Włosi obliczyli miesięczny koszt zamknięcia kraju

Świat
Włosi obliczyli miesięczny koszt zamknięcia kraju
PAP/EPA/ANGELO CARCONI
Eksperci przekazali, że w przeliczeniu na każdego mieszkańca koszt zamknięcia Italii wynosi 788 euro miesięcznie

Zamknięcie Włoch i wstrzymanie produkcji z powodu epidemii kosztuje 47 miliardów euro miesięcznie - taką liczbę podało w czwartek stowarzyszenie na rzecz rozwoju przemysłowego południa kraju, Svimez. Według jego ekspertów PKB spadnie w tym roku o 8,4 procent.

W pierwszym opublikowanym we Włoszech raporcie na temat ekonomicznych skutków kryzysu epidemicznego odnotowano, że 37 miliardów euro miesięcznie to straty ponoszone przez gospodarkę na północy i w centrum kraju. 10 miliardów traci zaś biznes na południu.

 

Przy założeniu, że pełne wznowienie działalności gospodarczej nastąpi w drugiej połowie roku, należy oczekiwać, że tegoroczny PKB Włoch spadnie o 8,5 proc. na bardziej rozwiniętej północy i w centrum, a na południu o 7,9 proc. - twierdzą eksperci stowarzyszenia.

 

Ponadto obliczyli oni, że w przeliczeniu na każdego mieszkańca koszt zamknięcia Italii wynosi 788 euro miesięcznie: ponad 950 euro na północy i 473 na południu.

 

Skutki bardziej odczuje słabsze południe kraju

 

Zwrócono także uwagę na to, że podczas gdy koronawirus znacznie mocniej zaatakował północne regiony, bardziej jego skutki odczuje słabsze południe w fazie przywracania działalności gospodarczej, ponieważ nałoży się to na wcześniejszy kryzys - czyli recesja i niedawna stagnacja, z których Włochy nie zdążyły jeszcze wyjść.

 

ZOBACZ: Już ponad 17 tys. ofiar koronawirusa we Włoszech. "Krzywa epidemiczna zaczyna spadać"

 

W analizie wpływu pandemii na rynek pracy eksperci stowarzyszenia wskazali, że skutki zamknięcia kraju i większości gałęzi działalności gospodarczej dotyczą 34 procent pracowników najemnych i ponad 40 procent samozatrudnionych. Bardziej odczuwalne te rezultaty są na północy, gdzie koncentruje się aktywność produkcyjna.

 

Na mocy dekretu rządu Giuseppe Contego z 22 marca w całych Włoszech zawieszona jest produkcja z wyjątkiem tej niezbędnej. Nie wiadomo, kiedy dojdzie do złagodzenia tych restrykcji.

 

Rząd przyjął niedawno dekret uruchamiający 400 mld euro na zapewnienie płynności finansowej firmom.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie