonego ryzyka i przebywała w osobnej sali.

Kilkanaście zgonów, 260 nowych zakażeń

Mamy 260 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Z przykrością informujemy o śmierci 13 osób z Covid-19 - podało w poniedziałek po południu ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 6934, 245 z nich zmarło.

 

Nowe przypadki zakażeń dotyczą województw: wielkopolskiego (86), śląskiego (33), mazowieckiego (24), łódzkiego (22), opolskiego (20), podlaskiego (16), małopolskiego (14), dolnośląskiego (12), zachodniopomorskiego (10), kujawsko-pomorskiego (9), lubelskiego (6), podkarpackiego (4), pomorskiego (4).

 

44 przypadki koronawirusa w Szkole Głównej Służby Pożarniczej

 

Z 11 do 44 wzrosła liczba podchorążych ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, u których wykryto koronawirusa. W niedzielę Państwowa Straż Pożarna poinformowała, że u wszystkich 386 osób, które przebywały na terenie szkoły, wykonano testy genetyczne na obecność Covid-19.

 

Pierwsze testy pod kątem koronawirusa wykonano w szkole 16 podchorążym, którzy od kilku dni przebywali w izolacji. Testy potwierdziły w piątek zakażenie u 10 osób.

 

W sobotę przeprowadzono kolejne testy. Jeden dał wynik pozytywny. - Czyli mamy 11 podchorążych zakażonych - przekazał rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.

Włochy: coraz mniej pacjentów na intensywnej terapii

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 566 osób zakażonych koronawirusem - podała w poniedziałek Obrona Cywilna. Łączny bilans zmarłych sięgnął 20 465. Obecnie choruje ponad 103 tys. osób, o około 1300 więcej niż dzień wcześniej.

 

Dotąd od początku epidemii w lutym potwierdzono w kraju 159,5 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Wyleczonych już jest 35 tys. osób, o około 1200 więcej w ciągu minionej doby.

 

W Lombardii, czyli regionie-epicentrum epidemii we Włoszech, zanotowano jednego dnia ponad 1200 nowych zakażeń i 280 zgonów. W niedzielę liczba zmarłych była znacznie niższa - 110.

 

Dziesiąty dzień z rzędu zmniejsza się liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii.

Wielka Brytania: prawie 1500 ofiar koronawirusa w weekend

Kolejne 717 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wzrosła do 11329 - poinformowało w poniedziałek po południu ministerstwo zdrowia.

 

Bilans obejmuje nowo zarejestrowane zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17 w sobotę a godz. 17 w niedzielę. Jest on nieco niższy niż ten podany w niedzielę, gdy poinformowano o 737 zmarłych.

126 nowych zgonów z powodu koronawirusa w Niemczech

126 osób zmarło w ciągu ostatniej doby w Niemczech z powodu Covid-19 - poinformował w poniedziałek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. To dzienny spadek o trzy przypadki śmiertelne.

 

Dobowa liczba zgonów maleje trzeci dzień z rzędu. Jeszcze w piątek 10 kwietnia wynosiła 266 przypadków. W sumie w Niemczech na Covid-19 zmarło do tej pory 2 799 osób.

 

Nowych przypadków infekcji stwierdzono 2 537, to o 284 mniej niż dzień wcześniej. Również ta liczba zmniejsza się na terenie RFN trzeci dzień z rzędu. Ogólnie w Niemczech odnotowano dotychczas 123 016 zakażeń Covid-19.

W związku z epidemią Parlament Europejski otwiera się na bezdomnych

Parlament Europejski otwiera się za to dla bezdomnych i potrzebujących pomocy.

 

W Brukseli w jednym z budynków PE mają zostać utworzone dwie przestrzenie. Jedna dla bezdomnych, a druga dla tych, którzy opuszczą szpital, ale nadal nie mogą wrócić do domu, bo powinny odbywać kwarantannę.

 

Dodatkowo kuchnie PE, przygotują ponad 1000 posiłków dziennie dla tych w potrzebie oraz dla pracowników ochrony zdrowia. Normalnie odpowiadają one za zaopatrzenie stołówek i restauracji, gdzie na co dzień stołują się eurodeputowani, ich asystenci oraz goście PE.

Koronawirus na rajskich wyspach. Rdzennej ludności grozi wyginięcie

Na Andamanach, archipelagu wysp na Ocenie Indyjskim, żyją ludzie, którzy nie wiedzą o epidemii koronawirusa. Izolację od świata i brak odporności rdzennej ludności archipelagu mogą przypłacić wyginięciem. Na wyspy dotarł już wirus.

Epidemia koronawirusa w USA. W ciągu doby zmarło ponad 1,5 tys. ludzi

O 1514 powiększył się w ciągu ostatniej dobry bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W USA z powodu Covid-19 zmarły już 2203 osoby.

 

Dane obejmują 24 godziny od godz. 2:30 czasu polskiego w nocy z soboty na niedzielę. W poprzednim dobowym bilansie odnotowano w Stanach Zjednoczonych 1920 zgonów.

 

Do soboty przez cztery dni z rzędu w USA dziennie umierało ponad 1,9 tys. osób. W piątek z powodu Covid-19 zmarła rekordowa liczba 2108 osób. Najwięcej osób zmarło w stanie Nowy Jork

Wzrost liczby zakażonych koronawirusem w Chinach

Narodowa Komisja Chin poinformowała w sobotę o 108 przypadkach zakażenia koronawirusem w ciągu ostatniej doby. To najwięcej od 25 marca. W tej liczbie 98 przypadków dotyczy osób, które powróciły do Chin z zagranicy. Odnotowano też dwa przypadki śmiertelne. W przeddzień w Chinach nie było żadnego zgonu z powodu Covid-19.

 

Od początku epidemii w Chinach zmarło już 3341 osób. Całkowita liczba wszystkich zakażonych od początku epidemii wynosi 82 160 - podano w poniedziałkowym komunikacie komisji.

 

Zgony, jakie odnotowano w Chinach w ciągu ostatniej doby, dotyczą prowincji Hubei, gdzie w grudniu rozpoczęła się epidemia.

 

sgo/ polsatnews/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie