Miliony masek ochronnych... zgubionych na lotnisku

Świat
Miliony masek ochronnych... zgubionych na lotnisku
PAP/EPA/JUAN CARLOS CARDENAS / POOL; Zdj. ilustracyjne
Maski z Niemiec wysłano do Kenii. Nikt nie wie dlaczego

Niemieccy celnicy starają się ustalić, gdzie zniknęło ok. 6 milionów masek ochronnych, które miały zostać wykorzystane w walce z pandemią koronawirusa. Ślad po zamówieniu urwał się na lotnisku w Kenii. Nikt nie wie, dlaczego produkty zamówione w Niemczech znalazły się na innym kontynencie.

Informację o zagubionym zamówieniu przekazała Spiegel Online rzeczniczka niemieckiego ministerstwa obrony. - Służby ustalają, co się dokładnie stało - mówiła.

 

ZOBACZ: Dlaczego powinno się nosić maseczki i jak robić to prawidłowo? Lekarz wyjaśnia

 

Sześć milionów maskek FFP2, które odfiltrowują ponad 90 proc. pyłów i drobnoustrojów, zostało zamówionych przez niemieckie służby celne. Dostawa miała pojawić się w Niemczech 20 marca, jednak ślad po niej zaginął.

 

Wyprodukowała je... niemiecka firma

 

Sytuacja jest o tyle kuriozalna, że maski wyprodukowała firma... w Niemczech. Nie wiadomo, w jaki sposób znalazły się one na lotnisku w Kenii.

 

- To, co się wydarzyło, niezależnie od tego, czy była to kradzież, czy pomyłka dostawcy, wyjaśnią teraz celnicy - mówi Reutersowi anonimowe źródło w rządzie.

 

ZOBACZ: UE kupuje maseczki i kombinezony, ale Polska nie skorzysta. Nie wzięła udziału w przetargu

 

Rzeczniczka ministerstwa obrony zaznacza, że zamówienie nie zostało opłacone. Jak podaje Spiegel Online, niemiecki rząd na zakup artykułów medycznych przeznaczył do tej pory ok. 241 mln euro.

 

Sprawą zagubionego transportu zajęła się kenijska prokuratura.

 

Ponad 31 tys. przypadków

 

W Niemczech z powodu koronawirusa zmarło do tej pory 149 osób - poinformował w środę Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. To wzrost liczby ofiar śmiertelnych o 35 w porównaniu z wtorkiem.

 

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia Covid-19 wzrosła w RFN do 31 554. W ciągu ostatnich 24 godzin zaraziło się 4 191 osób. Oznacza to spadek dobowej liczby zakażeń w stosunku do danych, które RKI podał we wtorek. Wówczas liczba nowych przypadków sięgnęła 4 764.

 

Na specjalnym posiedzeniu w środę, Bundestag ma zatwierdzić rządowy pakiet pomocowy na zwalczanie ekonomicznych skutków pandemii o łącznej wartości 750 mld euro.

bas/ac/ Reuters, Spiegel Online, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie