Tusk: UE w sytuacjach ekstremalnych na początku działa w powolny sposób

Świat
Tusk: UE w sytuacjach ekstremalnych na początku działa w powolny sposób
Facebook/Radosław Sikorski
Zdaniem Tuska instytucje unijne "zrobił więcej niż mniej"

Unia Europejska w sytuacjach ekstremalnych na początku działa w powolny sposób - ocenił b. przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Jego zdaniem, instytucje europejskie w obecnej sytuacji zrobiły "raczej więcej, niż mniej", ale nie widać tego w przekazach.

Według Tuska, Unia nie zdaje egzaminów podczas tego typu kryzysów czy stanów wyjątkowych, ponieważ tak została zaprojektowana przez państwa członkowskie. - Państwa nie oddały jej takich uprawnień, które by na to pozwoliły. Potrzebna byłaby władza centralna, by wyegzekwować nakazy w takich trudnych sytuacjach - tłumaczył.

 

Tusk, który jest w Brukseli, rozmawiał w poniedziałek z europosłem Radosławem Sikorskim na jego stronie na Facebooku. Ocenił, że instytucje europejskie w obecnej sytuacji zrobiły "raczej więcej, niż mniej", jednak w kryzysie Unia oceniana jest szerzej, ponieważ słabo prowadzi promocję tych działań.

 

 

Podkreślił, że UE nie uprawia polityki - tak jak prowadzą ją państwa narodowe. - Tam politycy - szczególnie, jeśli rządzący nie bardzo wiedzą, jak sobie poradzić z pandemią, czy z migracją (...) to natychmiast ruszają z propagandą - oskarżaniem innych i UE jest tu wymarzonym chłopcem do bicia - mówił Tusk.

 

W godzinnej rozmowie z Sikorskim, Tusk pytany był m.in. o swoje zdrowie. Odpowiedział, że jest już po kwarantannie, a test na koronawirusa, który wykonano, jest negatywny - nie ma wirusa.

 

ZOBACZ: Tusk apeluje o przełożenie wyborów. "Nawet Putin zrozumiał"

 

Pytany o czym teraz marzy, odparł, że o tym, czego pewnie chcieliby wszyscy - by ktoś miarodajny ogłosił, że bezpieczeństwo wróciło: została wynaleziona szczepionka na koronawirusa, lub lek na chorobę, którą on wywołuje. - Żeby można było w normalny sposób wyjść z domu i jak dawniej spotkać się z bliskimi, powiedzieć "znowu jesteśmy bezpieczni", znowu uściskać się czy pocałować - mówił b. polski premier.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie