Więcej zakażonych koronawirusem w Polsce. W sumie ponad 200 ofiar

Polska
Więcej zakażonych koronawirusem w Polsce. W sumie ponad 200 ofiar
PAP/Darek Delmanowicz
W sobotę po południu liczba ofiar koronawirusa w Polsce przekroczyła 200

"Mamy 268 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem" - poinformowało ministerstwo zdrowia w sobotę po południu. Nie żyje też kolejne 13 osób. Liczba zakażonych w Polsce przekroczyła 6356. Z powodu COVID-19 zmarło do tej pory 208 osób.

"Mamy 268 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (128), wielkopolskiego (48), łódzkiego (29), śląskiego (18), małopolskiego (16), opolskiego (11), podkarpackiego (6), podlaskiego (3), zachodniopomorskiego (3), dolnośląskiego (3), lubuskiego (2), lubelskiego (1)" - podał resort.
 
 
"Z przykrością informujemy o śmierci 13 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 65-M, 65-M, 82-K, 70-K – Poznań, 69-K Kraków, 70-M Racibórz, 73-M Tychy, 76-M Tychy, 79-M Jelenia Góra, 71-M Bolesławiec, 94-K Kalisz, 68-M Puławy, 93-K Częstochowa. Wszyscy mieli choroby współistniejące. Liczba zakażonych koronawirusem: 6356/208 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - poinformowano.
 
 
Dolnośląskie: trzy nowe przypadki
 

O trzech nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie poinformowały w sobotę służby prasowe wojewody dolnośląskiego. Łącznie na Dolnym Śląsku zanotowano 660 zachorowań na COVID-19.

 

- Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia oraz z powiatu oleśnickiego - podało biuro prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania: 917 zgonów z powodu Covid-19

 

Według informacji przekazanych w sobotę przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki w regionie zanotowano 660 przypadków zachorowania na COVID-19, z czego – według Ministerstwa Zdrowia – 20 pacjentów zmarło.

 

Lubuskie: zakażeni dwaj mężczyźni w sile wieku

 

W Lubuskiem stwierdzono dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem – wynika z najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia. Dotychczas w regionie wirusa SARS-CoV-2 zdiagnozowano u 76 osób, 19 z nich wyzdrowiało – poinformowała rzeczniczka wojewody lubuskiego Aleksandra Chmielińska-Ciepły.

 

Rzeczniczka przekazała, że zgodnie z najnowszym raportem wirusa wykryto u dwóch mężczyzn w sile wieku z Zielonej Góry. W stanie dobrym przebywają w izolacji domowej.

 

Zachodniopomorskie: trzy nowe przypadki

 

U kolejnych trzech osób na Pomorzu Zachodnim potwierdzono w sobotę koronawirusa. To osoby z powiatów: wałeckiego, gryfickiego i kołobrzeskiego.

 

 

Podlaskie: 195 zakażonych

 

Trzy następne przypadki koronawirusa potwierdzono w Podlaskiem; łącznie w sumie w regionie testy na COVID-19 dały dotąd pozytywny wynik u 195 osób - poinformował w sobotę po południu Podlaski Urząd Wojewódzki.

 

Koronawirusa potwierdzono u kobiety z Białegostoku i dwóch osób: kobiety i mężczyzny z powiatu wysokomazowieckiego. Starsza kobieta z tego powiatu przebywa w szpitalu w Łomży, pozostałe dwie osoby są w izolacji domowej - podano w komunikacie wojewody podlaskiego i wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Podano, że osoby z najbliższego otoczenia tych chorych są objęte opieką epidemiologiczną.

 

Sanepid w Wysokiem Mazowieckiem poinformował po południu w komunikacie na facebooku, że mężczyzna, u którego teraz potwierdzono koronawirusa był w kwarantannie domowej po kontakcie z osobą zakażoną, kobieta była pod nadzorem epidemiologicznym.

 

ZOBACZ: Hiszpanie walczą z koronawirusem, ale nie zapominają o wielkanocnej tradycji

 

W Wysokiem Mazowieckiem w ostatnich dniach zakażenie potwierdzono u jednego z lekarzy rodzinnych. Starosta wysokomazowiecki Bogdan Zieliński ponownie zaapelował w sobotę na facebooku do wszystkich mieszkańców, którzy mieli kontakt z zakażonym koronawirusem jednym z lekarzy rodzinnych z Wysokiego Mazowieckiego o jak najszybsze zgłoszenie się do powiatowej stacji sanepidu.

 

- Nikomu nic nie grozi! Zostaniecie Państwo w takim wypadku poddani kwarantannie i będzie wzięta od was próba do badania celem potwierdzenia lub wykluczenia zakażenia! - napisał do mieszkańców starosta. PAP poinformował, że dwie osoby, u których wykryto wirusa są właśnie z kontaktu z lekarzem.

 

Opolskie: 11 nowych przypadków

 

W województwie opolskim stwierdzono rano 2, a po południu 11 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w sobotę po południu Ministerstwo Zdrowia. Od początku epidemii w regionie potwierdzono 145 zakażeń, sześć osób zmarło.

 

Według biura prasowego wojewody opolskiego chorzy to mieszkańcy powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego (5), opolskiego (3), nyskiego (2) i głubczyckiego (1 chory). Z tej grupy cztery osoby zostały hospitalizowane w opolskich szpitalach w Kędzierzynie-Koźlu, Opolu oraz w szpitalu w Raciborzu (woj. śląskie). Siedem pozostałych jest w kwarantannie domowej.

 

Jak informuje biuro prasowe wojewody opolskiego, w sumie dotąd na Opolszczyźnie odnotowano 145 przypadków zakażenia, z czego liczba aktualnie chorych wynosi 128 osób.

 

Małopolskie: jedna ofiara

 

W woj. małopolskim potwierdzono kolejnych 16 przypadków zakażenia koronawirusem, a jedna osoba zmarła – jest to 69-letnia mieszkanka powiatu bocheńskiego – poinformowało w sobotę biuro prasowe wojewody. W sumie w regionie zanotowano 485 przypadków zakażenia SARS-CoV-2.

 

69-letnia kobieta, która zmarła na COVID-19 była hospitalizowana w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Liczba zgonów spowodowanych zakażeniem koronawirusem wzrosła w Małopolsce do dziesięciu.

 

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u ośmiu kobiet i ośmiu mężczyzn, w wieku od 18 do 87 lat. Siedem osób jest z Krakowa, po trzy z powiatu wielickiego i suskiego oraz po jednej z powiatów krakowskiego, limanowskiego i bocheńskiego. Cztery osoby są hospitalizowane, a pozostałe przebywają w izolacji.

 

ZOBACZ: Na Białorusi coraz więcej zakażeń. Apteki ograniczają sprzedaż masek i paracetamolu

 

Biuro prasowe wojewody poinformowało też o kolejnych trzech ozdrowieńcach z Małopolski – są to kobieta w sile wieku z powiatu dąbrowskiego oraz kobieta i mężczyzna w sile wieku z powiatu wielickiego. Wszyscy przebywali w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

 

W Małopolsce zakażenie koronawirusem potwierdzono do tej pory u 485 osób. 10 osób zmarło, a 12 ozdrowiało.

 

Śląskie: cztery nowe ofiary

 

Cztery kolejne osoby z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem zmarły w szpitalach w Tychach, Bielsku-Białej oraz w Częstochowie – podał w sobotę po południu śląski sanepid. Łączną liczba ofiar w tym regionie sięgnęła 43. Sanepid poinformował też o 18 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia.

 

W sobotę rano śląski sanepid poinformował o śmierci w szpitalu w Tychach 65-letniego mieszkańca Wodzisławia Śląskiego. Po południu napłynęły wiadomości o śmierci 73-letniego mieszkańca powiatu lublinieckiego oraz 76-letniego mieszkańca Bielska-Białej w szpitalu zakaźnym w Tychach. W szpitalu w Raciborzu zmarł 70-letni mieszkaniec Gliwic, a w szpitalu w Częstochowie - jeszcze jedna, 93-letnia osoba z Częstochowy.

 

ZOBACZ: Personel uciekł z domu pomocy, bo pacjenci mają Covid-19. Wojewoda zawiadomił prokuraturę

 

Jak wynika z sobotnich popołudniowych danych wojewódzkiego sanepidu, w kwarantannie domowej przebywa obecnie w woj. śląskim 3 tys. 733 osoby, a pod nadzorem epidemiologicznym pozostaje 6 tys. 994 osoby. Hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 jest 206 osób; wyzdrowiały dotąd 34 osoby.

 

Liczba próbek zbadanych dotąd łącznie dla woj. śląskiego to 9 tys. 896; w ciągu ostatniej doby wzrosła ona o 714. Na sobotę rano laboratoryjnie potwierdzono w całym regionie 781 przypadków zakażenia koronawirusem – o 18 więcej, niż podawano w piątkowym raporcie popołudniowym.

 

Jak wymieniła w sobotę po południu rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, obecność koronawirusa wykryto w przebadanych próbkach m.in. siedmioro mieszkańców Sosnowca (najstarszy z nich ma 76 lat, najmłodszy 29), a także pięcioro mieszkańców Bielska-Białej (najstarszy ma 63 lata, najmłodszy 2 lata).

 

Ponadto dodatnie wyniki przyniosły badania próbek starszej mieszkanki powiatu lublinieckiego, mężczyzny w sile wieku z powiatu kłobuckiego, mieszkańca w średnim wieku z powiatu tarnogórskiego, mieszkanki w sile wieku z Dąbrowy Górniczej, mieszkańca w średnim wieku z Katowic oraz mężczyzny w sile wieku z powiatu będzińskiego.

 

Wielkopolskie: zmarło pięć osób

 

Kolejnych pięć osób zmarło w Wielkopolsce z powodu COVID-19. Koronawirus spowodował do tej pory śmierć 31 mieszkańców regionu. Potwierdzono także 48 nowych zakażeń - poinformował w sobotę Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

- Z przykrością informujemy, na podstawie komunikatu Ministerstwa Zdrowia, że w poznańskim szpitalu zakaźnym na ulicy Szwajcarskiej z powodu Covid-19 zmarły 4 osoby: 65-letni mężczyzna z powiatu pleszewskiego, 70-letnia kobieta z powiatu krotoszyńskiego, 82-letnia kobieta z powiatu krotoszyńskiego oraz 65-letni mężczyzna z powiatu ostrowskiego - podał Stube.

 

Dodał, że w Centrum Opieki Długoterminowej w Kaliszu zmarła także 94-letnia mieszkanka powiatu kaliskiego.

 

Stube podał w komunikacie, że w niedzielę potwierdzono w regionie kolejne 48 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Koronawirusa zdiagnozowano u 13 mieszkańców powiatu krotoszyńskiego, w tym dziecka przebywającego w kwarantannie domowej.

 

Po 11 przypadków zakażenia odnotowano wśród mieszkańców powiatów kaliskiego i pleszewskiego. Koronawirusa zdiagnozowano także u trzech mieszkańców powiatu poznańskiego i trojga osób z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Po dwa zakażenia odnotowano także wśród mieszkańców powiatów: chodzieskiego, obornickiego i ostrowskiego.

 

Koronawirusa zdiagnozowano także u 55-letniej mieszkanki powiatu leszczyńskiego, która przebywa w kwarantannie.

 

W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 537 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, w tym 31 osób zmarło.

 

Lubelskie: zmarł 68-latek

 

68-letni pacjent zakażony koronawirusem zmarł w szpitalu w Puławach (Lubelskie). To 10. w Lubelskiem zgon osoby zakażonej. Dotychczas w regionie odnotowano 224 zachorowania.

 

"Z przykrością informuję, że w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Puławach zmarł 68-letni pacjent z infekcją COVID-19. Pacjent został przyjęty do szpitala z szeregiem chorób współistniejących" – poinformowała w sobotę w komunikacie prasowym rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie Magdalena Smolińska-Kornas.

 

Zaznaczyła, że nie jest upoważniona do udzielania innych, szczegółowych informacji o zmarłym.

 

ZOBACZ: 30 proc. zakażeń koronawirusem poprzez kontakt w szpitalu i przychodni

 

To w woj. lubelskim dziesiąty zgon osoby zakażonej.

 

Rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka poinformowała natomiast o kolejnym przypadku zakażenia koronawirusem wykrytym w woj. lubelskim. "Potwierdzony pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych, przypadek zakażenia koronawirusem dotyczy kobiety w przedziale wieku 0-20 lat z Lublina" – podała Strzępka. Dodała, że kobieta ta jest w stanie dobrym i miała styczność z osobą zakażoną.

 

Wcześniej Strzępka informowała o wykryciu zakażenia u dwóch kobiet w przedziale wieku 41-60 lat z Lublina, które miały styczność z osobą zakażoną, obie są w stanie dobrym.

 

Dotychczas w Lubelskiem odnotowano zakażenia koronawirusem u 224 osób, z czego dziesięć osób zmarło.

 

Świętokrzyskie: 136 zakażeń

 

59 osób jest hospitalizowanych w woj. świętokrzyskim pod kątem koronawirusa. Ponad 4,1 tys. mieszkańców poddano kwarantannie i nadzorowi epidemiologicznemu. Zakażenie potwierdzono dotąd w regionie u 136 osób.

 

- Na terenie województwa świętokrzyskiego pod kątem koronawirusa hospitalizowanych jest 59 osób. Poza tym 4108 osób jest poddanych kwarantannie, a 21 znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym - poinformowała w sobotę po południu rzeczniczka wojewody świętokrzyskiego Ewa Łukomska.

 

W regionie odnotowano dotąd 136 przypadków zachorowań na COVID-19, w tym sześć w sobotę. Zmarło dwóch mieszkańców województwa świętokrzyskiego. W regionie odnotowano jeszcze dwa zgony z powodu koronawirusa. Kobiety (w wieku 74 i 80 lat) były mieszkankami powiatu szydłowieckiego i osoby te są uwzględniane w raportach woj. mazowieckiego.

 

W regionie oficjalnie potwierdzono też jeden przypadek wyzdrowienia. Chorobę pokonała kobieta w sile wieku z powiatu pińczowskiego.

 

Łódzkie: 29 nowych przypadków

 

W wojewódzkie łódzkim zanotowano kolejnych 29 przypadków zakażenia koronawirusem. W sumie na COVID-19, od początku pandemii, zachorowały w regionie 492 osoby - poinformowały służby prasowe wojewody.

 

- W województwie zanotowano 29 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, które potwierdzono testami laboratoryjnymi - poinformowała w sobotę późnym popołudniem rzeczniczka prasowa wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska.

 

ZOBACZ: Liberalizm przeżyje koronawirusa

 

- Są to osoby od 8 miesięcy do 93 lat. Wśród nich jest dwoje dzieci, nastoletnia dziewczynka, 3 młode kobiety, 11 kobiet w średnim wieku, 3 starsze kobiety, 2 młodych mężczyzn i 7 mężczyzn w średnim wieku - powiedział Zalewska.

 

W sumie na terenie regionu łódzkiego, od początku kryzysu spowodowanego pandemią, odnotowano 492 przypadki zachorowań na COVID-19. 7 osób z województwa łódzkiego zmarło. 

 

Podkarpackie: 220 zakażonych

 

Na Podkarpaciu w sobotę potwierdzono sześć nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Obecnie w regionie u 220 osób zdiagnozowano COVID-19. Zmarło 11 osób; wyzdrowiało 14 – poinformował podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny dr Adam Sidor.

 

Wśród nowych przypadków jest dziecko z powiatu tarnobrzeskiego; zostało objęte izolacją.

 

Kolejne cztery osoby także objęto izolacją. Są to: kobieta w sile wieku z powiatu stalowowolskiego oraz trzech mężczyzn - również w sile wieku - z powiatów: jasielskiego, leżajskiego i tarnobrzeskiego.

 

Z kolei mężczyzna w sile wieku z powiatu strzyżowskiego przebywa w szpitalu.

 

ZOBACZ: GOPR-owcy zwożą z gór chorych z podejrzeniem koronawirusa. Apelują o rezygnację z wędrówek

 

W woj. podkarpackim pod nadzorem epidemiologicznym pozostają 1596 osób, a 14 tys. 204 poddanych jest kwarantannie. Hospitalizowanych jest 169 osób.

 

W regionie wykonano 4 tys. 573 testy. Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 220 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Zanotowano 11 zgonów.

 

Jak zaznaczył podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny, wyzdrowiało 14 pacjentów. "Kolejna osoba, która wyzdrowiała, to mężczyzna w sile wieku z powiatu lubaczowskiego, który przebywał w szpitalu w Łańcucie" - dodał.

 

Warmińsko-mazurskie: zakażony chłopiec

 

Do tej pory w regionie na Covid-19 zachorowało 111 osób; hospitalizowanych jest 65 osób a wyzdrowiało 22 pacjentów - podał w sobotę rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek.

 

W raporcie dziennym opublikowanym w sobotę wieczorem służby wojewody warmińsko-mazurskiego poinformowały, że w kwarantannie pozostaje 4797 osób, a nadzorem epidemiologicznym objęto 1559 osób. Do tej pory wykonano 5342 testy.

 

W czwartek poinformowano o jednym przypadku zakażenia w regionie. To chłopiec z powiatu iławskiego, który pozostaje w domu. Podano także, że w czwartek przybyło osób, które wyzdrowiały.

 

ZOBACZ: Ponad 100 tys. zakażonych we Włoszech. Gwałtowny wzrost w prowincji Mediolan

 

W czwartek trzy osoby opuściły szpital w Ostródzie. To dziewczynka i chłopiec - obydwoje z powiatu nowomiejskiego oraz młoda kobieta z powiatu ostródzkiego. Szpital w Elblągu opuścił mężczyzna w średnim wieku z powiatu braniewskiego. Tym samym liczba ozdrowieńców zwiększyła się do 22 osób

 

Najwięcej zachorowań zanotowano do tej pory w powiatach: nowomiejskim – 26 pacjentów i iławskim – 25 osób, a potem w Elblągu i w powiecie elbląskim – 20 osób oraz w Olsztynie i powiecie olsztyńskim – 17 zachorowań.

 

W woj. warmińsko-mazurskim zanotowano dotąd jeden zgon z powodu zakażenia koronawirusem

 

Wcześniej w sobotę ministerstwo informowało o 133 nowych przypadkach zakażenia w Polsce i śmierci kolejnych 14 osób. Liczba osób z koronawirusem przekroczyła w sobotę 6 tys. Do sobotniego poranka zmarło 195 osób.

 

Epidemia w Polsce

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. W czwartek rygory przedłużono. Od 16 kwietnia obowiązkowe stanie się również zasłanianie twarzy w przestrzeni publicznej.

 

ZOBACZ: Testy na koronawirusa dla wszystkich podchorążych Szkoły Głównej Służby Pożarniczej

 

- Na ten moment o jeden tydzień, do 19 kwietnia przedłużamy obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin teatrów, wszystkich tego typu miejsc, ale także zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i punktów usług, o których mówiliśmy wczesnej - powiedział premier Mateusz Morawiecki w czwartek.

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie