Koronawirus - Raport Dnia. Środa, 1 kwietnia

Świat
Koronawirus - Raport Dnia. Środa, 1 kwietnia
Polsat News
Liczba osób zakażonych w Polsce wzrosła do 2554. 43 zmarły

Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do osób 2554 osób, 43 z nich zmarły. W życie weszły kolejne obostrzenia dotyczące poruszania się, a straże gminne i miejskie będą pracować pod nadzorem policji, która będzie koordynowała ich pracę patrolową. Przez pandemię odwołano prestiżowy turniej tenisowy Wimbledon.

W ciągu doby w Polsce odnotowano 243 nowe przypadki zakażeń koronawirusem. W środę zmarło 10 osób. To: 75-letnia kobieta ze szpitala w Zgierzu, 77-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 94-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 80-letnia kobieta ze szpitala w Poznaniu, 87-letnia kobieta ze szpitala w Puławach, 59-letnia kobieta, 61-letni mężczyzna ze szpitala w Radomiu, 51-letni mężczyzna hospitalizowany w Tychach, 68-letni mężczyzna ze szpitala w Tychach oraz oraz 83-letni mężczyzna ze szpitala w Warszawie.

 

Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do osób 2554 osób, 43 z nich zmarły.

MSWiA: policja przejmuje dowodzenie

 

- Od czwartku straże gminne i miejskie będą pod nadzorem policji, która będzie koordynowała ich pracę patrolową - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński. Zapowiedział też szybką ścieżkę w przypadku kar za łamanie obostrzeń. Określać je będą inspektorzy sanitarni z policją, a będą sięgać do 30 tys. zł.

 

ZOBACZ: Kary w drodze "szybkiej ścieżki" i częstsze kontrole. Zmiany MSWiA w walce z koronawirusem

 

Minister zwrócił uwagę, że celem nakładanych restrykcji nakładanych jest skuteczne "zamrożenie" kontaktów społecznych. - Czas jest bardzo trudny, zagrożenia dla zdrowia i życia wszystkich obywateli ogromne, musimy działać w maksymalnej dyscyplinie społecznej, okazywać sobie nawzajem solidarność, wykonywać polecenia funkcjonariuszy, którzy wiedzą, co robią i po co to robią - podkreślił minister.

 

Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk poinformował natomiast, że od środy w związku ze specustawą, osoby odbywające kwarantannę muszą obowiązkowo korzystać z rządowej aplikacji  "Kwarantanna domowa".

Przepisy ze specustawy do TK

 

- Prezydent Andrzej Duda skieruje do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej przepisy ze specustawy ws. walki z koronawirusem dotyczące funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego - poinformował Błażej Spychalski.

 

ZOBACZ: Prezydent skieruje do TK przepisy ze specustawy ws. walki z koronawirusem

 

Chodzi o przepisy umożliwiające premierowi dokonywanie zmian w Radzie Dialogu Społecznego. Senat przyjął poprawkę skreślającą te przepisy, jednak we wtorek Sejm tę poprawkę odrzucił.

 

Rzecznik rządu: trwają prace nad kolejną ustawą antykryzysową

 

Rzecznik rządu Piotr Müller pytany w programie "Wydarzenia i Opinie" czy jest szansa na kolejną tarczę antykryzysową odparł, że rząd zgodnie z zapowiedzią w tej chwili pracuje nad kolejną ustawą "rozwiązującą różnego rodzaju problemy zarówno formalne jak i też dające dodatkowe możliwości dla przedsiębiorstw czy samorządów". - W związku z tym liczę, że w tym tygodniu lub na początku przyszłego tygodnia taki projekt ustawy zostanie zaprezentowany - zapowiedział rzecznik rządu.

 

ZOBACZ: Rzecznik rządu: trwają prace nad kolejną ustawą antykryzysową

 

Podkreślił jednocześnie, że rząd od początku deklarował, że jest gotowy, by tarczę antykryzysową rozszerzać zgodnie z potrzebami. - Ale również dostosowywać ją do kwestii możliwości sektora publicznego - zaznaczył.

 

Rzecznik rządu zwrócił uwagę, że uchwalone dotychczas ustawy wchodzące w skład tarczy to "największy w historii pakiet antykryzysowy w ostatnich dziesiątkach lat, które pojawiały się w Polsce".

 

Odwołany Wimbledon

 

Tegoroczna, 134. edycja wielkoszlemowego Wimbledonu została odwołana z powodu koronawirusa - poinformowali organizatorzy. Słynny londyński turniej tenisowy na kortach trawiastych zaplanowany był w dniach 29 czerwca - 12 lipca. W wiadomości podano także nowy termin - 28 czerwca - 11 lipca 2021 roku.

 

ZOBACZ: Wimbledon 2020 odwołany. Jest nowy termin

 

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Wielkiej Brytanii zwiększyła się w ciągu poprzedniej doby o 563 i wynosi 2352 - podało w środę brytyjskie ministerstwo zdrowia.

 

Bilans nowych zgonów dotyczy okresu między godz. 17 w poniedziałek a 17 we wtorek. Jest to największy dobowy wzrost liczby zgonów od początku epidemii.

 

Najnowsze dane z Włoch

 

Do 13 155 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych zakażonych koronawirusem - poinformowano w środę. W ciągu ostatniej doby zanotowano 727 zgonów. Łączna liczba osób zakażonych w tym kraju wynosi obecnie ponad 80 tysięcy. Od wtorku wzrosła o około 2,9 tys. osób.

 

ZOBACZ: Włochy: 727 zgonów w ciągu doby

 

Wyleczonych zostało już 16,8 tys. chorych, tj. o 1118 więcej niż poprzedniego dnia.

 

Od początku kryzysu potwierdzono w kraju 110 tys. przypadków koronawirusa.

 

W Lombardii zanotowano od wtorku 394 zgony. Jest wyraźny spadek przyjęć na oddziały intensywnej terapii; trafiły tam w ciągu ostatniej doby 44 osoby. W regionie tym jest 1565 nowych przypadków koronawirusa.

 

"Niebawem liczba zakażonych dojdzie do miliona"

 

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzegł w środę w Genewie, że już w najbliższych dniach liczba zakażonych koronawirusem na świecie dojdzie do miliona, a liczba ofiar śmiertelnych pandemii sięgnie 50 tysięcy.

 

ZOBACZ: Szef WHO: w najbliższych dniach liczba zakażonych koronawirusem dojdzie do miliona

 

- Chodzi o pierwszą pandemię wywołaną przez koronawirusa (..). Jego zachowanie nie jest bardzo znane. Musimy być zjednoczeni w walce z tym nieznanym i niebezpiecznym wirusem - podkreślił.

 

Sześć tygodni czy dwa lata?

 

Gościem Polsat News był dr Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń. Jak ocenił, w ciągu najbliższych 4-6 tygodni będzie odnotowywany w Polsce ciągły wzrost zakażeń koronawirusem.

 

Niektórzy eksperci twierdzą, że stan pandemii może się utrzymać przez najbliższe dwa lata. Grzesinowski podkreślił, że najważniejsze jest to, żeby pacjentów zakażonych koronawirusem nie było zbyt wielu w krótkim czasie.

 

Jak dodał, kolejne sezony zachorowań nie będą już tak drastyczne jak ten pierwszy. - Za rok być może odporność będzie miało już 50 proc. społeczeństwa, a więc wirus nie będzie miał już tak łatwego zadania - powiedział.

 

WIDEO DNIA: dr Paweł Grzesiowski w Polsat News

 

 

Jak wytłumaczył, przykład Chin i Korei Płd. pokazuje, że cykl wirusa od pierwszego przypadku do zaniku aktywności trwa około trzech miesięcy.

bas/zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie