Koronawirus - najnowsze informacje z Polski i świata - 2 kwietnia [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus - najnowsze informacje z Polski i świata - 2 kwietnia [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/JULIEN FECHTER/FRENCH AIR FORCE HANDOUT
Pacjent zakażony koronawirusem ewakuowany z regionu Ile-de-France śmigłowcem francuskiej armii

Liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 na świecie przekroczyła milion, a zmarłych 51 tys. W Polsce również rośnie tragiczny bilans - ofiar jest już 57. Kolejne kraje wprowadzają ostre rygory związane z zagrożeniem epidemicznym, a w niektórych ogłaszane są stany wyjątkowe. Zobacz zapis naszej relacji "minuta po minucie".

grz/msl/bas/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Potwierdzono COVID-19 u jednej z pielęgniarek szpitala wojewódzkiego w Siedlcach – poinformował siedlecki Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Kwarantanną objęto sześć osób z personelu medycznego oraz dwóch pacjentów; jeden przebywa w izolacji na oddziale.

Bułgaria: łącznie trzech posłów jest zakażonych koronawirusem - poinformowało radio publiczne tego kraju, powołując się na wyniki testów, przeprowadzonych w środę po pojawieniu się wiadomości o pierwszym zakażonym deputowanym.

Pierwszy zainfekowany to przewodniczący parlamentarnej komisji pracy i polityki socjalnej Hasan Ademow z partii tureckiej mniejszości Ruch na rzecz Praw i Swobód (DPS). Pozytywne wyniki testów miały również szefowa klubu poselskiego rządzącej partii Obywatele na Rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB) Daniela Daritkowa i jej koleżanka klubowa Daniela Maleszkowa.

Wszyscy deputowani, u których potwierdzono obecność wirusa, przebywają w domowej kwarantannie.

Władze Azerbejdżanu poinformowały w czwartek, że od 5 do 20 kwietnia w kraju będą obowiązywać ograniczenia w przemieszczaniu się w związku z Covid-19. Obostrzenia zakładają konieczność wysłania do władz SMS-a przed wyjściem z domu.

Cytowany przez azerski portal Trend sztab operacyjny przy rządzie w Baku przekazał, że wprowadzony na terytorium kraju obowiązek ma na celu zapobieżenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Przewiduje on, że obywatele Azerbejdżanu od 5 kwietnia w celu wyjścia z domu powinni wysłać na specjalny numer wiadomość SMS i otrzymać pozwolenie - dodano. W wiadomości należy wskazać cel wyjścia z domu i potwierdzenie tożsamości.

Federalna administracja transportu USA (FTA) wesprze transport publiczny sumą 25 mld dolarów, w tym 5,4 mld USD dla metropolii Nowego Jorku, ze względu na gwałtowny spadek dochodów, spowodowany walką z pandemią koronawirusa - podaje Reuters.

Władze Jordanii wprowadziły w czwartek na terenie całego kraju całodobową godzinę policyjną - poinformowały jordańskie media. Ma to pomóc w walce z rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa.

Parlament Słowenii uchwalił w czwartek ustawę, zgodnie z którą rząd przeznaczy 3 mld euro na pomoc obywatelom i przedsiębiorstwom w zwalczaniu skutków pandemii koronawirusa. Zatwierdzona suma to 6 proc. PKB Słowenii.

Bank Światowy (BŚ) ogłosił w czwartek gotowość wydania w ciągu 15 miesięcy 160 mld dolarów na walkę z pandemią koronawirusa. Początkowe 1,9 mld dolarów w funduszach ratunkowych zostało zatwierdzone na programy reagowania w 25 najbardziej potrzebujących krajach.

Liczba osób zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła 1 mln - podał w czwartek w raporcie amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa. Koronawirus SARS-CoV-2 zabił ponad 51 tys. osób.

Do końca kwietnia w Wielkiej Brytanii przeprowadzanych będzie co najmniej 25 tys. testów na obecność koronawirusa, a celem rządu jest 100 tys. - zapowiedział w czwartek minister zdrowia Matt Hancock.

Prezydent Białorusi zapewnił w czwartek, że sytuacja w Witebsku "została wzięta pod kontrolę". Z informacji mediów wynika, że sytuacja w witebskich szpitalach jest bardzo trudna, a miasto jest na drugim miejscu po Mińsku pod względem liczby zakażeń koronawirusem.

- Nie mówię, że jest tam jakaś katastrofa. Po prostu obwód witebski u nas zawsze się różni – i klimatem, no i trochę się tam przesunął ten szczyt zachorowań – zauważył prezydent.

Tysiąc członków załogi lotniskowca USS Theodore Roosevelt ewakuowano na wyspę Guam. Na okręcie wykryto ponad 100 przypadków koronawirusa, a jego kapitan Brett Crozier zaapelował do władz USA o pomoc.

Ministerstwo Zdrowia: 254 nowe przypadki koronawirusa; kolejne siedem osób zmarło.

Cmentarz Powązkowski w Warszawie pozostaje zamknięty dla osób odwiedzających groby. Pochówki zmarłych odbywają się bez zmian, z zachowaniem obowiązujących obecnie ograniczeń sanitarnych.

Fot: PAP/Mateusz Marek

 

Łączna liczba ofiar śmiertelnych pandemii koronawirusa we Francji wzrosła w czwartek do 5387. W szpitalach zmarły dotychczas 4503 osoby, pozostałe zgony zanotowano w domach spokojnej starości - poinformowało francuskie ministerstwo zdrowia.

Dyrektor generalny w resorcie zdrowia i solidarności Jerome Salomon przekazał, że w ciągu ostatniej doby we francuskich szpitalach zmarło 471 osób. Do tego bilansu dodał jednak oficjalne dane z ośrodków dla seniorów, które mówią o 884 przypadkach śmiertelnych od początku pandemii.

Salomon podkreślił, że liczby dotyczące domów starości nie są jeszcze ostateczne, a informacje w tym zakresie cały czas są zbierane.

Dwie brygady górników z bytomskiej kopalni Bobrek zostały w czwartek prewencyjnie wycofane z rejonu prowadzonych prac, gdy okazało się, że w kręgu znajomych jednego z pracowników może być osoba zarażona koronawirusem. Kopalnia pracuje normalnie.

Bytomska kopalnia Bobrek to część kopalni Bobrek-Piekary, należącej do spółki Węglokoks Kraj, z grupy kapitałowej Węglokoks. Rzecznik katowickiego Węglokoksu Jarosław Latacz poinformował, że wycofanie i urlopowanie grupy górników ma charakter wyłącznie prewencyjny - w samej kopalni nie potwierdzono dotąd ani jednego przypadku koronawirusa.

Blisko 11,8 tys. osób poddanych jest izolacji lub kwarantannie w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem – poinformował w czwartek Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Do pory w regionie odnotowano 194 przypadki zakażenia koronawirusem.

Stube podał, że obecnie w województwie wielkopolskim z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem hospitalizowanych jest ogółem 109 osób. Kolejnych 6994 osób objętych jest nadzorem epidemiologicznym, zaś 11782 osób poddanych zostało izolacji lub kwarantannie.

Sytuacja w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA jest bardzo dobra; pacjenci przyjmowani są każdego dnia – zapewnił w czwartek wiceminister spraw wewnętrznych Błażej Poboży. Jak wyjaśnił, zajęta jest 1/3 miejsc dostępnych dla hospitalizowanych z powodu COVID-19.

Centralna Komisja Egzaminacyjna nie może sama zmienić terminów egzaminu ósmoklasisty i matur. Czekamy na rekomendację Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego - powiedział w czwartek dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

471 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w szpitalach we Francji. Liczba zgonów wzrosła tym samym do 4503.

Więcej informacji znajduje się tutaj.

fot. PAP/EPA/THOMAS SAMSON / POOL

Francuskie media zapowiadają w czwartek realizację „katastroficznego scenariusza” w Afryce w związku z pandemią na kontynencie nieprzygotowanym do walki z koronawirusem. Bez pomocy zagranicznej Afryka może stać się źródłem ponownych zakażeń na innych kontynentach.

fot. PAP/EPA/NIC BOTHMA 

 

Cztery osoby zmarły na Białorusi na zapalenie płuc z powikłaniami, spowodowane przez koronawirusa – poinformował w czwartek prezydent Alaksandr Łukaszenka.

NATO ma koordynować działania państw w walce z koronawirusem

Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO dali w czwartek mandat głównemu dowódcy wojskowemu Sojuszu do koordynowania działań w walce z koronawirusem. Chodzi m.in. o zbieranie informacji dotyczących wolnych miejsc w szpitalach, a także o nadwyżkach sprzętu.

Złożono już ponad 42,4 tys. wniosków o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej, z czego większość dotyczy zwolnienia z opłacania składek ZUS – poinformowało ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej.

Większość z nich, bo aż 27 494 wnioski, dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS na trzy miesiące. Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Emerytur Pomostowych oraz na ubezpieczenia zdrowotne.

Były prezydent Portugalii Antonio Ramalho Eanes wezwał obywateli tego kraju w wieku emerytalnym do rezygnowania z respiratorów w sytuacji zakażenia koronawirusem. - Jako starsi dajmy przykład  - zaapelował 85-letni polityk.

W środowym wieczornym wywiadzie dla telewizji RTP Eanes powiedział, że znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka, podobnie jak wielu innych emerytów. Przypomniał, że według statystyk służby zdrowia zdecydowana większość ofiar śmiertelnych koronawirusa w Portugalii to seniorzy.

Eanes, który był prezydentem Portugalii w latach 1975-1986, wezwał osoby starsze, aby przestrzegały zaleceń służb medycznych odnośnie epidemii, nie wychodziły z domów, a także aby były ofiarne.

432 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby w stanie Nowy Jork z powodu zakażenia koronawirusem - poinformował w czwartek gubernator stanu Andrew Cuomo. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych wzrosła tam do 2373.

We Włoszech zmarło w ciągu doby 760 osób zakażonych koronawirusem, łączny bilans to 13915 zmarłych.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

fot. PAP/EPA/FABIO DI PIETRO

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia Covid-19 na Białorusi wzrosła do 304 – poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. Zmarły cztery osoby.

„W szpitalach odbywają leczenie 254 zakażone osoby, 46 osób uznano za wyleczone” – poinformował w komunikacie resort zdrowia.

fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Przed Ukrainą są najcięższe tygodnie, jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się koronawirusa - ostrzegł w czwartek minister ochrony zdrowia tego kraju Maksym Stepanow. Przekazał, że jego resort zatwierdził państwowe wytyczne leczenia chorych na Covid-19, które otrzymają wszyscy lekarze.

"Najcięższe tygodnie przed nami, ale jestem przekonany, że będąc zjednoczonym ukraiński naród odeprze każdy atak, w tym także koronawirusa" - podkreślił w opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu. Zaapelował przy tym do Ukraińców o zostawanie w domach i zaznaczył, że "kwarantanna to nie wakacje, to wojna z niewidzialnym wrogiem".

Lepiej jest wybory przeprowadzić korespondencyjnie 10 maja niż w apogeum pandemii - ocenił w czwartkowym wpisie na Twitterze minister sprawiedliwości, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

 

Parlament Portugalii zatwierdził podczas czwartkowego posiedzenia decyzję o wydłużeniu stanu wyjątkowego w związku z nasilającą się epidemią Covid-19. Będzie on obowiązywał do 17 kwietnia.

Ogłoszony 18 marca stan wyjątkowy miał się pierwotnie skończyć w czwartek o północy, ale rząd Antonia Costy w porozumieniu z prezydentem Marcelo Rebelo de Sousą wezwał parlamentarzystów do przedłużenia go z powodu nasilenia się epidemii.

Wraz z wydłużeniem stanu wyjątkowego władze Portugalii wprowadziły dodatkowe restrykcje, m.in. konieczność pozostania w domu z wyjątkiem wyjścia do pracy czy banku lub zrobienia zakupów.

Student publicznej uczelni na Sri Lance został zatrzymany za opublikowanie nieprawdziwej informacji, jakoby na terenie akademii wojskowej w Kolombo zorganizowano osobne centrum kwarantanny dla VIP-ów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem - podała w czwartek lankijska policja.

Student czwartego roku na Uniwersytecie Peradeniya w mieście Kandy położonym w centralnej części kraju rzekomo opublikował wiadomość w środę na Facebooku.

Rzecznik policji Jaliya Senaratne poinformował, że mężczyzna, którego zatrzymano w czwartek pod zarzutem rozpowszechniania nieprawdziwych informacji na temat trwającej pandemii, pozostanie w areszcie do 9 kwietnia. Jak dodał, wcześniej pod tymi samymi zarzutami aresztowano cztery inne osoby i we wszystkich tych sprawach trwają obecnie śledztwa.

W Szpitalu Uniwersyteckim zmarł 56-latek chory na Covid-19 - przekazała w czwartek PAP rzeczniczka prasowa tej lecznicy Maria Włodkowska. Z nieoficjalnych informacji wynika, że mężczyzna nie cierpiał na inne ciężkie choroby.

Jest to pierwszy pacjent w Krakowie, którego zmarł w wyniku Covid-19.

Abp Głódź: Triduum Paschalne w archidiecezji gdańskiej bez udziału wiernych.

"Postanawiam, że w Archidiecezji Gdańskiej wszystkie celebracje Triduum Paschalnego będą sprawowane bez udziału wiernych, z wyjątkiem koniecznej asysty liturgicznej w liczbie nieprzekraczającej pięć osób, która stanowić będzie reprezentację Ludu Bożego. Proszę poinformować wiernych, którzy zamówili intencje na Mszę Wieczerzy Pańskiej lub Mszę Wigilii Paschalnej, że zamówiona przez nich Msza Święta zostanie odprawiona" - oświadczył hierarcha.

Podkreślił, że uczestnictwo liturgiach Triduum Paschalnego - Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wigilii Paschalnej nie jest nakazane, a zatem nieobecność na tych celebracjach nie wiąże się z zaciągnięciem grzechu. Obowiązkowy jest natomiast udział w Mszy Świętej w Niedzielę Palmową i Niedzielę Zmartwychwstania.

U pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu potwierdzono zakażenie koronawirusem. 12 pracowników wrocławskiego sanepidu przebywa w kwarantannie; a od 80 pobrano wymazy do badań na obecności nowego patogenu.

 

Brytyjski premier Boris Johnson nadal wykazuje łagodne objawy koronawirusa - oświadczył w czwartek jego rzecznik i zasugerował, że szef rządu może nie zakończyć w piątek izolacji,

W zeszły piątek przed południem brytyjski premier poinformował, że przeprowadzony test wykazał, iż jest zakażony koronawirusem. Zapewnił jednak, że objawy są łagodne i nadal będzie kierował rządem poprzez wideokonferencje.

Proboszcz parafii pw. bł. Edwarda Detkensa na warszawskich Bielanach, ks. Wojciech Drozdowicz spowiada wiernych przez okno swojej pustelni.

Fot: PAP/Andrzej Lange

Nad szybkim testem przesiewowym na koronawirusa pracuje grupa naukowców z Instytutu Biotechnologii i Medycyny Molekularnej w Gdańsku i z firmy SensDx. Według kierownika zespołu test może być kilka razy tańszy, niż te wykonywane obecnie.

„Diagnostyka jest najważniejsza. Oczywiście najciekawszym rozwiązaniem byłyby testy, które moglibyśmy kupić w aptece i zrobić w domu, a wynik wysłać do lekarza. Właśnie nad takimi testami pracujemy w SensDx i w Instytucie Biotechnologii i Medycyny Molekularnej" - mówi dr inż. Nidzworski, stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, która poinformowała o jego badaniach.

Materiałem do testu będzie wymaz z gardła. Nie trzeba będzie długo czekać na wynik.

Zaczyna brakować miejsc w radomskich szpitalach dla chorych z COVID-19. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, w którym potwierdzono koronawirusa u 115 osób, ma trudności z przeniesieniem pacjentów z pozytywnym wynikiem na leczenie do innych placówek. 

Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego (tzw. szpitala na Józefowie) Karolina Gajewska, lecznica ma poważny problem z relokowaniem pacjentów z wynikami dodatnimi, którzy potrzebują hospitalizacji. W ostatnich dniach lawinowo wzrosła liczba osób zakażonych wśród pracowników i personelu szpitala; obecnie wynosi 115 osób.

Z powodu epidemii w Bułgarii rośnie bezrobocie i rząd szacuje, że do końca roku może osiągnąć poziom 6 proc., podczas gdy jeszcze w lutym wynosiło 4,1 proc. Firmy masowo odmawiają korzystania z rządowego planu pomocy biznesowi, określając go jako niedostateczny.

Z powodu pandemii koronawirusa Muzeum Narodowe w Krakowie przesuwa na jesień największą z planowanych w tym roku wystaw – prezentację twórczości barokowego malarza Szymona Czechowicza.

Otwarcie wystawy było planowane w maju. Na razie trudno określić konkretną datę, kiedy będzie to możliwe.

Warmińsko-mazurskie: dwoje dzieci zakażonych koronawirusem. Jak poinformowała Dorota Marko z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, dzieci nie są hospitalizowane, objęte są kwarantanną.

Prezydent Władimir Putin poinformował w czwartek, że dni wolne od pracy zostaną w Rosji przedłużone do końca kwietnia. Wcześniej obowiązywały one do 5 kwietnia. 

Zwracając się do obywateli w telewizyjnym orędziu Putin powiedział, że działania podjęte do tej pory pozwoliły Rosji "zyskać na czasie w celu działań wyprzedzających" i zmobilizować zasoby systemu ochrony zdrowia, "po to, aby walka z epidemią była maksymalnie skuteczna".

Jednakże - jak dodał - podejmując decyzje "należy zdawać sobie sprawę, że zagrożenie utrzymuje się". Powołując się na ocenę ekspertów Putin wskazał, że "szczyt epidemii na świecie nie został jeszcze osiągnięty, w tym również w naszym kraju".

W związku z tym - kontynuował - podjął decyzję o przedłużeniu dni wolnych od pracy do 30 kwietnia włącznie, przy utrzymaniu pensji. Nadal będą działać organy władzy, przedsiębiorstwa, które muszą utrzymać produkcję, placówki medyczne, apteki, sklepy z towarami pierwszej potrzeby i służby zapewniające niezbędne do życia usługi.

Każdy z pracowników rumuńskich służb medycznych, zajmujący się osobami zakażonymi koronawirusem, otrzyma miesięczną premię w wysokości 500 euro - oświadczył w czwartek prezydent Rumunii Klaus Iohannis.

 

Dezynfekcja na Dworcu Zachodnim w Warszawie.

Fot: PAP/Leszek Szymański

Francja: magazyn na targu zmieniony w kostnicę, nieczynne lotnisko Orly w centrum ewakuacji chorych.

"To miejsce pozwoli przechowywać trumny w godnych i bezpiecznych warunkach” – informuje prefektura w komunikacie prasowym. Magazyn w Rungis służył już jako kostnica podczas fali upałów w 2003 r., która zebrała wiele tysięcy ofiar w Paryżu i okolicach.

W Kielcach powstanie drugie w mieście, a trzecie w regionie świętokrzyskim laboratorium do badania próbek na obecność koronawirusa. Badania prowadzić będą pracownicy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. W ciągu ośmiu godzin będzie można tam przebadać 118 próbek.

Laboratorium powstanie na terenie Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Uczelnia otrzymała 250 tys. zł. z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na zakup sprzętu diagnostycznego i doposażenie placówki. Badania będą prowadzić pracownicy uczelni wyspecjalizowani w zakresie technik biologii molekularnej i mikrobiologii wraz z diagnostami.

Karę w wysokości 400 euro wymierzyli karabinierzy w Kalabrii na południu Włoch proboszczowi, który w samotnej procesji przeszedł z krzyżem przez miasteczko. Tym samym złamał obowiązujący tam zakaz wszelkich procesji, o którym został powiadomiony.

U 461 osób personelu medycznego, m.in. lekarzy, pielęgniarek i ratowników, badania potwierdziły zakażenie koronawirusem; 4,5 tys. jest w kwarantannie – wynika z danych udostępnionych w czwartek przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Wolny Związek Zawodowy "Solidarność-Oświata", należący do Forum Związków Zawodowych, apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego o niezwłoczne odwołanie kwietniowych i majowych egzaminów zewnętrznych, czyli egzaminu ósmoklasisty i matur.

"W obliczu trwającej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 podstawowym obowiązkiem władz publicznych jest zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego i sanitarnego polskiego społeczeństwa. W sytuacji wprowadzania coraz bardziej restrykcyjnych uregulowań, które w znaczny sposób ograniczają prawa obywateli nie jest rozsądnym trzymanie w niepewności uczniów klas ósmych i tegorocznych maturzystów w sprawie egzaminów zewnętrznych. Wszyscy walczymy teraz o nasze życie i zdrowie" - czytamy w apelu skierowanym do premiera.

ZOBACZ: Próbne matury i egzaminy ósmoklasisty. Uczniowie dostali arkusze sprzed kilku lat

Floryda pozwoli zacumować w swym porcie brytyjsko-amerykańskim statkom wycieczkowym MS Zaandam i Rotterdam, na których wykryto przypadki zakażenia koronawirusem. Część pasażerów będzie mogła zejść na ląd - podała w czwartek amerykańska telewizja NBC.

45 poważnie chorych na Covid-19 pasażerów pozostanie jednak na pokładzie, a dziewięć osób, u których podejrzewa się zakażenie koronawirusem będzie hospitalizowanych.

Obywatele innych krajów niż USA zostaną przewiezieni autokarami bezpośrednio na lotnisko i wysłani lotami czarterowymi do swych krajów.

Mamy 59 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - podało w czwartek po południu Ministerstwo Zdrowia. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła tym samym do 2692.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI

 

Prezydent Władimir Putin poinformował w czwartek, że dni wolne od pracy zostaną w Rosji przedłużone do końca kwietnia. Wcześniej obowiązywały one do 5 kwietnia. Putin wskazał, że szczyt epidemii koronawirusa w Rosji i na świecie jeszcze nie nastąpił.

fot. PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Agencja Rozwoju Przemysłu kupiła 300 tysięcy testów genetycznych wykrywających koronawirusa - powiedział w czwartek wiceprezes ARP Paweł Kolczyński. Dodał, że koszt zakupu to ok. 6 mln euro. Pierwsza partia 150 tys. testów przyleci na lotnisko Chopina z Seulu w czwartek ok. godz. 17.

Narodowy Fundusz Zdrowia udostępnił w czwartek personelowi medycznemu numer telefonu, pod którym można zgłosić informacje o nieprawidłowościach związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych wobec pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem.

To odpowiedź na apel lekarzy, którzy sygnalizowali przypadki niestosowania obowiązujących procedur w podmiotach leczniczych. Pomysł – jak wyjaśnia NFZ - powstał przy współpracy z Naczelną Izbą Lekarską oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym.

Dowiedz się więcej.

W czwartek o g. 19 obradować ma Prezydium Sejmu. W piątek Sejm ma kontynuować obrady i - według dotychczasowych informacji - zająć się projektami: tzw. specustawy funduszowej i ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 r.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

W związku ze stanem epidemii i rozporządzeniami administracyjnymi Cmentarz Powązkowski pozostaje zamknięty dla odwiedzających aż do 11 kwietnia - poinformowała w czwartek Archidiecezja Warszawska.

Biuro prasowe archidiecezji zaznaczyło w komunikacie, że zakaz dotyczy odwiedzin, natomiast pochówki będą się odbywały z zachowaniem obowiązujących ograniczeń sanitarnych.

Ratowniczka medyczna z Warszawy została zwolniona z pracy dwa tygodnie po tym, jak opisała w mediach społecznościowych sytuację, która spotkała ją i jej kolegów w związku z epidemią koronawirusa. Kobieta wraz z resztą załogi, musiała czekać 34 godziny w karetce na wyniki testu na COVID-19 u pacjenta, z którym miała kontakt.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

"Słysząc karetkę na sygnale zatrzymajcie się i nas przepuście nawet na pustej drodze. W normalnych warunkach musimy mieć oczy dokoła głowy. Wioząc przypadek podejrzenia COVID-19 prawie nic nie widzimy - napisał na Facebooku ratownik ze Szczecina.

Starszy mężczyzna zasłabł przed marketem Biedronka w Tarnowskich Górach (woj. śląskie). Pomocy jako pierwsi udzielili mu świadkowie zdarzenia. Życia 77-latka nie udało się jednak uratować.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Kolejnych 569 zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Łącznie już 2921 ofiar epidemii.

32-letni mieszkaniec powiatu monieckiego (Podlaskie) podczas obowiązującej go kwarantanny zorganizował w domu imprezę. Decyzją służb sanitarnych siedem osób zostało objętych kwarantaną po tym zdarzeniu - poinformowała w czwartek podlaska policja.

Na policję zadzwoniła także żona jednego z mężczyzn, który uczestniczył w imprezie. Kobieta dodała, że mąż wrócił z imprezy zorganizowanej przez mężczyznę objętego kwarantanną, a teraz ona boi się o zdrowie swoje i dziecka.

W Watykanie potwierdzono siódmy przypadek koronawirusa - poinformowało w czwartek biuro prasowe. Zapewniło jednocześnie, że w tamtejszych instytucjach i urzędach prowadzona jest jedynie niezbędna i nieodraczalna działalność.

W komunikacie przekazanym dziennikarzom dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni napisał, że zakażony jest świecki pracownik. Przebywa on w izolacji od połowy marca, gdy potwierdzono obecność wirusa u jego żony, zatrudnionej we włoskim szpitalu.

115 osób z personelu szpitala i 136 pacjentów zostało objętych kwarantanną, o której zdecydował sanepid – poinformował w czwartek rzecznik szpitala w Gryficach (Zachodniopomorskie). O kwarantannie zdecydowano po wykryciu przypadków koronawirusa u pracowników szpitala.

Szef Parlamentu Europejskiego i przewodniczący grup politycznych zdecydowali w czwartek o zorganizowaniu nadzwyczajnego posiedzenia plenarnego po Wielkanocy, by kontynuować prace nad specjalnymi środkami dotyczącymi walki z pandemią i jej konsekwencjami.

"Szef Porozumienia poinformował swoich ministrów, że mogą zostać wyrzuceni z rządu, bo nie zgodzi się na kopertowe wybory w maju i zdania nie zmieni" - wynika z nieoficjalnych informacji, do których dotarli dziennikarze RMF FM.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

fot. PAP/Leszek Szymański

20 pacjentów z ewakuowanego oddziału hematologii Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu trafiło już do jednoimiennego szpitala zakaźnego w Grudziądzu. U 14 z nich potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Osoby, które nie będą się stosowały do ograniczeń wprowadzonych ze względu na epidemię koronawirusa, mogą zostać zastrzelone - powiedział prezydent Filipin Rodrigo Duterte w telewizyjnym orędziu. Jego słowa w czwartek cytuje agencja Reutera.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Trzeci pracownik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (UMWP) w Gdańsku, poza marszałkiem pomorskim Mieczysławem Strukiem, jest zakażony koronawirusem - poinformował w czwartek rzecznik prasowy UMWP Michał Piotrowski.

Jeśli ktoś czuje się bezpieczniej nosząc maseczkę, to powinien ją nosić. Można też zabezpieczyć się szalikiem - powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Nie wykluczył, że rząd wyda zalecenie noszenia maseczek. Zapewnił, że obecnie Polska stara się kupić ich maksymalnie dużo.

Wariant optymistyczny zakłada, że fala epidemiologiczna powinna zanikać na początku lata – prognozuje dr Rafał Mostowy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ. Ocenia też, że w Polsce „pacjent zero” mógł być wcześniej, a epidemia rozpoczęła się w styczniu.

Wariant optymistyczny zakłada, że fala epidemiologiczna powinna zanikać na początku lata – prognozuje dr Rafał Mostowy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ. Ocenia też, że w Polsce „pacjent zero” mógł być wcześniej, a epidemia rozpoczęła się w styczniu.

- Nie róbmy fikcji, wybory prezydenckie nie mogą się odbyć 10 maja - w ten sposób Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) odniosła się do pomysłu PiS, by wybory głowy państwa przeprowadzić wyłącznie drogą korespondencyjną. Oceniła też, że taka zmiana byłaby wprowadzona z naruszeniem konstytucji.

Więcej dowiesz się tutaj.

fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

8 osób z personelu Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika jest zakażonych koronawirusem. Choruje również 14 pacjentów - poinformował w czwartek prezydent Torunia Michał Zaleski. Zakażonych medyków gwałtownie przybywa jednak w szpitalach w całej Polsce. Samorząd lekarski chce, by personel medyczny objąć w czasie epidemii ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Więcej informacji tutaj.

Wyrok TSUE w sprawie relokacji uchodźców nie będzie miał znaczenia praktycznego. Decyzje relokacyjne ostatecznie wygasły we wrześniu 2017 r. i ich wykonanie nie jest już możliwe - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.

W czwartek TSUE uznał, że Polska, Czechy i Węgry złamały prawo UE, odmawiając relokacji uchodźców.

Komisja Europejska przedstawiła w czwartek propozycję instrumentu opiewającego na 100 mld euro, który ma chronić przed zwolnieniami pracowników firm, które są zmuszone do przestoju przez pandemię koronawirusa.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

69 lekarzy zakażonych koronawirusem zmarło we Włoszech od początku kryzysu - taki najnowszy bilans podała w czwartek krajowa federacja lekarska. Liczba zakażonych pracowników służby zdrowia przekroczyła 10 tysięcy.

W ostatnich godzinach zanotowano śmierć lekarza rodzinnego i laryngologa.

Lekarze, jak poinformowała ich federacja, stanowią jedną piątą wszystkich zakażonych pracowników służby zdrowia. Wiele ciężko chorych osób z personelu lekarskiego przebywa na oddziałach reanimacji.

Zdecydowana większość zmarłych z powodu Covid-19 w Europie to osoby powyżej 60 roku życia, ale młodzi nie są odporni na wirusa - ostrzegł dyrektor europejskiego oddziału WHO Hans Kluge.

"Przekonanie, że Covid-19 dotyka tylko starszych ludzie jest po prostu fałszywe" - stwierdził podczas wirtualnej konferencji prasowej w Kopenhadze Kluge. Przyznał jednak, że z dotychczasowych statystyk wynika, że przeważająca większość z ponad 30 tys. ofiar pandemii w Europie to ludzie w zaawansowanym wieku.

1200 pracowników służby zdrowia otrzymało uprawnienia do darmowego parkowania pojazdów w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Warszawie – poinformował w czwartek rzecznik ZDM Mikołaj Pieńkos.

W nocy z czwartku na piątek rozpoczynamy dezynfekcję ulic wodą wysoko ozonowaną. Wszystko w celu skutecznej walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

fot. PAP/Paweł Supernak

Sprzedaż paliw w Polsce nie jest zagrożona. Krajowe rafinerie funkcjonują bez zakłóceń, a logistyka i dystrybucja paliw działa efektywnie - zapewniła w czwartkowym oświadczeniu Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego. Prognozuje ona, że paliwa nadal będą tanieć.

Jak podkreślono w oświadczeniu, niezakłócone dostawy i sprzedaż paliw są niezbędne dla funkcjonowania gospodarki i zapewnienia bezpieczeństwa ludności.

W przypadającą w czwartek 15. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II odprawiona została msza przy jego grobie w bazylice Świętego Piotra. Do bazyliki, zamkniętej z powodu epidemii, przyszła niewielka grupa osób.

Mszę koncelebrowali współpracownicy polskiego papieża - kardynał Konrad Krajewski, który jest obecnie papieskim jałmużnikiem, a także były mistrz ceremonii liturgicznych arcybiskup Piero Marini.

fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

W szpitalach przebywa obecnie ok. 40 dzieci i młodzieży do 18 roku życia, zakażonych koronawirusem, ich stan jest dobry - poinformował w czwartek rzecznik ministerstwa zdrowia, Wojciech Andrusiewicz .

Lekarz wpisuje do karty zgonu opis zdarzeń prowadzących do śmierci, ale nie ma obowiązku wpisywania kodu wskazującego na przyczynę zgonu - wynika z najnowszych wytycznych NIZP-PZH opublikowanych w związku z COVID-19. W takiej sytuacji kod przyczyny zgonu nada jeden z szesnastu wyznaczonych do tego lekarzy.

Na karcie zgonu, w informacji o bezpośredniej i wtórnej przyczynie śmierci, jest miejsce na wpisanie słownego opisu przyczyny zgonu oraz specjalnego kodu ICD-10 wskazującego na przyczynę śmierci. Kody przyczyn zgonów są nadawane zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych. W Polsce stosowanych jest ok. 3 tys. takich kodów.

W środę Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny opublikował nowe wytyczne dotyczące kodowania zgonów związanych z epidemią koronawirusa wywołującego COVID-19. Zgodnie z nimi lekarz nie ma obowiązku wpisywania kodu ICD-10 do karty - wystarczy, że słownie opisze zdarzenia, które doprowadziły do śmierci chorego. W takiej sytuacji kod wyjściowej przyczyny zgonu zostanie nadany przez jednego z szesnastu krajowych lekarzy-koderów.

W niecałą dobę zostało przeprowadzonych w kraju ponad 5,3 tys. testów na obecność koronawirusa – poinformował w czwartek rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Sukcesywnie zwiększamy te możliwości – dodał.

W szpitalu MSWiA w Warszawie wstrzymano przyjmowanie pacjentów z powodu braku miejsc. W stolicy są w odwodzie inne szpitale do walki z COVID-19 - poinformował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zapewnił też, że miejsc dla chorych w warszawskich szpitalach nie zabraknie.

 

O 950 wzrosła w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. Tym samym liczba zgonów z powodu Covid-19 wzrosła do 10 003. W Hiszpanii zakażonych zostało ponad 110 tysięcy osób.

Więcej przeczytasz tutaj.

fot. PAP/EPA/BRAIS LORENZO

 

Koleje siedem osób z personelu Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Jana Biziela w Bydgoszczy jest zakażonych koronawiursem. Wstrzymano przyjęcia na oddziały neurologii i intensywnej terapii — poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka placówki Kamila Wiecińska.

W niedzielę informowano o pięciu przypadkach zakażenia wśród personelu oddziału neurochirurgii.

Miasto Shenzhen na południu Chin ogłosiło w czwartek zakaz jedzenia psów i kotów w ramach walki z handlem dzikimi zwierzętami po wybuchu pandemii koronawirusa. Przepisy, wchodzące w życie 1 maja, określono jako odpowiedź na „wymogi współczesnej cywilizacji”.

W szpitalu w Bolesławcu (jednoimiennym zakaźnym) zmarły dwie starsze osoby zakażone koronawirusem. To mężczyzna i kobieta, pacjenci mieli choroby współistniejące – powiedział PAP dyrektor szpital Kamil Barczyk.

- To kobieta i mężczyzna, oboje po 70. roku życia z chorobami współistniejącymi - powiedział dyrektor.

Ministerstwo Zdrowia w czwartkowym komunikacie poinformowało o śmierci dwóch osób zakażonych koronawirusem: 59-letniego mężczyzny ze szpitala w Tychach oraz 88-letniej kobiety ze szpitala w Łańcucie.

Zmarły dwie osoby zakażonych koronawirusem: 59-letni mężczyzny ze szpitala w Tychach oraz 88-letnia kobiety ze szpitala w Łańcucie.

"W ciągu najbliższych 2 tyg. kilkanaście tys. żołnierzy przejdzie przeszkolenie medyczne, tak aby być w gotowości do pomocy medykom w opiece nad pacjentami zarażonymi koronawirusem. Specjalistyczne szkolenia przejdą też żołnierze z wykształceniem medycznym oraz ratownicy medyczni" - napisał w czwartek na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

Trzech lekarzy z Olsztyna jest zakażonych koronawirusem, przy czym jeden leży w szpitalu, a dwoje kolejnych łagodnie przechodzi chorobę i przebywa w domu – poinformował dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Janusz Dzisko.

- Stan jednego z chorych lekarzy wymaga pobytu w szpitalu, dwoje pozostałych ma łagodne objawy, dlatego przebywają w domach - powiedział Dzisko.

Koronawirus ujawnił słabość Unii Europejskiej, a strach przed wirusem spowodował, że "powróciły stare egoizmy" - napisała Olga Tokarczuk w gościnnym tekście dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Jego pełną treść w języku polskim opublikowała na Facebooku, "ze względu na z toczącą się w internecie dyskusją wokół" tekstu.

Czytaj: "Cytuje się wyrwane z kontekstu fragmenty". Tokarczuk o felietonie, który wywoływał kontrowersje

Blisko 900 sztuk płynów do dezynfekcji za ok. 9 tys. zł padło łupem trzech nieuczciwych pracowników jednej z firm ze Rzgowa (Łódzkie). Mężczyźni usłyszeli już zarzut kradzieży, za co grozi im kara do pięciu lat więzienia.

Mężczyźni zostali zatrzymani i usłyszeli już zarzuty kradzieży za co grozi do 5 lat więzienia.

Przedsiębiorcy złożyli już ponad 25 tys. wniosków o wsparcie z instrumentów przewidzianych w tarczy antykryzysowej - poinformowało ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. Zdecydowana większość wniosków dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS.

Zawiesimy na okres do 3 miesięcy obowiązek opłacania składki na indywidualne ubezpieczenia na życie; przez ten czas utrzymujemy ochronę ubezpieczeniową - zadeklarował w czwartek prezes towarzystwa ubezpieczeniowego Aviva Adam Uszpolewicz.

Klienci, których obecna sytuacja zmusza do skorzystania z tej możliwości, powinni skontaktować się ze swoimi agentami, by uzyskać pełną informację o możliwych zmianach w polisie i ich konsekwencjach.

Szpitale, które wykonują w Krakowie diagnostykę w kierunku Covid-19, posiadają wystarczającą ilość testów – poinformowała rzecznik małopolskiego sanepidu. Dodała, że spowolnienie w laboratoriach spowodował brak specjalistycznego odczynnika, jednak w piątek laboratoria wrócą do pełnej wydajności.

Czytaj: Lekarka ze szpitala wojewódzkiego z koronawirusem. Sprawę bada prokuratura

- Chcemy, żeby polska delegacja poleciała do Smoleńska, natomiast nie wiemy, czy będzie to możliwe - powiedział w czwartek wicepremier Jacek Sasin, pytany o obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

- Okoliczności są takie jakie są, granice są zamknięte, również rosyjskie. Nie wiemy, czy będzie możliwość odbycia tej delegacji - przyznał wicepremier w rozmowie z RM FM.

14 przypadków koronawirusa potwierdzono w Szpitalu Miejskim w Sosnowcu – poinformował w czwartek prezydent tego miasta. Dziesięcioro zakażonych pacjentów trafi do szpitali zakaźnych. Cztery osoby z personelu będą odizolowane w budynku przy ul. Szpitalnej.

Oddział został objęty kwarantanną w ubiegłym tygodniu (12 z tych osób to mieszkańcy Sosnowca).

Z powodu koronawirusa w amerykańskim Connecticut zmarło sześciotygodniowe niemowlę - poinformował Ned Lamont, gubernator tego stanu. To prawdopodobnie najmłodsza ofiara śmiertelna Covid-19 na świecie.

Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali prawie 132 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie; w ok. 700 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania – poinformował w czwartek rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Dla bezpieczeństwa seniorów trzeba zamienić godziny w sklepach dla nich, na dwie pierwsze w ciągu dnia - uważa prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz. Przy ograniczeniu trzy klientów na kasę, duże sklepy mogą obsłużyć połowę klientów - dodała.

Wybory 10 maja się odbędą, bo tak wynika z konstytucji; bardzo poważnie dyskutujemy, by były wyłącznie w formie korespondencyjnej - powiedział w czwartek wicepremier Jacek Sasin.

Urzędnicy USA wygłaszają "bezwstydne" komentarze, podające w wątpliwość oficjalny bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach – oceniła w czwartek rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying. Według agencji Bloomberga wywiad USA twierdzi, że Chiny zaniżały dane.

Bloomberg: wywiad USA twierdzi, że Chiny zaniżały dane o epidemii

- Propozycja głosowania korespondencyjnego jest dobrym rozwiązaniem – ocenił w czwartek minister środowiska Michał Woś. Dodał, że ostateczne decyzje w sprawie zorganizowania wyborów 10 maja zapadną jednak w okolicach świąt Wielkiej Nocy.

PiS wprowadzi zmiany w zgłoszonym już projekcie dot. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 10 maja. Głosowanie ma się odbyć wyłącznie korespondencyjnie, a lokale wyborcze mają być zamknięte - przekazał szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Projektem w piątek zajmie się Sejm.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro polecił uruchomić produkcję maseczek ochronnych w 24 zakładach karnych.

Pracownicy służby zdrowia, chorzy w szpitalach zakaźnych i osoby przebywające na kwarantannie mogą liczyć na pomoc psychiatrów i psychoterapeutów z Katedry i Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Zespół specjalistów z Katedry i Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu uruchomił w ramach przychodni Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego specjalny program wsparcia na czas epidemii.

Cztery kolejne przypadki zakażenia koronawirusem odnotowano w klubie hokejowej ligi NHL Ottawa Senators – poinformowały media w Ameryce Północnej.

"Senatorowie" nie określili, czy zainfekowani zostali zawodnicy, trenerzy czy pracownicy klubu. Wcześniej pozytywny wynik testu na koronawirusa miało dwóch hokeistów tego zespołu. Obaj wyzdrowieli, jak podkreślono w komunikacie. Wszyscy byli uczestnikami 52-osobowego wyjazdu do Kalifornii w dniach 7-11 marca.

- Słyszałem, że Jarosław Gowin zapowiadał, że będzie chciał wyjść z rządu, jeśli będziemy chcieli przeprowadzić wybory w konstytucyjnym terminie - powiedział w czwartek wicepremier Jacek Sasin. Wyraził nadzieję, że do takiej sytuacji jednak nie dojdzie.

Naukowcy przedstawiają coraz więcej dowodów, że koronawirus przenoszony jest przez zakażone osoby, które nie wykazują wyraźnych symptomów - pisze agencja AP. Zakazić można się - jak twierdzą - choćby siadając na ławce zajętej wcześniej przez zainfekowanego człowieka.

- Kryzys ekonomiczny związany z pandemią koronawirusa dotknie wszystkich, nie uda się przed nim zupełnie ochronić polskiej gospodarki; można tylko starać się minimalizować jego skutki - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Czytaj też: Europejska gospodarka w odwrocie. Ten kryzys może potrwać kilka lat

Australijska agencja rządowa ds. badań CSIRO rozpoczęła w czwartek badania przedkliniczne dwóch potencjalnych szczepionek przeciw koronawirusowi w laboratorium w Melbourne. Efekty szczepionki będą testowane na fretkach. Całość badań ma trwać co najmniej 18 miesięcy.

Jak stwierdził w rozmowie z Reutersem dyrektor ds. zdrowia w CSIRO Rob Grenfell, badania na zwierzętach będą trwały około trzech miesięcy. Łącznie z kolejnymi fazami testów australijska szczepionka - w optymistycznym wariancie - może być gotowa pod koniec przyszłego roku.

Burmistrz jednej z dzielnic Berlina Stephan von Dassel twierdzi, że celowo zaraził się koronawirusa, bo - jak przekonuje - chciał się uodpornić, a przy okazji być razem ze swoją przyjaciółką podczas jej kwarantanny.

Znaczne ograniczenie ruchu lotniczego przez pandemię koronawirusa utrudniło prognozowanie pogody i obserwację zmian klimatycznych ze względu na brak danych, pochodzących z samolotowych czujników pokładowych - informuje Światowa Organizacja Meteorologiczna

- By znaleźć środki na pomoc dla polskich pracodawców i pracowników, należy odejść od projektów, które są wyrazem megalomanii i nie są projektami pierwszej potrzeby, jak np. Centralny Port Komunikacyjny, czy zakup F-35 - ocenił w czwartek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Grupa Warta przekaże 10 mln zł na walkę z epidemią COVID-19. Spółka wesprze szpitale zakaźne pomagające Polakom w czasie epidemii, a także uruchamia akcję "Zostań w domu i pomagaj" – podała w środę firma.

Po to, by wesprzeć walkę z koronawirusem, firma wykorzysta m.in. środki, które miały być przeznaczone na kampanię jubileuszową z okazji 100-lecia działalności.

- Nie mogę wykluczyć wprowadzenia przed świętami Wielkanocnymi kolejnych obostrzeń dla Polaków w związku z epidemią - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że codziennie spotyka się rządowy zespół zarządzania kryzysowego, który ocenia sytuację epidemiczną w kraju.

Czytaj też: Limit osób w sklepach, obowiązkowe rękawiczki, odstępy na ulicy. Rząd wprowadził nowe ograniczenia​

Silvia Marziali w meczu Spar CityLift Girona - KSC Szekszárd – EuroCup Women, fot. Wikmedia.org/Politges13
Dwoje arbitrów koszykówki we Włoszech, sędziowie FIBA Silvia Marziali i Guido Giovannetti to z wykształcenia lekarze. W dobie rozprzestrzeniania się koronawirusa postanowili całkowicie poświęcić się powołaniu i walczą z pandemią na pierwszej linii frontu.

- Jako lekarz składałam obietnicę, że zawsze będę pomagać ludziom, a szczególnie w czasie nadzwyczajnego niebezpieczeństwa - powiedziała Marziali, cytowana na stronie fiba.com.

- Nie możemy w tym momencie absolutnie zawiesić żadnych programów socjalnych. Gospodarstwa domowe będą potrzebować tych pieniędzy jak kania dżdżu - powiedział w programie "Graffiti" Adrian Zandberg z partii Razem.

Brak informacji może wywołać strach; władze Białorusi powinny lepiej informować o koronawirusie – ocenił w rozmowie z portalem TUT.by przedstawiciel WHO. Według ekspertów słaba komunikacja ze społeczeństwem to także ryzyko dla stabilności systemu politycznego.

W dobie Covid-19 ochrona najemców stała się w Kanadzie gorącym politycznym problemem, bo wiele osób i firm już ma problem z czynszem. W przyszłym tygodniu zbierze się parlament ws. planu dopłat do wynagrodzeń 71 mld CAD (50 mld USD), część opozycji chce pomocy dla najemców.

70-letnia pacjentka zakażona koronawirusem zmarła w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego (szpital zakaźny). Kobieta była hospitalizowana na OIOM-ie.

O śmierci pacjentki poinformowała w czwartek rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego Urszula Małecka.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, który jest jednoimiennym szpitalem zakaźnym, w czwartek rano hospitalizowanych jest 40 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Sześciu z nich przebywa w stanie ciężkim na OIOM-ie.

Fot. Flickr/Ben Sutherland
Piłkarz Bayernu Monachium Philippe Coutinho nie zapomniał o swoich korzeniach i postanowił pomóc dwóm najbiedniejszym dzielnicom Rio de Janeiro. Brazylijskie media poinformowały, że rozdano zakupione przez niego ok. 20 ton produktów spożywczych i higienicznych.

To ma być jego wkład w pomoc w walce z koronawirusem, który rozprzestrzenił się na cały świat.

Epidemia koronawirusa znacznie zmniejszy podaż pracy w Polsce - wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodali, że 4,2 mln osób, czyli co czwarta zatrudniona w polskiej gospodarce pracuje w branżach narażonych na ekonomiczne skutki restrykcji wywołanych pandemią.

Czytaj też: Europejska gospodarka w odwrocie. Ten kryzys może potrwać kilka lat

Mało popularne dotychczas wśród mieszkańców Portugalii msze transmitowane za pośrednictwem internetu stały się popularnymi programami oglądanymi przez tysiące katolików. W drugiej połowie marca liczba uczestników nabożeństw transmitowanych online wzrosła średnio o 1000 proc.

Wprawdzie Konferencja Episkopatu Portugalii nie zabroniła organizowania nabożeństw w małych grupach, a kościoły pozostały otwarte w czasie obowiązującego od 19 marca stanu wyjątkowego, ale z powodu epidemii koronawirusa świecą one pustkami.

W kraju obecnie działa nie więcej niż 5 proc. hoteli - wskazała Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego. Według Izby decyzja rządu o ich zamknięciu dla turystów jest naturalną konsekwencją sytuacji epidemicznej.

Jak powiedział sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego (IGHP) Marcin Mączyński, wtorkowa decyzja rządu o zamknięciu hoteli dla turystów nie jest dla branży zaskoczeniem. - Jest naturalną konsekwencją sytuacji epidemicznej - wskazał.

Pandemia koronawirusa może podważyć wiarę ultraortodoksyjnych żydów w niezmienność obyczajów i w ochronną rolę Tory, co będzie największym wyzwaniem dla ich światopoglądu od czasów Holokaustu - pisze publicysta izraelskiego dziennika "Haarec" Anszel Pfefer.

Według danych przedstawionych przez izraelskie media osoby wywodzące się ze środowisk tzw. charedim (pl. bogobojni) to aż 50 proc. pacjentów hospitalizowanych z powodu koronawirusa, mimo że stanowią zaledwie 10 proc. mieszkańców kraju.

Rozgrywający Boston Celtics Marcus Smart, jeden z koszykarzy NBA, którzy zostali zakażeni koronawirusem, ale są już wyleczeni, zadeklarował, że odda krew na potrzeby eksperymentalnych badań laboratoryjnych nad wirusem SARS-CoV-2 - poinformował portal espn.com.

W amerykańskim projekcie naukowym "National COVID-19 Convalescent Plasma" chodzi o wykorzystanie krwi tych osób, które przebyły już chorobę, w celu podjęcia prób wynalezienia leku dla pacjentów z grupy najwyższego ryzyka.

Co najmniej 884 osoby zmarły w środę w USA z powodu koronawirusa, zwiększając bilans ofiar śmiertelnych epidemii Covid-19 w tym kraju do 5116 osób - wynika z danych prestiżowego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore w stanie Maryland.

Tym samym środa była najtragiczniejszym dniem pod względem liczby zgonów od początku wybuchu epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych. Więcej osób zmarło do tej pory we Włoszech i Hiszpanii.

Objawy oczne, charakterystyczne dla zapalenia spojówek, występują u ok. jednej trzeciej pacjentów z COVID-19 – wynika z badania, które zamieszcza "JAMA Ophthalmology". Co więcej, obecność wirusa SARS-CoV-2 w wydzielinie ze spojówek wskazuje, że oczy mogą być źródłem zakażenia.

Jak podkreślają autorzy najnowszego artykułu, zrozumienie objawów ocznych u osób chorych na COVID-19 może przyspieszyć diagnozowanie tej infekcji i pomóc w lepszej prewencji jej szerzenia się.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zmarło 140 osób zakażonych koronawirusem - poinformował w czwartek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych to 872. Liczba zarejestrowanych zakażeń wzrosła o 6 156 i wynosi 73 522.

Liczba zarejestrowanych dobowych zakażeń wzrosła w stosunku do dnia poprzedniego, kiedy odnotowano 5 453 nowe przypadki.

Z ustaleń dwóch włoskich naukowców wynika, że w przypadku wirusa Sars-CoV-2 istotne znaczenie ma czynnik pogodowy.

- Modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Pawła II może być wielką pomocą dla nas, a równocześnie okazją do tego, żeby w ciszy swojego domu zerknąć do encyklik i do przemówień papieża - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

W czwartek przypada 15. rocznica śmierci św. Jana Pawła II.

- Pracujemy z Polską Organizacją Turystyczną nad programem 1000 plus, w postaci bonów o wartości 1000 zł, które można wydać na wycieczkę, czy inne wydarzenie związane z turystyką - powiedziała w Radiu Maryja minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

- Z branżą turystyczną, hotelarską i touroperatorami spotyamy się od pierwszych dni, od kiedy zaczęliśmy odczuwać gospodarcze skutki kryzysu, związanego z rozprzestrzenianiem się pandemii - powiedziała minister.

W wieku 85 lat zmarł w środę Ellis Marsalis, amerykański pianista jazzowy i pedagog. Jak poinformował agencję AP jeden z jego synów, przyczyną śmierci artysty było zapalenie płuc wywołane przez nowego koronawirusa.

Marsalis urodził się w 1934 roku w Nowym Orleanie i związany był z tym miastem do końca życia.

Rosyjski samolot wojskowy ze sprzętem medycznym przeznaczonym do walki z epidemią koronawirusa w USA wylądował w środę po południu czasu lokalnego na lotnisku w Nowym Jorku.

Prezydent USA Donald Trump zaakceptował ofertę pomocy podczas poniedziałkowej rozmowy telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Izraelski minister zdrowia Jaakow Licman został zainfekowany koronawirusem - poinformowały w komunikacie wydanym w nocy ze środy na czwartek izraelskie władze.

Testy potwierdziły obecność wirusa u Licmana i jego żony. Oboje są "odpowiednio leczeni" w domu, gdzie znajdują się w izolacji. Kwarantannie poddane zostały osoby, z którymi mieli kontakt.

Fundacja Alexandrosa Onassisa poinformowała na swojej stronie internetowej, że podarowała w tym tygodniu greckiemu ministerstwu zdrowia 13,5 miliona masek chirurgicznych o wartości blisko 8 mln dolarów.

- To minimalny gest, aby okazać szacunek i odwzajemnić wysiłki lekarzy, pielęgniarzy oraz personelu administracyjnego szpitali, którzy obecnie walczą o zdrowie nas wszystkich - oświadczył szef fundacji Antonis Papadimitriu.

 

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie