Bloomberg: wywiad USA twierdzi, że Chiny zaniżały dane o epidemii

Świat
Bloomberg: wywiad USA twierdzi, że Chiny zaniżały dane o epidemii
PAP/EPA/JUSTIN LANE

Władze Chin ukrywały prawdziwy zasięg epidemii, zaniżając dane o przypadkach koronawirusa oraz zgonach spowodowanych Covid-19 - wynika z tajnego raportu wywiadu USA, o którym informuje w środę Bloomberg.

Dokument w ubiegłym tygodniu przesłano do Białego Domu - pisze agencja Bloomberga, powołując się w swoim artykule na trzy anonimowe źródła w amerykańskiej administracji.

 

Zdaniem rozmówców Bloomberga oficjalne chińskie dane o zakażeniach i ofiarach śmiertelnych koronawirusa są "celowo niepełne".

 

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wzywał wcześniej Chiny i inne państwa do otwartego, przejrzystego informowania o epidemii, oskarżał przy tym władze Chin o ukrywanie skali problemu oraz niedostateczne informowanie innych krajów.

 

Oficjalne dane o liczbie zakażonych i ofiar

 

Epidemia rozpoczęła się pod koniec 2019 roku w chińskiej prowincji Hubei. Zgodnie z oficjalnymi danymi Pekinu do tej pory w ChRL wykryto około 82 tys. przypadków koronawirusa, a śmierć poniosło około 3,3 tys. osób, które zachorowały na Covid-19.

 

W USA koronawirusa zdiagnozowano już u ponad 189 tys. osób. Do tej pory w Stanach Zjednoczonych zmarło ponad 4 tys. chorych z Covid-19.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie