Nowe przypadki zachorowań na koronawirusa. W sumie 452 zakażonych

Polska
Nowe przypadki zachorowań na koronawirusa. W sumie 452 zakażonych
PAP/Artur Reszko
Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce

Do 452 wzrosła liczna osób zakażonych koronawirusem - przekazał w sobotę po południu resort zdrowia. Pozytywny wynik pokazały testy u kolejnych 13 osób. Potwierdzone przypadki dotyczą: 4 pacjentów z woj. wielkopolskiego, 3 z woj. dolnośląskiego, 2 z woj. podlaskiego i po jednej osobie z woj. podkarpackiego, małopolskiego, lubelskiego i kujawsko-pomorskiego.

Wcześniej, rano poinformowało natomiast o 14 przypadkach. Oznacza to, że w sumie w sobotę liczba zakażonych wzrosła o 27 osób.

 

Aktualnie zakażone koronawirusem w Polsce są 452 osoby. Odnotowano pięć przypadków śmiertelnych.

 

Dwa przypadki na Podlasiu to mężczyźni: Pierwszy z nich to osoba w średnim wieku z powiatu łomżyńskiego, przebywa w kwarantannie domowej - taką decyzję podjął lekarz po zbadaniu mężczyzny.

 

ZOBACZ: Uciekł ze szpital z podejrzeniem koronawirusa. Znalazł się z maczetą na drugim końcu Polski

 

Drugi to również osoba w średnim wieku z powiatu białostockiego. Mężczyzna wrócił do kraju z Gruzji, jest hospitalizowany. Osoby z najbliższego kontaktu obu mężczyzn zostały objęte opieką epidemiologiczną.

 

Dolny Śląsk

 

O trzech nowych osobach, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem na Dolnym Śląsku, poinformowały w sobotę służby wojewody dolnośląskiego.

 

"Nowo zdiagnozowane osoby zostały poddane domowej kwarantannie" – podano. W sumie w regionie zakażanie wykryto u 61 osób, dwie z zakażonych osób zmarły.

 

ZOBACZ: Czy przez pandemię rządowi zabraknie pieniędzy? Prezes PiS wyjaśnia

 

Nowy przypadek zakażenia w woj. lubelskim to mężczyzna z powiatu kraśnickiego. "Potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczą mężczyzny w przedziale wieku 20-40, z powiatu kraśnickiego, który wrócił z kraju o dużej transmisji wirusa. Stan pacjenta jest dobry" - podała rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka.

 

Wcześniej MZ podawało, że zgonów z koronwirusa jest 6, później przekazało, że przyczyną śmierci 27-letniej kobiety w szpitalu w Łańcucie nie był koronawirus, dlatego też nie jest uwzględniona w statystyce osób zmarłych z tego powodu.

 

"Z przykrością informujemy, że w szpitalu w Łańcucie (woj. podkarpackie) zmarła szósta osoba zakażona koronawirusem. To 27-letnia kobieta, która była w stanie ciężkim" - podało wcześniej na Twitterze MZ.

 

 

Rzecznik ministerstwa zdrowia zaprzeczył jednak później doniesieniom, jakoby bezpośrednią przyczyną śmierci kobiety był koronawirus.

 

ZOBACZ: Nie żyje 27-latka zakażona koronawirusem. "Przyczyną śmierci sepsa"

 

- Z ostatnich rozmów z lekarzami wynika, że bezpośrednią przyczyną śmierci nie był COVID-19, a sepsa - powiedział w piątek Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ministerstw zdrowia na antenie Posat News. 27-letnia kobieta kilka dni temu miała wcześniej przebywać na oddziale położniczo-ginekologicznego. 

 

Choroba niebezpieczna dla osób starszych


Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od soboty obowiązuje stan epidemiczny. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic.

 

ZOBACZ: "LOT do Domu". Do Polski wróciło jak dotąd 18 tys. rodaków

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

ml/ polsatnews.p
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie