Wzrosła liczba zakażonych koronawirusem w Polsce. Najnowsze dane

Polska
Wzrosła liczba zakażonych koronawirusem w Polsce. Najnowsze dane
PAP/Jakub Kaczmarczyk
Nowe przypadki zakażenia koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych zakażonych koronawirusem. Pozytywny wynik pokazały testy u 14 osób, z których co najmniej jedna jest w ciężkim stanie. Łącznie odnotowano 439 potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 4 osób z woj. wielkopolskiego, 3 osób z woj. śląskiego, 3 z woj. warmińsko-mazurskiego i po 1 osobie z woj. pomorskiego, lubelskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

 

 

Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu przekazał, że wśród 4 osób z Wielkopolski jest starsza kobieta z powiatu poznańskiego w dobrym stanie zdrowia - objęta kwarantanną. Drugą osobą jest kobieta w średnim wieku z powiatu kościańskiego. Ona w stanie dobrym zdrowia przebywa na kwarantannie.

 

Młoda kobieta w stanie ciężkim w Poznaniu

 

Stube dodał, że dwie kolejne osoby u których potwierdzono zakażenie koronawirusem to: młody mężczyzna z powiatu poznańskiego, który w dobrym stanie zdrowia przebywa w kwarantannie domowej, oraz młoda osoba z powiatu kaliskiego, która w stanie ciężkim jest pod opieką lekarzy w szpitalu zakaźnym w Poznaniu.

 

Do tej pory w Wielkopolsce zakażenie koronawirusem potwierdzono łącznie u 22 osób; jedna z nich zmarła.

 

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem to 439. Odnotowano pięć przypadków śmiertelnych.

 

Wcześniej MZ podawało, że zgonów jest 6, ale przyczyną śmierci 27-letniej kobiety w szpitalu w Łańcucie nie był koronawirus, dlatego też nie jest uwzględniona w statystyce osób zmarłych z tego powodu.

 

"Z przykrością informujemy, że w szpitalu w Łańcucie (woj. podkarpackie) zmarła szósta osoba zakażona koronawirusem. To 27-letnia kobieta, która była w stanie ciężkim" - podało wcześniej na Twitterze MZ.

 

 

Rzecznik ministerstwa zdrowia zaprzeczył jednak później doniesieniom, jakoby bezpośrednią przyczyną śmierci kobiety był koronawirus.

 

ZOBACZ: Nie żyje 27-latka zakażona koronawirusem. "Przyczyną śmierci sepsa"

 

- Z ostatnich rozmów z lekarzami wynika, że bezpośrednią przyczyną śmierci nie był COVID-19, a sepsa - powiedział w piątek Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ministerstw zdrowia na antenie Posat News. 27-letnia kobieta kilka dni temu miała wcześniej przebywać na oddziale położniczo-ginekologicznego. 

 

Choroba niebezpieczna dla osób starszych


Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od soboty obowiązuje stan epidemiczny. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic.

 

ZOBACZ: "LOT do Domu". Do Polski wróciło jak dotąd 18 tys. rodaków

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

ml/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie