14 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce

Polska
14 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce
PAP/Jakub Kaczmarczyk
Zapalenie płuc COVID-19 spowodowane koronawirusem występuje w większości krajów na świecie

Potwierdzone przypadki dotyczą: 9 osób z woj. łódzkiego, 3 osób z woj. śląskiego i po 1 osobie z woj. warmińsko-mazurskiego, małopolskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 425/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe). - podało MZ.

 

Wcześniej w piątek Ministerstwo Zdrowia informowało o 33 osobach, których testy pokazały pozytywny wynik. Dane dotyczą: 25 osób z woj. mazowieckiego, 3 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 2 osób z woj. dolnośląskiego i po 1 osobie z woj. pomorskiego, podlaskiego i podkarpackiego.

 

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem to 425 w tym pięć przypadków śmiertelnych. Wcześniej MZ podawało, że zgonów jest 6, ale przyczyną śmierci 27-letniej kobiety w szpitalu w Łańcucie nie był koronawirus, dlatego też nie jest uwzględniona w statystyce osób zmarłych z tego powodu.

 

"Z przykrością informujemy, że w szpitalu w Łańcucie (woj. podkarpackie) zmarła szósta osoba zakażona koronawirusem. To 27-letnia kobieta, która była w stanie ciężkim" - podało wcześniej na Twitterze MZ.

 

 

Rzecznik ministerstwa zdrowia zaprzeczył jednak później doniesieniom, jakoby bezpośrednią przyczyną śmierci kobiety był koronawirus.

 

ZOBACZ: Nie żyje 27-latka zakażona koronawirusem. "Przyczyną śmierci sepsa"

 

- Z ostatnich rozmów z lekarzami wynika, że bezpośrednią przyczyną śmierci nie był COVID-19, a sepsa - powiedział Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ministerstw zdrowia w "Wydarzeniach" o 12:50. 27-letnia kobieta kilka dni temu miała wcześniej przebywać na oddziale położniczo-ginekologicznego. 

 

Nowe zachorowanie w Podlaskiem

 

Wśród nowych przypadków jest kobieta z powiatu białostockiego. - To kobieta w sile wieku (...)z kwarantanny domowej, która wróciła z Wielkiej Brytanii. Osoby z najbliższego kontaktu zostały objęte opieką epidemiologiczną - podano w komunikacie przekazanym mediom przez Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku.

 

ZOBACZ: "LOT do Domu". Do Polski wróciło jak dotąd 18 tys. rodaków

 

Rzeczniczka wojewody podlaskiego Anna Dzierszko poinformowała, że pacjentka nie ma związku z rodziną pierwszego pacjenta z koronawirusem w regionie. Jest nim 35-letni muzyk z powiatu białostockiego - mężczyzna sam opublikował w mediach społecznościowych swoje dane.

 

"Dwaj mężczyźni w sile wieku i starszy pan"

 

- Dwie z trzech osób, u których potwierdziliśmy zakażenie koronawirusem, trafią do Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy. Jedna pozostanie w kwarantannie domowej. To dwaj mężczyźni w sile wieku i jeden starszy pan - powiedział rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól.

 

ZOBACZ: Hiszpania: będą oceniać "wartość społeczną" i wybierać, kogo uratować

 

Łączny bilans osób zakażonych w woj. kujawsko-pomorskim wynosi w tym momencie - 14 osób. 11 z nich trafiło do bydgoskiego szpitala zakaźnego, a trzy pozostawione zostały w domowej kwarantannie. Stan wszystkich określany jest jako dobry.

 

Zakażeni w kwarantannie

 

Biuro prasowe wojewody dolnośląskiego poinformowało o dwóch nowych osobach na Dolnym Śląsku, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. - Obie zostały poddane domowej kwarantannie - podano.

 

ZOBACZ: Burmistrz Bari osobiście "przepędza" mieszkańców: do domu! [WIDEO]

 

W sumie w regionie zakażanie wykryto u 58 osób, dwie z zakażonych osób zmarły.

 

- Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 19 przypadek zakażenia koronawirusem SARS-COV-2 w woj. podkarpackim. To młody mężczyzna z powiatu krośnieńskiego, który jest aktualnie hospitalizowany - zaznaczyła rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek.

 

Wrócił z Francji

 

Kolejny przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzono też na Pomorzu.  Łącznie w całym województwie jest 10 chorych na COVID-19.

 

Osoba, u której potwierdzono zarażenie SARS-Cov-2 to mężczyzna w wieku 46 lat, który po powrocie z Francji przebywał na kwarantannie domowej.

 

ZOBACZ: Ograniczenia w Radomskim Centrum Onkologii. Pielęgniarka zarażona koronawirusem

 

"Stan zdrowia tej osoby jest stabilny, po konsultacji lekarskiej w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy osoba została skierowana do odbywania izolacji domowej" - napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

 

Choroba niebezpieczna dla osób starszych


Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od soboty obowiązuje stan epidemiczny. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic.


Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

ac/prz/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie