Ponad 6000 Polaków zachorowało na koronawirusa. Kolejnych 14 osób zmarło

Polska
Ponad 6000 Polaków zachorowało na koronawirusa. Kolejnych 14 osób zmarło
PAP/Darek Delmanowicz
"Mamy 133 nowe, potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem" - podał w sobotę resort zdrowia.

"Mamy 133 nowe, potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem" - poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Zmarło kolejnych 14 osób. W sumie liczba zakażonych chorobą Covid-19 to 6088. Zmarło łącznie 195 osób.

Nowe zakażenia koronawirusem odnotowano na terenie województw: śląskiego (34), kujawsko-pomorskiego (23), dolnośląskiego (20), małopolskiego (17), wielkopolskiego (10), pomorskiego (6), świętokrzyskiego (6), podkarpackiego (5), zachodniopomorskiego (4), podlaskiego (3), opolskiego (2), lubelskiego (2), warmińsko-mazurskiego (1). 

 

 

Zmarło kolejnych 14 osób

 

W Radomiu (woj. mazowieckie) zmarli: 79-letni mężczyzna, 81-letnia kobieta, 60-letni mężczyzna, 74-letnia kobieta, 84-letnia kobieta i 81-letnia kobieta. W Warszawie zmarły 4 osoby: 66-, 69-, 76- i 85-letni mężczyźni. W Starachowicach (woj. świętokrzyskie) zmarły dwie kobiety, które pochodziły z woj. mazowieckiego - 74- i 80-letnia. Nie żyje 65-letni mężczyzna z Tychów (Śląskie) i 69-latek z Łańcuta (woj. podkarpackie).

 

Resort zdrowia poinformował w niedzielę, że w laboratoriach przebadano 129 tys. 560 próbek. 123 tys. 472 dało wynik negatywny. 6088 było pozytywnych. W ciągu jednej doby wykonano ponad 11,2 tys. testów.

 

WIDEO: Wiceminister zdrowia o kolejnych zakażeniach:

 

 

Świętokrzyskie: 136 mieszkańców z pozytywnym wynikiem


W woj. świętokrzyskim potwierdzono w sobotę sześć kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem. Łącznie SARS-CoV-2 zdiagnozowano u 136 mieszkańców regionu.

 

W woj. świętokrzyskim potwierdzono sześć kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem. "To pięć kobiet – jedna młoda, jedna w sile wieku i dwie starsze, a także jedna, której wieku jeszcze nie ustalono, oraz starszy mężczyzna. Wszyscy z powiatu skarżyskiego" - poinformowała rzecznik wojewody świętokrzyskiego Ewa Lukomska.

 

W sumie w regionie zanotowano 136 przypadków zachorowań na COVID-19. Zmarło dwóch mieszkańców woj. świętokrzyskiego. Trzecią ofiarą koronawirusa, która zmarła w regionie, jest 74-letnia mieszkanka powiatu szydłowieckiego (woj. mazowieckie). Jednak ze względu na miejsce zamieszkania, osoba ta jest uwzględniana w raportach woj. mazowieckiego.

 

W regionie oficjalnie potwierdzono też jeden przypadek wyzdrowienia. Chorobę pokonała kobieta w sile wieku z powiatu pińczowskiego.

Pod kątem koronawirusa hospitalizowanych jest w regionie 65 osób. Poza tym 4322 osoby są poddane kwarantannie, a 32 znajdują się pod nadzorem epidemiologicznym.

 

Nowe zarażenie na Warmii i Mazurach


O jednym nowym zakażeniu koronawirusem na Warmii i Mazurach poinformował PAP w sobotę rzecznik wojewody Krzysztof Guzek. Do tej pory w regionie 111 osób zachorowało na COVID-19.

 

Obecnie zdiagnozowana osoba to chłopiec mieszkający w powiecie iławski. Zakażenie nastąpiło w tak zwanej transmisji lokalnej. Pacjent przebywa w izolacji domowej – podały służby wojewody.

 

Najwięcej zachorowań zanotowano do tej pory w powiatach: nowomiejskim – 26 pacjentów i iławskim– 25 osób, a potem w Elblągu i w powiecie elbląskim - 20 osób oraz w Olsztynie i powiecie olsztyńskim - 17 zachorowań.

 

W szpitalach w regionie przebywa 66 osób, na kwarantannie 4841, a nadzorem epidemiologicznym objęto 1631 osób. W woj. warmińsko-mazurskim zanotowano dotąd jeden zgon z powodu zakażenia koronawirusem.

 

192 chore osoby na Podlasiu

 

Trzy kolejne przypadki koronawirusa zanotowano w Podlaskiem. Łącznie dotąd w regionie COVID-19 potwierdzono u 192 osób – poinformował w sobotę w komunikacie urząd wojewódzki w Białymstoku.

 

Testy wykazały koronawirusa u trzech kobiet w sile wieku z powiatu bielskiego. Przebywają one w izolacji domowej – podano w komunikacie wojewody podlaskiego i wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

 

"Osoby z najbliższego kontaktu zostały objęte opieką epidemiologiczną. Prosimy o uszanowanie ich prywatności" – podano w komunikacie.

 

Z prezentowanych danych wynika, że w powiecie bielskim jest najwięcej w woj. podlaskim zachorowań na COVID-19. W piątek wieczorem na publikowanej przez urząd wojewódzki regionalnej mapie zachorowań z powodu koronawirusa w powiecie bielskim było 59 przypadków zachorowań - łącznie z danymi z soboty - 62. W regionie z powodu COVID-19 zmarły dwie osoby, osiem wyzdrowiało

 

10 przypadków w Wielkopolsce

 

Wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły zakażenie u kolejnych 10 osób w regionie - poinformował w sobotę Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

Stube podał, że zakażenie wirusem SARS-CoV-2 potwierdzono u 66-letniej kobiety i 67-letniego mężczyzny z powiatu leszczyńskiego; oboje przebywają w izolacji domowej. Zakażenie potwierdzono również u 59-letniej kobiety i 61-letniego mężczyzny z powiatu gnieźnieńskiego, którzy także przebywają w izolacji domowej.

 

Wśród osób, u których potwierdzono zakażenie jest również czterech mieszkańców powiatu poznańskiego w wieku od 27 do 69 lat. Testy potwierdziły również zakażenie u 79-letniej kobiety z powiatu rawickiego, oraz u 92-letniego mieszkańca powiatu ostrowskiego.

 

W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 489 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 26 osób zmarło. 9 osób wyzdrowiało.

 

Pomorskie: 163 osoby zachorowały


W województwie pomorskim potwierdzono sześć nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował w sobotę Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Tomasz Augustyniak. W regionie na COVID-19 zachorowały do tej pory 163 osoby.

 

Badania wykazały obecność patogenu u czterech osób z Gdańska - trzech kobiet i mężczyzny w średnim wieku, kobiety w średnim wieku z powiatu wejherowskiego i mężczyzny w średnim wieku z powiatu gdańskiego.

 

Osoby, u których potwierdzono nowe zakażenia pozostawały wcześniej pod nadzorem epidemiologicznym lub były objęte kwarantanną.

 

Z powodu COVID-19 w 7. Szpitalu Marynarki Wojennej zmarł w środę 79-letni mieszkaniec Gdańska. Mężczyzna chorował na nadciśnienie, a jego stan od początku określano jako ciężki. Jest to pierwsza ofiara śmiertelna wirusa w województwie pomorskim

 

Zachodniopomorskie: kolejne 4 zachorowania

 

U kolejnych czterech osób na Pomorzu Zachodnim potwierdzono w sobotę zakażenie koronawirusem. To trzy osoby z powiatu gryfickiego i jedna z gryfińskiego.

 

O nowych zakażeniach poinformowała rzeczniczka Wojewdzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan.

 

Z przekazanej przez nią informacji wynika, że zakażenie koronawirusem potwierdzono u starszego mężczyzny i dwóch kobiet w średnim wieku z powiatu gryfickiego. Zakażony jest także pochodzący z powiatu gryfińskiego mężczyzna w średnim wieku.

 

Łącznie na Pomorzu Zachodnim odnotowano 188 zakażeń koronawirusem. Dwie osoby zmarły.

 

Lubelskie: 223 zachorowania

 

Kolejne dwa przypadki zakażenia koronawirusem wykryto w woj. lubelskim – poinformowała w sobotę rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka. Dotychczas w Lubelskiem zanotowano 223 zachorowania, 9 osób zmarło.

 

"Potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczą dwóch kobiet w przedziale wieku 41-60 lat, z Lublina, w stanie dobrym, które miały styczność z przypadkiem potwierdzonym – podała Strzępka w komunikacie prasowym.

 

Dotychczas w Lubelskiem stwierdzono w sumie 223 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych, w tym 9 osób zmarło. Zanotowano też 61 przypadków wyzdrowienia.(

 

Śląskie: 39. ofiara w regionie

 

65-letni mieszkaniec Wodzisławia Śl. z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem zmarł w szpitalu w Tychach - podał w sobotę rano śląski sanepid. To 39. ofiara w tym regionie. Sanepid przekazał też informację o 34 nowych, od piątku, potwierdzonych przypadkach zakażenia.

 

Jak wynika z sobotnich porannych danych wojewódzkiego sanepidu, w kwarantannie domowej przebywa obecnie w woj. śląskim 3 tys. 850 osób, a pod nadzorem epidemiologicznym pozostaje 6 tys. 979 osób. Hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 jest 199 osób; wyzdrowiały dotąd 34 osoby.

 

ZOBACZ: Premier: proszę wszystkich Polaków - zostańmy w domu na święta

 

Liczba próbek zbadanych dotąd łącznie dla woj. śląskiego to 9 tys. 896; w stosunku do danych przekazanych w piątek po południu - wzrosła ona o 714. Na sobotę rano laboratoryjnie potwierdzono w całym regionie 763 przypadki zakażenia koronawirusem - o 34 więcej, niż podawano w piątkowym raporcie popołudniowym.

 

Na Opolszczyźnie dwa nowe zachorowania

 

W woj. opolskim zanotowano dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowało w sobotę rano Ministerstwo Zdrowia.

 

Według sobotniego komunikatu Ministerstwa Zdrowia w województwie opolskim zanotowano dwa nowe przypadki zakażenia koronariwusem. Biuro prasowe wojewody informuje, że chorymi jest kobieta w wieku senioralnym z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego i starszy mężczyzna z powiatu opolskiego.

 

Ogółem od początku pandemii w woj. opolskim stwierdzono 134 przypadki zakażenia koronawirusem. Sześć osób zmarło, a dziesięć uznano za ozdrowieńców.

 

Kujawsko-pomorskie: 313 chorych

 

W woj. kujawsko-pomorskim potwierdzono kolejne 23 przypadki zakażenia koronawirusem - poinformował w sobotę rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól. Łącznie w regionie chorych jest 313 osób.

 

Kolejni zakażeni to: osiem osób z Torunia, cztery z Bydgoszczy, po dwie z Włocławka oraz z powiatów aleksandrowskiego i toruńskiego, a także jednej z Grudziądza oraz powiatów bydgoskiego, chełmińskiego, świeckiego i wąbrzeskiego.

 

W regionie wyzdrowiały kolejne cztery osoby.

 

Dolnośląskie: kolejnych 20 zakażeń

 

O 20 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie poinformowały w sobotę służby prasowe wojewody dolnośląskiego. Łącznie na Dolnym Śląsku zanotowano 657 zachorowań na COVID-19.

 

"Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Jeleniej Góry, Wrocławia oraz powiatów: trzebnickiego, kamiennogórskiego, strzelińskiego, lubańskiego, jeleniogórskiego, dzierżoniowskiego, zgorzeleckiego, wrocławskiego i złotoryjskiego" - podało biuro prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

Małopolskie: 469 chorych 

 

W woj. małopolskim potwierdzono kolejnych 17 przypadków zakażenia koronawirusem, odnotowano też jednego ozdrowieńca - kobietę w sile wieku - poinformowało w sobotę rano biuro prasowe wojewody. W sumie w regionie zanotowano 469 przypadków zakażenia SARS-CoV-2.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 10 kobiet i siedmiu mężczyzn, w wieku od 8 do 70 lat. Siedmioro z nich pochodzi z powiatu bocheńskiego, sześcioro - Krakowa, trzy osoby z powiatu myślenickiego, a jedna - brzeskiego. Dwie osoby są hospitalizowane, a pozostałe przebywają w izolacji.

 

Podkarpackie: w sumie zmarło 11 osób

 

Na Podkarpaciu w sobotę rano potwierdzono pięć nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Obecnie w regionie u 214 osób zdiagnozowano COVID-19. Zanotowane także kolejny zgon. W sumie zmarło 11 osób.

 

Według danych z resortu zdrowia jest to 69-letni mężczyzna, który cierpiał na choroby współistniejące.

 

Wśród nowych przypadków zakażenia koronawirusem są: dwaj mężczyźni i kobieta z powiatu stalowowolskiego oraz kobieta i mężczyzna z powiatu jasielskiego. Wszyscy, jak określa ich sanepid, to osoby w sile wieku. Przebywają w izolacji.

 

ZOBACZ: Polacy rozpoczynają produkcję własnych testów na koronawirusa. "Są 100-procentowo skuteczne"

 

Do tej pory najwięcej przypadków zakażenia zarejestrowano w powiecie leżajskim (32), w Rzeszowie (20) i w Tarnobrzegu (19). W trzech podkarpackich powiatach - bieszczadzkim, brzozowskim i kolbuszowskim - nie pojawiły się zachorowania na COVID-19.

 

W piątek Ministerstwo Zdrowia informowało o śmierci 7 osób. W sumie liczba zmarłych sięgnęła w piątek 181 osób. Według resortu w ciągu doby przybyło 380 potwierdzonych przypadków zakażenia.

 

Ponad 300 osób wyzdrowiało

 

Ministerstwo podało, że w piątek w kwarantannie przebywało 166 tys. 973 osób, 2426 chorych było w szpitalach, a 31 tys. 370 osób objęto nadzorem epidemiologicznym. Jednocześnie z opublikowanych danych wynika, że do 10 kwietnia wyzdrowiało 375 osób.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Kolejne 6 ofiar

 

Resort zdrowia podał w piątek, że do 10 kwietnia przebadanych zostało 118 tys. 295 próbek, z których 112 tys. 553 dało wynik negatywny. Wśród nich 5572 badania zakończyły się wynikiem pozytywnym.

 

 

Epidemia koronawirusa w Polsce

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. W czwartek rygory przedłużono. Od 16 kwietnia obowiązkowe stanie się również zasłanianie twarzy w przestrzeni publicznej.

 

- Na ten moment o jeden tydzień, do 19 kwietnia przedłużamy obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin teatrów, wszystkich tego typu miejsc, ale także zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i punktów usług, o których mówiliśmy wczesnej - powiedział premier Mateusz Morawiecki w czwartek.

 

ZOBACZ: Rząd przedłuża ograniczenia z powodu koronawirusa. Będzie też nowy obowiązek

 

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

 

Zobacz mapę koronawirusa w Polsce:

 

 

hlk/ac/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie